Szczegółowe warunki i tryb prowadzenia przygotowań organizacyjno-etatowych do objęcia militaryzacją jednostek organizacyjnych Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2018.60

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 października 2023 r.

WYTYCZNE Nr 102
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 20 kwietnia 2018 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu prowadzenia przygotowań organizacyjno-etatowych do objęcia militaryzacją jednostek organizacyjnych Straży Granicznej

W związku z art. 33a ustawy o Straży Granicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2365 i 2405 oraz z 2018 r. poz. 106, 138, 650 i 730) oraz § 6 ust. 1 pkt 6 decyzji nr 128 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie przygotowań do objęcia militaryzacją i militaryzacji niektórych jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych ustala się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Użyte w wytycznych określenia oznaczają:
1)
stała gotowość obronna, zwana dalej "SGO" - stan charakteryzujący się pokojowym działaniem w ramach realizacji ustawowych zadań przez Straż Graniczną oraz utrzymaniem zdolności do wykonywania zadań zapewniających podwyższanie gotowości obronnej;
2)
gotowość obronna czasu kryzysu, zwana dalej "SGOK" - stan (zespół przedsięwzięć) doprowadzający określone siły i środki Straży Granicznej do zdolności zapewniającej realizację zadań na zagrożonym obszarze terytorium kraju oraz stwarzający warunki do osiągnięcia gotowości obronnej czasu wojny;
3)
gotowość obronna czasu wojny, zwana dalej "SGOW" - stan, który osiąga się w razie stwierdzenia bezpośrednich przygotowań do agresji lub w razie bezpośredniej agresji, podczas którego Straż Graniczna osiąga zdolność do pełnego wykorzystania potencjału, w celu realizacji określonych prawem zadań w warunkach wojny;
4)
militaryzacja - proces zmierzający do zwiększenia zdolności Straży Granicznej poprzez wykorzystanie posiadanych sił i środków, w celu osiągnięcia gotowości do podjęcia działań, do których zostały przewidziane w warunkach wojny;
5)
KGSG - Komenda Główna Straży Granicznej;
6) 1
 jednostka organizacyjna Straży Granicznej - KGSG, Wyższa Szkoła Straży Granicznej, Biuro Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, oddział Straży Granicznej, ośrodek szkolenia Straży Granicznej oraz ośrodek Straży Granicznej;
7)
graniczna jednostka organizacyjna - placówka oraz dywizjon Straży Granicznej;
8)
komórka wewnętrzna - wydział, samodzielna sekcja, pododdział i inne struktury organizacyjne wchodzące w skład komórki organizacyjnej KGSG oraz jednostki organizacyjnej Straży Granicznej innej niż KGSG;
9)
komórka kadrowa - komórka organizacyjna właściwa w sprawach kadr w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej;
10)
komórka do spraw obronnych - komórka właściwa w sprawach obronnych w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej;
11)
funkcjonariusz - funkcjonariusz Straży Granicznej;
12)
pracownik - pracownik Straży Granicznej;
13)
osoba cywilna towarzysząca Straży Granicznej - osoba nie będąca funkcjonariuszem lub pracownikiem, w szczególności cywilni członkowie załóg statków powietrznych i jednostek pływających Straży Granicznej, korespondenci wojenni, dostawcy, osoby świadczące określone usługi na rzecz Straży Granicznej;
14)
poległy - oznacza funkcjonariusza lub pracownika, który poległ w walce lub zmarł wskutek odniesionych (doznanych) obrażeń, jak również którego śmierć mimo nie stwierdzenia zgonu przez zidentyfikowanie zwłok jest niewątpliwa z uwagi na przebywanie w określonym promieniu rejonu rażenia, w momencie np. uderzenia bronią masowego rażenia lub na podstawie oświadczenia wiarygodnych świadków zdarzenia;
15)
zmarły - oznacza funkcjonariusza lub pracownika, który zmarł albo poniósł śmierć winnych okolicznościach niż wymienione w pkt 14;
16)
straty warunkowe - straty obejmujące funkcjonariuszy i pracowników zaginionych, którzy brali bezpośredni udział w działaniach wojennych albo przebywali w rejonie uderzenia broni masowego rażenia, o których losie brak jest wiarygodnych wiadomości i zachodzi prawdopodobieństwo ich śmierci lub dostania się do niewoli (znaleźli się we władaniu nieprzyjaciela) albo internowania (dotyczy funkcjonariuszy i pracowników, którzy po przekroczeniu granicy państwa neutralnego znaleźli się w podporządkowaniu władzy tego państwa);
17)
strata bezpowrotna - oznacza poległego albo zmarłego funkcjonariusza lub pracownika.
§  2. 
Zasady i tryb wydawania legitymacji służbowej funkcjonariusza, zwanej dalej "legitymacją", i znaku identyfikacyjnego funkcjonariusza, zwanego dalej "znakiem" oraz prowadzenie ich ewidencji określają przepisy w sprawie rejestrowania akt osobowych i nadawania numerów ewidencyjnych funkcjonariuszom oraz prowadzenia ewidencji legitymacji służbowych i innych dokumentów wydawanych funkcjonariuszom i pracownikom.
§  3.  2
 W sprawach nieuregulowanych niniejszymi wytycznymi, rozstrzygnięcia podejmują kierownicy jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, kierując się ogólnymi zasadami prowadzenia działalności kadrowej i celami określonymi w wytycznych, po uzgodnieniu ich z kierownikiem komórki kadrowej w KGSG oraz kierownikiem komórki do spraw obronnych w KGSG.

