Szczegółowe zasady zakwaterowania tymczasowego i odpłatności za to zakwaterowanie, szczegółowe zasady przeznaczania osobnych kwater stałych i innych pomieszczeń mieszkalnych na zakwaterowanie tymczasowe oraz szczegółowe zasady i tryb tworzenia, prowadzenia i likwidacji hoteli garnizonowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSW.1996.10.78

Akt utracił moc
Wersja od: 17 grudnia 1996 r.

ZARZĄDZENIE Nr 81
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 17 grudnia 1996 r.
w sprawie szczegółowych zasad zakwaterowania tymczasowego i odpłatności za to zakwaterowanie, szczegółowych zasad przeznaczania osobnych kwater stałych i innych pomieszczeń mieszkalnych na zakwaterowanie tymczasowe oraz szczegółowych zasad i trybu tworzenia, prowadzenia i likwidacji hoteli garnizonowych.

Na podstawie art. 53 ust. 2 i art. 54 ust. 2 w związku z art. 84 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 86, poz. 433 i z 1996 r. Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:

ROZDZIAŁ  1

Przepisy ogólne

§  1.
Przepisy art. 50 i 51, powołane w zarządzeniu bez bliższego określenia, oznaczają przepisy ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 86, poz. 433 i z 1996 r. Nr 106, poz. 496).
§  2.
Pod pojęciem właściwego organu rozumie się organy wojskowe właściwe w sprawach związanych z zakwaterowaniem żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz emerytów, rencistów wojskowych i członków ich rodzin, określone w odrębnych przepisach.

