Staż absolwentów szkół oraz ich zatrudnianie w Lasach Państwowych.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2009.8/9.70

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 2009 r.

ZARZĄDZENIE Nr 59
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 26 sierpnia 2009 r.
w sprawie stażu absolwentów szkół oraz ich zatrudniania w Lasach Państwowych

GK-1103-21/09

Na podstawie art. 33, pkt 1 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity - Dz. U. z 2005 r., nr 45, poz. 435, z późniejszymi zmianami) oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, nadanego zarządzeniem nr 50 ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z 18 maja 1994 r., zarządzam, co następuje.

§  1.
Wprowadza się do stosowania w Lasach Państwowych:

1. Zasady przyjmowania absolwentów szkół średnich i wyższych na staż, jego przebiegu i zaliczenia.

2. Zasady postępowania przy wyłanianiu spośród absolwentów z ukończonym stażem kandydatów do pracy w Lasach Państwowych.

§  2.
Przepisy zarządzenia w zakresie przyjmowania na staż nie dotyczą absolwentów szkół leśnych, zatrudnianych przez powiatowe urzędy pracy w ramach lokalnych lub rządowych programów aktywizacji zawodowej i kierowanych na staż do jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.
§  3.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
a)
absolwencie - należy przez to rozumieć osobę, która w okresie 24 miesięcy od dnia określonego w świadectwie ukończenia szkoły lub zaświadczeniu o ukończeniu studiów podejmuje pracę w leśnictwie, z wyłączeniem okresów zwłoki w podjęciu zatrudnienia spowodowanych: obowiązkiem odbycia służby wojskowej, korzystaniem z urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego oraz długotrwałą chorobą - w rozumieniu przepisu § 1, pkt 6 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe z 28 stycznia 1998 r., z późniejszymi zmianami;
b)
kandydacie do pracy w Lasach Państwowych - należy przez to rozumieć osobę, która ukończyła staż z wynikiem pozytywnym i złożyła wniosek o przystąpienie do egzaminu w terminie nieprzekraczającym 1 roku od daty wydania świadectwa ukończenia stażu;
c)
jednostce organizacyjnej - należy przez to rozumieć podstawową jednostkę organizacyjną Lasów Państwowych właściwą do odbywania stażu, tj. nadleśnictwo, z zastrzeżeniem postanowień § 9.

I.

Zasady przyjmowania absolwentów szkół średnich i wyższych na staż, jego przebiegu i zaliczenia

§  4.
1.
Absolwenci szkół średnich i wyższych, w celu odbycia stażu, są zatrudniani w jednostkach organizacyjnych na czas określony na stanowisku stażysty - przy uwzględnieniu przez kierownika jednostki bieżącej i przewidywanej sytuacji ekonomicznej tej jednostki.
2.
Staż w Lasach Państwowych trwa 12 miesięcy, z zastrzeżeniem § 4, pkt 3 i § 9.
3.
W przypadku wzorowego przebiegu stażu, odbywanego wyłącznie w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, kierownik jednostki ma prawo skrócenia stażu do 9 miesięcy.
4.
W celu przyjęcia na staż absolwenci składają do wybranej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych następujące dokumenty:
a)
absolwenci średnich szkół leśnych i innych średnich szkół zawodowych - podanie o przyjęcie na staż, kopię świadectwa ukończenia szkoły średniej lub kopię świadectwa maturalnego oraz uwierzytelnioną kserokopię dyplomu potwierdzającego uzyskanie tytułu zawodowego;
b)
absolwenci szkół wyższych - podanie o przyjęcie na staż, odpis dyplomu ukończenia studiów lub zaświadczenie o ich ukończeniu oraz zaświadczenie o średniej ocenie uzyskanej w okresie całego toku studiów.
5.
Regionalne dyrekcje Lasów Państwowych proponują absolwentom odbycie stażu w nadzorowanych jednostkach organizacyjnych, po uprzednim uzgodnieniu z kierownikami tych jednostek.
6.
Przyjmuje się, że liczba absolwentów przyjmowana na odbycie stażu powinna wynosić średnio po dwie osoby rocznie na nadleśnictwo zgrupowane w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. W przypadku zgłoszenia się liczby absolwentów, przekraczającej tę normę, o przyjęciu na staż decyduje średnia ocena uzyskana w toku studiów oraz ocena na dyplomie lub średnia ocen ze świadectwa maturalnego.
7.
Dyrektor generalny Lasów Państwowych i dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych mogą zatrudniać absolwentów na okres stażu odpowiednio w biurze Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz biurach regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w przypadkach uzasadnionych potrzeb kadrowych. W tych przypadkach staż i jego zaliczenie odbywa się na zasadach określonych przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych lub dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
§  5.
1.
Staż przebiega według ramowych programów, stanowiących załączniki nr I i nr 2 do niniejszego zarządzenia.
2.
Programy stażu dla stażystów - absolwentów szkół innych niż leśne - ustala kierownik jednostki, w którym stażysta jest zatrudniony.
§  6.
1.
Kierownik jednostki zatrudniającej stażystę wyznacza opiekuna stażysty (stażystów), który jest odpowiedzialny za przebieg i realizację programu stażu.
2.
Opiekun stażu winien zajmować stanowisko nie niższe niż leśniczy i legitymować się wykształceniem:

