Szczegółowe zasady gospodarowania dodatkowym funduszem nagród oraz tryb stosowania i szczegółowych zasad wynagradzania prowizyjnego dla pracowników państwowych biur notarialnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1988.6.31

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1988 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 października 1988 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarowania dodatkowym funduszem nagród oraz trybu stosowania i szczegółowych zasad wynagradzania prowizyjnego dla pracowników państwowych biur notarialnych

Na podstawie § 7 ust. 3 uchwały nr 9 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1988 r. w sprawie zasad wynagradzania sędziów sądów powszechnych, notariuszy oraz asesorów i aplikantów sądowych i notarialnych (Monitor Polski Nr 4, poz. 36 i Nr 22, poz. 200) oraz w związku z § 4a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1986 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników urzędów państwowych (Dz. U. Nr 48, poz. 245 z 1987 r. Nr 42, poz. 249 i z 1988 r. Nr 29, poz. 204) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nagrody z 25% dodatkowego funduszu nagród dla notariuszy, asesorów i aplikantów notarialnych określonego w § 7 ust. 1 uchwały Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1988 r. w sprawie zasad wynagradzania sędziów sądów powszechnych, notariuszy oraz asesorów i aplikantów sądowych i notarialnych (Monitor Polski Nr 4, poz. 36 i Nr 22, poz. 200), zwanej dalej "uchwałą", przysługują za wykonanie i przekroczenie przez państwowe biura notarialne zadań rzeczowych i finansowych.
2.
Zadania, o których mowa w ust. 1, oraz tryb ich ustalania określa regulamin, stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  2.
1.
Prezes sądu wojewódzkiego, na wniosek kierownika państwowego biura notarialnego, może wprowadzić na okres do dnia 31 marca 1989 r. wynagrodzenie prowizyjne określone w § 7 ust. 2 uchwały. Wynagrodzenie to wypłacane jest po przekroczeniu przez państwowe biuro notarialne 100% zadań rzeczowych ustalonych w regulaminie stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia oraz 100% zadań finansowych określonych w budżecie.
2.
Jeżeli mimo przekroczenia przez biuro notarialne zadań rzeczowych i finansowych wynagrodzenie prowizyjne będzie niższe niż nagroda, to zamiast wynagrodzenia prowizyjnego przysługuje nagroda obliczona według zasad ustalonych w § 5-11 niniejszego zarządzenia.
§  3.
1.
Prezes sądu wojewódzkiego może zmniejszyć lub pozbawić nagrody albo wynagrodzenia prowizyjnego w razie:
1)
występowania w państwowym biurze notarialnym nie usprawiedliwionych zaległości w sprawach wieczystoksięgowych, jeżeli zaległości te przekraczają dwumiesięczny wpływ w stosunku rocznym,
2)
nie usprawiedliwionego stosowania § 26 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 lutego 1985 r. w sprawie opłat za dokonanie czynności notarialnych (Dz. U. Nr 17, poz. 76),
3)
uzasadnionych skarg na działalność biura notarialnego,
4)