ROZDZIAŁ  2

Zakwaterowanie tymczasowe

§  3.
Zakwaterowanie tymczasowe polega na zapewnieniu przez właściwe organy osobom, o których mowa w art. 51 ustawy, czasowego zakwaterowania w internatach garnizonowych, kwaterach zastępczych i innych pomieszczeniach mieszkalnych.
§  4.
Decyzję o utworzeniu i likwidacji internatu garnizonowego zwanego dalej "internatem", podejmuje właściwy organ w uzgodnieniu z dowódcą właściwej jednostki wojskowej.
§  5
1.
W internacie urządza się pokoje noclegowe jednoosobowe i dwuosobowe. Pokoje wieloosobowe mogą być urządzane tylko przejściowo, w okresie nasilonego napływu żołnierzy i trudnej sytuacji mieszkaniowej za zgodą właściwego organu.
2.
Poza pokojami noclegowymi w internacie urządza się pomieszczenia umożliwiające przygotowanie posiłków dla personelu internatu, na podręczne magazyny, służące do utrzymania przez mieszkańców internatu należytego stanu sanitarno-higienicznego oraz świetlicę, a także pokój (pokoje) umożliwiający zakwaterowanie członków rodziny przybywających w odwiedziny do mieszkańca internatu.
§  6.
W garnizonie, w którym brak jest hotelu garnizonowego, za zgodą właściwego organu, można część miejsc w internacie przeznaczyć na cele hotelowe. Przepisy rozdziału 4 stosuje się odpowiednio.
§  7.
Za utrzymanie internatów jest odpowiedzialny właściwy organ.
§  8.
1.
Regulamin zakwaterowania i instrukcję przeciwpożarową opracowuje kierownik internatu i wywiesza je wraz z cennikiem opłat w miejscu widocznym przy recepcji.
2.
W recepcji internatu powinna znajdować się książka skarg i wniosków, którą udostępnia się na żądanie osób zainteresowanych. Kierownik internatu jest zobowiązany do codziennego kontrolowania książki skarg i wniosków oraz podejmowania stosownych decyzji w zależności od dokonanego wpisu.
§  9.
Obsadę personalną internatu, w ramach posiadanych środków finansowych, ustala kierownik internatu, w porozumieniu z właściwym organem.
§  10.
1.
W internacie prowadzi się następujące dokumenty:
1)
książkę stanu zakwaterowania;
2)
książkę meldunkową;
3)
książkę skarg i wniosków;
4)
książkę depozytów;
5)
książkę raportów;
6)
dokumenty finansowe.
2.
Sprawy meldunkowe prowadzi kierownik internatu lub upoważniona przez niego osoba według przepisów powszechnie obowiązujących.
3.
Mieszkańca internatu melduje się na pobyt czasowy. Na pobyt stały melduje się żołnierza zawodowego w służbie stałej, na jego wniosek, jeżeli w żadnym garnizonie nie posiada on osobnej kwatery stałej lub innego lokalu mieszkalnego.
§  11.
Kierownik internatu jest obowiązany informować dowódców jednostek wojskowych o wypadkach naruszania regulaminu zakwaterowania i instrukcji przeciwpożarowej, przez żołnierzy będących mieszkańcami internatu.
§  12.
1.
Dysponentem miejsc w internacie jest właściwy organ.
2.
Właściwy organ wydaje żołnierzowi lub pracownikowi zatrudnionemu w jednostce wojskowej pisemne skierowanie do zakwaterowania w internacie.
3.
Skierowanie do zakwaterowania w internacie dziecka pobierającego naukę poza miejscem zamieszkania jest wydawane na wniosek rodziców, przez organ, o którym mowa w ust. 1.
§  13.
1.
Osobę skierowaną do internatu, przyjmuje kierownik internatu lub dyżurny recepcjonista, umożliwiając, w miarę istniejących możliwości, wybór pokoju i dobranie współlokatora.
2.
Osobę, o której mowa w ust. 1, przed zakwaterowaniem, zapoznaje się z regulaminem zakwaterowania, instrukcją przeciwpożarową i cennikiem opłat, za pisemnym potwierdzeniem, a następnie wpisuje się jego dane do książki zakwaterowania.
§  14.
Mieszkaniec internatu może wyposażyć zajmowany pokój w całości lub częściowo we własne meble i inny sprzęt gospodarstwa domowego.
§  15.
1.
Zezwala się na krótkotrwały, jednorazowo do siedmiu dni, odpłatny pobyt w internacie członków rodziny mieszkańca internatu.
2.
Członków rodziny kwateruje się w wydzielonych pokojach, pobierając opłatę według stawek określonych w § 16, a jeżeli mieszkaniec zajmuje pokój samodzielnie, można ich zakwaterować - na wniosek mieszkańca - w zajmowanym przez niego pokoju, bez pobierania opłaty.
§  16.
1.
Opłata za zakwaterowanie w internacie za jedno miejsce noclegowe wynosi:
1)
w pokoju jednoosobowym - faktyczne średnie koszty utrzymania 1 m2 powierzchni mieszkalnej w danym internacie pomnożone przez powierzchnię zajmowanego pokoju;
2)
w pokoju dwuosobowym lub wieloosobowym - faktyczne średnie koszty utrzymania 1 m2 powierzchni mieszkalnej w danym internacie pomnożone przez proporcjonalnie zajmowaną powierzchnię pokoju.
2.
Mieszkaniec internatu jest obowiązany uiszczać opłatę do dnia dziesiątego każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Za zwłokę w uiszczaniu opłat pobiera się odsetki ustawowe.
§  17.
1.
Uprawnienia do bezpłatnego zakwaterowania w internacie stwierdza właściwy organ na skierowaniu do zakwaterowania w internacie.
2.
Żołnierz zawodowy, traci prawo do bezpłatnego zakwaterowania w internacie, z dniem zamieszkania w przydzielonej osobnej kwaterze stałej, uzyskania innego lokalu mieszkalnego lub zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, nie później jednak niż:
1)
po upływie trzydziestu dni od dnia doręczenia prawomocnej decyzji o przydziale osobnej kwatery stałej;
2)
po upływie trzydziestu dni od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu świadczenia finansowego umożliwiającego pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego;
3)
z dniem określonym w umowie przyznającej ekwiwalent pieniężny w zamian za rezygnację z osobnej kwatery stałej.
§  18.
1.
Mieszkaniec internatu traci prawo do zakwaterowania w internacie w wypadkach:
1)
określonych w § 17 ust. 2;
2)
zwolnienia z zawodowej służby wojskowej lub przeniesienia do pełnienia służby w innej miejscowości, nie będącej miejscowością pobliską;
3)
rozwiązania stosunku pracy;
4)
zakończenia roku akademickiego (szkolnego).
2.
Osoba, która utraciła prawo do zakwaterowania w internacie, jest obowiązana zwolnić zajmowane miejsce z dniem utraty tego prawa, bez prawa do innego pomieszczenia mieszkalnego.
3.
W wypadku nie zwolnienia miejsca w internacie, kierownik internatu komisyjnie zabezpiecza mienie stanowiące własność mieszkańca, obciążając go kosztami składowania tego mienia.

ROZDZIAŁ  3

Kwatery zastępcze i inne pomieszczenia mieszkalne przeznaczone na zakwaterowanie tymczasowe