- co najmniej średnim, jeżeli sprawuje opiekę nad stażystami, absolwentami szkół średnich,

- wyższym, jeżeli sprawuje opiekę nad stażystami, absolwentami szkół wyższych.

3.
Opiekun stażysty (stażystów) otrzymuje, za zgodą dyrektora regionalnej dyrekcji LP, miesięcznie dodatkowe wynagrodzenie za nadzór nad przebiegiem stażu, w wysokości do 15% stawki wyjściowej obowiązującej dla pracowników Służby Leśnej za pierwszego stażystę oraz do 5% tej stawki za każdego kolejnego stażystę.
§  7.
Przebieg stażu jest rejestrowany w "Dzienniku przebiegu stażu", którego wzór stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia. "Dziennik przebiegu stażu" jest przechowywany w jednostce, w której stażysta odbywał staż.
§  8.
1.
Warunkiem ukończenia stażu jest pozytywny wynik egzaminu, będącego sprawdzeniem umiejętności i wiedzy nabytej w czasie stażu. Egzamin przeprowadza się w ciągu ostatnich dwóch tygodni okresu stażu.
2.
Egzamin, o którym mowa w punkcie 1, przeprowadza komisja powoływana przez kierownika jednostki, w której stażysta odbywa staż, w składzie:
a)
zastępca nadleśniczego, jako przewodniczący komisji;
b)
dwóch do czterech członków, w tym: opiekun stażysty oraz leśniczowie i/lub inni wyznaczeni pracownicy jednostki organizacyjnej LP.
3.
Zadaniem komisji jest przeprowadzenie egzaminu oraz sporządzenie protokołu z jego przebiegu, zawierającego wnioski o zaliczenie lub niezaliczenie stażu.
4.
W przypadku pozytywnego wyniku egzaminu stażysta otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu stażu, zawierające syntetyczną ocenę w skali od 1 do 10, na którą składa się ocena przebiegu stażu oraz ocena wiedzy i kompetencji zawodowych stażysty, w której "10" oznacza ocenę najwyższą. Wzór zaświadczenia stanowi załącznik nr 4 do zarządzenia.
5.
W przypadku braku dostatecznego zaangażowania stażysty w realizację programu stażu i/lub wykazania zbyt niskiego poziomu wiedzy oraz nabytych kompetencji w okresie stażu, komisja składa wniosek o niezaliczenie stażu absolwentowi.
6.
Stażyście przysługuje odwołanie od negatywnego wyniku egzaminu w terminie do 7 dni od dnia jego przeprowadzenia, do kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych wyższego szczebla, który może odwołanie odrzucić lub zarządzić powtórny egzamin sprawdzający przed powołaną przez siebie komisją odwoławczą w składzie ustalonym przez siebie.
7.
Egzamin sprawdzający przeprowadza się w terminie nie późniejszym niż 1 miesiąc od daty wpływu odwołania stażysty.
8.
Wynik egzaminu sprawdzającego jest ostateczny.
§  9.
1.
W drodze indywidualnej decyzji dyrektor generalny Lasów Państwowych może zaliczyć na poczet stażu w Lasach Państwowych okres zatrudnienia absolwenta w podmiotach i instytucjach, w tym zagranicznych, związanych z leśnictwem i/lub prowadzących działalność w zakresie gospodarki leśnej i leśnictwa, w tym: parkach narodowych, instytucjach naukowych działających w zakresie leśnictwa, Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Biurze Nasiennictwa Leśnego, szkołach leśnych, zakładach usług leśnych, komórkach ds. leśnictwa w organach samorządu terytorialnego.
2.
W celu zaliczenia na poczet stażu okresu zatrudnienia, o którym mowa w punkcie 1, absolwent składa do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, w czasie trwania tego zatrudnienia lub w okresie nieprzekraczającym trzech miesięcy od daty zakończenia tego zatrudnienia, następujące dokumenty:

- podanie o zaliczenie okresu zatrudnienia na poczet stażu w drodze indywidualnej decyzji,

- zaświadczenie instytucji, w której absolwent był zatrudniony, zawierające szczegółowe informacje na temat zadań i czynności, jakie absolwent wykonywał w okresie zatrudnienia (w przypadku zatrudnienia w instytucji zagranicznej zaświadczenie to winno być przetłumaczone na język polski).

3.
Zaliczenie, o którym mowa w punkcie 1, odbywa się na podstawie oceny stopnia zgodności realizowanych zadań w okresie zatrudnienia z ramowym programem stażu dla absolwentów wyższych lub średnich szkół leśnych i zostaje potwierdzone pisemnym zaświadczeniem.
4.
Na poczet stażu w Lasach Państwowych zalicza się z okresu zatrudnienia, o którym mowa w punkcie 1, nie więcej niż 9 miesięcy.
5.
Absolwenci, którym został zaliczony okres zatrudnienia, o którym mowa w punkcie 1, zobowiązani są do odbycia stażu uzupełniającego do pełnych 12 miesięcy w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu i przystąpienia do egzaminu, o którym mowa w § 8, przy czym w okresie tego stażu stażysta powinien zrealizować przede wszystkim te części ramowego programu, które nie zostały zrealizowane w okresie zatrudnienia zaliczonego na poczet stażu.
6.
Zaliczeniu podlegają okresy zatrudnienia, o których mowa w pkt. 1, rozpoczęte przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia, nie więcej niż 9 miesięcy wstecz, począwszy od miesiąca poprzedzającego miesiąc wejścia w życie niniejszego zarządzenia.

II.

Zasady postępowania przy wyłanianiu kandydatów do pracy w Lasach Państwowych spośród absolwentów z ukończonym stażem

§  10.
1.
W celu wyłonienia kandydatów do zatrudnienia w nadleśnictwach oraz regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych, na szczeblu regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych przeprowadza się egzamin kompetencyjny, zwany dalej egzaminem, na podstawie testu zawierającego 100 pytań.
2.
Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które ukończyły staż z wynikiem pozytywnym i złożyły wniosek o przystąpienie do egzaminu w terminie nie przekraczającym 3 lat od daty wydania zaświadczenia o ukończeniu stażu.
3.
Testy na potrzeby egzaminu, o którym mowa w punkcie 1, są opracowywane przez regionalne dyrekcje Lasów Państwowych odrębnie dla absolwentów szkół wyższych i dla absolwentów szkół średnich, z uwzględnieniem różnic wynikających z poziomu wykształcenia, programów praktyki oraz wymagań kwalifikacyjnych, przypisanych do przyszłych stanowisk pracy.
4.
Projekty testów powinny być opracowane przez zespół pracowników, wyznaczony przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Członkowie tego zespołu składają pisemne zobowiązanie do nieujawniania treści testów.
5.
Egzamin na terenie danej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych organizuje dyrektor regionalnej dyrekcji, zwany dalej dyrektorem, do którego zadań należy:
a)
ustalanie terminów egzaminów, o których mowa w punkcie 1, w zależności od potrzeb kadrowych w podległych nadleśnictwach, przy czym egzaminy te nie mogą być organizowane rzadziej niż jeden raz w roku;
b)
powoływanie komisji egzaminacyjnej, zwanej dalej komisją, do przeprowadzenia egzaminu dla kandydatów, którzy złożyli wnioski o przystąpienie do egzaminu, w składzie:

– zastępca dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych pełniący funkcję przewodniczącego komisji, którego zadaniem jest zwoływanie posiedzeń komisji i kierowanie jej pracą,

– naczelnik komórki właściwej do spraw kadr w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych,