nie uzasadnionego wyznaczania odległych terminów czynności notarialnych.
§  4.
Nagrody indywidualne lub wynagrodzenie prowizyjne wypłaca się z dołu do końca miesiąca następującego po upływie każdego kwartału.
§  5.
Nagrody, o których mowa w § 1 ust. 1, mogą otrzymać:
1)
notariusz i asesor notarialny oraz aplikant notarialny po odbyciu co najmniej jednego roku aplikacji,
2)
wizytator notarialny zatrudniony w sądzie wojewódzkim,
3)
sędzia i asesor sądowy delegowany do pracy w państwowym biurze notarialnym.
§  6.
1.
Z funduszu nagród wymienionego w § 1 ust. 1 ustala się w budżecie sądów wojewódzkich fundusz nagród w wysokości 20% planowanego osobowego funduszu płac pracowników państwowego biura notarialnego z wyłączeniem planowanego osobowego funduszu płac pracowników obsługi.
2.
Pozostały fundusz nagród w wysokości 5% planowanego osobowego funduszu płac pracowników państwowego biura notarialnego pozostawia się do dyspozycji Ministra Sprawiedliwości na dopłaty dla okręgów sądów wojewódzkich, w których państwowe biura notarialne wykonały zadania w takim stopniu, że limit nagród ustalony w ust. 1 musi być zwiększony.
§  7.
1.
Fundusz nagród uruchamia się co kwartał:
1)
w wysokości 5% kwartalnego osobowego funduszu płac pracowników państwowego biura notarialnego, z wyłączeniem osobowego funduszu płac pracowników obsługi, jeżeli zadania zarówno finansowe, jak i rzeczowe wykonano w 100%,
2)
ponadto w wysokości po 0,3% wykonanego kwartalnego osobowego funduszu płac, o którym mowa w pkt 1, za każdy procent przekroczenia zadań, jeżeli przekroczono je do 120%,
3)
ponadto w wysokości po 0,4% wykonanego kwartalnego osobowego funduszu płac, o którym mowa w pkt 1, za każdy procent przekroczenia 120% zadań.
2.
W razie nierównomiernego przekroczenia zadań rzeczowych i finansowych stopień przekroczenia określa się według średniej wynikającej ze stopnia przekroczenia tych zadań.
3.
Wysokość uruchamianego funduszu nagród nie może jednak przewyższać sumy ustalonej z uwzględnieniem ograniczeń przewidzianych w § 9.
§  8.
Minister Sprawiedliwości może na wniosek prezesa sądu wojewódzkiego wyrazić zgodę na uruchomienie odpowiedniego funduszu nagród dla państwowego biura notarialnego, które z przyczyn wyjątkowych nie wykonało jednego z zadań określonych w § 1 ust. 1.
§  9.
1.
Indywidualna nagroda kwartalna nie może przekroczyć 75% miesięcznego uposażenia zasadniczego, wynikającego z osobistego zaszeregowania uprawnionego do nagrody.
2.
Nagroda kwartalna dla wizytatora notarialnego w sądzie wojewódzkim nie może przekroczyć kwoty 20.000 złotych.
§  10.
1.
Przy podziale nagród indywidualnych należy uwzględnić osobisty wkład pracy w osiągnięte wyniki.
2.
W razie podziału państwowego biura notarialnego na sekcje należy, jako jedno z kryteriów przyznania nagród, przyjąć stopień wykonania zadań rzeczowych przez poszczególne sekcje.
3.
Przy przyznawaniu nagród nie można pominąć pracownika korzystającego z urlopu wypoczynkowego, jak również pracownika nieobecnego w pracy z powodu choroby trwającej do trzech miesięcy.
§  11.
1.
