System kierowania w działach administracji rządowej gospodarka morska, gospodarka wodna, rybołówstwo oraz żegluga śródlądowa.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MGMiŻŚ.2018.12

Akt utracił moc
Wersja od: 19 kwietnia 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 12
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ 1
z dnia 17 kwietnia 2018 r.
w sprawie systemu kierowania w działach administracji rządowej gospodarka morska, gospodarka wodna, rybołówstwo oraz żegluga śródlądowa

Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1430 i 2217 oraz z 2018 r. poz. 138 i 398) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
organizację oraz tryb przygotowania i sposób funkcjonowania systemu kierowania w działach administracji rządowej gospodarka morska, gospodarka wodna, rybołówstwo oraz żegluga śródlądowa, organizowanego na potrzeby kierowania bezpieczeństwem narodowym;
2)
kierowników jednostek organizacyjnych zobowiązanych do przygotowania stanowisk kierowania;
3)
zadania związane z przygotowaniem stanowisk kierowania;
4)
zadania związane z przemieszczeniem do zapasowego miejsca pracy;
5)
zakresy działania osób funkcyjnych urzędu obsługującego Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odpowiedzialnych za przygotowanie głównego stanowiska kierowania Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
§  2. 
Ilekroć w zarządzeniu mowa jest o:
1)
DAR - rozumie się przez to działy administracji rządowej gospodarka morska, gospodarka wodna, rybołówstwo oraz żegluga śródlądowa;
2)
jednostkach - rozumie się przez to jednostki organizacyjne podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane;
3)
Ministrze - rozumie się przez to Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej;
4)
Ministerstwie - rozumie się przez to Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej;
5)
systemie kierowania - rozumie się przez to funkcjonujący w Ministerstwie i w jednostkach, system organizacyjno-koordynacyjny zapewniający Ministrowi i kierownikom jednostek ciągłość podejmowania decyzji i działań dla utrzymania bezpieczeństwa narodowego w obszarze DAR kierowanych przez Ministra;
6)
stanowisku kierowania - rozumie się przez to obiekty budowlane, wraz z infrastrukturą techniczną i wyposażeniem oraz obsługującymi je pracownikami, przygotowane do realizacji zadań w systemie kierowania w Ministerstwie oraz w jednostce w sytuacji wewnętrznego lub zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego i w czasie wojny;
7)
stanowisku kierowania w stałej siedzibie (SK-S) - rozumie się przez to stanowisko kierowania zorganizowane w stałej siedzibie Ministerstwa lub w jednostce;
8)
stanowisku kierowania w zapasowym miejscu pracy (SK-ZMP) - rozumie się przez to stanowisko kierowania zorganizowane poza stałą siedzibą Ministerstwa lub jednostki, z wykorzystaniem obiektów budowlanych udostępnionych Ministerstwu lub jednostce na podstawie umowy cywilnoprawnej lub przydzielonych w ramach świadczeń rzeczowych na rzecz obrony.
§  3. 
1. 
System kierowania przygotowuje się w celu zapewnienia ciągłości podejmowania decyzji w systemie kierowania bezpieczeństwem narodowym, w tym:
1)
monitorowania źródeł, rodzajów, kierunków i skali zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego zgodnie z właściwością Ministra;
2)
współuczestniczenia w kierowaniu obroną Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
zapobiegania powstawaniu i usuwania zagrożeń, o których mowa w pkt 1, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
przeciwdziałania skutkom zagrożeń, o których mowa w pkt 1, w tym powstałym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Przygotowanie systemu kierowania obejmuje planowanie, organizowanie i realizowanie przedsięwzięć zapewniających Ministrowi i kierownikom jednostek wykonywanie zadań związanych z kierowaniem bezpieczeństwem narodowym w czasie pokoju w przypadku wewnętrznego lub zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego, w tym w razie wystąpienia działań terrorystycznych lub innych szczególnych zdarzeń, a także w czasie wojny.
3. 
Przedsięwzięcia, o których mowa w ust. 2, obejmują:
1)
przygotowanie Ministra i kierowników jednostek oraz Ministerstwa i jednostek do funkcjonowania w systemie kierowania;
2)
wykonywanie planów operacyjnych i programów obronnych przez Ministra i kierowników jednostek;
3)
przygotowanie infrastruktury umożliwiającej funkcjonowanie systemu kierowania.