– dwóch lub więcej członków komisji, powoływanych przez dyrektora według jego uznania;

c)
powiadomienie, na co najmniej 30 dni przed terminem przeprowadzenia testu, poprzez zamieszczenie ogłoszenia w biurze regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwach oraz w prasie leśnej, w sposób zwyczajowo przyjęty, a także na stronach internetowych Lasów Państwowych o:

– terminie przeprowadzenia egzaminu testowego,

– obowiązku złożenia wniosku i innych wymaganych dokumentów przez ubiegających się o przystąpienie do egzaminu, a także terminie i miejscu ich składania,

d)
wydanie, na wniosek komisji, zaświadczenia upoważniającego do ubiegania się o pracę w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, zwanego dalej zaświadczeniem, którego wzór stanowi załącznik nr 5 do zarządzenia.
6.
Pracą komisji kieruje jej przewodniczący.
7.
Komisja jest zobowiązana do:
a)
sprawnego przeprowadzenia egzaminu z zapewnieniem warunków do samodzielności w rozwiązywaniu zadań testowych przez uczestników egzaminu;
b)
sporządzenia protokołu końcowego, zawierającego wyniki egzaminu wraz z wnioskami o wydanie lub nie wydanie zaświadczeń o jego wyniku w odniesieniu do poszczególnych uczestników egzaminu.
§  11.
Zaświadczenie, wraz z osiągniętą oceną, wydawane jest tym uczestnikom egzaminu, którzy osiągnęli wynik egzaminu testowego nie mniejszy niż 51 punktów, przy czym za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie testowe przyznaje się jeden punkt.
§  12.
Niesamodzielne rozwiązywanie zadań testowych lub ułatwianie ich rozwiązywania innym uczestnikom egzaminu powoduje wykluczenie z egzaminu i niewydanie zaświadczenia o pozytywnym jego wyniku.
§  13.
1.
Uczestnikowi egzaminu przysługuje odwołanie od decyzji komisji w sprawie uzyskanego wyniku do dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, w terminie do 7 dni od dnia uzyskania wiadomości, który w zależności od treści odwołania, w wyniku rozpatrzenia odwołania może podjąć decyzję o:
a)
wydaniu zaświadczenia

lub

b)
zarządzeniu powtórnego egzaminu testowego na podstawie testu opracowanego przez komisję, w terminie nie późniejszym niż 30 dni od daty wpływu odwołania,

lub

c)
odrzuceniu odwołania.
2.
Od decyzji dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych odwołanie nie przysługuje.
3.
Od wyniku powtórnego egzaminu, o którym mowa w punkcie 1, lit. b), odwołanie nie przysługuje.
§  14.
1.
Zaświadczenia uprawniają do składania wniosków o zatrudnienie do wszystkich jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.
2.
Do składania wniosków o zatrudnienie do wszystkich jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych upoważniają także zaświadczenia wydane przed dniem wejścia zarządzenia w życie.
§  15.
Kierownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych zobowiązani są do stosowania zasady pierwszeństwa w uzyskaniu zatrudnienia kandydatom, którzy otrzymali najwyższe oceny w zaświadczeniu.
§  16.
Kierownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych przy przyjmowaniu do pracy kandydatów legitymujących się zaświadczeniami, zobowiązani są do sprawdzenia posiadania przez tych kandydatów także innych kompetencji i kwalifikacji, nawiązujących do stanowiska, na którym mają być zatrudnieni.
§  17.
Kandydaci na staż oraz do zatrudnienia w Lasach Państwowych do dokumentów, o których mowa w § 4, pkt 4, lit. a) i b) oraz w § 10, pkt 2, dołączają oświadczenie z klauzulą o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby niezbędne do realizacji procedur przyjmowania na staż oraz wyłaniania kandydatów do zatrudnienia przez właściwą regionalną dyrekcję Lasów Państwowych, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r., nr 101, poz. 926, z późn. zm.).
§  18.
Osoby, które nie są absolwentami i kandydatami w rozumieniu przepisów zarządzenia, są zatrudniane w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych w trybie i na zasadach ogólnych.
§  19.
W stosunku do stażystów, którzy zostali przyjęci na staż przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, mają zastosowanie dotychczasowe przepisy dotyczące odbywania stażu.
§  20.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
§  21.
Tracą moc:

1. Zarządzenie nr 24 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 7 czerwca 2006 roku w sprawie stażu absolwentów szkół oraz ich przyjmowania do zatrudnienia w Lasach Państwowych, znak: GK-1103-10/06;

