Staże zawodowe dla pracowników służb zagranicznych innych państw, instytucji Unii Europejskiej i funkcjonariuszy organizacji międzynarodowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i w placówkach zagranicznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSZ.2004.6.82

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 października 2004 r.

DECYZJA Nr 26
DYREKTORA GENERALNEGO SŁUŻBY ZAGRANICZNEJ
z dnia 20 października 2004 r.
w sprawie staży zawodowych dla pracowników służb zagranicznych innych państw, instytucji Unii Europejskiej i funkcjonariuszy organizacji międzynarodowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i w placówkach zagranicznych.

§  1.
1.
Na staże zawodowe przyjmowani są kandydaci zgłoszeni przez ministerstwa spraw zagranicznych państw wysyłających, instytucje Unii Europejskiej lub organy organizacji międzynarodowych za pośrednictwem polskich bądź własnych przedstawicielstw dyplomatycznych lub urzędów konsularnych.
2.
Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej określa do 31 października każdego roku limit miejsc dla stażystów, którzy mogą być przyjęci na staże zawodowe w roku następnym.
3.
Na staż może być przyjęty kandydat, który:
a)
jest pracownikiem ministerstwa spraw zagranicznych innego państwa, pracownikiem instytucji Unii Europejskiej lub funkcjonariuszem organizacji międzynarodowej, zwanych dalej "instytucjami wysyłającymi";
b)
zna przynajmniej jeden z następujących języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski;
c)
posiada ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków;
d)
uzyskał pozytywną opinię Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw ochrony informacji niejawnych.
4.
Pożądane jest, aby stażysta znał problematykę polską lub środkowoeuropejską oraz język polski.
§  2.
1.
Długość stażu wynosi co najmniej 2 tygodnie, a maksymalnie 6 miesięcy, chyba, że porozumienie dwustronne stanowi inaczej.
2.
W przypadku gdy staż ma trwać dłużej niż 2 miesiące, stażystę można przed rozpoczęciem stażu skierować na intensywny kurs języka polskiego do wyspecjalizowanej jednostki nauczania języka polskiego dla cudzoziemców. Czas trwania kursu nie wlicza się do okresu stażu. Koszty związane z uczestnictwem stażysty w kursie regulują odrębne porozumienia dwustronne.
§  3.
1.
Stażysta odbywa staż w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub w placówkach zagranicznych, zgodnie z zatwierdzonym programem stażu.
2.
Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia sprawuje nadzór nad organizacją i przebiegiem stażu.
3.
Dyrektor komórki organizacyjnej lub kierownik placówki zagranicznej, w której odbywa się staż opracowuje program stażu i sprawuje nadzór nad jego realizacją.
4.
Program stażu zatwierdza Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia.
§  4.
1.
Biuro Kadr i Szkolenia, kierując się limitem miejsc ustalonym przez Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej, każdego roku utworzy fundusz na pokrycie kosztów związanych z realizacją programów staży w ramach środków budżetowych przyznanych dla Biura na dany rok.
2.
Koszty związane z podróżami stażysty, koszty zakwaterowania i inne koszty związane z pobytem stażysty pokrywa instytucja wysyłająca, chyba że porozumienie zawarte między MSZ a instytucją wysyłającą stanowi inaczej.
3.
Środki z funduszu, o którym mowa w ust. 1, przeznaczone są na pokrycie kosztów zatwierdzonych w programie stażu, w tym w szczególności na koszty podróży studyjnych stażysty.
4.
Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych do spraw ochrony informacji niejawnych jest każdorazowo informowany o planowanym stażu.
5.
Biuro Bezpieczeństwa Dyplomatycznego wydaje stażyście identyfikator okresowy na czas odbywania stażu z dostępem do tych stref, w których jego obecność jest konieczna i wynika z realizacji programu stażu. Poza wyznaczonymi programem stażu strefami stażysta może przebywać wyłącznie w obecności opiekuna stażu lub innej uprawnionej osoby. Stażysta ma obowiązek noszenia identyfikatora w widocznym miejscu.
6.
Stażysta nie posiada dostępu do kluczy deponowanych w depozytorze.
§  5.
Stażysta ma obowiązek przestrzegania przepisów obowiązujących w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w tym regulaminu pracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i placówek zagranicznych.
§  6.
1.
Dyrektor komórki organizacyjnej lub kierownik placówki zagranicznej, w której odbywa się staż, w porozumieniu z Dyrektorem Biura Kadr i Szkolenia wyznacza opiekuna stażysty spośród podległych mu pracowników, posiadających stopień dyplomatyczny nie niższy niż radca.
2.
Opiekun obowiązany jest do:
a)
przygotowania szczegółowego harmonogramu stażu na podstawie zatwierdzonego programu stażu oraz nadzoru nad jego wykonaniem;
b)
opieki merytorycznej oraz udzielania stażyście niezbędnych informacji i pomocy w okresie stażu;
c)
przedstawienia w Biurze Kadr i Szkolenia rachunków dotyczących realizacji programu kulturalnego (np. bilety do kina, teatru, opery, na koncerty);
d)
sporządzenia raportu z przebiegu stażu oraz opinii o stażyście.
3.
Opiekunowi stażysty może zostać przyznany dodatek specjalny za opiekę nad stażystą, w wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego opiekuna miesięcznie, odpowiednio do długości stażu.
§  7.
Pozostałe sprawy związane z organizacją staży mogą być uregulowane odrębnymi porozumieniami dwustronnymi.
§  8.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.