Szczegółowe zasady prowadzenia rachunkowości w jednostkach budżetowych i jednostkach gospodarki pozabudżetowej podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSW.1996.2.6

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1996 r.

ZARZĄDZENIE Nr 5
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 5 lutego 1996 r.
w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia rachunkowości w jednostkach budżetowych i jednostkach gospodarki pozabudżetowej podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Na podstawie art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. z 1993 r. Nr 72, poz. 344, z 1994 r. Nr 76, poz. 344, Nr 121, poz. 591 i Nr 133, poz. 685 oraz z 1995 r. Nr 78, poz. 390 i Nr 124, poz. 601) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa o rachunkowości - ustawę z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591),
2)
zarządzenie Ministra Finansów - zarządzenie Nr 46 Ministra Finansów z dnia 1 sierpnia 1995 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia rachunkowości oraz jednolitych planów kont dla państwowych i gminnych jednostek budżetowych i ich gospodarstw pomocniczych, zakładów budżetowych, państwowych i gminnych funduszy celowych oraz gmin i ich związków (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 14, poz. 60),
3)
jednostki budżetowe i jednostki gospodarki pozabudżetowej - jednostki budżetowe i jednostki gospodarki pozabudżetowej podległe, podporządkowane i nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
§  2.
1.
Jednostki budżetowe i jednostki gospodarki pozabudżetowej prowadzą rachunkowość zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości i zarządzenia Ministra Finansów, z uwzględnieniem zasad określonych w niniejszym zarządzeniu.
2.
Księgi rachunkowe prowadzi się wyłącznie w siedzibach jednostek, o których mowa w ust. 1.
§  3.
1.
Dyrektor Departamentu Finansów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych określi ramowy plan kont dla jednostek budżetowych.
2.
W zakresie rachunkowości zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych stosuje się plan kont stanowiący załącznik Nr 2 do zarządzenia Ministra Finansów.
§  4.
1.
Jednostki budżetowe prowadzą rachunek kosztów poprzez ujmowanie ponoszonych kosztów w układzie rodzajowym zgodnie z resortową klasyfikacją wydatków budżetowych.
2.
Zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych organizację rachunków kosztów określają w zakładowym planie kont, zgodnie z zasadami określonymi w § 11 zarządzenia Ministra Finansów.
§  5.
1.
Środki trwałe wymienione w § 5 zarządzenia Ministra Finansów oraz broń i wyposażenie indywidualne funkcjonariusza (żołnierza) podlegają umorzeniu w pełnej wartości, poprzez spisanie w koszty, w miesiącu przyjęcia ich do używania.
2.
Kierownicy pionów resortu i kierownicy jednostek budżetowych będących dysponentami środków budżetu państwa III stopnia bezpośrednio podporządkowani dysponentowi głównemu, w porozumieniu z Dyrektorem Departamentu Finansów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Dyrektorem Biura Administracyjno-Gospodarczego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, określą szczegółowe wykazy broni osobistej i wyposażenia indywidualnego funkcjonariusza (żołnierza), wchodzących w zakres środków trwałych umarzanych według zasady określonej w ust. 1.
§  6.
Szczegółowe zasady ewidencji rzeczowych składników majątku oraz ich inwentaryzacji określi Dyrektor Departamentu Finansów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  7.
Ewidencję wartościową wartości niematerialnych i prawnych oraz finansowego majątku trwałego jednostki budżetowej oraz jednostki gospodarki pozabudżetowej prowadzą od dnia 1 stycznia 1996 r.
§  8.
1.
Kierownicy jednostek budżetowych oraz zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych sporządzą zakładowe plany kont, które oprócz danych określonych w ustawie o rachunkowości i zarządzeniu Ministra Finansów powinny zawierać:
1)
przyjęte zasady ewidencji poszczególnych grup majątku rzeczowego jednostki,
2)
organizację obiegu dokumentów gospodarczych w jednostce.
2.
Kierownicy pionów resortu, w oparciu o postanowienia niniejszego zarządzenia oraz ramowy plan kont, o którym mowa w § 3 ust. 1, mogą określić w stosunku do podległych jednostek w porozumieniu z Dyrektorem Departamentu Finansów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, szczegółowe zasady ewidencji wynikające z przyjętych zasad finansowania działalności jednostek lub stosowanych informatycznych systemów ewidencyjnych.
3.
Ewidencja księgowa oparta na niniejszym zarządzeniu i ramowym planie kont, o którym mowa w § 3, powinna być wprowadzona najpóźniej w terminie do dnia 31 maja 1996 r.
§  9.
Dyrektor Departamentu Finansów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych może określić szczegółowe zasady sporządzania i terminy składania sprawozdawczości wewnątrzresortowej.
§  10.
Traci moc zarządzenie Nr 120 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 grudnia 1991 r. w sprawie rachunkowości w jednostkach budżetowych i jednostkach gospodarki pozabudżetowej resortu spraw wewnętrznych (Dz. Urz. MSW Nr 4, poz. 106).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1996 r.