Szczegółowe wymagania w zakresie ochrony informacji niejawnych oznaczonych klauzulą tajności "zastrzeżone" w Komendzie Głównej Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2001.6.23

Akt utracił moc
Wersja od: 5 listopada 2001 r.

DECYZJA Nr 61
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 5 listopada 2001 r.
w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie ochrony informacji niejawnych oznaczonych klauzulą tajności "zastrzeżone" w Komendzie Głównej Straży Granicznej

W związku z art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 11, poz. 95, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 39, poz. 462 oraz z 2001 r. Nr 22, poz. 247, Nr 27, poz. 298 i Nr 56, poz. 580) postanawia się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się do stosowania w Komendzie Głównej Straży Granicznej szczegółowe wymagania w zakresie ochrony informacji niejawnych oznaczonych klauzulą tajności "zastrzeżone" w Komendzie Głównej Straży Granicznej, stanowiące załącznik do decyzji.
§  2.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

Szczegółowe wymagania w zakresie ochrony informacji niejawnych oznaczonych klauzulą tajności "zastrzeżone" w Komendzie Głównej Straży Granicznej

Rozdział  I

Zasady wytwarzania, przetwarzania, przechowywania i udostępniania materiałów zawierających informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone"

§  1.
Przyznanie informacjom niejawnym stanowiącym tajemnicę służbową klauzuli tajności "zastrzeżone" odbywa się zgodnie z ustawą z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 11, poz. 95, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 39, poz. 462 oraz z 2001 r. Nr 22, poz. 247, Nr 27, poz. 298 i Nr 56, poz. 580).
§  2.
Informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" może wytwarzać, przetwarzać i przechowywać wyłącznie osoba, która:
1)
posiada poświadczenie bezpieczeństwa uprawniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych co najmniej klauzulą tajności "zastrzeżone",
2)
odbyła przeszkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych.
§  3.
Informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" mogą być udostępnione wyłącznie osobie, która spełnia warunki, o których mowa w § 2 i tylko w zakresie niezbędnym do wykonywania przez nią pracy lub pełnienia służby na zajmowanym stanowisku albo innej zleconej pracy.
§  4.
Informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" wytwarza się, przetwarza i przechowuje w pomieszczeniach zlokalizowanych co najmniej w strefie administracyjnej, w sposób uniemożliwiający ich nieuprawnione ujawnienie.
§  5.
Wersje robocze dokumentów zawierających informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" wykonuje się w brudnopisach lub na nośnikach magnetycznych oznaczonych klauzulą tajności "zastrzeżone" i zarejestrowanych w kancelarii jawnej.
§  6.
Informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" mogą być wytwarzane, przetwarzane i przechowywane w systemach i sieciach teleinformatycznych, które:
1)
nie są wyposażone w łącza poczty elektronicznej oraz Internetu,
2)
posiadają dostęp chroniony przez oprogramowanie, a zapisy kontroli dostępu zawierają informację o logującym się użytkowniku i czasie pracy,
3)