Rozdział  2

Zasady militaryzacji jednostek organizacyjnych Straży Granicznej

§  4. 
Realizacja przedsięwzięć dotyczących militaryzacji następuje na rozkaz Komendanta Głównego Straży Granicznej w przypadku zarządzenia (ogłoszenia) mobilizacji lub wybuchu wojny.
§  5. 
1. 
Czynności polegające na wyznaczeniu funkcjonariuszy oraz pracowników posiadających przydziały organizacyjno-mobilizacyjne na stanowiska etatowe w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej wchodzą w zakres przygotowań do objęcia militaryzacją Straży Granicznej.
2. 
Przydziały organizacyjno-mobilizacyjne nadawane są pracownikom KGSG przez Komendanta Głównego Straży Granicznej albo wyznaczonego przez niego kierownika komórki organizacyjnej KGSG, a dla pracowników zatrudnionych w innej niż KGSG jednostce organizacyjnej Straży Granicznej przez kierownika tej jednostki albo wyznaczonego przez niego kierownika komórki wewnętrznej, w formie zbiorowej listy imiennej, z tym, że osobom będącym żołnierzami rezerwy przydziały nadaje się w uzgodnieniu z wojskowym komendantem uzupełnień, właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) osoby, której ma być nadany przydział, tj. poprzez reklamowanie na wniosek od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, bądź przesłany wykaz imienny żołnierzy rezerwy w celu uzgodnienia.
3. 
Zasady i tryb reklamowania określają przepisy w sprawie reklamowania od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
4. 
Po ogłoszeniu militaryzacji funkcjonariusze pełnią służbę na dotychczas zajmowanych stanowiskach, natomiast pracownicy, którym nadano przydział organizacyjno-mobilizacyjny w formie zbiorowej listy imiennej pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej na stanowiskach służbowych zgodnie z przydziałem organizacyjno-mobilizacyjnym.
5. 
O przygotowaniach organizacyjno-mobilizacyjnych kierownicy jednostek organizacyjnych Straży Granicznej na bieżąco informują Komendanta Głównego Straży Granicznej poprzez Zespół Kierowania Militaryzacją Straży Granicznej, powołany na okres trwania militaryzacji.

Rozdział  3

Zasady organizacji szkolenia w KGSG oraz w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej w zakresie gotowości obronnej

Oddział  1

Szkolenie obronne w zakresie SGO

§  6. 
Szkolenie obronne funkcjonariuszy i pracowników w zakresie podwyższania i obniżania gotowości obronnej Straży Granicznej, zwane dalej "szkoleniem obronnym", jest integralną częścią procesu szkolenia, stanowiącą element przygotowań obronnych i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy i pracowników.
§  7. 
1. 
Szkolenie obronne prowadzi się na wszystkich szczeblach kierowania i obejmuje ono wszystkich funkcjonariuszy i pracowników.
2. 
Organizację, dobór form i metod szkolenia obronnego oraz realizację tego szkolenia określają przepisy w sprawie szkolenia obronnego w Straży Granicznej.

