Stosowanie niektórych przepisów o zaliczaniu do zysków nieprawidłowych marż handlowych i prowizji przy sprzedaży towarów odbiorcom uspołecznionym, dokonanej z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1979.8.17

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1979 r.

OKÓLNIK Nr 8/HS
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 9 lipca 1979 r.
w sprawie stosowania niektórych przepisów o zaliczaniu do zysków nieprawidłowych marż handlowych i prowizji przy sprzedaży towarów odbiorcom uspołecznionym, dokonanej z naruszeniem obowiązujących przepisów.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi stosowania niektórych przepisów zarządzenia nr 32 Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 1978 r. w sprawie zaliczania do zysków nieprawidłowych marż handlowych i prowizji przy sprzedaży towarów odbiorcom uspołecznionym, dokonanej z naruszeniem obowiązujących przepisów (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 5, poz. 13) zwanego dalej zarządzeniem, Ministerstwo Finansów po porozumieniu z Ministerstwem Handlu Wewnętrznego i Usług wyjaśnia, co następuje:
1. Przez "jednostki gospodarki uspołecznionej sprzedające towary rynkowe" (§ 1-5 zarządzenia), do których stosuje się limity sprzedaży pozarynkowej należy rozumieć przedsiębiorstwa (spółdzielnie) lub jednostki działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, które dokonują rozliczeń z budżetem, w tym również z tytułu zysków nieprawidłowych.

2. Zysk nieprawidłowy (§ 2 zarządzenia) nalicza się przy przekroczeniu limitu ogólnego sprzedaży pozarynkowej, a także limitu sprzedaży pozarynkowej artykułów szczególnie ważnych dla rynku według ustalonej listy przez Ministerstwo Handlu Wewnętrznego i Usług dla przedsiębiorstwa (spółdzielni) lub jednostki działającej według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego. W przedsiębiorstwach o zasięgu międzywojewódzkim zysk nieprawidłowy nalicza się przy przekroczeniu poszczególnych limitów sprzedaży pozarynkowej ustalonych przez wojewodów.

3. W razie sprzedaży towarów, co do których istnieje zakaz ich sprzedaży odbiorcom będącym jednostkami gospodarki uspołecznionej (§ 2 ust. 1 zarządzenia), zysk nieprawidłowy naliczany jest w każdym przypadku bez względu na rodzaj jednostki (sklep, magazyn).

4. Przy rozliczaniu zysku nieprawidłowego (§ 3 zarządzenia) może być uwzględniana korekta ogólnego limitu sprzedaży pozarynkowej, a także limitu sprzedaży pozarynkowej artykułów szczególnie ważnych dla rynku, dla przedsiębiorstwa (spółdzielni) lub jednostki działającej według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego dokonana za dany kwartał w terminie przewidzianym do rozliczenia zysku nieprawidłowego z tego tytułu z uwzględnieniem ust. 5. Do przedsiębiorstw o zasięgu międzywojewódzkim korekta ta ma zastosowanie do poszczególnych limitów sprzedaży pozarynkowej ustalonych przez wojewodów.

5. Jeżeli przedsiębiorstwo (spółdzielnia) lub jednostka działająca według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego złożyła wniosek do właściwej jednostki nadrzędnej o zwiększenie limitu sprzedaży pozarynkowej, a do dnia 28 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału nie otrzymało odpowiedzi w tej sprawie, należy - na wniosek przedsiębiorstwa (spółdzielni) lub tej jednostki odroczyć termin odprowadzenia do budżetu centralnego zysku nieprawidłowego, jednak na okres nie dłuższy niż jeden miesiąc.

6. Podstawę naliczania zysku nieprawidłowego (§ 2 pkt 1 zarządzenia) stanowią łączne marże handlowe i prowizje na towarach objętych limitami lub zakazami sprzedaży, zrealizowane przez przedsiębiorstwo (spółdzielnię) lub jednostkę działającą według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, ponieważ w marżach zrealizowanych w jednostkach hurtowo-detalicznych znajdują się nie tylko marże detaliczne.