Szczegółowe procedury kontroli wydatków i sprawdzanie ich zgodności z planem finansowym, zasady dokonywania wstępnej oceny celowości wydatków, a także sposoby wykorzystania wyników tych kontroli i ocen w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.UPRP.2001.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 23 listopada 2001 r.

ZARZĄDZENIE Nr 1
PREZESA URZĘDU PATENTOWEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 20 sierpnia 2001 r.
w sprawie szczegółowych procedur kontroli wydatków i sprawdzania ich zgodności z planem finansowym, zasad dokonywania wstępnej oceny celowości wydatków, a także sposobów wykorzystania wyników tych kontroli i ocen w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 28a ust. 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
W celu właściwego opracowania projektu budżetu Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej zwanego dalej "Urzędem", dyrektorzy departamentów/biur przygotowują, każdy w swoim zakresie, roczne projekty wydatków bieżących i majątkowych na realizację zadań departamentu/biura. Projekty wydatków, o których mowa wyżej, przygotowane w oparciu o szczegółową analizę potrzeb, powinny zawierać pisemne uzasadnienia wnioskowanych pozycji wydatków, uszczegółowione w stopniu odpowiadającym ich wysokości.
§  2.
Zbiorczy projekt budżetu Urzędu, przygotowany przez Głównego Księgowego w oparciu o wycinkowe projekty składane przez departamenty/biura podlega analizie przez Dyrektora Generalnego, w szczególności pod kątem niezbędności wnioskowanych potrzeb i możliwości ich sfinansowania.
§  3.
Ostateczny projekt budżetu, uwzględniający wyniki analizy, o której mowa w § 2 i dostosowany do limitów wydatków przewidzianych w projekcie ustawy budżetowej (przekazanych przez Ministerstwo Finansów), Dyrektor Generalny przedkłada Prezesowi Urzędu do zatwierdzenia.
§  4.
1.
Dyrektorzy departamentów/biur obowiązani są do bieżącego analizowania celowości i poziomu wydatków oraz ich zgodności z planem finansowym, a także do kontroli przestrzegania przez podległych im pracowników przepisów ustawy o zamówieniach publicznych.
2.
W przypadku wystąpienia zmian dotyczących planowanych zadań bądź pojawiających się innych istotnych okoliczności wymagających korekty poziomu wydatków, dyrektor występuje niezwłocznie z odpowiednim wnioskiem do Dyrektora Generalnego. W uwzględnieniu potrzebnej korekty powinny być podane w szczególności wyjaśnienia przyczyn powstania odchyleń oraz ich skutki finansowe.
§  5.
1.
Główny Księgowy sprawdza przed zaakceptowaniem poszczególnych pozycji wydatków ich potwierdzenie w planie, a w przypadku braku zgodności bądź istotnych różnic, informuje niezwłocznie o tym Dyrektora Generalnego.
2.
Raz w miesiącu Główny Księgowy przedkłada Dyrektorowi Generalnemu sprawozdanie z wykonania wydatków.
§  6.
1.
Dyrektor Generalny na podstawie sprawozdania, o którym mowa w § 5 ust. 2, dokonuje oceny zgodności realizacji wydatków z planem finansowym Urzędu, zasadność ponoszonych wydatków przez poszczególne departamenty/biura oraz poziom wydatków w stosunku do upływu czasu.
2.
Na podstawie dokonanej oceny, o której mowa w ust. 1, Dyrektor Generalny składa Prezesowi Urzędu informację o stopniu realizacji budżetu, występujących w tym zakresie różnicach, a także o stwierdzonych nieprawidłowościach.
§  7.
1.
Dyrektor Generalny, w ramach nadzorowania realizacji budżetu, w szczególności:
1)
podejmuje działania zmierzające do właściwego gospodarowania środkami pod względem celowości,
2)
ustala w razie potrzeby specjalny sposób postępowania mający na celu wyeliminowanie działań niepożądanych w procesie wydatkowania środków bieżących,
3)
podejmuje, w razie potrzeby, działania oszczędnościowe,
4)
podejmuje działania dyscyplinujące w stosunku do osób, które dopuściły się działań sprzecznych z zasadami prawidłowego gospodarowania środkami publicznymi.
2.
Przy wykonywaniu nadzoru w zakresie spraw, o których mowa w ust. 1, Dyrektor Generalny kieruje się wytycznymi Prezesa Urzędu.
3.
Uprzedniego poinformowania Prezesa Urzędu wymaga:
1)
wprowadzenie zmian w zakresie realizacji rzeczowych potrzeb departmentów/biur objętych planem,
2)
wprowadzanie działań oszczędnościowych wpływających w istotny sposób na pracę Urzędu.
§  8.
W uzasadnionych przypadkach dotyczących realizacji budżetu Prezes Urzędu bądź Dyrektor Generalny zarządza przeprowadzenie kontroli wewnętrznej działającej w Urzędzie na podstawie odrębnych przepisów.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez obwieszczenie Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 listopada 2001 r. o sprostowaniu błędu (Dz.Urz.UPRP.01.2.6).