Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego i rodzinnego dla osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia oraz osób z nimi współpracujących.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1985.3.10

Akt utracił moc
Wersja od: 30 maja 1985 r.

OKÓLNIK Nr 5
ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 8 maja 1985 r.
w sprawie świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego i rodzinnego dla osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia oraz osób z nimi współpracujących.

znak: Zn-002-3/85
1.
W celu jednolitego stosowania przepisów okólnik wyjaśnia:
1)
warunki wymagane do uzyskania prawa do:
a)
świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
b)
zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych,
c)
zasiłków wychowawczych;
2)
sposób ustalania wysokości oraz zasady wypłacania i prowadzenia dokumentacji świadczeń należnych ubezpieczonym na mocy przepisów:

- ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o ubezpieczeniu społecznym osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (tekst jednolity: Dz. U. z 1983 r. Nr 31, poz. 146)),

- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie wykonania ustawy o ubezpieczeniu społecznym osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (Dz. U. Nr 46, poz. 250, zm. w 1982 r. Nr 13, poz. 102, w 1983 r. Nr 68, poz. 305),

- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 maja 1981 r. w sprawie rozszerzenia zakresu świadczeń z ubezpieczenia społecznego dla niektórych osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (Dz. U. Nr 14, poz. 65, zm. w 1983 r. Nr 68, poz. 305),

- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 maja 1982 r. w sprawie rozszerzenia zakresu świadczeń dla osób wykonujących pracę na rzecz przedsiębiorstw upowszechniania prasy i książki Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa-Książka-Ruch" na podstawie umowy agencyjnej (Dz. U. Nr 16, poz. 126),

- rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 14 lutego 1976 r. w sprawie trybu postępowania w zakresie ubezpieczenia społecznego osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (Dz. U. Nr 6, poz. 33),

- rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 23 stycznia 1984 r. w sprawie wysokości zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych przysługujących niektórym grupom ubezpieczonych (Dz. U. Nr 4, poz. 22).

2.
Użyte w okólniku określenia oznaczają:

- ubezpieczony: oznacza osobę wykonującą umowę agencyjną lub umowę zlecenia i podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia na mocy ustawy,

- osoba współpracująca: oznacza osobę współpracującą z osobą wykonującą umowę agencyjną lub umowę zlecenia i podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia na mocy ustawy,

- zakład pracy: oznacza jednostkę gospodarki uspołecznionej (m.in. także organizację społeczną posiadającą zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej), z którą ubezpieczony zawarł umowę agencyjną lub umowę zlecenia, albo która udzieliła zgody na współpracę,

- umowa: oznacza umowę agencyjną lub umowę zlecenia zawartą z ubezpieczonym przez zakład pracy,

- oddział ZUS: oznacza oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwy ze względu na siedzibę zakładu pracy,

- składki: oznacza składki na ubezpieczenie społeczne,

- najniższe wynagrodzenie: oznacza najniższe wynagrodzenie pracowników jednostek gospodarki uspołecznionej przyjęte dla celów ubezpieczeniowych.