2. Zarządzenie nr 11 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 15 marca 2007 roku w sprawie zmiany zarządzenia nr 24 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 7 czerwca 2006 roku w sprawie stażu absolwentów szkół oraz ich przyjmowania do zatrudnienia w Lasach Państwowych, znak: GK-1103-10/06;

3. Zarządzenie nr 68 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 14 grudnia 2007 roku w sprawie zmiany zarządzenia nr 24 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 7 czerwca 2006 roku, w sprawie stażu absolwentów szkół oraz ich przyjmowania do zatrudnienia w Lasach Państwowych, znak: GK-1103-42/07.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

RAMOWY PROGRAM STAŻU

ABSOLWENTÓW ŚREDNICH SZKÓŁ LEŚNYCH

I.

Ogólne założenia stażu

Głównym celem stażu jest przygotowanie stażysty do pracy w Lasach Państwowych. Stażysta zapoznaje się z zadaniami leśnictwa i nadleśnictwa, warunkami ich realizacji oraz, w fazie początkowej stażu, wykonuje prace pod nadzorem (niesamodzielnie), a w dalszych fazach powierza się stażyście zadania do samodzielnego wykonywania. Proponuje się zapoznawanie stażysty z następującymi zagadnieniami:
a)
ocena stanu lasu i zasady planowania zadań gospodarczych na podstawie planu urządzenia lasu;
b)
bilansowanie potrzeb materiałowych, np. zapotrzebowania na sadzonki, środki ochrony lasu, materiały itp.;
c)
sposoby i metody zapewnienia możliwości wykonania zadań (stosowanie ekologicznych technologii, współpraca z jednostkami usługowymi, miejscową ludnością, samorządami i administracją publiczną);
d)
kierowanie wykonaniem określonego zadania lub zespołem zadań (np. zalesieniami, konkretnym zabiegiem pielęgnacyjnym lub ochronnym, pracą z zakresu pozyskania drewna);
e)
zapewnienie bezpiecznych warunków wykonywania prac leśnych, w tym poprzez właściwy nadzór i kontrolę przestrzegania zasad BHP;
f)
praktyczna znajomość instrukcji i umiejętność obsługi rejestratora leśniczego oraz wprowadzanie do SILP dokumentów źródłowych, stosowanych w leśnictwie;
g)
zapoznanie z zasadami pracy z SILP na poziomie leśnictwa, sporządzanie dokumentacji związanej z planowaniem - z wykorzystaniem rejestratora leśniczego, realizacją i odbiorem wykonanych prac oraz ze sprawozdawczością (np. opracowywanie wniosków gospodarczych, harmonogramów - planów prac zalesieniowych, sporządzanie sprawozdań, wypełnianie druków dotyczących np. wyników badań zapędraczenia gleby, jesiennych poszukiwań szkodliwych owadów, kart sygnalizacyjnych, wykazów odbiorczych drewna, kwitów wywozowych, wykazów robót, dokumentacji płacowej) w kontekście stosowania SILP;
h)
zasady korzystania ze środków pomocniczych (np. operatu urządzeniowego, instrukcji, obowiązujących zasad wykonywania prac leśnych wprowadzonych zarządzeniami dyrektora generalnego Lasów Państwowych, dyrektora regionalnej dyrekcji LP, nadleśniczego);
i)
zasady współpracy z Policją, Strażą Leśną, szkołami, instytucjami i organizacjami społecznymi działającymi w zakresie ochrony środowiska i przyrody, w celu zapewnienia właściwego współdziałania, wzajemnej pomocy, wymiany doświadczeń i informacji o zagrożeniach dla lasu.

II.

Szczegółowe zagadnienia stażu

Realizacja programu powinna wynikać z kalendarza prac leśnych. Staż należy wzbogacić o zagadnienia nieujęte w programie, a występujące w nadleśnictwie i leśnictwie, miejscu pracy stażysty.
1.
Przyrodniczoleśne, organizacyjne, materialne warunki działalności nadleśnictwa i leśnictwa:
a)
zapoznanie się z planem urządzenia gospodarstwa leśnego, mapą drzewostanową, objazd nadleśnictwa i leśnictwa, posługiwanie się mapą numeryczną;
b)
zapoznanie się z bazą techniczną nadleśnictwa, leśnictwa;
c)
zapoznanie się z innymi, szczególnymi rodzajami działalności nadleśnictwa;
d)
zapoznanie się z regulaminem organizacyjnym nadleśnictwa, systemem zarządzania i przepływu informacji, udział w naradach leśniczych, szkoleniach, instruktażach organizowanych w nadleśnictwie, leśnictwie;
e)
zapoznanie się z zadaniami poszczególnych komórek organizacyjnych nadleśnictwa, kompetencjami i obowiązkami pracowników, w tym Służby Leśnej;
f)
współpraca nadleśnictwa z leśnictwem - leśnictwo częścią składową nadleśnictwa, współzależności, współpraca.

