Szczegółowe zasady posiadania broni przez PGL LP i sprawowania nadzoru nad gospodarką bronią, będącą w dyspozycji Straży Leśnej oraz warunków i sposobu postępowania przy użyciu broni palnej przez Straż Leśną.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2004.7.45

Akt utracił moc
Wersja od: 5 kwietnia 2005 r.

ZARZĄDZENIE Nr 45
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 8 lipca 2004 r.
w sprawie szczegółowych zasad posiadania broni przez PGL LP i sprawowania nadzoru nad gospodarką bronią, będącą w dyspozycji Straży Leśnej oraz warunków i sposobu postępowania przy użyciu broni palnej przez Straż Leśną.

GS-021-3-1/2004

Na podstawie § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do zarządzenia Nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, zarządzam, co następuje:

§  1.
Wprowadza się do stosowania instrukcje określające:

1. szczegółowe zasady posiadania broni przez PGL LP oraz sprawowanie nadzoru nad gospodarką bronią, będącą w dyspozycji Straży Leśnej - instrukcja stanowi załącznik Nr 1 do zarządzenia;

2. szczegółowe warunki i sposób postępowania przy użyciu broni palnej przez pracowników Straży Leśnej - instrukcja stanowi załącznik Nr 2 do zarządzenia.

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

INSTRUKCJA

w sprawie szczegółowych zasad posiadania broni przez PGL LP oraz sprawowania nadzoru nad gospodarką bronią, będącą w dyspozycji Straży Leśnej
§  1.
Instrukcja określa szczegółowe zasady posiadania broni przez jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz sprawowania nadzoru nad gospodarką bronią, będącą w dyspozycji Straży Leśnej, jako państwowej formacji uzbrojonej.
§  2. 1
Uzbrojenie Straży Leśnej stanowią:

1. broń palna bojowa krótka wraz z amunicją,

2. chemiczne środki obezwładniające w postaci ręcznych miotaczy gazu,

3. pozostałe środki przymusu bezpośredniego w postaci pałki gumowej, kajdanek i psa służbowego.

§  3.
Regionalne dyrekcje LP oraz nadleśnictwa występują do właściwego komendanta wojewódzkiego Policji o wydanie pozwolenia, na posiadanie określonej liczby jednostek broni palnej, w celu uzbrojenia Straży Leśnej, do wykonywania zadań przewidzianych w ustawie z dnia 28 września 1991 roku o lasach.
§  4. 2
Regionalne dyrekcje LP i nadleśnictwa nabywają lub najmują od Policji albo Sił Zbrojnych RP broń palną krótką bojową z amunicją do niej, na podstawie zaświadczenia wydanego wraz z pozwoleniem na jej posiadanie, przez właściwego komendanta wojewódzkiego Policji.
§  5.
Zakup amunicji na szkolenia strzeleckie, organizowane przez rdLP, odbywa się w oparciu o zezwolenie wydane przez właściwego komendanta wojewódzkiego Policji, na wniosek dyrektora rdLP. We wniosku należy określić ilość amunicji, niezbędnej do przeprowadzenia szkolenia.
§  6.
Pracownik Straży Leśnej otrzymuje, do wykonywania zadań służbowych, broń palną bojową, amunicję do niej oraz środki przymusu bezpośredniego, po spełnieniu wymagań określonych dla Służby Leśnej w ustawie z 28 września 1991 r. o lasach oraz po:

1. ukończeniu centralnego szkolenia dla kandydatów i zdaniu z wynikiem pozytywnym egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania broni palnej bojowej oraz umiejętności posługiwania się tą bronią,

2. przedłożeniu pozytywnego orzeczenia z badań lekarskich i psychologicznych, wydanych przez upoważnionych lekarza i psychologa, potwierdzających, że dana osoba może dysponować bronią, na zasadach określonych w przepisach o broni i amunicji.