Oddział  2

Organizacja i prowadzenie szkolenia w SGOW

§  8. 
1.  3
 W stosunku do nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy, odbywających w Wyższej Szkole Straży Granicznej, ośrodkach szkolenia Straży Granicznej szkolenie podstawowe lub szkolenie w zakresie szkoły podoficerskiej, po wprowadzeniu SGOW, wprowadza się wojenny system szkolenia, skracając program realizowanego szkolenia o 1/2 czasu jego trwania oraz przeprowadza się egzaminy końcowe. Funkcjonariuszy po zakończeniu szkolenia kieruje się do jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, w których pełnią służbę.
2.  4
 W stosunku do funkcjonariuszy skierowanych do Wyższej Szkole Straży Granicznej, ośrodków szkolenia Straży Granicznej na szkolenie w zakresie szkoły podoficerskiej, szkoły chorążych lub przeszkolenie specjalistyczne do mianowania na pierwszy stopień oficerski Straży Granicznej, po wprowadzeniu SGOW przerywa się szkolenie i kieruje się do jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, w których pełnią służbę.
3. 
Funkcjonariuszom skierowanym na szkolenie, o którym mowa w ust. 2, którzy odbyli, co najmniej 2/3 czasu jego trwania, po wprowadzeniu SGOW i przerwaniu szkolenia, przeprowadza się egzaminy końcowe przed skierowaniem do jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, w których pełnią służbę.
4.  5
 Wprowadzenie wojennego systemu szkolenia, w przypadku o którym mowa w ust. 1 oraz dokonanie innych czynności, o których mowa w ust. 1-3, przeprowadza się w Wyższej Szkole Straży Granicznej, ośrodkach szkolenia do 48 godzin od wprowadzenia SGOW.
5. 
Wojenny system szkolenia prowadzi się w oparciu o "Program wojennego systemu szkolenia słuchaczy Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej" z uwzględnieniem rodzajów prowadzonych szkoleń.
§  8a.  6
1. 
W stosunku do funkcjonariuszy skierowanych na studia w Wyższej Szkole Straży Granicznej, którzy nie ukończyli pierwszego semestru studiów, po wprowadzeniu SGOW przerywa się studia i kieruje się do jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, w których pełnią służbę.
2. 
Funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1, kieruje się do udziału w szkoleniu podstawowym organizowanym w macierzystej jednostce organizacyjnej zgodnie z "Programem szkolenia podstawowego funkcjonariuszy Straży Granicznej w czasie wprowadzenia gotowości obronnej czasu wojny".
3. 
W stosunku do funkcjonariuszy skierowanych na studia w Wyższej Szkole Straży Granicznej, którzy ukończyli co najmniej pierwszy semestr studiów, po wprowadzeniu SGOW przerywa się studia i kieruje do jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, w których pełnią służbę.
4. 
Po odwołaniu SGOW funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1 i 3, kieruje się ponownie do Wyższej Szkoły Straży Granicznej celem dokończenia studiów.
§  9.  7
1. 
Dla funkcjonariuszy nowo przyjętych do służby po wprowadzeniu SGOW oraz funkcjonariuszy, którzy do czasu wprowadzenia SGOW nie ukończyli szkolenia podstawowego, o którym mowa w § 8 ust. 1, kierownicy jednostek organizacyjnych Straży Granicznej organizują jednomiesięczne szkolenie podstawowe, zgodnie z "Programem szkolenia podstawowego funkcjonariuszy Straży Granicznej w czasie wprowadzenia gotowości obronnej czasu wojny".
2. 
Projekt programu, o którym mowa w ust. 1, opracowuje Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej, a następnie przesyła do komórki do spraw obronnych w KGSG.
3. 
Kierownik komórki do spraw obronnych w KGSG:
1)
uzgadnia projekt programu, o którym mowa w ust. 1, z kierownikami jednostek organizacyjnych Straży Granicznej oraz komórką kadrową w KGSG;
2)
przedstawia uzgodniony projekt programu, o którym mowa w ust. 1, Komendantowi Głównemu Straży Granicznej do zatwierdzenia.
4. 
Komórka do spraw obronnych w KGSG przesyła zatwierdzony program do jednostek organizacyjnych Straży Granicznej.
5. 
Aktualizacji programu, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 i 3.
6. 
Program, o którym mowa w ust. 4, przechowuje się w komórce do spraw obronnych wraz z dokumentacją podwyższania i obniżania gotowości obronnej Straży Granicznej.
§  10. 
1.  8
 W jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej, z wyłączeniem Wyższej Szkoły Straży Granicznej, ośrodków szkolenia Straży Granicznej prowadzących szkolenia specjalistyczne i kursy doskonalące, po wprowadzeniu SGOW, programy tych szkoleń i kursów doskonalących, ulegają skróceniu o 1/2 czasu ich trwania. Funkcjonariuszy po zakończeniu szkolenia i kursów doskonalących, kieruje się do jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, w których pełnią służbę.
2.  9
 W stosunku do funkcjonariuszy skierowanych do Wyższej Szkoły Straży Granicznej, ośrodków szkolenia Straży Granicznej na szkolenia, o których mowa w ust. 1, po wprowadzeniu SGOW programy tych szkoleń ulegają skróceniu o 1/2 czasu ich trwania. Funkcjonariuszy po zakończeniu szkolenia kieruje się do jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, w których pełnią służbę.
3. 
Czynności dotyczących skrócenia programów, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w czasie do 48 godzin od wprowadzenia SGOW.
§  11. 
1.  10
 W jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej, z wyłączeniem Wyższej Szkoły Straży Granicznej i Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, w których zarządzono militaryzację, przeprowadza się szkolenie zgrywające stanowiące element szkolenia obronnego.
2. 
Podstawą do przeprowadzenia szkolenia zgrywającego jest zatwierdzony przez kierownika jednostki organizacyjnej Straży Granicznej plan szkolenia zgrywającego, opracowany przez komórkę do spraw obronnych w uzgodnieniu z komórką kadrową tej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej.
3. 
Funkcjonariuszy i pracowników pełniących służbę lub wykonujących pracę w zamiejscowych komórkach wewnętrznych lub komórkach wyodrębnionych w strukturze komórek wewnętrznych komórek organizacyjnych KGSG ujmuje się w planie szkolenia zgrywającego jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, na zaopatrzeniu której ta komórka pozostaje.
4. 
Funkcjonariuszy i pracowników Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej ujmuje się w planie szkolenia zgrywającego KGSG albo, w przypadku gdy pełnią oni służbę lub wykonują pracę w zamiejscowych komórkach organizacyjnych lub komórkach wewnętrznych wyodrębnionych w strukturze tych komórek organizacyjnych, w planie szkolenia zgrywającego jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, na zaopatrzeniu której ta komórka pozostaje.
5. 
Funkcjonariusze i pracownicy podlegają szkoleniu zgrywającemu w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, w planie szkolenia zgrywającego której zostali ujęci.
6. 
Celem szkolenia zgrywającego jest odtworzenie i doskonalenie nawyków nabytych przez funkcjonariuszy w obsłudze sprzętu będącego na wyposażeniu Straży Granicznej, w szczególności sprzętu uzbrojenia oraz zapoznanie ze szczególnymi zasadami ochrony granicy państwowej i obiektów własnych.
7. 
Zagadnienia szkoleniowe należy dobierać tak, aby ich realizacja przyczyniła się do doskonalenia umiejętności w strzelaniu z broni palnej będącej na wyposażeniu funkcjonariusza oraz będącej na wyposażeniu Straży Granicznej, jak również doskonalenia form prowadzenia działań granicznych, właściwych granicznym jednostkom organizacyjnym.
8. 
Przedmiotem szkolenia zgrywającego powinno być, w szczególności:
1)
taktyka działań granicznych i przeciwdywersyjnych - prowadzenie działań granicznych przez graniczną jednostkę organizacyjną;
2)
szkolenie strzeleckie - strzelanie z broni palnej będącej na wyposażeniu funkcjonariusza oraz będącej na wyposażeniu Straży Granicznej;
3)
ćwiczenia zgrywające graniczne jednostki organizacyjne w zapobieganiu i wykrywaniu sprawców przekroczeń granicy państwowej wbrew przepisom;
4)
prowadzenie wzmocnionej oraz szczególnej ochrony obiektów.
9. 
W terminie przewidzianym na szkolenie zgrywające należy uwzględnić czas na przygotowanie kierowników jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, kierowników granicznych jednostek organizacyjnych i kierowników komórek wewnętrznych do kierowania i organizowania wzmocnienia pełnienia służby granicznej oraz prowadzenia działań granicznych we współdziałaniu z Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności na:
1)
doskonalenie współdziałania;
2)
kontynuowanie szkolenia strzeleckiego;
3)
udział w przedsięwzięciach obronnych organizowanych przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej.
10. 
Szkolenie zgrywające powinno trwać nie mniej niż dziesięć godzin lekcyjnych w każdym dniu szkoleniowym.
11. 
Szkolenie zgrywające należy prowadzić niezależnie od warunków atmosferycznych w dzień i w nocy.
12. 
W przypadku nagłego zagrożenia bezpieczeństwa państwa szkolenie zgrywające organizuje się w wymiarze jednego dnia szkoleniowego, dostosowując program szkolenia zgrywającego do zaistniałej sytuacji.