3.
Przy ustalaniu uprawnień i obliczaniu wysokości świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tj. zasiłków chorobowych, opiekuńczych, porodowych, macierzyńskich i świadczeń rehabilitacyjnych oraz zasiłków pogrzebowych, należy odpowiednio stosować wyjaśnienia zawarte w instrukcji ZUS z dnia 6 lipca 1983 r., znak: Zn-001-5/83, w sprawie świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. Urz. ZUS Nr 6, poz. 19, zm. w 1984 r. Nr 9, poz. 26), uwzględniając zmiany, które wynikają z wyjaśnień niniejszego okólnika.
4.
Przy ustalaniu uprawnień i wysokości zasiłku rodzinnego i pielęgnacyjnego należy odpowiednio stosować wyjaśnienia zawarte w instrukcji ZUS z dnia 26 stycznia 1984 r. w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych (opublikowanej w broszurze, zm. w 1984 r. Dz. Urz. ZUS Nr 7, poz. 17, w 1985 r. Dz. Urz. ZUS nr 2, poz. 5), uwzględniając zmiany, które wynikają z wyjaśnień niniejszego okólnika.
5.
Przy ustalaniu uprawnień i wysokości zasiłku wychowawczego należy odpowiednio stosować wyjaśnienia zawarte w instrukcji ZUS z dnia 20 lipca 1981 r. w sprawie świadczeń z ubezpieczenia społecznego z tytułu urlopu wychowawczego (Dz. Urz. ZUS Nr 3, poz. 9, zm. w 1982 r. Nr 3, poz. 11, Nr 6, poz. 22 i w 1984 r. Nr 2, poz. 7, Nr 9, poz. 24).
6.
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia społecznego po upływie sześciu miesięcy nieprzerwanego ubezpieczenia, za które została opłacona składka i w którym dochód z wykonywania umowy nie był niższy od kwoty stanowiącej połowę najniższego wynagrodzenia, niezależnie od tego, czy w okresie tym ubezpieczony wykonywał umowę osobiście, czy też nie wykonywał umowy osobiście wskutek choroby (ust. 11).
7.
W przypadku gdy w którymś z miesięcy dochód ubezpieczonego, określony w ust. 6, był niższy od połowy najniższego wynagrodzenia, okres sześciu miesięcy odpowiednio przedłuża się.
8.
Warunek sześciu miesięcy nieprzerwanego ubezpieczenia uważa się za spełniony również wówczas, gdy określony w umowie czas pracy odpowiadał co najmniej połowie wymiaru czasu pracy pracowników.
9.
Do okresu, o którym mowa w ust. 6, wlicza się okres zatrudnienia wykonywanego na podstawie umowy o pracę (w ramach stosunku pracy) przed objęciem ubezpieczeniem agencyjnym, a także okres ubezpieczenia na podstawie innych przepisów, jeżeli przerwa między tymi okresami nie przekraczała trzech miesięcy.
10.
Ubezpieczonym, z tytułu wykonywania umowy agencyjnej lub umowy zlecenia zawartej z:
1)
Przedsiębiorstwem Upowszechniania Prasy i Książki Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa-Książka-Ruch",
2)
Państwowym Przedsiębiorstwem "Totalizator Sportowy",
3)
przedsiębiorstwami obrotu produktami naftowymi Centrali Produktów Naftowych oraz
4)
Polskim Związkiem Motorowym przy obsłudze paliw przysługują:
a)
zasiłek chorobowy za każdy dzień niezdolności do wykonywania umowy z powodu choroby, choćby trwała ona krócej niż 30 kolejnych dni,
b)
zasiłek opiekuńczy na zasadach przewidzianych dla pracowników od pierwszego dnia ubezpieczenia.
11.
Ubezpieczony, za czas niezdolności do wykonywania umowy z powodu choroby, ma prawo do zasiłku chorobowego także wówczas, jeżeli umowa agencyjna lub zlecenia wykonywana jest przez inne osoby (np. przez członka rodziny) w okresie choroby ubezpieczonego.
12.
Do stażu pracy, od którego uzależniona jest wysokość zasiłku chorobowego, wlicza się okres ubezpieczenia wraz z następującymi okresami zaliczalnymi do okresu ubezpieczenia, przewidzianymi do uzyskania świadczeń emerytalnych, tj. z:
a)
