Stosowanie w jednostkach organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, położonych na obszarach wymienionych w cz. I, II i III aktualnego załącznika do decyzji KE 2014/709/UE, zasad bioasekuracji mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2019.4.48

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 kwietnia 2019 r.

ZARZĄDZENIE Nr 15
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 19 marca 2019 r.
w sprawie stosowania w jednostkach organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, położonych na obszarach wymienionych w cz. I, II i III aktualnego załącznika do decyzji KE 2014/709/UE, zasad bioasekuracji mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń 1

ZŁ.0314.5.2019

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, w związku z treścią Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2015 r. poz. 754) - zarządzam, co następuje:

§  1. 
Zobowiązuję kierowników jednostek organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe (nadleśniczych i dyrektorów RDLP) do bezwzględnego wdrożenia i stosowania zasad bioasekuracji związanych z wystąpieniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), wynikających z zaleceń i wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii.
§  2. 
W szczególności zobowiązuję nadleśniczych dysponujących punktami do przechowywania tusz dzików przed ich zbadaniem w kierunku wykrycia wirusa ASF do ich właściwego urządzenia i zabezpieczenia poprzez:
-
zabezpieczenie obiektów przed dostępem osób trzecich (ogrodzenie);
-
wyposażenie wjazdu do punktu w nasączoną środkami dezynfekcyjnymi matę do dezynfekcji kół samochodów;
-
wyznaczenie w obrębie ogrodzenia miejsca do patroszenia tusz i utwardzenie go z możliwością zmycia, bądź patroszenie na folii;
-
wyposażenie punktu w urządzenie ciśnieniowe służące do mycia kół samochodów;
-
wyposażenie punktu w urządzenie chłodnicze do przetrzymywania patrochów pozyskanych dzików;
-
wyposażenie punktu w środki dezynfekcyjne zalecane przez Inspekcję Weterynaryjną, kuwety do przenoszenia tusz dzików z miejsca patroszenia do chłodni, ręczne urządzenia ciśnieniowe do dezynfekcji butów i rąk oraz materiały jednorazowego użytku (rękawice, worki foliowe, pojemniki na pobrane od dzików próbki krwi, ręczniki papierowe).
§  3. 
Zobowiązuję nadleśniczych do prowadzenia dokumentacji potwierdzającej przekazanie do utylizacji patrochów dzików pozyskanych w strefie zagrożenia oraz w strefie z ograniczeniami.
§  4. 
1. 
Pojazdy używane przez osoby wykonujące na terenie ośrodków hodowli zwierzyny, pozostających w zarządzie PGL LP, zadania z zakresu gospodarki łowieckiej (prowadzenie polowań zbiorowych, podprowadzanie myśliwych, transport zwierzyny, budowa i utrzymanie urządzeń łowieckich, dokarmianie zwierzyny itp.), powinny być wyposażone w kuwety do przenoszenia tusz dzików z miejsca patroszenia do środka transportu, ręczne urządzenia ciśnieniowe do dezynfekcji butów i rąk oraz materiały jednorazowego użytku (rękawice, worki foliowe, pojemniki na pobrane od dzików próbki krwi, ręczniki papierowe, taśmę do oznaczenia miejsca znalezienia padłego dzika lub jego szczątków).
2. 
W przedmioty i materiały, o których mowa w pkt 1, powinny być wyposażone również pojazdy używane przez myśliwych wykonujących polowania indywidualne w OHZ LP, przy czym mogą to być przedmioty i materiały udostępnione przez zarządcę OHZ na czas wykonywania polowania.
§  5. 
1. 
Dezynfekcji powinny być poddane wszystkie pojazdy wykorzystywane do obsługi polowań zbiorowych organizowanych w OHZ LP. Dezynfekcja powinna polegać na spryskaniu kół pojazdów, a także skrzyń ładunkowych pojazdów wykorzystywanych do transportu odstrzelonej zwierzyny środkiem dezynfekcyjnym. Dezynfekcję należy przeprowadzić po zakończeniu polowania, przed opuszczeniem przez te pojazdy terenów leśnych.
2. 
Dezynfekcji, po zakończeniu polowania, należy poddać obuwie i dłonie wszystkich uczestników polowania (myśliwych, naganiaczy, pomocników, przewodników psów).
§  6. 
1. 
Za wykonanie ujętych w niniejszym zarządzeniu zasad i zaleceń czynię odpowiedzialnym dyrektorów RDLP i nadleśniczych.
2. 
Dyrektorów RDLP zobowiązuję do stałego monitorowania przestrzegania zasad określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  7. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z wyłączeniem wykonania zadań określonych w § 2 niniejszego zarządzenia, które należy zrealizować do dnia 31 lipca 2019 r.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 17 z dnia 1 kwietnia 2019 r. (B.I.LP.2019.5.58) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 2019 r.