wyposażone są w wymienny dysk twardy oznaczony klauzulą tajności "zastrzeżone" i zarejestrowany w kancelarii jawnej.
§  7.
Ilość wytwarzanych informacji niejawnych oznaczonych klauzulą tajności "zastrzeżone" ogranicza się do ilości niezbędnej w realizacji zadań służbowych.
§  8.
Dokument zawierający informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" sporządza się w ilości egzemplarzy wynikającej z rozdzielnika zamieszczonego na tym dokumencie i rozsyła do adresatów zgodnie z tym rozdzielnikiem.
§  9.
Materiały zawierające informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" przechowuje się w kancelarii jawnej oddzielnie od dokumentów jawnych, z zastrzeżeniem § 10.
§  10.
1.
Materiały zawierające informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" mogą być przechowywane w kancelarii jawnej razem z dokumentami jawnymi, jeżeli ich treść łączy się bezpośrednio ze sobą, przy zapewnieniu materiałom zawierającym informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" ochrony przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.
2.
Materiały zawierające informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" mogą być przechowywane w kancelarii tajnej, jeżeli wchodzą w skład zbioru materiałów oznaczonych klauzulą tajności "poufne" lub wyższą.
§  11.
1.
Materiały zawierające informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" przechowuje się w meblach biurowych lub szafach metalowych zamykanych na klucz, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku, o którym mowa w § 10 ust. 2, materiały zawierające informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" przechowuje się w pomieszczeniach i w sposób określony dla przechowywania materiałów zawierających informacje niejawne oznaczone najwyższą klauzulą tajności w danym zbiorze.
§  12.
1.
Po zakończeniu pracy lub służby pomieszczenia, w których przechowywane są materiały zawierające informacje jawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" zamyka się i oplombowuje oraz sprawdza się prawidłowość zaniemknięcia urządzeń, o których mowa w § 11 ust. 1.
2.
Zasady i sposób zdawania, przechowywania i wydawania kluczy oraz ich duplikatów określa plan ochrony obiektów Komendy Głównej Straży Granicznej.
§  13.
1.
Podczas nieobecności osoby przechowującej materiały zawierające informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" meble biurowe lub szafy metalowe, w których przechowuje ona te materiały może otworzyć, powołana przez jej bezpośredniego przełożonego, komisja składająca się co najmniej z dwóch osób.
2.
Z czynności, o których mowa w ust. 1, komisja sporządza protokół, zawierający w szczególności:
1)
datę dokonania czynności,
2)
numery ewidencyjne pobranych materiałów,
3)
wskazanie osoby lub osób, którym przekazano materiały,
4)
podpisy członków komisji.
§  14.
Zabronione jest wynoszenie materiałów zawierających informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" poza strefę administracyjną bez zgody kierownika jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej albo kierownika komórki organizacyjnej wchodzącej w skład jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej oraz gdy nie zapewniono warunków ochrony tych informacji przed nieuprawnionym ujawnieniem.