Nagrody indywidualne wizytatorom notarialnym w sądach wojewódzkich przyznają prezesi sądów wojewódzkich, uwzględniając wyniki osiągnięte przez państwowe biura notarialne w zakresie wykonanych zadań oraz liczbę biur notarialnych nadzorowanych przez wizytatora.
2.
Nagrody notarialne pozostałym pracownikom państwowego biura notarialnego przyznaje prezes sądu wojewódzkiego na wniosek kierownika państwowego biura notarialnego zaopiniowany przez właściwą radę pracowniczą.
§  12.
Wynagrodzenie prowizyjne otrzymują:
1)
notariusz, asesor oraz aplikant notarialny po odbyciu co najmniej jednego roku aplikacji, zatrudnieni w państwowym biurze notarialnym,
2)
pracownik administracyjny zatrudniony w państwowym biurze notarialnym,
3)
sędzia i asesor sądowy delegowany do pracy w państwowym biurze notarialnym.
§  13.
1.
Przy ustalaniu wynagrodzenia prowizyjnego uwzględnia się osobisty, wymierny wkład pracy każdego pracownika w osiągnięte wyniki.
2.
Jeżeli w państwowym biurze notarialnym utworzono sekcje, przy ustalaniu wynagrodzenia uwzględnia się stopień udziału pracowników w dochodach z tytułu uzyskanych opłat notarialnych, liczbę dokonanych czynności notarialnych oraz załatwionych spraw w postępowaniu wieczystoksięgowym, postępowaniu spadkowym, postępowaniu nakazowym i czynności wykonawczych, w poszczególnych sekcjach.
§  14.
1.
Podziału wynagrodzenia prowizyjnego pomiędzy notariuszy, asesorów, aplikantów notarialnych i pracowników administracyjnych dokonuje kierownik państwowego biura notarialnego po zasięgnięciu opinii przedstawiciela rady pracowniczej, w sposób następujący:
1)
w biurach zatrudniających jednego notariusza (asesora notarialnego) wynagrodzenie przeznaczone dla notariusza (asesora notarialnego) wynosi 70% wynagrodzenia prowizyjnego wypracowanego przez biuro,
2)
w biurach zatrudniających więcej niż jednego notariusza wynagrodzenie przeznaczone dla notariuszy wynosi od 50% do 70% wynagrodzenia prowizyjnego wypracowanego przez biuro,
3)
wynagrodzenie przeznaczone dla pracowników administracyjnych i aplikantów notarialnych wynosi od 30% do 50% wynagrodzenia prowizyjnego wypracowanego przez biuro.
2.
Przy podziale wynagrodzenia prowizyjnego kierownik państwowego biura notarialnego, mając na uwadze osiągnięte wyniki pracy, może w uzasadnionych przypadkach notariuszowi, asesorowi i aplikantowi notarialnemu oraz pracownikowi administracyjnemu obniżyć wynagrodzenie do 80% lub podwyższyć do 120%, po zasięgnięciu opinii przedstawiciela rady pracowniczej.
§  15.
Wysokość indywidualnego wynagrodzenia prowizyjnego ustalana jest w stosunku do osiągniętych dochodów z tytułu opłat notarialnych, liczby dokonanych czynności notarialnych, załatwionych spraw w postępowaniu wieczystoksięgowym, w postępowaniu spadkowym i postępowaniu nakazowym z uwzględnieniem czynności wykonawczych.
§  16.
W zakresie uregulowanym niniejszym zarządzeniem tracą moc przepisy dotychczasowe.
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą od dnia 1 lipca 1988 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