Oddział  3

Dokumentowanie szkolenia

§  12. 
1. 
Dokumentację szkolenia zgrywającego stanowią:
1)
plan (plany) szkolenia;
2)
lista (listy) obecności.
2. 
Dokumentację szkolenia zgrywającego opracowuje się w stanie SGO dla poszczególnych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej oraz granicznych jednostek organizacyjnych.
3. 
Dokumentację szkolenia zgrywającego przechowuje się w komórce do spraw obronnych jednostki organizacyjnej Straży Granicznej wraz z dokumentacją podwyższania i obniżania gotowości obronnej Straży Granicznej.

Rozdział  4

Planowanie i dokonywanie wewnętrznych przesunięć kadrowych podczas podwyższania gotowości obronnej w Straży Granicznej oraz w czasie wojny

§  13. 
1. 
W celu zapewnienia pełnej obsady etatowej na stanowiskach służbowych ważnych z punktu widzenia realizacji zadań ustawowych Straży Granicznej, w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny dokonuje się wewnętrznych przesunięć kadrowych polegających na wyznaczeniu funkcjonariuszy i pracowników na wakujące stanowiska służbowe w ramach jednostki organizacyjnej Straży Granicznej.
2. 
Wewnętrzne przesunięcia kadrowe realizuje się w oparciu o plany wewnętrznych przesunięć kadrowych opracowanych przez komórki kadrowe dla poszczególnych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, z wyłączeniem Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.
3. 
Plany wewnętrznych przesunięć kadrowych opracowuje się w stanie SGO w wersji elektronicznej.
4. 
W razie wprowadzenia SGOK lub SGOW plan wewnętrznych przesunięć kadrowych kierownik komórki kadrowej przedstawia do zatwierdzenia kierownikowi jednostki organizacyjnej Straży Granicznej.
5. 
Zatwierdzony przez kierownika jednostki organizacyjnej Straży Granicznej plan wewnętrznych przesunięć kadrowych stanowi podstawę do opracowania rozkazów personalnych, przy zastosowaniu przepisów obowiązujących w SGO.
6. 
Wzór planu wewnętrznych przesunięć kadrowych określa załącznik nr 1 do wytycznych.
§  14. 
Planem wewnętrznych przesunięć kadrowych opracowanym w:
1)
KGSG obejmuje się stanowiska służbowe:
a)
zastępców Komendanta Głównego Straży Granicznej,
b)
doradców Komendanta Głównego Straży Granicznej,
c)
kierowników komórek organizacyjnych KGSG i ich zastępców,
d)
kierowników komórek wewnętrznych wchodzących w skład komórek organizacyjnych KGSG,
e)
kierowników jednostek organizacyjnych Straży Granicznej,
f)
inne niż określone w lit. a-e, wskazane przez kierownika komórki organizacyjnej KGSG, ważne z punktu widzenia realizacji zadań ustawowych Straży Granicznej w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa i w czasie wojny;
2)
jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, innej niż KGSG, obejmuje się stanowiska służbowe:
a)
zastępców kierownika jednostki organizacyjnej Straży Granicznej,
b)
kierowników granicznych jednostek organizacyjnych i ich zastępców,
c)
kierowników komórek wewnętrznych,
d)
inne niż określone w lit. a-c, wskazane przez kierownika jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, ważne z punktu widzenia realizacji zadań ustawowych Straży Granicznej w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa i w czasie wojny.
§  15. 
1. 
Do zatwierdzenia i realizacji planu wewnętrznych przesunięć kadrowych uprawnieni są:
1)
Komendant Główny Straży Granicznej w stosunku do wszystkich funkcjonariuszy oraz podległych mu pracowników;
2)
kierownicy jednostek organizacyjnych Straży Granicznej w stosunku do podległych im funkcjonariuszy i pracowników.
2. 
Kierownicy komórek organizacyjnych KGSG występują z propozycjami wewnętrznych przesunięć kadrowych na wakujące stanowiska służbowe do Komendanta Głównego Straży Granicznej za pośrednictwem dyrektora Biura Kadr i Szkolenia KGSG.
3. 
Kierownicy granicznych jednostek organizacyjnych oraz komórek wewnętrznych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej innych niż KGSG występują z propozycjami wewnętrznych przesunięć kadrowych do przełożonego, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, za pośrednictwem kierownika komórki kadrowej.

Rozdział  5

Zasady prowadzenia ewidencji strat bezpowrotnych i warunkowych w SGOW

Oddział  1

Zakres ewidencji strat bezpowrotnych i warunkowych

§  16. 
1. 
Komórki kadrowe jednostek organizacyjnych Straży Granicznej prowadzą imienną ewidencję strat bezpowrotnych i warunkowych funkcjonariuszy i pracowników, w której uwzględnia się również osoby cywilne towarzyszące Straży Granicznej lub osoby wykonujące czynności duszpasterskie.
2. 
W imiennej ewidencji strat bezpowrotnych i warunkowych odnotowuje się poległych, zmarłych, zaginionych, wziętych do niewoli oraz internowanych.
3. 
Terminy realizacji czynności związanych z prowadzeniem imiennej ewidencji strat bezpowrotnych i warunkowych określa tabela czynności dotyczących prowadzenia ewidencji strat bezpowrotnych i warunkowych funkcjonariuszy, pracowników, osób cywilnych towarzyszących Straży Granicznej lub osób wykonujących czynności duszpasterskie oraz terminy realizacji tych czynności, której wzór określa załącznik nr 2 do wytycznych.
§  17. 
W skład imiennej ewidencji strat bezpowrotnych i warunkowych wchodzi:
1)
księga alfabetyczna strat bezpowrotnych i warunkowych - prowadzona w Biurze Kadr i Szkolenia KGSG, której wzór określa załącznik nr 3 do wytycznych;
2)
imienny spis strat bezpowrotnych i warunkowych - prowadzony w komórce kadrowej jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, którego wzór określa załącznik nr 4 do wytycznych.

