Szczegółowe zasady umarzania bankowych kredytów inwestycyjnych spółdzielniom kółek rolniczych z tytułu budownictwa zaplecza technicznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1974.11.26

Akt utracił moc
Wersja od: 10 maja 1974 r.

ZARZĄDZENIE Nr 38
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 kwietnia 1974 r.
w sprawie szczegółowych zasad umarzania bankowych kredytów inwestycyjnych spółdzielniom kółek rolniczych z tytułu budownictwa zaplecza technicznego.

Na podstawie § 6 ust. 2 uchwały Nr 20 Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1974 r. w sprawie kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego kółek rolniczych i ich związków (Monitor Polski Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
Spółdzielnia kółek rolniczych może uzyskać umorzenie bankowych kredytów inwestycyjnych na sfinansowanie kosztów budownictwa zaplecza technicznego w wysokości 40% tych kosztów na zasadach określonych w zarządzeniu.
§  2.
1.
Przez koszty budownictwa zaplecza technicznego należy rozumieć koszty poniesione na:
1)
budowę, odbudowę, rozbudowę, modernizację i adaptację lub nabycie budynków i urządzeń związanych z działalnością spółdzielni w zakresie remontów maszyn i sprzętu rolniczego, mechanizacji i chemizacji,
2)
odbudowę, rozbudowę, adaptację lub modernizację budynków i urządzeń stanowiących własność Państwa lub rolników indywidualnych, jeżeli obiekty te stanowią zaplecze techniczne spółdzielni i są użytkowane przez spółdzielnię przez okres zapewniający pełną amortyzację poniesionych kosztów.
2.
Wysokość kosztów budownictwa zaplecza technicznego powinna być udokumentowana właściwymi dowodami księgowymi.
§  3.
Warunkiem umorzenia kredytów jest zagospodarowanie obiektów i urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem, a w odniesieniu do obiektów produkcyjnych - osiągnięcie i utrzymanie przez okres co najmniej dwóch lat projektowanej zdolności produkcyjnej określonej w dokumentacji inwestycyjnej.
§  4.
Jeżeli na sfinansowanie kosztów budownictwa zaplecza technicznego spółdzielnia otrzymała dotację z Funduszu Rozwoju Rolnictwa pozostającego w dyspozycji Centralnego Związku Kółek Rolniczych lub inne dotacje, kwotę kredytu przewidzianą do umorzenia zmniejsza się o te dotacje.
§  5.
1.
O umorzeniu kredytów rozstrzyga terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego na wniosek spółdzielni kółek rolniczych zaopiniowany przez naczelnika gminy, powiatowy związek kółek rolniczych i powiatowy oddział Banku Rolnego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 powinien zawierać określenie wysokości kosztów obiektu, rok przekazania obiektu do użytku, zdolności produkcyjne według dokumentacji inwestycyjnej i osiągnięte w ostatnich dwóch latach przed złożeniem wniosku, wysokość otrzymanych dotacji oraz kwotę proponowaną do umorzenia.
3.
Rozstrzygnięcie terenowego organu administracji państwowej stopnia powiatowego stanowi dla Banku Rolnego podstawę do uznania właściwego rachunku spółdzielni kółek rolniczych kwotą umorzenia.
§  6.
1.
W razie sprzedaży lub odpłatnego przekazania budynków albo urządzeń sfinansowanych w całości lub w części kredytem bankowym, spółdzielnia kółek rolniczych obowiązana jest przekazać na rzecz budżetu powiatowej rady narodowej kwotę odpowiadającą umorzonej części kredytu. Zobowiązanie to wygasa z upływem 10 lat od daty umorzenia kredytu.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli spółdzielnia, która skorzystała z umorzenia kredytu bankowego zostanie postawiona w stan likwidacji.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.