okresem wykonywania umowy przed wprowadzeniem ubezpieczenia dla danej grupy osób, jeżeli praca wykonywana była stale i odpłatnie na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, zawartej z zakładem pracy, oraz jeżeli z tego tytułu był osiągany dochód w kwocie stanowiącej co najmniej połowę najniższego wynagrodzenia, ustalonego w dany okresie dla pracowników gospodarki uspołecznionej, albo jeżeli czas pracy ustalony w umowie wynosił co najmniej połowę wymiaru czasu pracy, obowiązującego w zakładzie pracy, z którym była zawarta umowa,
b)
okresem zatrudnienia, okresem równorzędnym z okresem zatrudnienia i okresem zaliczalnym do okresów zatrudnienia w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin,
c)
okresem ubezpieczenia społecznego na podstawie odrębnych przepisów,
d)
okresem pobierania zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego, renty chorobowej albo świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu obowiązku ubezpieczenia.
13.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i pogrzebowego stanowi przeciętna miesięczna podstawa wymiaru składek z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, przed miesiącem, w którym powstało prawo do zasiłku, a jeżeli ubezpieczenie trwało krócej, to z faktycznego okresu ubezpieczenia, z zastrzeżeniem wyjaśnień zawartych w ust. 15-17.
14.
Podstawę wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa za każdy okres niezdolności do pracy ubezpieczonego, czy też osoby współpracującej, ustala się na nowo, niezależnie od tego, jak długo trwała przerwa między okresami niezdolności do pracy.
15.
W przypadku gdy w okresie ostatnich 12 miesięcy ubezpieczenia umowa nie była wykonywana za zgodą zakładu pracy z powodu przerwy trwającej co najmniej jeden miesiąc kalendarzowy, podstawę wymiaru zasiłków ustala się dzieląc dochód, będący podstawą wymiaru składki, osiągnięty w ciągu tego okresu, przez liczbę miesięcy, w których faktycznie został on osiągnięty, wyłączając pełne miesiące kalendarzowe, w których umowa nie była wykonywana.
16.
Jeżeli w którymś z miesięcy dochód, przyjęty jako podstawa wymiaru składki, uległ zmniejszeniu wskutek niewykonywania umowy z powodu choroby, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń lub służby wojskowej, albo powstania lub ustania obowiązku ubezpieczenia w ciągu miesiąca kalendarzowego, to dochód ten uzupełnia się tylko za miesiące, w których ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu (ust. 6-9).
17.
Przepis ust. 13 ma również zastosowanie w przypadku, gdy zmiana podstawy wymiaru składek następuje na wniosek ubezpieczonego.
18.
Podstawy wymiaru zasiłków nie pomniejsza się o kwotę składek na ubezpieczenie społeczne.
19.
W razie gdy ubezpieczony, przed objęciem go ubezpieczeniem, był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, przy ustalaniu podstawy wymiaru uwzględnia się wynagrodzenie z okresu tego zatrudnienia, z tym że łączny okres, z którego ustala się podstawę wymiaru, nie może przekroczyć 12 miesięcy.
20.
W przypadku gdy ubezpieczony, przed objęciem go ubezpieczeniem, równocześnie osiągnął wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia i dochód z wykonywania umowy, przy ustalaniu podstawy wymiaru uwzględnia się tylko wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia.
21.
Podstawa wymiaru zasiłków nie może przekroczyć pięciokrotnej kwoty najniższego wynagrodzenia.
22.
W razie gdy ubezpieczony wykonuje dwie lub więcej umów, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków, uwzględnia się łączną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu wykonywania wszystkich umów z zastrzeżeniem zasady zawartej w ust. 21.
23.
Zasiłek rodzinny wypłaca się ubezpieczonemu za miesiące kalendarzowe, w których osiągnął dochód z wykonywania umowy co najmniej w kwocie najniższego wynagrodzenia.