4. 
W przygotowaniu systemu kierowania uwzględnia się również przedsięwzięcia wynikające z zawartych umów międzynarodowych z zakresu DAR kierowanych przez Ministra.
§  4. 
1. 
W ramach systemu kierowania organizuje się:
1)
główne stanowiska kierowania w stałych siedzibach i zapasowych miejscach pracy;
2)
stanowiska kierowania niebędące stanowiskami kierowania, w rozumieniu § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie przygotowania sytemu kierowania bezpieczeństwem narodowym (Dz. U. poz. 978, z 2016 r. poz. 917 oraz z 2018 r. poz. 474), zapewniające możliwość kierowania podległymi strukturami, organizowania, koordynowania i prowadzenia działalności ustawowej oraz współdziałania z innymi podmiotami w sytuacji wewnętrznego lub zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego i w czasie wojny.
2. 
W skład stanowisk kierowania, o których mowa w ust. 1, wchodzą, z zastrzeżeniem ust. 7, następujące zespoły:
1)
kierowania;
2)
analizy i oceny;
3)
koordynacji;
4)
zabezpieczenia

- realizujące zadania związane z funkcjonowaniem stanowisk kierowania, w skład których wchodzą wyznaczeni pracownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa lub jednostki.

3. 
Zespół kierowania, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, zapewnia bieżące kierowanie Ministerstwem lub jednostką w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
4. 
Zespół analizy i oceny, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, prowadzi analizy dotyczące możliwości rozwoju sytuacji kryzysowej oraz przewidywania skutków działań, a także dokonywania ocen szans realizacji zadań, które będą podstawą do wypracowania strategii działania i podejmowania decyzji w zakresie kierowania bezpieczeństwem narodowym zgodnie z właściwością Ministra.
5. 
Zespół koordynacji, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, wykonuje zadania związane z synchronizacją działań realizowanych na stanowiskach kierowania.
6. 
Zespół zabezpieczenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, zapewnia funkcjonowanie stanowisk kierowania, stwarza odpowiednie warunki i właściwą organizację pracy, zapewnia ochronę oraz zabezpieczenie materiałowo-techniczne, medyczne, transportowe oraz łączności telefonicznej i teleinformatycznej tych stanowisk.
7. 
Kierownik jednostki może, po uprzednim uzgodnieniu z Ministrem, zorganizować funkcjonowanie stanowisk kierowania w kierowanej przez siebie jednostce w innym składzie niż wskazany w ust. 2, w szczególności może łączyć zespoły, o których mowa w ust. 2.
8. 
Zadania zespołów wchodzących w skład stanowisk kierowania kierownika jednostki, o których mowa w ust. 1, opracowuje kierownik tej jednostki.
§  5. 
1. 
W ramach systemu kierowania w Ministerstwie organizuje się:
1)
główne SK-S Ministra;
2)
główne SK-ZMP Ministra.
2. 
Zadania związane z kierowaniem Ministerstwem oraz DAR Minister realizuje przy pomocy sekretarzy stanu, podsekretarzy stanu, Dyrektora Generalnego oraz dyrektorów komórek organizacyjnych Ministerstwa.
3. 
Szczegółową strukturę organizacyjną stanowisk kierowania, o których mowa w ust. 1, i zadania zespołów wchodzących w skład stanowisk kierowania Ministra opracowuje Dyrektor Biura Obrony i Ochrony Informacji Niejawnych w Ministerstwie we współpracy z kierownikami komórek organizacyjnych Ministerstwa.
§  6. 
1. 
Główne stanowisko kierowania w stałej siedzibie i zapasowym miejscu pracy organizują:
1)
dyrektorzy urzędów morskich;
2)
Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR);
3)
Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
2. 
Stanowiska kierowania, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, organizują w stałych siedzibach:
1)
dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej;
2)
Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego;
3)
dyrektorzy okręgowych inspektoratów rybołówstwa morskiego;
4)
Dyrektor Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni;
5)
Dyrektor Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie;
6)
dyrektorzy urzędów żeglugi śródlądowej.
3. 
Kierownicy jednostek organizują stanowiska kierowania jednostek w oparciu o przydzielone w ramach świadczeń rzeczowych na rzecz obrony pomieszczenia w obiektach budowlanych lub wydzielone i przystosowane pomieszczenia będące w ich władaniu, z wykorzystaniem infrastruktury, urządzeń i sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki.