Rozdział  2

Zasady ewidencjonowania, przekazywania, kompletowania i niszczenia materiałów zawierających informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone"

§  15.
Materiały zawierające informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone", wytworzone w jednostce organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej lub komórce organizacyjnej wchodzącej w skład jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, ewidencjonuje się w dzienniku ewidencji wykonanych dokumentów (DEWD), którego wzór określa załącznik nr 1 do szczegółowych wymagań w zakresie ochrony informacji niejawnych oznaczonych klauzulą tajności "zastrzeżone" w Komendzie Głównej Straży Granicznej, z zastrzeżeniem § 17.
§  16.
Materiały zawierające informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" otrzymane (wchodzące) oraz wysyłane (wychodzące) przez jednostkę organizacyjną Komendy Głównej Straży Granicznej lub komórkę organizacyjną wchodzącą w skład jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, ewidencjonuje się w dzienniku korespondencji, którego wzór określa załącznik nr 2 do szczegółowych wymagań w zakresie ochrony informacji niejawnych oznaczonych klauzulą tajności "zastrzeżone" w Komendzie Głównej Straży Granicznej, z zastrzeżeniem § 17.
§  17.
Ewidencjonowanie, o którym mowa w § 15 i § 16, może odbywać się na podstawie dotychczas obowiązujących wzorów, do czasu wyczerpania ich zasobów.
§  18.
1.
Przekazywanie materiałów zawierających informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" jednostkom organizacyjnym Straży Granicznej lub komórkom organizacyjnym jednostek organizacyjnych Straży Granicznej odbywa się poprzez kancelarię jawną, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku materiałów zawierających informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" przechowywanych w kancelarii tajnej, przekazywanie tych materiałów jednostkom organizacyjnym Straży Granicznej lub komórkom organizacyjnym jednostek organizacyjnych Straży Granicznej odbywa się poprzez kancelarię tajną.
§  19.
Materiały zawierające informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone", po wykorzystaniu, podlegają:
1)
skompletowaniu i podszyciu do teczek przedmiotowych o określonej kategorii archiwalnej - jeżeli stanowią wartość archiwalną lub użytkową,
2)
bieżącemu niszczeniu, za zgodą kierownika jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej - w przypadku materiałów manipulacyjnych o krótkotrwałym znaczeniu praktycznym.
§  20.
Materiały zawierające informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" niszczy się w sposób uniemożliwiający ich odczytanie.
§  21.
Materiały zawierające informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone", z zastrzeżeniem § 22 ust. 1, niszczy:
1)
komisja powołana decyzją kierownika jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, albo
2)
osoba sporządzająca taki materiał wraz z kierownikiem lub pracownikiem kancelarii, w której zarejestrowany jest materiał, w przypadku materiałów wadliwie wykonanych i zaewidencjonowanych w dzienniku ewidencji wykonanych dokumentów (DEWD).
§  22.
1.
Wadliwie wykonane materiały zawierające informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone", w przypadku gdy nie zostały zaewidencjonowane w dzienniku ewidencji wykonanych dokumentów (DEWD), niszczy wykonawca techniczny materiału.
2.
Zbędne opakowania przesyłek, niszczy kierownik lub pracownik kancelarii w sposób uniemożliwiający ich odczytanie.
§  23.
Zniszczenie materiału zawierającego informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone" dokumentuje się poprzez:
1)
sporządzenie protokołu zniszczenia materiału - w przypadku zniszczenia komisyjnego,
2)
złożenie przez kierownika lub pracownika kancelarii, w której zarejestrowany jest zniszczony materiał oraz sporządzającego materiał lub adresata materiału podpisów:
a)
w urządzeniu ewidencyjnym (dzienniku ewidencji wykonanych dokumentów (DEWD) lub dzienniku korespondencji),
b)
na pierwszym egzemplarzu materiału w przypadku zniszczenia pozostałych egzemplarzy,
c)
na wewnętrznej stronie okładki zeszytu (notatnika) w przypadku sukcesywnego niszczenia wykorzystanych kart.

Rozdział  3

Postępowanie w przypadkach naruszenia zasad ochrony lub ujawnienia informacji niejawnych oznaczonych klauzulą tajności "zastrzeżone"

§  24.
1.
Kierownik jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej lub kierownik komórki organizacyjnej jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej podejmuje działania zmierzające do wyjaśnienia okoliczności naruszenia przepisów o ochronie informacji niejawnych oznaczonych klauzulą tajności "zastrzeżone" w podległej mu jednostce lub komórce organizacyjnej.
2.
O wynikach działań, o których mowa w ust. 1, kierownik jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej lub kierownik komórki organizacyjnej jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej powiadamia pisemnie Pełnomocnika Komendanta Głównego Straży Granicznej do Spraw Ochrony Informacji Niejawnych.
§  25.
1.
Ustalenia poczynione w trakcie przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego są podstawą do zdjęcia z ewidencji utraconego materiału zawierającego informacje niejawne oznaczone klauzulą tajności "zastrzeżone".
2.
Zdjęcia z ewidencji materiału, o którym mowa w ust. 1, dokonuje kierownik lub pracownik kancelarii, w której zarejestrowany jest utracony materiał, na podstawie decyzji kierownika jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej lub kierownika komórki organizacyjnej jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 1

DZIENNIK EWIDENCJI WYKONANYCH DOKUMENTÓW OZNACZONYCH KLAUZULĄ TAJNOŚCI "ZASTRZEŻONE"

ZAŁĄCZNIK Nr 2

DZIENNIK KORESPONDENCJI DOKUMENTÓW OZNACZONYCH KLAUZULĄ TAJNOŚCI "ZASTRZEŻONE