Szczegółowe zasady i tryb wydawania, posługiwania się i przechowywania dokumentów, które umożliwiają ustalenie danych identyfikujących żołnierzy Żandarmerii Wojskowej oraz środków, którymi się posługują przy wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2010.22.290

Akt utracił moc
Wersja od: 6 sierpnia 2015 r.

ZARZĄDZENIE Nr 61/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 listopada 2010 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu wydawania, posługiwania się i przechowywania dokumentów, które uniemożliwiają ustalenie danych identyfikujących żołnierzy Żandarmerii Wojskowej oraz środków, którymi się posługują przy wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

Na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz. U. Nr 123, poz. 1353, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

§  1.
Zarządzenie określa szczegółowe zasady i tryb wydawania, posługiwania się i przechowywania dokumentów uniemożliwiających ustalenie danych identyfikujących żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, zwanych dalej "dokumentami".
§  2.
1.
Organem uprawnionym do wydawania dokumentów oraz środków, którymi posługują się żołnierze Żandarmerii Wojskowej przy wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych, jest Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej.
2.
Wnioski o wydanie dokumentów, o których mowa w ust. 1, składane są do Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 2, składają:
1)
kierownik komórki wewnętrznej Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej zajmującej się organizowaniem pracy operacyjno-rozpoznawczej, zwanej dalej "komórką wydającą";
2)
komendanci oddziałów Żandarmerii Wojskowej

- zwani dalej "wnioskodawcami".

4.
Pisemny wniosek o wydanie dokumentu powinien zawierać:
1)
nazwę jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, w której dokument będzie wykorzystywany;
2)
uzasadnienie potrzeby posiadania dokumentu przy wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz określenie okoliczności, w jakich będzie wykorzystywany;
3)
rzeczywiste i fikcyjne dane osobowe żołnierza Żandarmerii Wojskowej, w zakresie niezbędnym do opracowania danego rodzaju dokumentu obejmujące, w szczególności:
a)
imiona i nazwiska,
b)
daty i miejsca urodzenia,
c)
miejsca zamieszkania i zameldowania;
4)
potwierdzenie posiadania uprawnień lub kwalifikacji w przypadku występowania o wydanie dokumentu, o którym mowa w § 4;
5)
potwierdzenie wykonania badań technicznych środka transportu w przypadku występowania o wydanie dokumentu rejestracyjnego;
6)
aktualny wzór dokumentu;
7)
kryptonim i numer rejestracyjny teczki obiektu w przypadku występowania o wydanie dokumentu dotyczącego obiektu;
8)
inne informacje konieczne do opracowania treści dokumentu.
§  3.
Do realizacji czynności operacyjno-rozpoznawczych mogą być wydawane dokumenty krajowe i zagraniczne.
§  4.
1.
Dokument potwierdzający określone uprawnienia lub kwalifikacje można wydać żołnierzowi Żandarmerii Wojskowej uprawnionemu do uzyskania takiego dokumentu na podstawie odrębnych przepisów.
2.
W szczególnym przypadku dokument, o którym mowa w ust. 1, można wydać żołnierzowi Żandarmerii Wojskowej nie posiadającemu uprawnień wymaganych przez odrębne przepisy.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, zabronione jest podejmowanie przez żołnierza Żandarmerii Wojskowej czynności, do których wykonywania uprawnia dokument.
§  5.
Dokumentem można posługiwać się wyłącznie w okolicznościach określonych w art. 40 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych.
§  6.
Dokumenty wydaje się żołnierzowi Żandarmerii Wojskowej na okres niezbędny do realizacji czynności operacyjno-rozpoznawczych.
§  7.
Dokumenty, które utraciły ważność lub są nieprzydatne, podlegają niezwłocznemu zwrotowi do komórki wydającej.
§  8.
1.
Dokumenty niewykorzystywane w pracy operacyjno-rozpoznawczej przechowuje się w komórce wydającej.
2.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, podlegają:
1)
aktualizacji i zwrotowi do wnioskodawcy - w odniesieniu do dokumentów, które utraciły ważność, a istnieje potrzeba dalszego ich wykorzystywania;
2)
przechowywaniu w odrębnych zbiorach, okresowo weryfikowanych pod względem ewentualnej przydatności dokumentów w przyszłości - w odniesieniu do dokumentów nieprzydatnych w danej sprawie.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do dokumentów wydanych bez obowiązku ich zwrotu.
§  9.
Dokumentację dotyczącą wydawania, przedłużania ważności dokumentów, zwrotu oraz ich wykorzystywania prowadzą w postaci wyodrębnionych zbiorów żołnierze Żandarmerii Wojskowej wyznaczeni przez wnioskodawców.
§  10.
1.
Przyjęte przez oddziały Żandarmerii Wojskowej dokumenty przechowują żołnierze Żandarmerii Wojskowej, o których mowa w § 9.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli zachodzi potrzeba stałego posiadania dokumentu przez żołnierza.
3.
Wydanie i zwrot dokumentu przez żołnierza Żandarmerii Wojskowej odbywa się za pokwitowaniem.
§  11.
W przypadku utraty lub całkowitego zniszczenia dokumentu wnioskodawca przeprowadza czynności wyjaśniające w celu określenia przyczyn i skutków utraty lub zniszczenia.
§  12. 1
(uchylony).
§  13.
Traci moc zarządzenie 0-14/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 listopada 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wydawania, posługiwania się i przechowywania dokumentów, które uniemożliwiają ustalenie danych pozwalających na identyfikację oraz środków, którymi posługują się żołnierze Żandarmerii Wojskowej wykonując czynności operacyjno-rozpoznawcze (niepublikowane).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 12 uchylony przez § 1 zarządzenia nr 20/MON z dnia 21 lipca 2015 r. (Dz.Urz.MON.2015.212) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 sierpnia 2015 r.