4. 
Obsadę stanowisk kierowania ustalają kierownicy jednostek, stosownie do przyjętej struktury organizacyjnej, wielkości jednostki, zasięgu jej działania oraz liczby i sposobu realizacji zadań operacyjnych.
5. 
Kierownicy jednostek wymienionych w ust. 1 mogą przygotować główne SK-ZMP w obiektach będących w ich władaniu.
6. 
Kierownicy jednostek, o których mowa w ust. 2, mogą przygotować stanowiska kierowania także w zapasowych miejscach pracy.
7. 
Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie może, na warunkach określonych w pisemnym porozumieniu, organizować własne główne SK-ZMP wspólnie z Ministrem, w oparciu o przydzielone Ministrowi w ramach świadczeń rzeczowych na rzecz obrony pomieszczenia w obiektach budowlanych lub wydzielone i przystosowane pomieszczenia będące we władaniu Ministra, z wykorzystaniem infrastruktury, urządzeń i sprzętu będącego na wyposażeniu Ministerstwa i jednostki objętej porozumieniem.
§  7. 
1. 
Przygotowanie stanowisk kierowania polega na:
1)
określeniu obiektów stanowiących siedzibę stanowisk kierowania;
2)
opracowaniu dokumentacji organizacyjnej i operacyjnej funkcjonowania stanowisk kierowania;
3)
zapewnieniu łączności telefonicznej i dostępu do sieci informatycznych na stanowiskach kierowania;
4)
wyposażeniu stanowisk kierowania w sprzęt biurowy i kwaterunkowy;
5)
zapewnieniu warunków organizacyjnych do uruchomienia stałych dyżurów na stanowiskach kierowania;
6)
przygotowaniu systemu powiadamiania i alarmowania na stanowiskach kierowania w ramach powszechnego systemu ostrzegania o zagrożeniach;
7)
przygotowaniu ukryć na potrzeby ochrony pracowników stanowiących obsady stanowisk kierowania przed oddziaływaniem środków rażenia ogniowego;
8)
zapewnieniu sił i środków technicznych do prowadzenia akcji ratowniczych w ramach powszechnej obrony cywilnej na stanowiskach kierowania;
9)
wyposażeniu obiektów stanowisk kierowania w zapasowe źródła energii elektrycznej oraz ujęcia wody, których działanie jest niezależne od ogólnodostępnej infrastruktury użytkowej;
10)
zapewnieniu ochrony fizycznej osób i mienia w obiektach stanowisk kierowania;
11)
zapewnieniu warunków organizacyjnych do przetwarzania informacji niejawnych stosownie do realizowanych zadań obronnych na stanowiskach kierowania oraz ochrony tych informacji zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 412 i 650);
12)
zapewnieniu należytego utrzymania obiektów stanowisk kierowania oraz urządzeń technicznych stanowiących ich wyposażenie.
2. 
Przygotowanie do przemieszczenia i funkcjonowania w zapasowym miejscu pracy polega na:
1)
występowaniu do właściwych terytorialnie organów administracji z wnioskami w sprawie przeznaczenia na rzecz obrony obiektów planowanych do wykorzystania jako zapasowe miejsca pracy;
2)
opracowaniu planów przemieszenia Ministra oraz kierowników jednostek, o których mowa w § 6 ust. 1, do SK-ZMP;
3)
występowaniu do właściwych organów administracji z wnioskami w sprawie nałożenia świadczeń rzeczowych i osobistych dotyczących środków transportowych wraz z kierowcami na potrzeby przemieszczania obsady zespołów, o których mowa w § 4 ust. 2, do SK-ZMP Ministra oraz kierowników jednostek, o których mowa w § 6 ust. 1;
4)
dostosowaniu w Ministerstwie i jednostkach:
a)
regulaminów organizacyjnych,
b)
regulaminów pracy stanowisk kierowania

- do funkcjonowania w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;

5)
przystosowaniu organizacyjnym i funkcjonalnym SK-ZMP obejmującym w szczególności:
a)
zorganizowanie przejęcia we władanie oraz administrowanie obiektami SK-ZMP,
b)
zorganizowanie warunków do zapewnienia zabezpieczenia logistycznego w SK-ZMP, w tym żywienia obsady zespołów, o których mowa w § 4 ust. 2,
c)
zorganizowanie warunków do zapewnienia odpoczynku pracownikom wykonującym zadania w systemie dyżurów całodobowych w SK-ZMP,
d)
zorganizowanie pierwszej pomocy medycznej dla obsady zespołów, o których mowa w § 4 ust. 2, wykonujących zadania w SK-ZMP,
e)
zapewnienie przewozów osób i mienia pomiędzy SK-S i SK-ZMP.