Oddział  2

Postępowanie w przypadku zaistnienia straty bezpowrotnej lub warunkowej

§  18. 
1. 
W przypadku pochowania poległego lub zmarłego funkcjonariusza lub pracownika jego legitymacja i inne dokumenty i przedmioty osobiste należy przekazać w paczce (pakiecie) z wypisanymi na niej danymi personalnymi poległego lub zmarłego do jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, która zarządza chowanie zwłok.
2. 
W przypadku funkcjonariusza znak należy pozostawić przy zwłokach.
§  19. 
1. 
Komórka kadrowa na podstawie otrzymanych legitymacji i innych dokumentów poległych i zmarłych funkcjonariuszy lub pracowników sporządza imienny spis strat bezpowrotnych i warunkowych, który przesyła do Biura Kadr i Szkolenia KGSG.
2. 
Przesłane przez komórki kadrowe imienne spisy strat bezpowrotnych i warunkowych Biuro Kadr i Szkolenia KGSG przesyła zbiorczo do Biura Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego - w ostatnim dniu każdego tygodnia.
§  20. 
W razie niemożności zidentyfikowania zwłok, imiona i nazwiska poległych ustala się na podstawie imiennej ewidencji personalnej, przez porównanie wymienionych w niej nazwisk z nazwiskami ocalałych funkcjonariuszy i pracowników lub na podstawie oświadczenia wiarygodnych świadków zdarzenia.
§  21. 
W imiennym spisie strat bezpowrotnych i warunkowych, w miarę możliwości, podaje się szczegółowo miejsce pochowania zwłok np.: cmentarz (komunalny, wojenny z podaniem numeru kwatery), park, zagajnik, skrzyżowanie dróg, itp., podając godło i skalę mapy. W razie chowania zwłok w grobach wspólnych podaje się dokładną lokalizację w terenie i oznaczenie takich mogił w stosunku do stałych punktów (miejscowości) na mapie, jak również podając warstwę i kolejny numer w warstwie.
§  22. 
1. 
Komórka kadrowa sporządza zawiadomienie o zgonie/zaginięciu w związku z działaniami wojennymi dotyczące poległych, zmarłych lub zaginionych funkcjonariuszy lub pracowników oraz przesyła do wojskowej komendy uzupełnień, właściwej ze względu na ostatnie miejsce jego zamieszkania. W zawiadomieniu o zgonie/zaginięciu w związku z działaniami wojennymi, w przypadku zgonu, podaje się miejsce pochowania zwłok w sposób określony w § 21.
2. 
W razie niemożności przesłania zawiadomienia o zgonie/zaginięciu w związku z działaniami wojennymi do właściwej komendy uzupełnień, korespondencję należy przesłać do Biura Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego.
3. 
Wzór zawiadomienia o zgonie/zaginięciu w związku z działaniami wojennymi określa załącznik nr 5 do wytycznych.
§  23. 
W przypadku zaginięcia, wzięcia do niewoli lub internowania funkcjonariusza lub pracownika, komórka kadrowa:
1)
ujmuje tę osobę w imiennym spisie strat bezpowrotnych i warunkowych;
2)
sporządza, w odniesieniu do każdego funkcjonariusza lub pracownika, zawiadomienie o zgonie/zaginięciu w związku z działaniami wojennymi, realizując dalsze czynności tak, jak w przypadku straty bezpowrotnej.
§  24. 
Jeżeli po wysłaniu imiennego spisu strat bezpowrotnych i warunkowych oraz zawiadomienia o zgonie/zaginięciu w związku z działaniami wojennymi funkcjonariusz lub pracownik odnajdzie się, należy niezwłocznie powiadomić o tym wszystkie instytucje i osoby, do których wysłano spisy, wyciągi lub zawiadomienia.
§  25. 
1. 
W przypadku uzyskania informacji o poległym, zmarłym, zaginionym, wziętym do niewoli lub internowanym żołnierzu Wojska Polskiego lub armii sojuszniczej, komórka kadrowa sporządza listę pochowanych zwłok żołnierzy i przesyła do Biura Kadr i Szkolenia KGSG.
2. 
Listę pochowanych zwłok żołnierzy Biuro Kadr i Szkolenia KGSG przesyła zbiorczo do Biura Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego - w ostatnim dniu każdego tygodnia. Wraz z listą pochowanych zwłok żołnierzy przesyła się dokumenty (w tym również wojskowe dokumenty osobiste) i przedmioty osobiste oraz części (połówki) tabliczek tożsamości.
3. 
W przypadku odnalezienia żołnierza Wojska Polskiego lub armii sojuszniczej, który został wpisany na listę pochowanych zwłok żołnierzy przesłaną do Biura Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego, należy niezwłocznie poinformować o tym to biuro.
4. 
Wzór listy pochowanych zwłok żołnierzy określa załącznik nr 6 do wytycznych.
§  26. 
1. 
W przypadku uzyskania informacji o poległym lub zmarłym żołnierzu wojsk nieprzyjaciela, § 25 ust. 1 stosuje się.
2. 
Listy pochowanych zwłok żołnierzy, w których ujęto żołnierzy wojsk nieprzyjaciela, Biuro Kadr i Szkolenia KGSG przesyła zbiorczo do Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża - w ostatnim dniu każdego tygodnia. Wraz z listą pochowanych zwłok żołnierzy przesyła się dokumenty i przedmioty osobiste oraz części (połówki) tabliczek tożsamości.
§  27. 
1. 
Przed wypłynięciem jednostki pływającej Straży Granicznej w morze dowódca załogi sporządza imienny wykaz załogi zawierający dane dotyczące: stopnia Straży Granicznej, imienia i nazwiska, numeru PESEL, imienia ojca członka załogi, numeru znaku i pozostawia ten wykaz u służby dyżurnej granicznej jednostki organizacyjnej.
2. 
W wykazie załogi ujmuje się także dane personalne, spośród określonych w ust. 1, w odniesieniu do pracowników i osób cywilnych towarzyszących Straży Granicznej.
3. 
W razie zatopienia, katastrofy, zaginięcia, wzięcia do niewoli lub internowania jednostki pływającej Straży Granicznej, właściwa komórka kadrowa sporządza zgodnie z § 19 ust. 1 i przesyła do Biura Kadr i Szkolenia KGSG imienny spis strat bezpowrotnych i warunkowych uwzględniający członków załogi tej jednostki, rozbitków oraz inne osoby, o których mowa w ust. 2.
4. 
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do załóg statków powietrznych Straży Granicznej przy czym sporządzony imienny wykaz załogi pozostawia się na lotnisku startu statku powietrznego.

