Szczegółowe zasady i tryb współdziałania Służby Więziennej z Policją w przypadkach zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa zakładów karnych lub aresztów śledczych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1997.2.14

Akt utracił moc
Wersja od: 2 lipca 1997 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAWIEDLIWOŚCI oraz SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 12 czerwca 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu współdziałania Służby Więziennej z Policją w przypadkach zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa zakładów karnych lub aresztów śledczych

Na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
komendant wojewódzki - komendanta wojewódzkiego Policji właściwego ze względu na miejsce położenia zakładu karnego lub aresztu śledczego,
2)
komendant rejonowy - komendanta rejonowego Policji właściwego ze względu na miejsce położenia zakładu karnego lub aresztu śledczego,
3)
dyrektor okręgowy - dyrektora okręgowego Służby Więziennej,
4)
dyrektor - dyrektora zakładu karnego lub aresztu śledczego,
5)
osadzony - skazanego, ukaranego lub tymczasowo aresztowanego,
6)
jednostka więzienna - zakład karny lub areszt śledczy wraz z podporządkowanymi im oddziałami zewnętrznymi i oddziałami tymczasowego zakwaterowania osadzonych,
7)
konwój - funkcjonariuszy Służby Więziennej konwojujących oskarżonych, a także ochraniających uzbrojenie albo walory pieniężne znacznej wartości w czasie ich przenoszenia lub przewożenia, poza terenem jednostki więziennej.
§  2.
Dyrektor Generalny Służby Więziennej i Komendant Główny Policji wymieniają niezbędne informacje w sprawach dotyczących bezpieczeństwa jednostek więziennych i wydają dyspozycje podległym sobie służbom w tych sprawach.
§  3.
1.
Dyrektor i komendant rejonowy ustalają zasady łączności i wymiany informacji oraz opracowują plan zabezpieczenia jednostki więziennej i sposób współdziałania w wypadkach zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa tej jednostki.
2.
Ustalenia, o których mowa w ust. 1, zawiera protokół porozumiewawczy, którego wzór stanowi załącznik do zarządzenia. Protokół zatwierdzają komendant wojewódzki i dyrektor okręgowy.
§  4.
1.
W razie wystąpienia zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa jednostki więziennej, dyrektor lub osoba, która go zastępuje, niezwłocznie informuje o zaistniałej sytuacji dyżurnego właściwej komendy rejonowej Policji.
2.
Jeżeli z rozwoju wydarzeń wynika, że bezpieczeństwo jednostki więziennej nie zostanie przywrócone siłami i środkami Służby Więziennej, dyrektor lub osoba, która go zastępuje, zawiadamia niezwłocznie dyrektora okręgowego oraz zwraca się do dyżurnego właściwej komendy rejonowej Policji o udzielenie niezbędnej pomocy.
3.
Pomoc, o której mowa w ust. 2, organizuje komendant rejonowy.
§  5.
1.
W razie wystąpienia zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa konwoju, jego dowódca niezwłocznie informuje o zaistniałej sytuacji dyżurnego najbliższej komendy rejonowej Policji.
2.
Jeżeli z rozwoju wydarzeń wynika, że bezpieczeństwo konwoju nie zostanie przywrócone siłami i środkami Służby Więziennej, dowódca zwraca się do dyżurnego najbliższej komendy rejonowej Policji o udzielenie niezbędnej pomocy oraz zawiadamia niezwłocznie najbliższą jednostkę więzienną.
3.
Pomoc, o której mowa w ust. 2, organizuje komendant najbliższej komendy rejonowej Policji.
4.
Komendant Główny Policji zobowiąże terenowe organy Policji do współdziałania ze Służbą Więzienną, o którym mowa w § 8 pkt 4-8, w razie naruszenia bezpieczeństwa konwoju na obszarze ich działania.
§  6.
W razie uzyskania przez Policję informacji o możliwości wystąpienia zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa jednostki więziennej lub konwoju, Policja niezwłocznie przekazuje je dyrektorowi lub osobie, która go zastępuje, a w razie możliwości - odpowiednio dowódcy konwoju.
§  7.
Pomocy Policji można wezwać w razie zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa jednostki więziennej i konwoju, w szczególności związanego z:
1)
buntem osadzonych,
2)
napadem na jednostkę,
3)
napadem na konwój,
4)
zamachem terrorystycznym,
5)
zbiorową ucieczką osadzonych lub ucieczką z użyciem przemocy,
6)
pożarem, katastrofą lub klęską żywiołową.
§  8.
W zależności od rodzajów zagrożeń lub naruszeń bezpieczeństwa wymienionych w § 7, współdziałanie Policji może polegać w szczególności na:
1)
zabezpieczeniu jednostki więziennej na zewnątrz przez zablokowanie dostępu osób zakłócających spokój i porządek, nawiązujących nielegalne kontakty z osadzonym, jak również dostarczających przedmioty niebezpieczne lub niedozwolone, określone w odrębnych przepisach, na teren tej jednostki,
2)
wprowadzeniu sił Policji na teren jednostki więziennej,
3)
pokonaniu oporu osadzonych lub innych osób:
a)
na terenie jednostki więziennej,
b)
w bezpośrednim jej sąsiedztwie,
c)
w miejscach przebywania osadzonych poza terenem jednostki więziennej,
4)
wzmocnieniu sił konwoju funkcjonariuszami Policji,
5)
zabezpieczeniu przez uzbrojonych policjantów miejsca przebywania osadzonych poza terenem jednostki więziennej albo poza konwojem,
6)
odparciu napadu na konwój,
7)
organizacji pościgu,
8)
zlokalizowaniu i ujęciu osadzonych, którzy dokonali ucieczki,
9)
ewakuacji osadzonych.
§  9.
1.
Wprowadzenie sił Policji na teren jednostki więziennej następuje w szczególnie uzasadnionych wypadkach na żądanie dyrektora okręgowego, a w razie jego nieobecności dyrektora tej jednostki lub osoby, która go zastępuje, gdy naruszenia bezpieczeństwa jednostki nie można zlikwidować siłami i środkami Służby Więziennej.
2.
Siły Policji mogą występować jako:
1)
nie uzbrojona grupa funkcjonariuszy Policji, wyposażona w środki przymusu bezpośredniego,
2)
nie uzbrojony pododdział lub oddział Policji, wyposażony w środki przymusu bezpośredniego,
3)
uzbrojony pododdział lub oddział Policji, wyposażony w środki przymusu bezpośredniego.
3.
W zależności od oceny sytuacji i stopnia naruszenia bezpieczeństwa jednostki więziennej, dyrektor okręgowy, a w razie jego nieobecności dyrektor tej jednostki lub osoba, która go zastępuje, wspólnie z komendantem wojewódzkim dokonują wyboru sił Policji wymienionych w ust. 2.
4.
Komendant wojewódzki podejmuje decyzję o wprowadzeniu na teren jednostki więziennej sił Policji, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, a w razie konieczności użycia sił Policji, o których mowa w ust. 2 pkt 3, postępuje zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  10.
1.
W razie konieczności wprowadzenia sił Policji na teren jednostki więziennej, jej dyrektor lub osoba, która go zastępuje, informuje dowódcę tych sił o aktualnej sytuacji, posiadanych siłach i środkach własnych oraz przedstawia zadania do wykonania przez siły Policji oraz siły Służby Więziennej.
2.
Działaniami Policji i Służby Więziennej na terenie jednostki więziennej kieruje dyrektor lub wyznaczony przez niego funkcjonariusz Służby Więziennej, natomiast dowódca pododdziału lub oddziału Policji dowodzi podległymi mu siłami Policji w czasie wykonywania zleconego zadania.
3.
Dyrektor, w porozumieniu z dowódcą sił Policji, zapewnia dokumentowanie działań Policji i Służby Więziennej, o których mowa w ust. 2, przy użyciu technicznych urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.
§  11.
Stosowanie środków przymusu bezpośredniego oraz użycie broni palnej lub psa służbowego przez Policję i Służbę Więzienną, a także uzbrojone oddziały lub pododdziały Policji, określają odrębne przepisy.
§  12.
1.
Sprawność współdziałania funkcjonariuszy Służby Więziennej i Policji w przeciwdziałaniu i likwidowaniu zagrożeń lub naruszeń bezpieczeństwa jednostki więziennej podlega doskonaleniu w ramach ćwiczeń praktycznych, organizowanych co najmniej raz w roku.
2.
Ćwiczenia, o których mowa w ust. 1, organizuje się na podstawie wspólnie opracowanych założeń, z wykorzystaniem ustaleń zawartych w protokole porozumiewawczym, określonym w § 3 ust. 2.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Poufne (po wypełnieniu)