§  8. 
1. 
Koordynowanie zadań związanych z przygotowaniem głównego stanowiska kierowania Ministra oraz przygotowanie do przemieszczenia i funkcjonowania w zapasowym miejscu pracy, o których mowa w § 7, powierza się Dyrektorowi Generalnemu Ministerstwa.
2. 
Zadania z zakresu przygotowania stanowiska kierowania Ministra realizują:
1)
Dyrektor Biura Administracyjnego w Ministerstwie, który odpowiada za sprawy związane z przygotowaniem i utrzymaniem funkcjonowania stanowisk kierowania oraz realizuje w szczególności zadania określone w § 7 ust. 1 pkt 3, 4, 7-10 i 12 oraz ust. 2 pkt 5 - w zakresie dotyczącym Ministerstwa;
2)
Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego w Ministerstwie, który odpowiada za dostosowanie regulaminu, o którym mowa w § 7 ust. 2 pkt 4 lit. a - w zakresie dotyczącym Ministerstwa;
3)
kierownicy zespołów, o których mowa w § 4 ust. 2, którzy odpowiadają za dostosowanie regulaminów, o których mowa w § 7 ust. 2 pkt 4 lit. b - w zakresie dotyczącym Ministerstwa;
4)
Dyrektor Biura Obrony i Ochrony Informacji Niejawnych w Ministerstwie, który odpowiada za:
a)
planowanie przemieszczenia Ministra i Ministerstwa do SK-ZMP oraz realizuje w szczególności zadania określone w § 7 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz w ust. 2 pkt 1-3,
b)
utrzymanie gotowości obronnej w podległych Ministrowi DAR i tworzenie warunków organizacyjnych do realizacji zadań operacyjnych oraz realizuje w szczególności zadania określone w § 7 ust. 1 pkt 5 i 6 - w zakresie dotyczącym Ministerstwa.
5)
Pełnomocnik do spraw Ochrony Informacji Niejawnych w Ministerstwie, który odpowiada za ochronę informacji niejawnych oraz koordynuje i wykonuje zadanie określone w § 7 ust. 1 pkt 11.
§  9. 
1. 
Przemieszczeniem Ministra i kierownictwa Ministerstwa do zapasowego miejsca pracy kieruje Dyrektor Biura Ministra w Ministerstwie.
2. 
Przemieszczeniem kadry kierowniczej i wyznaczonych pracowników Ministerstwa do zapasowego miejsca pracy kieruje Dyrektor Generalny Ministerstwa.
3. 
Przemieszczeniu podlegają wszystkie komórki organizacyjne Ministerstwa.
4. 
Imienny skład osobowy przemieszczanych komórek organizacyjnych Ministerstwa określają ich kierownicy zgodnie z limitem ustalonym w kartach realizacji zadań operacyjnych i dotyczącym przydziału do zespołów, o których mowa w § 4 ust. 2.
5. 
Osoby wyznaczone do przemieszczenia i realizacji zadań w systemie kierowania w Ministerstwie w SK-ZMP powinny legitymować się ważnym poświadczeniem bezpieczeństwa lub upoważnieniem do przetwarzania informacji niejawnych oraz ważnym zaświadczeniem stwierdzającym przeszkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych.
6. 
Przygotowanie pracowników do realizacji zadań w systemie kierowania w Ministerstwie należy planować i realizować w ramach szkolenia obronnego.
7. 
Zabezpieczenie środków finansowych na realizację przemieszczenia i funkcjonowania Ministerstwa w SK-ZMP zapewnia Dyrektor Biura Budżetowo-Finansowego w Ministerstwie.
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działami administracji rządowej: gospodarka morska, gospodarka wodna, rybołówstwo oraz żegluga śródlądowa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 2324 oraz z 2018 r. poz. 100).