§  7.
Kierownik jednostki Lasów Państwowych obowiązany jest spowodować niezwłoczne zdanie, przez pracownika Straży Leśnej, broni palnej, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego do magazynu broni, w przypadku:

1. rozwiązania stosunku pracy;

2. braku wymaganych orzeczeń: lekarskiego i psychologicznego, wydawanych przez upoważnionego lekarza i psychologa, potwierdzających, że dana osoba może dysponować bronią;

3. nieprzestrzegania zasad przechowywania broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego;

4. podejrzenia użycia broni palnej lub środków przymusu bezpośredniego niezgodnie z ich przeznaczeniem.

§  8.
Szkolenie dla kandydatów do Straży Leśnej, o którym mowa w § 6 ust. 1, organizuje Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przy udziale przedstawicieli Policji.
§  9.
Zasady organizacji szkolenia, jego tematykę, tryb przeprowadzenia egzaminu, jego zakres oraz skład komisji egzaminacyjnej, określa odrębne zarządzenie DGLP.
§  10.
Koszty związane z wydaniem orzeczeń lekarskich i psychologicznych ponosi pracodawca.
§  11.
1.
W przypadku powstania wątpliwości czy pracownik Straży Leśnej może nadal dysponować bronią, lekarz, w wyniku badań lekarskich z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej albo w oparciu o wniosek właściwego dyrektora rdLP lub nadleśniczego, kieruje pracownika na badania przez upoważnionych lekarza lub psychologa.
2.
Koszty badań, o których mowa w ust. 1, ponosi pracodawca.
§  12.
1.
Pracownik Straży Leśnej może nosić broń jedynie wraz z ważnym świadectwem na tę broń i legitymacją służbową.
2.
Należy kierować się zasadą, by wydawać danemu pracownikowi zawsze tę samą broń.
§  13.
1.
Otrzymaną do służby broń pracownik Straży Leśnej nosi na pasie wielofunkcyjnym, w pełnym przepisowym umundurowaniu.
2.
W sytuacjach nadzwyczajnych, wynikających z okoliczności pełnionej służby, broń może być noszona w kaburze na szelkach, przylegającej do ciała, pod przykryciem. Decyzję w tej sprawie podejmuje kierujący daną jednostką Straży Leśnej.
§  14.
Pracownik Straży Leśnej jest obowiązany nosić i przechowywać wydaną mu do pracy broń, amunicję i środki przymusu bezpośredniego w sposób uniemożliwiający dostęp do niej osobom nieuprawnionym i ponosi pełną odpowiedzialność za wydane mu uzbrojenie, do momentu zdania, za pisemnym potwierdzeniem, w magazynie broni.
§  15.
Pracownik Straży Leśnej jest osobiście odpowiedzialny za właściwe przechowywanie, oraz stan i sprawność techniczną przydzielonej mu broni i środków przymusu bezpośredniego.
§  16.
1.
Pracownik Straży Leśnej, po zakończeniu służby, zdaje broń, amunicję oraz środki przymusu bezpośredniego do magazynu broni.
2. 3
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, może przechowywać przydzieloną mu broń palną wraz z amunicją w miejscu zamieszkania, w kasecie metalowej trwale przytwierdzonej do elementów konstrukcyjnych budynku, w metalowej szafie albo sejfie. Pisemną decyzję w tej sprawie podejmuje odpowiednio dyrektor rdLP lub nadleśniczy.
§  17. 4
Zabezpieczenie broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego w miejscu zamieszkania pracowników Straży Leśnej, zapewnia właściwa jednostka organizacyjna LP.
§  18. 5
Pracownik Straży Leśnej obowiązany jest zawsze zdać otrzymaną broń i amunicję oraz środki przymusu bezpośredniego do magazynu broni w przypadku:
1.
urlopu, choroby, oddelegowaniu do innej pracy,

2. polecenia przełożonego.

