System pracy oparty o wolny wybór lekarza.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1986.11.48

Akt nienormatywny
Wersja od: 15 października 1986 r.

WYTYCZNE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 4 lipca 1986 r.
w sprawie systemu pracy opartego o wolny wybór lekarza.

Ogólne założenia systemu wyboru lekarza
1.
System wolnego wyboru lekarza może być wprowadzony w poradniach ogólnych i w poradniach dla dzieci przychodni rejonowych zatrudniających co najmniej 3 lekarzy, jeśli średnia liczba podopiecznych (faktycznie objętych opieką) przypadających na lekarza poradni ogólnej nie przekracza 3 tys. osób, a na lekarza poradni dla dzieci 1.500 osób.
2.
System wolnego wyboru lekarza obejmuje w zasadzie rejon działania przychodni, co oznacza, że wyboru lekarza spośród zatrudnionych w poradniach ogólnych i dla dzieci dokonują podopieczni danej przychodni (z wyłączeniem podopiecznych resortowych służb zdrowia). Jeżeli przychodnie położone w granicach miasta w obrębie tego samego zespołu opieki zdrowotnej dzielą niewielkie odległości system wolnego wyboru lekarza może obejmować łącznie rejony działania tych przychodni oraz lekarzy poradni ogólnych i dla dzieci zatrudnionych w tych przychodniach, z tym że łączna liczba lekarzy nie może być mniejsza niż określona w ust. 1.
3.
Decyzję o wprowadzeniu systemu wolnego wyboru lekarza podejmuje dyrektor zespołu opieki zdrowotnej (wojewódzkiego szpitala zespolonego) po zasięgnięciu opinii organów samorządu osiedlowego, organizacji związkowej działającej w zespole opieki zdrowotnej oraz pracowników przychodni rejonowej, która ma być objęta systemem wolnego wyboru lekarza.
4.
Systemem wolnego wyboru lekarza objęci są wszyscy lekarze zatrudnieni w poradni ogólnej i w poradni dla dzieci danej przychodni oraz pracownicy średniego personelu medycznego zatrudnieni na stanowiskach określonych przez kierownika przychodni.
5.
W związku z tym, że praca w systemie wolnego wyboru lekarza powoduje istotne zmiany warunków pracy i płacy należy dokonać odpowiednich zmian w umowach o pracę pracowników objętych tym systemem.

Sposób dokonywania wyboru lekarza

6.
Podopieczni poradni ogólnej i przedstawiciele ustawowi dziecka, bądź osoby wykonujące bez obowiązku ustawowego bieżącą opiekę nad dzieckiem dokonują wyboru lekarza, składając odpowiednie oświadczenie na piśmie, zwane dalej "opcją".
7.
Kierownik przychodni ustala na swoim terenie, najdogodniejszy dla ludności i dostosowany do miejscowych warunków, okres w którym podopieczni przychodni dokonują wyboru lekarza.
8.
Podopieczni przychodni, którzy w okresie dokonywania opcji nie skorzystali z prawa wyboru lekarza, do czasu ogłoszenia powtórnego wyboru, korzystają z opieki lekarza wskazanego przez przychodnię.
9.
Objęcie opieką przez lekarza w wyniku dokonywanych opcji więcej niż 3 tys. podopiecznych w poradni ogólnej i 1.500 podopiecznych w poradni dla dzieci wymaga zgody danego lekarza i kierownika przychodni. Nie dotyczy to okoliczności, o których mowa w ust. 13.
10.
Przychodnia prowadzi rejestr opcji oddzielny dla każdego lekarza.
11.
Osoby, o których mowa w ust. 6 mogą cofnąć opcję bez podania uzasadnienia i dokonać wyboru innego lekarza dopiero po upływie roku. W wyjątkowych przypadkach decyzję o cofnięciu opcji przed upływem roku podejmuje kierownik przychodni.
12.
W razie ustania zatrudnienia lekarza lub dłuższej nieobecności w pracy opiekę nad jego podopiecznymi przejmuje lekarz nowozatrudniony albo pozostali lekarze przychodni, jeśli ogólna liczba podopiecznych uzasadnia zmniejszenie stanu zatrudnienia lub rozwiązanie takie jest uzasadnione innymi okolicznościami (np. urlop macierzyński, oddelegowanie do innej pracy, przedłużająca się nieobecność z powodu choroby, brak kandydata do zatrudnienia).
13.
Lekarz, który nie uzyskał w okresie dokonywania wyboru lekarzy co najmniej połowy liczby opcji przypadającej średnio na 1 lekarza danej przychodni nie powinien być w niej nadal zatrudniony.

Szkolenie i konsultacje

14.
Warunkiem objęcia przychodni systemem wolnego wyboru lekarza jest odpowiednie przeszkolenie kierownika przychodni lub upoważnionego przez niego lekarza poradni ogólnej bądź poradni dla dzieci.
15.
Szkoleniem, o którym mowa w ustępie poprzedzającym obejmuje się również wytypowanych przez głównych lekarzy wojewódzkich pracowników zespołów medycznych opieki zdrowotnej i pomocy społecznej lub równorzędnych jednostek przewidzianych do sprawowania nadzoru.
16.
Koszty szkolenia (materiały, zakwaterowanie, wyżywienie) oraz koszty podróży pokrywa jednostka kierująca na szkolenie.
17.
Akademii Medycznej w Łodzi - Katedrze Medycyny Społecznej powierza się prowadzenie spraw związanych z wprowadzaniem systemu wolnego wyboru lekarza oraz prowadzenia nadzoru nad jego realizacją.