Stosowanie w Straży Granicznej oceny informacji metodą 4x4.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2009.2.15

Akt obowiązujący
Wersja od: 3 marca 2009 r.

WYTYCZNE Nr 55
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 3 marca 2009 r.
w sprawie stosowania w Straży Granicznej oceny informacji metodą 4x4

Na podstawie art. 9 ust. 7 pkt. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 170, poz. 1218, z 2007 r. Nr 57, poz. 390 i Nr 82, poz. 558, z 2008 r. Nr 86, poz. 521, Nr 195, poz. 1199, Nr 216 poz. 1367 i Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 22, poz. 120) ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Straż Graniczna przy wykonywaniu swoich ustawowych zadań stosuje obowiązkowo ocenę informacji metodą 4x4.
2.
Ocenie, o której mowa w ust. 1, podlega każda informacja uzyskana w związku z realizacją przez funkcjonariuszy Straży Granicznej czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowe-śledczych, administracyjno-porządkowych.
§  2.
Ocena informacji metodą 4x4 ma na celu:
1)
stosowanie przez funkcjonariuszy Straży Granicznej zobowiązanych do oceny informacji jednolitej metodologii i identycznych kryteriów do oceny informacji, co pozwoli wyeliminować dowolność w tym zakresie;
2)
jednakowe rozumienie i interpretację informacji przez funkcjonariuszy Straży Granicznej wszystkich komórek organizacyjnych będących jej dysponentem lub użytkownikiem;
3)
określenie właściwej wartości uzyskanej informacji, co pozwoli przełożonym na podjęcie adekwatnych decyzji lub działań operacyjnych, procesowych lub administracyjnych;
4)
partnerską, równoprawną i realną wymianę informacji z Policją i innymi organami, które stosują ocenę informacji metodą 4x4;
5)
uwiarygodnienie informacji przekazywanej przez Straż Graniczną w ramach współpracy międzynarodowej.
§  3.
1.
Każda informacja uzyskana w związku z realizacją czynności, o których mowa w § 1 ust. 2, podlega, przed dalszym wykorzystaniem, ocenie metodą 4x4, niezależnie od jej dotychczasowej przydatności oraz wartości dla funkcjonariusza Straży Granicznej, który ją uzyskał.
2.
Ponownej ocenie metodą 4x4 nie podlega informacja w pierwotnej (źródłowej) formie na kolejnych etapach jej wykorzystania. Odrębnej ocenie metodą 4x4 podlegają natomiast informacje uzyskane w związku ze sprawdzaniem lub weryfikacją informacji pierwotnej.
3.
Ocenie metodą 4x4 nie podlegają materiały informacyjne przedstawiane z opisem lub wnioskami.
§  4.
Do oceny informacji metodą 4x4 zobowiązany jest funkcjonariusz Straży Granicznej, który jako pierwszy ją uzyskał.
§  5.
1.
Ocena informacji metodą 4x4 obejmuje następujące czynności, prowadzone według zasad ustalonych w niniejszych wytycznych, przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia zawodowego i życiowego oraz zgodnie z zasadami logicznego rozumowania:
1)
ocenia się osobno źródło informacji i wyraża jego wiarygodność wielkimi drukowanymi literami, z którymi wiąże się poniższe znaczenia:
a)
"A"- nie ma wątpliwości co do autentyczności, wiarygodności i wiedzy źródła, albo informacja pochodzi od źródła, które w przeszłości zawsze okazywało się wiarygodne,
b)
"B"- źródło, od którego otrzymywane informacje w większości przypadków okazywały się wiarygodne,
c)
"C"- źródło, od którego otrzymywane informacje w większości przypadków okazywały się niewiarygodne,
d)
"D"- nie można ocenić wiarygodności źródła;
2)
ocenia się osobno treść informacji i wyraża jej wiarygodność cyframi, z którymi wiąże się poniższe znaczenia:
a)
"1"- informacja, której dokładność nie ulega wątpliwości,
b)
"2"- informacja znana osobiście źródłu, nieznana jednak osobiście funkcjonariuszowi, który ją przekazuje,
c)
"3"- informacja nieznana osobiście źródłu, potwierdzona jednak innymi już zebranymi informacjami,
d)
"4"- informacja nieznana osobiście źródłu i której nie można potwierdzić.
2.
Za najbardziej wiarygodną przyjmuje się informację, której ocenę wyraża wynik "A-1", a za najmniej wiarygodną przyjmuje się informację, której ocenę wyraża wynik "D-4".
3.
Informacje, których wiarygodność wyraża wynik "A-1", "A-2", "B-1", "B-2" nie wymagają sprawdzenia.
4.
Informacje, których ocenę wyrażają wyniki "A-3", "A-4", "B-3", "B-4", "C-1", "C-2", "C-3", "C-4", "D-1", "D-2", "D-3", "D-4" należy traktować jako mało wiarygodne i podlegające weryfikacji.
§  6.
1.
W przypadku stosowania metody 4 x 4, do oceny osobowych źródeł informacji wymienionych w przepisach dotyczących form i metod prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych przez Straż Graniczną, zabrania się uzależniania oceny ich wiarygodności od danej kategorii źródła.
2.
Podjęcie czynności służbowej w oparciu o informacje uzyskane od osobowych źródeł informacji, o których mowa w ust. 1, generuje obowiązek przekazania informacji zwrotnej w zakresie niezbędnym do oceny wiarygodności źródła informacji, niezwłocznie po ich zakończeniu.
§  7.
1.
Mając na względzie właściwe wykorzystanie metody 4 x 4 w wykonywaniu ustawowych zadań Straży Granicznej, wprowadza się obowiązek uwidaczniania na dokumentach (meldunkach operacyjnych, notatkach służbowych, informacjach i innych), zawierających informacje podlegające ocenie metodą 4x4, cechy jej użycia, w miejscu po klauzuli tajności.
2.
W przypadku dokumentu jawnego, cechy jej użycia należy uwidocznić po prawej stronie, na wysokości tytułu dokumentu.
3.
W przypadku, gdy dokument zawiera kilka informacji, każda z nich powinna być oceniona oddzielnie, zaś uwidocznienie właściwej cechy powinno znaleźć się po prawej stronie na wysokości każdej z informacji.
§  8.
Tracą moc Wytyczne Nr 135 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 8 grudnia 2003 r. w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego w Straży Granicznej oceny informacji metodą 4x4 (Dz. Urz. KGSG Nr 10, poz. 62).
§  9.
Wytyczne wchodzą w życie z dniem podpisania.