Szczegółowe zasady wykonywania działalności kontrolnej w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1989.2.14

Akt utracił moc
Wersja od: 22 marca 1989 r.

ZARZĄDZENIE NR 19
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 22 marca 1989 r.
w sprawie szczegółowych zasad wykonywania działalności kontrolnej w Ministerstwie Edukacji Narodowej

Na podstawie § 49 uchwały Nr 57 Rady Ministrów z dnia 23 maja 1983 r. w sprawie wykonywania kontroli przez organy administracji państwowej (M. P. Nr 22, poz. 124 i Dz. U. z 1984 r. Nr 23, poz. 112) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zadania kontrolne wykonują poszczególne komórki organizacyjne Ministerstwa Edukacji Narodowej, zwanego dalej "Ministerstwem" - stosownie do zakresu ich działania określonego w regulaminie organizacyjnym Ministerstwa, a właściwe w sprawowaniu nadzoru pedagogicznego prowadzą wizytacje.
2.
Funkcje koordynacyjne w zakresie planowania, organizacji i prowadzenia kontroli pełni Gabinet Ministra.
3.
Organizację i cele wizytacji, jako formy nadzoru pedagogicznego, określają odrębne przepisy.
§  2.
1.
Działalność kontrolna Ministerstwa powinna służyć doskonaleniu funkcjonowania systemu edukacji narodowej i obejmować:
1)
badanie i ocenę działalności merytorycznej jednostek organizacyjnych i terenowych organów administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw oświaty i wychowania,
2)
badanie zgodności działania jednostek organizacyjnych, terenowych organów administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw oświaty i wychowania i organizacji dotowanych z przepisami prawa oraz ocenę działalności gospodarczej i wykorzystywania środków finansowych zgodnie z ich przeznaczeniem i zasadą racjonalnego gospodarowania.
2.
W prowadzonych kontrolach należy ustalać przyczyny i skutki stwierdzonych nieprawidłowości oraz osoby za nie odpowiedzialne, wskazywać sposoby i środki umożliwiające usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości i uchybień, podawać przykłady szczególnie sumiennej pracy i godnych upowszechnienia osiągnięć.
§  3.
Gabinet Ministra (Wydział Skarg, Wniosków i Kontroli):
1)
opracowuje w terminie do 30 grudnia każdego roku plan kontroli i wizytacji na następny rok; plan zatwierdza Minister Edukacji Narodowej,
2)
opracowuje roczną ocenę wykonania zadań planu kontroli i wizytacji oraz przedkłada ją kierownictwu Ministerstwa,
3)
organizuje kontrole doraźne na zlecenie Ministra Edukacji Narodowej,
4)
współdziała z Urzędem Rady Ministrów i Najwyższą Izbą Kontroli w zakresie ustalania planu kontroli,
5)
zapewnia uczestnictwo pracowników Ministerstwa w kontrolach organizowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli i Urząd Rady Ministrów,
6)
nadzoruje wykonywanie przez komórki organizacyjne Ministerstwa zaleceń pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli, Urzędu Rady Ministrów i innych organów kontroli,
7)
prowadzi centralną ewidencję wszystkich kierowanych do Ministra wystąpień pokontrolnych i informacji z kontroli NIK, URM i innych organów kontroli oraz gromadzi dokumentację związaną z wykonaniem zaleceń pokontrolnych,
8)
koordynuje przygotowanie przez komórki organizacyjne Ministerstwa odpowiedzi na zalecenia i wnioski pokontrolne oraz czuwa nad terminowym udzielaniem tych odpowiedzi,
9)
opracowuje roczne oceny realizacji zaleceń pokontrolnych i przedkłada je Kierownictwu Ministerstwa.
§  4.
Komórki organizacyjne Ministerstwa:
1)
przekazują Gabinetowi Ministra w terminie do 30 listopada - propozycję zadań dotyczących kontroli i wizytacji na rok następny z wyszczególnieniem celów, tematów i uzasadnienia ich doboru, rodzaju kontroli, zakresu terytorialnego (wojewódzkie jednostki podziału terytorialnego, jednostki organizacyjne), terminów i czasu trwania oraz jednostek (instytucji, organizacji) współdziałających,
2)
przeprowadzają kontrole (wizytacje) w zaplanowanym terminie: kontrola tej samej jednostki (organu, organizacji) nie powinna być przeprowadzana częściej niż raz w roku (z wyjątkiem kontroli doraźnych),
3)
przekazują Gabinetowi Ministra kopie wystąpień pokontrolnych (lub zaleceń powizytacyjnych) - po zakończeniu czynności kontrolnych (wizytacyjnych),
4)
przekazują Gabinetowi Ministra w terminie do 15 stycznia - roczne sprawozdania o wykonaniu zadań wynikających z planu kontroli i wizytacji - zgodnie z wzorem ustalonym przez Gabinet Ministra.
§  5.
1.
Kontrole (wizytacje) jednostek organizacyjnych oraz terenowych organów administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw oświaty i wychowania przeprowadzają właściwe rzeczowo komórki organizacyjne Ministerstwa.
2.
Kontrole (wizytacje) przeprowadza jedna lub wspólne kilka komórek organizacyjnych; w miarę potrzeby organizuje się kontrole z udziałem innych ministerstw (urzędów centralnych), jednostek specjalistycznej kontroli zewnętrznej oraz zespołów rzeczoznawców.
3.
Kontrolę (wizytację) z udziałem kilku komórek organizacyjnych koordynuje komórka rzeczowo właściwa.
4.
Przy opracowywaniu tematyki kontroli (wizytacji) wykorzystuje się wyniki badań naukowych analizy, opinie, informacje i inne materiały będące w dyspozycji Ministerstwa.
§  6.
Kontrole sprawdzające przeprowadza się w przypadkach, gdy informacja o wykonaniu zaleceń wskazuje na niepełną bądź nieprawidłową ich realizację.
§  7.
Kontrole doraźne przeprowadza jedna lub kilka komórek organizacyjnych Ministerstwa. Kontrole doraźne z udziałem pracowników kilku komórek organizacyjnych koordynuje komórka rzeczowo właściwa.
§  8.
1.
Kontrolę wewnętrzną funkcjonalną sprawują - w ramach swoich obowiązków określonych regulaminem organizacyjnym Ministerstwa - członkowie Kierownictwa Ministerstwa, dyrektorzy i wicedyrektorzy, główni księgowi oraz inni pracownicy zobowiązani do jej wykonywania zgodnie z powierzonym im zakresem obowiązków służbowych.
2.
Kontrolę terminowości realizacji zadań określonych dla komórek organizacyjnych Ministerstwa, wynikających z pozaresortowych aktów normatywnych, decyzji (uchwał, wniosków itp.) naczelnych władz politycznych i państwowych oraz poleceń Ministra, prowadzi Gabinet Ministra.
§  9.
Za realizację zaleceń pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli, Urzędu Rady Ministrów i innych organów kontroli odpowiadają dyrektorzy komórek organizacyjnych Ministerstwa.

Dyrektorzy - w uzgodnieniu z ww. organami kontroli i w porozumieniu z Gabinetem Ministra:

– organizują stosowne narady pokontrolne,

– przygotowują odpowiedzi dotyczące realizacji zaleceń i wniosków pokontrolnych.

§  10.
Traci moc zarządzenie Nr 53 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 września 1988 r. w sprawie szczegółowych zasad wykonywania działalności kontrolnej.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.