Zasada ta ma również zastosowanie do kobiet i inwalidów.

24.
Za dochód, o którym mowa w ust. 23, przyjmuje się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składki, bez pomniejszania jej o tę składkę.
25.
Przy ustalaniu dochodu ubezpieczonego należy przyjmować podstawę wymiaru składki, którą stanowi należność w części przypadającej za pracę własną, określoną w umowie lub w aneksie do umowy.
26.
Za dochód ubezpieczonego z tytułu wykonywania umowy, uwzględniany przy ustalaniu wysokości zasiłku rodzinnego, uważa się kwotę przyjętą jako podstawę wymiaru składki, pomniejszoną o kwotę składki opłacanej przez uprawnionego (za ubezpieczonego oraz za osobę współpracującą), a ponadto uwzględnia się inne dochody - na zasadach przewidzianych dla pracowników.
27.
Ubezpieczonemu przysługują zasiłki rodzinne od pierwszego miesiąca, w którym został on objęty ubezpieczeniem, tj. bez okresu wyczekiwania, jeżeli spełnił on warunki określone w ust. 23.
28.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego oraz pogrzebowego dla osób współpracujących z jednym ubezpieczonym stanowi kwota najniższego wynagrodzenia. Jeżeli jednakże w ciągu ostatnich 12 miesięcy ubezpieczenia, przed miesiącem, w którym powstało prawo do zasiłku, kwota podstawy wymiaru składki dla osoby współpracującej uległa podwyższeniu na wniosek ubezpieczonego, podstawę wymiaru zasiłków stanowi przeciętna miesięczna podstawa wymiaru składki z tych 12 miesięcy.

Zasada zawarta w ust. 21 ma tu zastosowanie.

29.
Jeżeli w okresie ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia nastąpiła zmiana wysokości podstawy wymiaru składek wskutek podwyższenia stawek prowizyjnych lub zmiany zasad ustalania zryczałtowanej odpłatności albo zmiany wysokości najniższego wynagrodzenia w gospodarce uspołecznionej, podstawę wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego stanowi przeciętna miesięczna podstawa wymiaru składek z okresu po wprowadzeniu zmiany podstawy wymiaru składek.
30.
Prawo do zasiłku chorobowego, porodowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i pogrzebowego oraz do zasiłków wychowawczych, rodzinnych i pielęgnacyjnych ustalają zakłady pracy. Zakłady te obliczają oraz wypłacają wymienione zasiłki.
31.
W razie równoczesnego wykonywania dwóch lub więcej umów, zasiłki, o których mowa w ust. 30, wypłaca tylko jeden zakład pracy, wskazany przez zainteresowanego w zgłoszeniu do ubezpieczenia. Wskazany zakład pracy zasiłki te wypłaca na podstawie zaświadczeń pozostałych zakładów pracy, stwierdzających podstawę wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego, względnie dochód ubezpieczonego.
32.
Przy wypłacie zasiłków, o których mowa w ust. 30, stosuje się zasady podane w instrukcjach, o których mowa w ust. 3-5.
33.
Dokumentację niezbędną do wypłaty zasiłków, o których mowa w ust. 30, stanowią dokumenty wymienione w instrukcjach, o których mowa w ust. 3-5.
34.
Przed pierwszą wypłatą zasiłków, o których mowa w ust. 30, zakład pracy zakłada dla każdego ubezpieczonego oraz dla każdej osoby współpracującej kartę zasiłkową, w której dokonuje się na bieżąco odpowiednich wpisów przy każdej wypłacie zasiłków.
35.
Zakłady pracy prowadzą odrębną, poza kartoteką dla pracowników, kartotekę wspólną dla ubezpieczonych i osób współpracujących, jednakże oddzielną dla zasiłków z ubezpieczenia społecznego, zasiłków rodzinnych wraz z pielęgnacyjnymi oraz zasiłków wychowawczych.
36.
Wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego i rodzinnego oraz zasiłków wychowawczych dokonuje się na odrębnych listach płatniczych (formularzach ZUS), które stanowią podstawę do rozliczenia z oddziałem ZUS.
37.
W razie ustania obowiązku ubezpieczenia oraz w okresie kontynuowania ubezpieczenia po ustaniu obowiązku ubezpieczenia, prawo do zasiłków, o których mowa w ust. 30, ustala oraz wypłaty dokonuje oddział ZUS, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której obowiązek ubezpieczenia ustał, lub która ewentualnie kontynuuje ubezpieczenie.
38.
Okólnik wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.