Egz. nr ...............

Zatwierdzam Zatwierdzam

........................... .........................

Komendant Dyrektor

Wojewódzki Policji Okręgowy Służby Więziennej

PROTOKÓŁ POROZUMIEWAWCZY

z dnia .................

w sprawie ustalenia szczegółowych zasad i trybu współdziałania

Służby Więziennej z Policją w przypadkach zagrożenia lub

naruszenia bezpieczeństwa

..............................................................

(nazwa i siedziba jednostki więziennej)

Na podstawie § 3 zarządzenia Ministrów Sprawiedliwości oraz

Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 czerwca 1997

r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu współdziałania Służby

Więziennej z Policją w przypadkach zagrożenia lub naruszenia

bezpieczeństwa zakładów karnych lub aresztów śledczych (Dz.

Urz. Min. Sprawiedl. Nr 2, poz. 14) ustala się szczegółowe

zasady i tryb współdziałania Służby Więziennej z Policją w

przypadkach zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa jednostki

więziennej, pomiędzy:

..............................................................

(nazwa i adres jednostki więziennej)

..............................................................

(nazwa i adres komendy Policji)

1. Dyrektor jednostki więziennej powiadamia o zagrożeniu

dyżurnego Komendy Rejonowej Policji w:

..........................................................

(adres i numery telefonów)

2. Zawiadomienie o zagrożeniu przekazuje się:

1) telefonicznie, przez podanie umownego hasła

określającego:

- spodziewany bunt osadzonych ..............,

- spodziewany napad na jednostkę ..............,

- zagrożenie zamachem terrorystycznym ..............,

- przygotowywaną zbiorową ucieczkę osadzonych lub

ucieczkę z użyciem przemocy ..............,

- spodziewaną katastrofę lub klęskę żywiołową ........,

2) łącznikiem (w razie przerwania łączności

telefonicznej), który udaje się do:

.......................................................

(adres jednostki Policji)

przekazując wyżej wymienione hasło i składając

informację dyżurnemu.

3. Dyżurny komendy rejonowej Policji powiadamia dyrektora

o zagrożeniu w rejonie jednostki więziennej,

..........................................................

(adres i numery telefonów jednostki więziennej)

a także o innych zdarzeniach mających związek z jej

bezpieczeństwem.

4. Zawiadomienie o naruszeniu bezpieczeństwa przekazuje się:

1) telefonicznie, przez podanie umownego hasła

określającego:

- bunt osadzonych .............,

- napad na jednostkę więzienną .............,

- zamach terrorystyczny .............,

- zbiorową ucieczkę osadzonych lub ucieczkę z użyciem

przemocy .............,

- pożar, katastrofę lub klęskę żywiołową .............,

2) łącznikiem (w razie przerwania łączności

telefonicznej), który udaje się do:

.......................................................

(adres jednostki Policji)

przekazując wyżej wymienione hasło i składając

informację dyżurnemu.

5. Dyżurny komendy rejonowej Policji powiadamia dyrektora

o naruszeniu bezpieczeństwa zaistniałym w rejonie

jednostki więziennej,

..........................................................

(adres i numery telefonów jednostki więziennej)

a także o innych zdarzeniach mających związek z jej

bezpieczeństwem.

6. W razie spodziewanego buntu osadzonych, dyrektor zwraca

się do Policji o:

1) zabezpieczenie terenu przyległego do jednostki

więziennej

......................................................,

(sposób zabezpieczenia)

2) udostępnienie jednostce więziennej:....................

.......................................................

......................................................,

(niezbędnego sprzętu specjalistycznego i środków

technicznych wraz z obsługą, a w szczególności sprzętu do

procesowego udokumentowania wydarzeń i samochodów do

transportowania osadzonych)

3) .......................................................

(inne)

7. W razie spodziewanego napadu na jednostkę więzienną

Policja podejmuje niezbędne czynności w celu

wyeliminowania zagrożenia, a dyrektor zabezpiecza porządek

wewnątrz.

8. W razie zagrożenia zamachem terrorystycznym dyrektor

zwraca się do Policji w szczególności o:

1) zabezpieczenie terenu przyległego do jednostki

więziennej,

2) udostępnienie jednostce więziennej:

.......................................................

.......................................................

(niezbędnego sprzętu specjalistycznego i środków

technicznych wraz z obsługą, a w szczególności sprzętu

do procesowego udokumentowania wydarzeń i samochodów do

transportowania osadzonych)

3) .......................................................

(inne)

9. W razie przygotowywania zbiorowej ucieczki osadzonych lub

ucieczki z użyciem przemocy dyrektor zwraca się do

Policji w szczególności o:

1) zabezpieczenie terenu przyległego do jednostki

więziennej

.....................................................,

(sposób zabezpieczenia)

2) zabezpieczenie śladów i dowodów,

3) ......................................................

(inne)

10. W razie spodziewanej katastrofy lub klęski żywiołowej

dyrektor zwraca się do Policji w szczególności o:

1) zabezpieczenie terenu przyległego do jednostki

więziennej

......................................................,

(sposób zabezpieczenia)

2) wsparcie sił Służby Więziennej przy ewakuowaniu

i transportowaniu osadzonych oraz zabezpieczenie ich

w odpowiednich miejscach,

3) wyprowadzenie personelu jednostki więziennej oraz

przemieszczenie sprzętu i urządzeń,

4) .......................................................