§  19. 6
Spełnienie warunków technicznych przechowywania broni i amunicji w miejscu zamieszkania, stwierdza protokolarnie komisja powołana przez dyrektora rdLP lub nadleśniczego. Protokół ten przechowywany jest w magazynie broni danej jednostki Lasów Państwowych.
§  20. 7
Dyrektor rdLP w ramach sprawowanego nadzoru, przeprowadza w nadleśnictwach nadzorowanych kontrolę w zakresie sposobu przechowywania broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego, prawidłowości prowadzenia ewidencji, zgodności stanu uzbrojenia i amunicji ze stanem ewidencyjnym oraz przestrzegania pozostałych przepisów dotyczących uzbrojenia.
§  21.
Dyrektor rdLP, w ramach sprawowanego nadzoru, przeprowadza w każdym nadleśnictwie, przynajmniej raz w roku, kontrolę w zakresie sposobu przechowywania broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego, prawidłowości prowadzenia ewidencji, zgodności stanu uzbrojenia i amunicji ze stanem ewidencyjnym oraz przestrzegania pozostałych przepisów dotyczących uzbrojenia.
§  22.
Do prowadzenia magazynu broni kierownik danej jednostki Lasów Państwowych wyznacza pisemnie osobę (osoby) z jednoczesnym powierzeniem odpowiedzialności za właściwe zabezpieczenie uzbrojenia w tym magazynie.
§  23.
Broń, znajdująca się w posiadaniu rdLP, w przypadku braku magazynu broni, może być przechowywana w magazynie broni wyznaczonego nadleśnictwa.
§  24.
Klucze do magazynu broni należy przechowywać zgodnie z planem ochrony informacji niejawnych.
§  25.
1.
Za normatyw amunicji na jeden pistolet przyjmuje się ilość amunicji wystarczającą do pełnego załadowania czterech magazynków.
2.
Połowa amunicji określona w ust. 1 stanowi amunicję alarmową.
3.
Amunicję alarmową wydaje się w przypadku bezpośredniego zagrożenia napadem lub w przypadku uczestnictwa w akcji o szczególnym zagrożeniu dla zdrowia lub życia. Amunicja alarmowa powinna być sukcesywnie wymieniana, przynajmniej raz w roku.
§  26.
Do służby wydaje się amunicję wystarczającą do pełnego załadowania dwóch magazynków.
§  27.
Amunicję zakupioną do szkolenia strzeleckiego rejestruje się w ewidencjach przychodu i rozchodu, zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem Ministra Środowiska.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

INSTRUKCJA

w sprawie szczegółowych warunków i sposobu postępowania przy użyciu broni palnej bojowej przez Straż Leśną
§  1.
Instrukcja określa szczegółowe warunki i sposób postępowania przy użyciu broni palnej bojowej przez pracowników Straży Leśnej.
§  2. 8
Pracownicy Straży Leśnej mają prawo użycia broni palnej bojowej krótkiej, jeżeli zastosowanie środków przymusu bezpośredniego (w postaci: użycia siły fizycznej, przez zastosowanie chwytów obezwładniających oraz podobnych technik obrony lub ataku, pałki gumowej, chemicznych środków obezwładniających w postaci ręcznego miotacza gazu, kajdanek, psa służbowego) okaże się niewystarczające, w następujących przypadkach, określonych w art. 47, ust. 5 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach:
1.
w celu odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie własne lub innej osoby,

2. przeciwko osobie, która wezwana przez Strażnika Leśnego do natychmiastowego porzucenia broni lub innego niebezpiecznego narzędzia nie zastosuje się do tego wezwania, a jej zachowanie wskazuje na bezpośredni zamiar ich użycia przeciwko niemu lub innej osobie,

3. przeciwko osobie, która usiłuje przemocą odebrać broń Strażnikowi Leśnemu.