§  19.
1.
W wypadku braku internatu lub niewystarczającej liczby miejsc noclegowych, właściwy organ organizuje zakwaterowanie tymczasowe w kwaterach zastępczych lub innych pomieszczeniach mieszkalnych, które wyposaża się w sprzęt kwaterunkowy według norm stosowanych w internatach. Przepis § 14 stosuje się odpowiednio.
2.
Zakwaterowanie tymczasowe, o którym mowa w ust. 1, organizuje się na zasadach określonych dla internatów.
3.
Generałom (admirałom) i innym oficerom zajmującym stanowiska służbowe oznaczone w etacie stopniem wojskowym generała (admirała), w wypadku o którym mowa w ust. 1, można przydzielić na tymczasowe zakwaterowanie jeden pokój z widną kuchnią lub dwa pokoje z ciemną kuchnią, natomiast innym oficerom starszym - jeden pokój (kawalerkę) lub jeden pokój z ciemną kuchnią.
§  20.
Właściwy organ podejmuje decyzje:
1)
o wydzieleniu budynku lub jego części na kwatery zastępcze, o których mowa w art. 50 ust. 4,
2)
o przeznaczeniu pojedynczych osobnych kwater stałych na kwatery zastępcze.
§  21.
1.
Podstawą zajęcia kwatery zastępczej jest skierowanie wystawione przez właściwy organ.
2.
Kwaterę zastępczą przekazuje się do zakwaterowania protokolarnie, określając stopień zużycia zainstalowanych urządzeń.
3.
Za korzystanie z kwatery zastępczej uiszcza się opłaty jak za osobną kwaterę stałą.
4.
Osoba zwalniająca kwaterę zastępczą pokrywa koszty zużycia urządzeń zainstalowanych w tej kwaterze.
§  22.
1.
Jeżeli w garnizonie nie ma internatu lub istniejąca baza internatowa jest niewystarczająca, właściwy organ może zorganizować tymczasowe zakwaterowanie dla żołnierzy zawodowych w wydzielonych pomieszczeniach mieszkalnych na terenie koszar jednostki. Skierowanie do tymczasowego zakwaterowania w takich pomieszczeniach wydaje właściwy organ.
2.
Koszty utrzymania pomieszczeń, o których mowa w ust. 1 ponosi jednostka wojskowa administrująca koszarami.
3.
Tymczasowe zakwaterowanie w wydzielonych pomieszczeniach mieszkalnych na terenie koszar jest bezpłatne.

ROZDZIAŁ  4

Hotele garnizonowe

§  23.
Decyzję o utworzeniu lub likwidacji hotelu garnizonowego, zwanego dalej "hotelem", podejmuje właściwy organ.
§  24.
1.
Hotele są przeznaczone w pierwszej kolejności na czasowe zakwaterowanie żołnierzy zawodowych, żołnierzy odbywających okresową służbę wojskową i pracowników wojska przebywających w podróży służbowej oraz innych osób korzystających z wojskowych dokumentów podróży.
2.
W hotelu kwateruje się także gości zagranicznych przybyłych służbowo do jednostki wojskowej oraz inne osoby przybyłe na zaproszenie jednostki wojskowej, także w ramach wczasów wymiennych.
§  25.
1.
Z hoteli, w miarę wolnych miejsc, mogą korzystać:
1)
osoby wymienione w § 24 ust. 1 wraz z towarzyszącymi im członkami rodziny, które nie przebywają w podróży służbowej, a także emeryci wojskowi i renciści wojskowi, emeryci i renciści - byli pracownicy wojska, małżonkowie żołnierzy zawodowych, emerytów wojskowych i rencistów wojskowych oraz pracowników wojska;
2)
członkowie rodzin żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, innych niż wymienieni w pkt. 1 w czasie odwiedzin tych żołnierzy w miejscu pełnienia czynnej służby wojskowej.

Po zaspokojeniu potrzeb osób określonych w § 24 ust. 1, hotel może być udostępniony również innym osobom.

§  26.
Właściwy organ może wyrazić zgodę na przeznaczenie części miejsc noclegowych w hotelu na cele internatowe. Przepisy rozdziału 2 stosuje się odpowiednio.
§  27.
1.
Opłaty za zakwaterowanie w hotelu (miejscach hotelowych wydzielonych w internacie) ustala kierownik hotelu (internatu), a zatwierdza właściwy organ.
2.
Opłatę dla osób, o których mowa w § 24 i 25 ust. 1, ustala się w wysokości faktycznych kosztów utrzymania jednego miejsca hotelowego.
3.
Dla osób, o których mowa w § 25 ust. 2, opłatę ustala się w wysokości opłat, pobieranych na danym terenie w innych zakładach hotelarskich porównywalnej kategorii, jednak nie mniejszą, niż koszt utrzymania jednego miejsca hotelowego.

ROZDZIAŁ  5

Przepisy końcowe

§  28.
1.
Jeżeli jest to uzasadnione warunkami miejscowymi, właściwy organ może tworzyć i likwidować zespoły hotelowo-internatowe.
2.
Dyrektorzy zespołów hotelowo-internatowych posiadają określone w zarządzeniu uprawnienia kierowników internatów i kierowników hoteli.
§  29.
Uprawnione organy mogą wydawać decyzje w sprawach, o których mowa w zarządzeniu, z mocą od 1 stycznia 1996 r.
§  30.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.