REGULAMIN

określania zadań rzeczowych i finansowych państwowych biur notarialnych
§  1.
1.
Do zadań państwowego biura notarialnego w okresie kwartału kalendarzowego należy wykonanie kwartalnego planu dochodów z opłat notarialnych oraz - przy przyjęciu 100 punktowej obsady - wykonanie zadań rzeczowych określonych w § 6 dla państwowych biur notarialnych poszczególnych okręgów wojewódzkich, w zależności od zaliczenia do grupy A lub B.
2.
W razie gdy na 100 punktów obsady przypada dokonanie różnych czynności, wykonanie zadań ustala się przez odpowiednie przeliczenie wykonanych czynności.
3.
Obsadę biura określoną w ust. 1 punktuje się, przyjmując dla:
1)
notariusza (sędziego, asesora) - 50 punktów,
2)
aplikanta (po roku aplikacji) - 30 punktów,
3)
pracownika administracyjnego

(notarialnego lub sądowego) - 30 punktów.

4.
Sędziego, asesora sądowego lub sądowego pracownika administracyjnego delegowanego do państwowego biura notarialnego w niepełnym wymiarze czasu pracy liczy się proporcjonalnie do pełnego wymiaru czasu pracy według stosunku zaplanowanej liczby dni delegacji w skali tygodnia lub miesiąca.
§  2.
1.
Zadania finansowe (plan dochodów z opłat notarialnych) ustala na rok kalendarzowy dla każdego okręgu wojewódzkiego Ministerstwo Sprawiedliwości co najmniej na 10 dni przed rozpoczęciem roku kalendarzowego.
2.
Prezes sądu wojewódzkiego ustala zadania finansowe wymienione w ust. 1 dla poszczególnych biur do dnia 5 stycznia każdego roku, dokonując równocześnie podziału tych zadań na poszczególne kwartały.
§  3.
Zadania rzeczowe określone w § 6 mogą być obniżone lub podwyższone w granicach do 15% dla państwowych biur notarialnych każdego z okręgów wojewódzkich lub dla poszczególnych biur.
§  4.
Plan dochodów z opłat notarialnych lub zadania rzeczowe mogą być zmienione tylko na okres roku lub półrocza kalendarzowego.
§  5.
Kontroli wykonania zadań przez państwowe biura notarialne dokonują w zakresie zadań rzeczowych wizytatorzy notarialni w sądach wojewódzkich, w zakresie zadań finansowych - rewidenci przy sądach wojewódzkich.
§  6.
Ustala się następujący wykaz zadań rzeczowych dla państwowych biur notarialnych w skali kwartału dla 100-punktowej obsady:

Państwowe Biura Notarialne

zaliczone do grupy:

AB
1. Sporządzanie aktów notarialnych łącznie z wpisami do ksiąg wieczystych z tych aktów, z których wypływa obowiązek ich dokonania, i załatwieniem prac wykonawczych180210
2. Załatwienie wniosków z dziennika Kw przez dokonanie wpisów do ksiąg wieczystych łącznie z czynnościami wykonawczymi lub przez wydanie postanowień co do istoty sprawy łącznie z czynnościami wykonawczymi600720
3. Wydanie postanowień dotyczących zbiorów złożonych dokumentów łącznie ze sporządzeniem i wysłaniem odpisów do stron i wykonaniem prac wykonawczych12001400
4. Załatwienie spraw wszczynających postępowanie przynaglające, na skutek których złożono wnioski do Kw lub Zd, skutkujące zakreślenie spraw w dzienniku Pn10001000
5. Załatwienie spraw spadkowych przekazanych do państwowego biura notarialnego500500
6. Załatwienie spraw nakazowych lub upominawczych łącznie ze sporządzeniem i wysłaniem zawiadomień lub nakazów do stron10001000
7. Załatwienie innych czynności nie objętych pkt 1-6, polegających na dokonaniu: poświadczeń, wypisów, odpisów, zaświadczeń, odpisów z ksiąg wieczystych lub pisemnych informacji z tych ksiąg itp.16001600
§  7.
Utrzymuje się w mocy dotychczasowy podział państwowych biur notarialnych na grupy A i B.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

REGULAMIN

określania zadań rzeczowych i finansowych państwowych biur notarialnych
§  1.
W celu ustalenia zadań rzeczowych państwowego biura notarialnego, których przekroczenie jest warunkiem wypłaty wynagrodzenia prowizyjnego, wprowadza się punkty za poszczególne czynności dokonywane w państwowych biurach notarialnych przy względnieniu stopnia trudności wykonania tych czynności, przyjmując:
1.
Za sporządzenie czynności w formie aktu notarialnego zawierającego:
1)
zbycie nieruchomości, zbycie przedsiębiorstwa,

zbycie spadku lub udziału spadku 4 pkt

- jeżeli czynność dotyczy obrotu nieruchomością rolną 6 pkt

2)
zniesienie współwłasności, dział spadku, podział majątku wspólnego, ustanowienie odrębnej własności lokali, umowę zobowiązującą, zawartą pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, umowę przenoszącą własność w wykonaniu zobowiązania, umowę przedwstępną, ofertę albo przyjęcie oferty 5 pkt