§  3.
Przy podejmowaniu decyzji o użyciu broni palnej bojowej pracownicy Straży Leśnej są obowiązani postępować zgodnie z prawem, traktując broń palną bojową jako szczególny i ostateczny środek przymusu bezpośredniego.
§  4.
Przez użycie broni palnej bojowej rozumie się oddanie strzału w kierunku osoby w celu jej obezwładnienia, po wyczerpaniu trybu, przewidzianego przed użyciem broni palnej bojowej.
§  5.
Pracownicy Straży Leśnej, przed użyciem broni palnej bojowej, są obowiązani:

1. po uprzednim okrzyku "STRAŻ LEŚNA" wezwać osobę do zachowania się zgodnego z prawem, a w szczególności do natychmiastowego porzucenia broni lub niebezpiecznego narzędzia, zaniechania ucieczki, odstąpienia od bezprawnych działań lub użycia przemocy,

2. w razie niepodporządkowania się wezwaniom określonym powyżej, zagrozić użyciem broni palnej bojowej, wzywając: "STÓJ - BO STRZELAM",

3. oddać strzał ostrzegawczy w górę, jeżeli powyższe wezwania okażą się bezskuteczne.

§  6.
1.
Warunków dotyczących postępowania przed użyciem broni palnej bojowej nie stosuje się w sytuacjach, o których mowa w art. 47 ust. 5 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, a także w innych przypadkach, gdy z zachowania osoby posiadającej broń lub niebezpieczne narzędzie wynika, że wszelka zwłoka groziłaby bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia ludzkiego.
2.
Użycie broni w takiej sytuacji musi być poprzedzone okrzykiem "STRAŻ LEŚNA".
§  7.
Jeżeli wskutek użycia broni palnej nastąpiło zranienie osoby, pracownik Straży Leśnej jest obowiązany, z zachowaniem bezpieczeństwa własnego i innych osób oraz bez zbędnej zwłoki, udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, a następnie spowodować udzielenie pomocy lekarskiej.
§  8.
W przypadku zranienia osoby oraz gdy w wyniku użycia broni palnej lekarz stwierdził śmierć osoby, pracownik Straży Leśnej jest obowiązany ponadto do:

1. zabezpieczenia śladów na miejscu zdarzenia i niedopuszczenia na to miejsce osób postronnych,

2. w miarę możliwości, ustalenia świadków zdarzenia.

§  9.
O każdym przypadku użycia broni palnej lub oddania strzału ostrzegawczego pracownik Straży Leśnej jest obowiązany niezwłocznie powiadomić bezpośredniego przełożonego oraz najbliższą jednostkę Policji.
§  10.
Po każdym przypadku użycia broni palnej bojowej lub oddaniu strzału ostrzegawczego pracownik Straży Leśnej jest obowiązany sporządzić notatkę służbową, która powinna zawierać:

1. dane osobowe pracownika Straży Leśnej,

2. określenie czasu i miejsca użycia broni palnej lub oddania strzału ostrzegawczego,

3. informację dotyczącą okoliczności poprzedzających użycia broni palnej lub oddania strzału ostrzegawczego,

4. informację o skutkach użycia broni palnej lub oddania strzału ostrzegawczego,

5. zakres udzielonej pierwszej pomocy przedmedycznej,

6. dane osobowe świadków zdarzenia.

1 Załącznik nr 1 § 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 23 z dnia 5 kwietnia 2005 r. (B.I.LP.05.4.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 kwietnia 2005 r.
2 Załącznik nr 1 § 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 23 z dnia 5 kwietnia 2005 r. (B.I.LP.05.4.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 kwietnia 2005 r.
3 Załącznik nr 1 § 16 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 23 z dnia 5 kwietnia 2005 r. (B.I.LP.05.4.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 kwietnia 2005 r.
4 Załącznik nr 1 § 17 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 23 z dnia 5 kwietnia 2005 r. (B.I.LP.05.4.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 kwietnia 2005 r.
5 Załącznik nr 1 § 18 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 23 z dnia 5 kwietnia 2005 r. (B.I.LP.05.4.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 kwietnia 2005 r.
6 Załącznik nr 1 § 19 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 23 z dnia 5 kwietnia 2005 r. (B.I.LP.05.4.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 kwietnia 2005 r.
7 Załącznik nr 1 § 20 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 23 z dnia 5 kwietnia 2005 r. (B.I.LP.05.4.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 kwietnia 2005 r.
8 Załącznik nr 2 § 2 zmieniony przez § 2 zarządzenia nr 23 z dnia 5 kwietnia 2005 r. (B.I.LP.05.4.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 kwietnia 2005 r.