Oddział  3

Obowiązki jednostek organizacyjnych Straży Granicznej w zakresie powiadamiania o stratach bezpowrotnych i warunkowych

§  28. 
1. 
Komórka kadrowa w przypadku straty bezpowrotnej jest zobowiązana przesłać zgłoszenie zgonu funkcjonariusza lub pracownika poległego lub zmarłego do urzędu stanu cywilnego, na terenie którego poległy lub zmarły ostatnio zamieszkiwał, a w przypadku, gdy miejsce zamieszkania poległego lub zmarłego znajduje się w strefie działań wojennych - do Urzędu Stanu Cywilnego Warszawa-Śródmieście.
2. 
Wzór zgłoszenia zgonu określa załącznik nr 7 do wytycznych.
§  29. 
Zawiadomienie o pobycie funkcjonariusza lub pracownika w niewoli lub internowaniu, komórka kadrowa przesyła najbliższemu członkowi rodziny po otrzymaniu potwierdzenia tego faktu z Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża. Do wymienionego biura należy kierować zapytania rodzin funkcjonariuszy i pracowników dotyczące ich pobytu w niewoli lub internowania.
§  30. 
1. 
Wraz z zawiadomieniem o zgonie/zaginięciu w związku z działaniami wojennymi komórka kadrowa sporządza zaświadczenie o zgonie/zaginięciu w związku z działaniami wojennymi, upoważniające osoby uprawnione do ubiegania się o przyznanie renty rodzinnej po funkcjonariuszu lub pracowniku poległym, zmarłym lub zaginionym oraz innych świadczeń z tego tytułu, określonych w odrębnych przepisach.
2. 
Wzór zaświadczenia o zgonie/zaginięciu w związku z działaniami wojennymi określa załącznik nr 8 do wytycznych.
§  31. 
Jeżeli po wysłaniu do najbliższego członka rodziny zaświadczenia o zgonie/zaginięciu w związku z działaniami wojennymi funkcjonariusz lub pracownik odnajdzie się, komórka kadrowa powiadamia o tym tego członka rodziny, a w przypadku przyznania renty lub innych świadczeń po tej osobie - również organy, które przyznały rentę bądź inne świadczenia. Jeżeli w odniesieniu do odnalezionego funkcjonariusza lub pracownika przesłano zgłoszenie zgonu do urzędu stanu cywilnego, należy powiadomić o jego odnalezieniu również ten urząd stanu cywilnego.

Oddział  4

Tryb i sposób udzielania informacji o losach funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej

§  32. 
Miejsce pobytu funkcjonariusza lub pracownika albo fakt jego zgonu, zaginięcia, dostania się do niewoli, internowania ustala się z urzędu, bądź po otrzymaniu zapytania od:
1)
organów władzy i administracji publicznej, sądu, prokuratury, organów wojskowych oraz organizacji politycznych i społecznych;
2)
członków rodziny funkcjonariusza lub pracownika (rodziców, małżonka, dzieci, rodzeństwa);
3)
innych osób fizycznych, jeżeli uzasadnią to swoim interesem prawnym lub gdy z treści ich zapytania wynika, iż udzielenie odpowiedzi jest uzasadnione.
§  33. 
Zapytania, o których mowa w § 32, powinny zawierać niezbędne dane dotyczące poszukiwanego funkcjonariusza lub pracownika, a w szczególności:
1)
posiadany stopień Straży Granicznej;
2)
imię i nazwisko;
3)
imiona rodziców;
4)
numer PESEL;
5)
datę i miejsce urodzenia;
6)
numer znaku;
7)
adres ostatniego miejsca zamieszkania;
8)
nazwę jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której pełnił on służbę lub był zatrudniony;
9)
od kiedy brak jest wiadomości o danym funkcjonariuszu lub pracowniku;
10)
okoliczności zaginięcia funkcjonariusza lub pracownika.
§  34. 
Organami właściwymi do ustalania miejsca pobytu funkcjonariuszy i pracowników lub ich losów, o których mowa w § 32 oraz do udzielania informacji w tych sprawach, są kierownicy jednostek organizacyjnych Straży Granicznej.
§  35. 
Odpowiedź na zapytanie, o którym mowa w § 32, oprócz danych personalnych, powinna zawierać:
1)
nazwę jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której funkcjonariusz lub pracownik pełni lub pełnił służbę albo jest lub był zatrudniony;
2)
datę, przyczynę i okoliczności zgonu lub zaginięcia oraz miejsce pochowania zwłok;
3)
nazwę urzędu stanu cywilnego, który wystawił akt zgonu lub do którego przesłano zgłoszenie zgonu oraz nazwę organu lub instytucji, do których przesłano legitymacje i inne dokumenty i przedmioty pozostałe po poległym lub zmarłym funkcjonariuszu lub pracowniku;
4)
nazwę szpitala lub zakładu leczniczego (numer jednostki wojskowej, poczty polowej), w którym funkcjonariusz lub pracownik przebywa na leczeniu lub rekonwalescencji;
5)
od kiedy i gdzie przebywa w niewoli lub jako internowany.

Rozdział  6

Przepisy końcowe

§  36. 
Tracą moc wytyczne nr 245 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 22 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu prowadzenia przygotowań organizacyjno-etatowych do objęcia militaryzacją jednostek organizacyjnych Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG poz. 95, z 2010 r. poz. 8 oraz z 2014 r. poz. 17 i 56).
§  37. 
Wytyczne wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZATWIERDZAM

.................................

