System rachunków narodowych oraz kodów i klasyfikacji w statystyce polskiej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1990.10.46

Akt nienormatywny
Wersja od: 12 czerwca 1990 r.

STANOWISKO
Rady do Spraw Systemów Informacji Społeczno-Gospodarczej w sprawie "Systemu rachunków narodowych oraz kodów i klasyfikacji w statystyce polskiej"

1.
Na posiedzeniu w dniu 22 marca 1990 r. Rada zapoznała się z aktualnym stanem i projektowanymi zmianami systemu rachunków narodowych. Wysłuchała również informacji o kierunkach ujednolicania bazy normatywnej statystyki (klasyfikacje, kody) zgodnie ze standardami międzynarodowymi.
2.
Rada uznała za słuszny postulat szybkiego odejścia od obowiązującego dotychczas w Polsce systemu rachunków narodowych MPS (Material Product System), ze względu na jego niewielki zasięg, ograniczoną przydatność w gospodarce rynkowej, a także niedostatki metodologiczne.
3.
Rada poparła przedłożone przez GUS propozycje zmian w metodologii rachunków narodowych, których celem byłoby wprowadzenie do systemu statystyki polskiej standardów SNA (System of National Accounts), opracowanych przez ONZ i stosowanych we wszystkich krajach o gospodarce rynkowej. Rada uznała również za konieczne dostosowanie zasad klasyfikacji i kodowania do standardów światowych.
4.
Rada zwróciła uwagę na spodziewane trudności związane z wprowadzeniem w życie proponowanych zmian, co wynika przede wszystkim:

- z ich bardzo szerokiego zakresu i złożoności,

- ze stosunkowo słabego przygotowania jednostek (zwłaszcza niższych szczebli) dostarczających i przetwarzających informacje statystyczne do stosowania nowych zasad,

- z niedostatecznej znajomości systemu rachunków SNA wśród użytkowników tych informacji.

5.
Rada uznała za sprawę priorytetową jak najszybsze opracowanie podstaw metodologicznych umożliwiających dostosowanie ogólnych zasad systemu SNA i ogólnoświatowych zasad klasyfikacji do warunków polskich, w tym przede wszystkim ujednolicenie nazewnictwa i przygotowanie słownika nowej terminologii statystycznej. Należałoby przy tym wykorzystać bogate doświadczenie i wiedzę polskich statystyków.
6.
Zdaniem Rady, w trzyletnim okresie przygotowawczym poprzedzającym moment całkowitego przejścia na nowy system, konieczne jest zorganizowanie zakrojonej na szeroką skalę akcji szkoleniowej, której celem winno być:

- gruntowne zapoznanie środowisk naukowych, jednostek administracyjnych ośrodków statystycznych wszystkich szczebli z zasadami systemu SNA,

- zapoznanie szerokiej opinii publicznej z tymi zasadami.

7.
W związku z niebezpieczeństwem utraty ciągłości informacji statystycznych przy wprowadzaniu nowego systemu rachunków narodowych nowych, kodów i klasyfikacji, Rada wnioskowała o jak najszybsze rozpoczęcie prac zapewniających pełną porównywalność danych ze wszystkich okresów.
8.
Rada uznała również za pożądane wykorzystanie dla potrzeb wdrażanego systemu SNA i nowych klasyfikacji, istniejącego i stosowanego w innych krajach oprogramowania komputerowego.

Powyższe stanowisko Rada do Spraw Systemów Informacji Społeczno-Gospodarczej przyjęła na posiedzeniu w dniu 31 maja 1990 roku.