- jeżeli powyższe czynności dotyczą obrotu nieruchomością rolną 6 pkt

3)
czynności jednostronne (np. testament i jego odwołanie, pełnomocnictwo, zrzeczenie się własności nieruchomości, potwierdzenie umowy lub innej czynności prawnej, zwolnienie nieruchomości od obciążeń) 3 pkt
4)
inne czynności dwustronne (np. umowa dzierżawy, umowa majątkowa małżeńska, umowa zrzeczenia się dziedziczenia) 3 pkt
5)
inne czynności wielostronne 5 pkt
6)
umowę spółki:
a)
z uczestnictwem w akcie do 10 wspólników 8 pkt
b)
z uczestnictwem w akcie do 20 wspólników 10 pkt
c)
z uczestnictwem w akcie powyżej 20 wspólników 12 pkt
7)
protokół: zgromadzenia wspólników spółki lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy, organizacji społecznych, stowarzyszeń i spółdzielni, 10 pkt
2.
Za dokonanie czynności wpisu do księgi wieczystej na wniosek zewnętrzny łącznie z czynnościami wykonawczymi 2 pkt
3.
Za czynności związane z wydaniem postanowienia o złożeniu dokumentów do zbioru, łącznie z czynnościami wykonawczymi 2 pkt
4.
Za załatwienie sprawy w postępowaniu przynaglającym z chwilą zakreślenia w dzienniku Pn 1 pkt
5.
Za sporządzenie odpisu z księgi wieczystej lub wydanie zaświadczenia 1 pkt

- jeżeli sporządzenie odpisu dokonane zostało przy pomocy komputera 0,5 pkt

6.
Za dokonanie czynności poświadczenia własnoręczności podpisu lub zgodności odpisu z okazanym dokumentem:
a)
za czynność poświadczenia od 1 do 3 podpisów na jednym dokumencie 1 pkt
b)
za czynność poświadczenia powyżej 3 podpisów na jednym dokumencie 2 pkt
c)
za zgodność odpisu z okazanym dokumentem 1 pkt
7.
Za sporządzenie projektu oświadczenia 1 pkt
8.
Za załatwienie sprawy w postępowaniu spadkowym 2 pkt
9.
Za załatwienie sprawy w postępowaniu nakazowym lub upominawczym 2 pkt
§  2.
Zadania rzeczowe uznaje się za wykonane w 100%, jeżeli liczba punktów określonych w § 1 w okresie jednego kwartału wynosi 600 punktów dla jednego notariusza oraz 360 punktów dla jednego pracownika administracyjnego zatrudnionego w biurze.
§  3.
1.
Ustala się stawkę prowizyjną, która stanowi iloraz 20% dochodu uzyskanego z opłat notarialnych w roku ubiegłym i 50% łącznej liczby punktów stanu zatrudnienia notariuszy, asesorów i aplikantów notarialnych oraz pracowników administracyjnych w danym kwartale roku bieżącego.
2.
Wynagrodzenie prowizyjne stanowi iloczyn stawki prowizyjnej oraz liczby punktów wypracowanych ponad normę wynikającą ze stanu zatrudnienia uprawnionych do otrzymania wynagrodzenia prowizyjnego w danym kwartale bieżącego roku.
§  4.
1.
Notariusze delegowani do wykonywania obowiązków wizytatora i delegowani do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości uprawnieni są do otrzymania wynagrodzenia prowizyjnego, jeżeli bezpośrednio uczestniczą w wykonywaniu zadań rzeczowych i finansowych przez biuro, w którym są zatrudnieni.
2.
Osobom wymienionym w ust. 1 wynagrodzenie to przyznaje prezes sądu wojewódzkiego, uwzględniając ich osobisty i wymierny wkład pracy.
§  5.
1.
Zadania finansowe (Plan dochodów z opłat notarialnych) ustala na rok kalendarzowy dla każdego okręgu sądu wojewódzkiego Ministerstwo Sprawiedliwości co najmniej na 10 dni przed rozpoczęciem roku kalendarzowego.
2.
Prezes sądu wojewódzkiego ustala zadania finansowe określone w ust. 1 dla poszczególnych biur do dnia 5 stycznia każdego roku, dokonując równocześnie podziału tych zadań na poszczególne kwartały.