(kierownik jednostki organizacyjnej SG)

WZÓR

PLAN WEWNĘTRZNYCH PRZESUNIĘĆ KADROWYCH w ................................................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej SG)

lp.stopień imię i nazwiskostanowisko służbowenr rozkazu personalnegoprzewidywane stanowisko
1.2.3.4.5.
..........................................................................................................................................................................................................................................................................
(nazwa komórki wewnętrznej jednostki organizacyjnej SG / nazwa komórki organizacyjnej KGSG)
1.
2.
..............................................................................................................................................................................................................................................................................
(nazwa komórki wewnętrznej jednostki organizacyjnej SG / nazwa komórki organizacyjnej KGSG)
1.
2.

..................................................

(kierownik komórki kadrowej)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TABELA CZYNNOŚCI DOTYCZĄCYCH PROWADZENIA EWIDENCJI STRAT BEZPOWROTNYCH I WARUNKOWYCH FUNKCJONARIUSZY, PRACOWNIKÓW, OSÓB CYWILNYCH TOWARZYSZĄCYCH STRAŻY GRANICZNEJ LUB OSÓB WYKONUJĄCYCH CZYNNOŚCI DUSZPASTERSKIE ORAZ TERMINY REALIZACJI TYCH CZYNNOŚCI

Lp.CzynnościSzczebel organizacyjny
komórka organizacyjna KGSG, graniczna jednostka organizacyjna SGjednostka organizacyjna SGkomórka organizacyjna KGSG
1.Meldunek ustny o stracie bezpowrotnej i warunkowejBezpośredniemu przełożonemu w dniu zaistnienia
2.Przesłanie imiennego wykazuDo bezpośredniego przełożonego - codziennie
3.Ogłoszenie w rozkazie imiennych strat bezpowrotnych i warunkowych z podaniem przyczynW dniu otrzymania zawiadomienia o zaistnieniu straty
4.Przesłanie imiennych spisów strat bezpowrotnych i warunkowych oraz części (połówek) tabliczek tożsamościDo Biura Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego - w ostatnim dniu każdego tygodnia
5.Przesłanie dokumentów i przedmiotów osobistych poległych i zmarłychDo najbliższej rodziny - w ostatnim dniu każdego tygodnia
6.Przesłanie zawiadomienia o stracie bezpowrotnej (warunkowej)Do właściwej wojskowej komendy uzupełnień - w ostatnim dniu każdego tygodnia
7.Przesłanie zawiadomienia o zgonie (zaginięciu) oraz zaświadczenia dla członka rodzinyDo najbliższej rodziny - po otrzymaniu zawiadomienia o stracie bezpowrotnej (warunkowej)
8.Przesłanie zgłoszenia zgonu poległego (zmarłego)do Urzędu Stranu Cywilnego w celu sporządzenia aktu zgonu - po otrzymaniu zawiadomienia o stracie bezpowrotnej (warunkowej)
9.Przesłanie listy pochowanych zwłok żołnierzy armii obcychW ostatnim dniu każdego tygodnia:
- Do Biura Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego na żołnierzy armii sojuszniczych,

- Do Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań PCK na żołnierzy nieprzyjaciela

10.Przesłanie meldunku o odnalezieniu się uznanego za zmarłego (zaginionego)Pisemnie do wyższych przełożonych - po otrzymaniu meldunkuDo Biura Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego, właściwej wojskowej komendy uzupełnień, USC, członka najbliższej rodziny - po otrzymaniu meldunku

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

KSIĘGA ALFABETYCZNA STRAT BEZPOWROTNYCH I WARUNKOWYCH

Data założenia ..............................

Data zakończenia .........................

Lp.Stopień, nazwisko, imię (imiona), imiona rodziców, nazwa jednostki organizacyjnej SG, nr znaku identyfikacyjnegoPESELRodzaj pełnionej służby, stanowisko służboweData i miejsce urodzeniaZwiązek przyczynowy śmierci ze służbą w Straży Granicznej
123456
Data, miejsce i okoliczności zgonu (odnalezienia zwłok), zaginięcia lub wzięcia do niewoli (internowania). Dokładne miejsce pochowania zwłok (przybliżone współrzędne geograficzne i numer arkusza mapy, położenie cmentarza, grobu wspólnego lub pojedynczego)Nazwisko, imię i adres najbliższego członka rodziny, któremu doręczono zaświadczenie (data i numer pisma wychodzącego)USC, któremu przesłano zgłoszenie zgonu (data i numer pisma wychodzącego)Adnotacje o odnalezieniu się funkcjonariusza
78910
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
P
R
S
T
U
W
V
Z

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

............................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej SG)

IMIENNY SPIS STRAT BEZPOWROTNYCH I WARUNKOWYCH za okres ...............................................................................................................

Lp.Stopień, nazwisko, imię (imiona), imiona rodziców, nazwa jednostki organizacyjnej SG, nr znaku identyfikacyjnegoPESELStanowisko służbowe, nazwa komórki organizacyjnej KGSG, komórki wewnętrznej, granicznej jednostki

organizacyjnej SG

Data powołania i organ

powołujący do służby w Straży Granicznej

Data i miejsce urodzeniaStan

cywilny

Adres ostatniego miejsca zamieszkaniaNazwisko, imię i adres najbliższego członka rodzinyData, miejsce i okoliczności zgonu (odnalezienia zwłok), zaginięcia lub wzięcia do niewoli (internowania)Dokładne miejsce pochowania zwłok (przybliżone współrzędne geograficzne i numer arkusza mapy, położenie cmentarza, grobu wspólnego lub pojedynczego)Związek przyczynowy śmierci ze służbą w Straży Granicznej (wypadkiem przy pracy, chorobą zawodową, działaniami wojennymi)Adnotacje o przesłaniu zawiadomienia o zgonie, zaginięciu lub wzięcia do niewoli

(internowania)

12345678910111213

m. p.

.............................................................................

