Szczegółowy sposób postępowania pracowników MSZ z podmiotami wykonującymi działalność lobbingową.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSZ.2006.1.38

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 marca 2006 r.

INSTRUKCJA Nr 2
DYREKTORA GENERALNEGO SŁUŻBY ZAGRANICZNEJ
z dnia 8 marca 2006 r.
w sprawie szczegółowego sposobu postępowania pracowników MSZ z podmiotami wykonującymi działalność lobbingową.

§  1.
1.
Instrukcja określa szczegółowy sposób postępowania pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych z podmiotami wykonującymi działalność lobbingową - lobbystami, wśród których wyróżnia się podmioty wpisane do rejestru prowadzonego przez MSWiA, zwane dalej "lobbystami zawodowymi", oraz podmioty wykonujące działalność lobbingową bez wpisu do rejestru, zwane dalej "lobbystami bez wpisu do rejestru", w tym sposób dokumentowania podejmowanych kontaktów.
2.
Instrukcja dotyczy prac legislacyjnych nad projektami ustaw i rozporządzeń, które inicjuje i przygotowuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
§  2.
1.
Biuro Dyrektora Generalnego prowadzi rejestr zgłoszeń zainteresowania pracami nad projektem aktu normatywnego, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 marca 2006 r. w sprawie zgłaszania zainteresowania pracami nad projektami aktów normatywnych (Dz. U. Nr 34, poz. 236), zwany dalej "rejestrem".
2.
Wzór rejestru stanowi załącznik do instrukcji.
3.
Rejestr może być prowadzony w formie elektronicznej.
§  3.
1.
W razie podjęcia kontaktu w jakiejkolwiek formie (w szczególności osobiście, telefonicznie, pocztą elektroniczną lub na piśmie) przez lobbystę, pracownik ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym fakcie kierownika komórki organizacyjnej, w której jest zatrudniony.
2.
Lobbysta zgłasza zainteresowanie pracami nad projektem danego aktu normatywnego w sposób przewidziany w art. 71) ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414). Przed dopełnieniem przez niego tego obowiązku, pracownik MSZ nie może podejmować kontaktów z lobbystą.
3.
Każde zgłoszenie zainteresowania pracami nad projektem danego aktu normatywnego w sposób przewidziany w art. 7 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414) należy skierować do Biura Dyrektora Generalnego w celu rejestracji.
§  4.
1.
Wszelkie kontakty, w tym wysłuchanie publiczne, które miały miejsce po zgłoszeniu zainteresowania pracami nad projektem danego aktu normatywnego w sposób przewidziany w art. 7 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, powinny być udokumentowane w formie notatki służbowej sporządzonej przez pracownika, z którym lobbysta się kontaktował.
2.
Notatka służbowa powinna zawierać co najmniej informację o imieniu i nazwisku lobbysty oraz osoby, która się kontaktowała w imieniu MSZ z lobbystą, o dacie i formie kontaktu (w szczególności czy kontakt był osobisty, telefoniczny, pocztą elektroniczną, czy na piśmie) oraz o propozycjach lobbysty dotyczących projektu aktu normatywnego.
3.
Notatkę załącza się do akt dotyczących prac nad projektem danego aktu normatywnego.
4.
Z wysłuchania publicznego i konferencji z udziałem lobbystów sporządza się listę uczestników.
§  5.
1.
Pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych biorący udział w pracach legislacyjnych obowiązani są do informowania na wniosek lobbysty o stanie prac nad aktem normatywnym.
2.
Jeżeli udzielenie informacji, o której mowa w ust. 1, wiązałoby się z koniecznością poniesienia kosztów (w szczególności w związku z tłumaczeniem, powieleniem dokumentów), należy o tych kosztach poinformować lobbystę, a jeżeli podtrzymuje on swój wniosek, udzielić informacji na jego koszt.
§  6.
Zasady wstępu lobbysty zawodowego do budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych i wykonywania przez niego działalności lobbingowej w siedzibie urzędu regulują przepisy o ruchu osobowym i materiałowym w obiektach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§  7.
W uzasadnieniu aktu normatywnego umieszcza się informację o tym, które przepisy i pod wpływem którego lobbysty zostały umieszczone w tekście ustawy albo rozporządzenia.
§  8.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem podpisania.

______

1 Treść przedmiotowego przepisu jest następująca:

"Art. 7. 1. Z chwilą udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej programów prac legislacyjnych, o których mowa w art. 3 i 4, albo w przypadku, gdy projekt nie był zawarty w programie prac legislacyjnych, z chwilą udostępnienia projektu w Biuletynie Informacji Publicznej, każdy może zgłosić zainteresowanie pracami nad projektem ustawy lub rozporządzenia.

2. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, wnosi się, na urzędowym formularzu, do organu odpowiedzialnego za opracowanie projektu ustawy albo rozporządzenia.

3. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, podlega udostępnieniu, z wyjątkiem adresów osób fizycznych, w Biuletynie Informacji Publicznej jako dokument dotyczący prac nad projektem ustawy albo rozporządzenia.

4. Podmiot dokonujący zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, podaje w zgłoszeniu:

1) imiona i nazwiska oraz adresy osób uprawnionych do reprezentowania tego podmiotu w pracach nad projektem ustawy lub rozporządzenia;

2) jeżeli występuje na rzecz osoby prawnej - nazwę i siedzibę tej osoby;

3) jeżeli występuje na rzecz podmiotu innego niż osoba prawna - odpowiednio, jego imię i nazwisko oraz adres albo jego nazwę i siedzibę;

4) interes, który w odniesieniu do danej regulacji zamierza chronić, oraz rozwiązanie prawne, o którego uwzględnienie będzie zabiegać.

5. Do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, załącza się:

1) w przypadku gdy podmiot dokonujący zgłoszenia występuje w ramach zawodowej działalności lobbingowej - zaświadczenie o wpisie do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 8;

2) w przypadku gdy podmiot dokonujący zgłoszenia występuje na rzecz osoby prawnej zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym - wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego dotyczący tej osoby prawnej.

6. Podmioty, które zgłosiły zainteresowanie pracami nad projektem ustawy lub rozporządzenia, mają obowiązek zgłosić organowi odpowiedzialnemu za opracowanie projektu ustawy albo rozporządzenia zmiany danych podlegających zgłoszeniu w terminie 7 dni od dnia ich wystąpienia.".

ZAŁĄCZNIK 

Data zgłoszenia zainteresowania pracami legislacyjnymiTytuł projektu ustawy albo rozporządzeniaOznaczenie lobbysty:

1) nazwa/imię i nazwisko;

2) siedziba/miejsce zamieszkania;

3) adres do korespondencji i adres poczty elektronicznej;

4) czy jest lobbystą zawodowym, a jeśli tak, to jego numer w rejestrze

Wskazanie osób uprawnionych do reprezentowania lobbystyIstota proponowanych przez lobbystę rozwiązań (zwł. czy popiera określoną koncepcję, czy też jest przeciw) Określenie wpływu, jaki wywarł lobbysta na ostateczną wersję aktu normatywnego