Szczególne uprawnienia do bezpłatnych świadczeń leczniczych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1979.8.26

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1979 r.

KOMUNIKAT
o szczególnych uprawnieniach do bezpłatnych świadczeń leczniczych.

Podaje się do wiadomości wykaz aktów prawnych stanowiących dla niektórych kategorii osób szczególny tytuł do bezpłatnych świadczeń leczniczych zakładów społecznych służby zdrowia oraz zakres tych świadczeń.
I. Inseminatorzy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia
- ustawa z dnia 19 grudnia 1975 r. o ubezpieczeniu społecznym osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (Dz. U. Nr 45, poz. 232: zm. w 1977 r. Nr 32. post. 140).- świadczenia w zakresie i na warunkach przewidzianych dla pracowników
II. Uczestnicy ochotniczych hufców pracy- świadczenia zakładów społecznych służby zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników
III. Sołtysi i członkowie ich rodzin
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1972 r. w sprawie zasad i trybu wyboru oraz obowiązków i praw sołtysa i podsołtysa (Dz. U. Nr 49, poz. 319: zm. 1973 r. Nr 28. poz. 158)- pomoc lecznicza w zakresie przewidzianym dla pracowników
IV. Pracownicy, którzy w związku z nieszczęśliwym wypadkiem podczas pracy wykonywanej w ramach czynów społecznych nabyli uprawnienia do renty inwalidzkiej.
- ustawa z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach pieniężnych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 20, poz. 105).- nieodpłatne świadczenia lecznicze i położnicze, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz bezpłatne leki.
V. Inne osoby, które uległy nieszczęśliwym wypadkom podczas pracy wykonywanej w ramach czynów społecznych
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 października 1975 r. w sprawie podstawy wymiaru renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, świadczeń dla pracowników, którzy ulegli wypadkom w szczególnych okolicznościach oraz świadczeń dla osób nie będących pracownikami (Dz. Uz. U. Nr 33, poz. 179).- nieodpłatne świadczenia lecznicze i położnicze, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz prawo do przysposobienia zawodowego oraz do pobytu w domu rencistów - w zakresie niezbędnym do leczenia następstw wypadku lub choroby zawodowej (uprawnienie to obejmuje również bezpłatne leki).
VI. Członkowie Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej
- ustawa z dnia 13 czerwca 1967 r. o Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 23, poz. 108).- świadczenia lecznicze, położnicze, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i leki, na zasadach ustalonych dla pracowników w zakresie niezbędnym do leczenia uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pozostającego w związku z wykonywaniem powierzonych zadań.
VII. Młodzież pozaszkolna odbywająca przysposobienie obronne
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1970 r. w sprawie przysposobienia obronnego młodzieży pozaszkolnej (Dz. U. Nr 30, poz. 252)- świadczenia zakładów społecznych służby zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników oraz bezpłatne leki.