(podpis kierownika jednostki organizacyjnej SG)

ZAŁĄCZNIK Nr  5

...........................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej SG)

WZÓR

Pan/Pani

...............................................

/nazwisko i imię/

...............................................

/adres/

ZAWIADOMIENIE

o zgonie/zaginięciu* w związku z działaniami wojennymi

Zawiadamiam, że .........................................................................................................................

/stopień SG, nazwisko i imię/

Urodzony(na) .............................................. w ............................................................................

/data urodzenia//miejsce urodzenia/

syn/córka* ..................................... poległ(ła)/zmarł(ła)/zaginął(eła)* dnia ...............................

/imiona ojca i matki/

.......................................................................................................................................................

/data, miejsce, przyczyna i okoliczności zgonu/zaginięcia, miejsce pochowania zwłok/*

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Zgłoszenie zgonu zostało przesłane do Urzędu Stanu Cywilnego w ..........................................

.................................................................................................. w celu sporządzenia aktu zgonu.

Zgon wyżej wymienionego (wymienionej) pozostaje w związku/bez związku/ ze służbą w Straży Granicznej/wypadkiem przy pracy/chorobą zawodową/działaniami wojennymi.*

m.p.

....................................

/podpis/

______________________

*) Niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR

LISTA POCHOWANYCH ZWŁOK ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO/ARMII SOJUSZNICZYCH/ARMII OBCYCH

Lp.Nazwa państwaStopień wojskowy, nazwisko, imię, imiona rodzicówNazwa (numer) jednostki wojskowej (zmilitaryzowanej)Nr tabliczki tożsamościData i miejsce urodzeniaData i przyczyna zgonuDeklarowane miejsce pochowania zwłok (przybliżone współrzędne topograficzne, skala mapy, położenie cmentarza, grobu wspólnego lub pojedynczego)
1.
2.
3.
4.
5.
6.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

............................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej SG)

WZÓR

URZĄD STANU CYWILNEGO

w ............................................................

............................................................

ZGŁOSZENIE ZGONU

Dane dotyczące osoby zmarłejNazwisko /nazwisko rodowe/
Imię /imiona/
Data i miejsce urodzenia
Stan cywilny
Ostatnie miejsce zamieszkania
Data, godzina i miejsce zgonu/znalezienia zwłok*
Dane dotyczące współmałżonka osoby zmarłejNazwisko /nazwisko rodowe/
Imię /imiona/
Ostatnie miejsce zamieszkania
Dane

dotyczące

rodziców

osoby

zmarłej

ojcaNazwisko /nazwisko rodowe/
Imię /imiona/
matkiNazwisko /nazwisko rodowe/
Imię /imiona/
Adnotacje**)

m.p.

..................................................

/podpis/

__________________________

*) Niepotrzebne skreślić.

**) Wypełnia się w przypadku nieznajomości danych, które należy wpisać w ZGŁOSZENIU ZGONU.

ZAŁĄCZNIK Nr  8

...........................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej SG)

WZÓR

Pan/Pani

..................................................

/nazwisko i imię/

....................................................

/adres/

ZAŚWIADCZENIE

o zgonie/zaginięciu* w związku z działaniami wojennymi

Stwierdza się, że ..........................................................................................................................

/stopień SG, nazwisko i imię/

Urodzony(a) ...................................................... w ......................................................................

/data urodzenia//miejsce urodzenia/

syn/córka* ................................. poległ(ła)/zmarł(ła)/zaginął(ęła)* dnia ...................................

/imiona ojca i matki/

.......................................................................................................................................................

/data, miejsce, przyczyna i okoliczności zgonu/zaginięcia*, miejsce pochowania zwłok/*

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Zgłoszenie zgonu zostało przesłane do Urzędu Stanu Cywilnego w ..........................................

.................................................................................................. w celu sporządzenia aktu zgonu.

Zgon wyżej wymienionego (wymienionej) pozostaje w związku/bez związku* ze służbą w Straży Granicznej/wypadkiem przy pracy/chorobą zawodową/działaniami wojennymi*.

Wyżej wymieniony(na) zmarł(ła)/zaginął(ęła)* dnia .................................................. w związku z działaniami wojennymi* ............................................................................................

/miejsce zgonu/zaginięcia/

Zaświadczenie niniejsze wydaje się Panu/Pani ...........................................................................

/nazwisko i imię, stopień pokrewieństwa/

......................................................................................................................................................

w celu przedstawienia właściwym organom.

m.p.

.....................................................

/podpis/

_____________________

*) Niepotrzebne skreślić

1 § 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 wytycznych nr 184 z dnia 21 września 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.65) zmieniającego nin. wytyczne z dniem 1 października 2023 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 wytycznych nr 99 z dnia 8 maja 2019 r. (Dz.Urz.KGSG.2019.18) zmieniającego nin. wytyczne z dniem 8 maja 2019 r.
3 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a wytycznych nr 184 z dnia 21 września 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.65) zmieniającego nin. wytyczne z dniem 1 października 2023 r.
4 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b wytycznych nr 184 z dnia 21 września 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.65) zmieniającego nin. wytyczne z dniem 1 października 2023 r.
5 § 8 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c wytycznych nr 184 z dnia 21 września 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.65) zmieniającego nin. wytyczne z dniem 1 października 2023 r.
6 § 8a dodany przez § 1 pkt 3 wytycznych nr 184 z dnia 21 września 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.65) zmieniającego nin. wytyczne z dniem 1 października 2023 r.
7 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 wytycznych nr 99 z dnia 8 maja 2019 r. (Dz.Urz.KGSG.2019.18) zmieniającego nin. wytyczne z dniem 8 maja 2019 r.
8 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a wytycznych nr 184 z dnia 21 września 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.65) zmieniającego nin. wytyczne z dniem 1 października 2023 r.
9 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b wytycznych nr 184 z dnia 21 września 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.65) zmieniającego nin. wytyczne z dniem 1 października 2023 r.
10 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 wytycznych nr 184 z dnia 21 września 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.65) zmieniającego nin. wytyczne z dniem 1 października 2023 r.