Szczegółowe zasady ustalania wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe osobom uprawnionym do korzystania z funduszu mieszkaniowego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1988.8.34

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1988 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 9 listopada 1988 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe osobom uprawnionym do korzystania z funduszu mieszkaniowego Ministerstwa Sprawiedliwości

Na podstawie § 2 ust. 2 i § 8 pkt 2 uchwały nr 103 Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1986 r. w sprawie pomocy dla funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, Milicji Obywatelskiej oraz Służby Więziennej na budownictwo mieszkaniowe (Monitor Polski Nr 19, poz. 137) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy osób uprawnionych do korzystania z funduszu mieszkaniowego Ministerstwa Sprawiedliwości określonych w § 8 uchwały nr 103 Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1985 r. w sprawie pomocy dla funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, Milicji Obywatelskiej oraz Służby Więziennej na budownictwo mieszkaniowe.
§  2.
1.
Podstawę ustalenia wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe stanowi, z zastrzeżeniem ust. 4, wartość lokalu mieszkalnego przysługującego osobie uprawnionej na podstawie przepisów o przydziale lokali mieszkalnych funkcjonariuszom Służby Więziennej, zwanego dalej lokalem mieszkalnym.
2.
Wartość lokalu mieszkalnego ustala się mnożąc liczbę m2 powierzchni użytkowej tego lokalu przez koszt 1 m2 powierzchni użytkowej.
3.
Koszt 1 m2 powierzchni użytkowej ustala się w zależności od celu, na który pomoc jest przeznaczona, następująco:
1)
na indywidualną budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość - w wysokości wskaźników jednostkowego kosztu standardowego dla budownictwa mieszkaniowego określonych corocznie przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa,
2)
na uzyskanie lokalu mieszkalnego w spółdzielni budownictwa mieszkaniowego - w wysokości członkowskiego kosztu 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego (domu), ustalonego przez spółdzielnię przy jego przydziale,
3)
na kontynuację budowy (wykończenie) domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość - w wysokości łącznego kosztu budowy 1 m2 powierzchni użytkowej,
4)
na kupno domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość - w wysokości kosztu 1 m2 powierzchni użytkowej wynikającej z aktu notarialnego.
4.
Podstawę ustalenia wysokości pomocy finansowej na kapitalny remont (modernizację) domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość stanowi wartość robót remontowo-budowlanych i materiałów budowlanych ustalona w kosztorysie.
§  3.
1.
Koszt 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego ustala się na dzień:
1)
w którym osoba uprawniona mogła zająć spółdzielczy lokal mieszkalny,
2)
powiadomienia właściwego organu o zakończeniu budowy, (przebudowy, rozbudowy), nie później jednak niż na dzień, w którym upłynęły 3 lata od daty pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
3)
zakończenia kapitalnego remontu, modernizacji lub wykończenia domu jednorodzinnego (lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość), nie później jednak niż na dzień, w którym upłynęły 2 lata od udokumentowanej daty rozpoczęcia remontu, uzyskania pozwolenia na modernizację lub uzyskania domu do wykończenia,
4)
zawarcia notarialnej umowy kupna domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.
2.
Pomoc finansową, przyznaną zaliczkowo na kapitalny remont domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość i nie zamienioną na pomoc bezzwrotną do dnia wejścia w życie zarządzenia, zmienia się na pomoc bezzwrotną z uwzględnieniem uprawnień do powierzchni mieszkalnej przysługującej w dniu zamiany oraz kosztu 1 m2 powierzchni użytkowej obowiązującego w dniu zakończenia remontu nie wyższego jednak od kosztu obowiązującego w dniu, w którym upłynęły 2 lata od daty przyznania pomocy zwrotnej.
§  4.
Koszt 1 m2 powierzchni użytkowej przyjmowany dla obliczenia wysokości pomocy finansowej nie może przekraczać kwoty określonej na podstawie § 2 ust. 3 pkt 1, a na kapitalny remont domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość - 60% tej kwoty.
§  5.
Szczegółowe warunki udzielenia pomocy finansowej z funduszu mieszkaniowego Ministerstwa Sprawiedliwości oraz zasady i właściwość organów, a także tryb postępowania w tych sprawach regulują odrębne przepisy.
§  6.
Do spraw wszczętych przed wejściem w życie zarządzenia i nie zakończonych prawomocną decyzją stosuje się przepisy niniejszego zarządzenia.
§  7.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 kwietnia 1986 r. w sprawie sposobu ustalania wartości mieszkania funkcyjnego oraz wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 3, poz. 15),
2)
zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 lutego 1978 r. w sprawie zasad przyznawania pomocy z funduszu mieszkaniowego Ministerstwa Sprawiedliwości (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 1, poz. 5 z późniejszymi zmianami), w zakresie uregulowanym niniejszym zarządzeniem.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1989 r.