(inne)

11. W razie buntu osadzonych dyrektor zwraca się do Policji o:

1) zabezpieczenie terenu przyległego do jednostki

więziennej

......................................................,

(sposób zabezpieczenia)

2) udostępnienie jednostce więziennej:

.......................................................

.......................................................

(niezbędnego sprzętu specjalistycznego i środków

technicznych wraz z obsługą, a w szczególności

sprzętu do procesowego dokumentowania wydarzeń,

samochodów do transportowania osadzonych,

urządzeń oświetlających lub olśniewających)

3) .......................................................

(inne)

12. W razie napadu na jednostkę więzienną Policja podejmuje

niezbędne czynności w celu zabezpieczenia jej od zewnątrz

i rozproszenia napastników. Dyrektor zabezpiecza porządek

wewnątrz jednostki.

13. W razie wprowadzenia do wewnątrz jednostki więziennej

oddziałów Policji, w zakresie kierowania i dowodzenia

obowiązują zasady określone w § 10 zarządzenia.

14. Podczas nawiązywania kontaktu pomiędzy kierującym akcją

wewnątrz jednostki więziennej a siłami Policji, jak

również po wkroczeniu ich na teren jednostki więziennej,

przekazuje się im środki łączności Służby Więziennej.

15. Funkcjonariusze Służby Więziennej znajdujący się poza

jednostką więzienną, którym zagrożenie lub naruszenie jej

bezpieczeństwa uniemożliwia dostanie się do wewnątrz,

udają się do:

.........................................................,

(nazwa i adres jednostki Policji)

gdzie oczekują na polecenia dyrektora, o czym powiadamia

się:

..........................................................

(numery telefonów jednostki więziennej)

16. W razie zaistnienia zamachu terrorystycznego dyrektor

zwraca się do Policji w szczególności o:

1) zabezpieczenie terenu przyległego do jednostki

więziennej,

2) skierowanie wyspecjalizowanego pododdziału do

zwalczania terroryzmu,

3) udostępnienie jednostce więziennej:

.......................................................

......................................................,

(niezbędnego sprzętu specjalistycznego i środków

technicznych wraz z obsługą, a w szczególności

sprzętu do procesowego dokumentowania wydarzeń)

4) .......................................................

(inne)

17. W razie zbiorowej ucieczki osadzonych lub ich ucieczki

z użyciem przemocy dyrektor zwraca się do Policji

w szczególności o:

1) zorganizowanie pościgu za zbiegłymi, podając podstawowe

dane personalne, przekazując zdjęcia fotograficzne,

charakterystyczne cechy osobiste, rysopis, ubiór, opis

oraz adresy,

2) zabezpieczenie śladów i dowodów,

3) .......................................................

(inne)

18. W razie pożaru, katastrofy lub klęski żywiołowej dyrektor

zwraca się do Policji w szczególności o:

1) zabezpieczenie terenu przyległego do jednostki

więziennej:

......................................................,

(sposób zabezpieczenia)

2) wsparcie sił Służby Więziennej przy ewakuowaniu

i transportowaniu osadzonych oraz zabezpieczenie ich

w odpowiednich miejscach,

3) wyprowadzenie personelu jednostki więziennej oraz

przemieszczenie sprzętu i urządzeń,

4) .......................................................

(inne)

19. Zakres i sposób realizacji pomocy Policji w wypadkach,

o których mowa w punktach 6-12 i 16-18, obrazuje się

umownymi znakami na planach sytuacyjnych, stanowiących

załączniki do niniejszego protokołu.

20. Po zakończeniu współdziałania dyrektor jednostki

więziennej i dowódca sił Policji sporządzają szczegółowy,

wspólny raport z przebiegu likwidacji zagrożenia.

21. Ćwiczenia praktyczne funkcjonariuszy Służby Więziennej

i Policji w zakresie pracy określonej w niniejszym

protokole organizuje się w oparciu o wspólnie opracowane

założenia.

22. Protokół porozumiewawczy aktualizuje się w razie potrzeby

na wniosek jednej ze stron.

Komendant Dyrektor

........................... ............................

Rejonowy Policji Aresztu Śledczego

Zakładu Karnego

Wyk. w 6 egz. + załączniki

——————————————————————————

Egz. nr 1 - Komenda Wojewódzka Policji w ...................

Egz. nr 2 - Komenda Rejonowa Policji w .....................

Egz. nr 3 - Centralny Zarząd Służby Więziennej w Warszawie

Egz. nr 4 - Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w .......

Egz. nr 5-6 - Dyrektor ................ w ....................

(aś, zk)

Opracował:

Druk:

L. dz. ew. wyk. dok.: Pf .../...