2. Hodowla lasu

a)
selekcja i nasiennictwo: drzewostany i plantacje nasienne, drzewa mateczne, zasady wyboru i prowadzenia w nich gospodarki, organizacja zbioru szyszek i nasion, odbiór, wstępna ocena nasion, ich przechowywanie, wysyłka do wyłuszczarni, pobieranie próbek nasion do oceny, przysposabianie nasion do wysiewu, sporządzanie bilansu materiału siewnego;
b)
zakładanie i prowadzenie plantacji nasiennych;
c)
szkółkarstwo:

– organizacja gospodarki szkółkarskiej w nadleśnictwie i leśnictwie,

– określanie zadań gospodarki szkółkarskiej,

– prace w szkółkach,

– ocena udatności zasiewów i materiału sadzeniowego,

– ochrona szkółek,

– produkcja wegetatywnego materiału sadzeniowego (zrzezów),

– rodzaje rębni w leśnictwie i nadleśnictwie;

d)
odnowienia i zalesienia:

– prace przygotowawczo-organizacyjne (określenie potrzeb w zakresie zatrudnienia na okres odnowień i zalesień, materiał sadzeniowy, sprzęt techniczny itd.),

– przygotowanie gleby pod odnowienia i zalesienia (stosowane w danym nadleśnictwie i leśnictwie oraz wybór właściwego sposobu przygotowania),

– problematyka odnowień naturalnych (wybór drzewostanów do odnowień naturalnych, inicjowanie i prowadzenie tych odnowień, ocena skuteczności zabiegów hodowlanych wspomagających odnowienie naturalne, podejmowanie decyzji o uzupełniających odnowieniach sztucznych),

– ocena udatności upraw, sposób przeprowadzania oraz planowanie poprawek i uzupełnień w uprawach, określanie przyczyn obniżenia udatności nasadzeń;

e)
dolesianie luk, wprowadzanie podsadzeń i podszytów;
f)
pielęgnacja lasu:

– ręczne i mechaniczne sposoby pielęgnacji upraw: spulchnianie gleby, niszczenie chwastów (w tym chemiczne),

– cięcia pielęgnacyjne: normowanie zagęszczenia młodników oraz odnowień naturalnych, regulowanie składu gatunkowego i zadrzewienia, zabiegi podnoszące jakość pojedynczego drzewa, utrzymywanie dobrego stanu zdrowotnego lasu, regulowanie struktury gatunkowej oraz zmieszania drzewostanu,

– wyznaczanie drzew do usunięcia, rozpoznawanie negatywnych cech upraw, młodników, drzewostanów i pojedynczych drzew,

– praktyczne kojarzenie cięć pielęgnacyjnych z użytkowaniem lasu,

– melioracje leśne, nawożenie, wapnowanie, umiejętność wnioskowania o potrzebie i zakresie zastosowania danego zabiegu na konkretnych przykładach.

3. Ochrona lasu

a)
wyrabianie umiejętności praktycznej oceny stanu zdrowotnego i sanitarnego lasu oraz rozpoznawanie czynników szkodotwórczych;
b)
zapoznanie się z przykładami stosowania metod ograniczania populacji szkodliwych owadów i chorób grzybowych oraz zapobiegania szkodom wyrządzanym przez te patogeny;
c)
kontrole występowania szkodników owadzich (zwyczajne i nadzwyczajne), kontrola zapędraczenia, jesienne poszukiwania szkodników sosny, rozpoznawanie występowania szkodników w poszczególnych stadiach rozwoju;
d)
rozpoznawanie drzew trocinkowych;
e)
chemiczne zwalczanie owadów;
f)
rozpoznawanie chorób nasion, sadzonek oraz drzew, profilaktyka i zwalczanie;
g)
ochrona lasu przed szkodami powodowanymi przez roślinożerne ssaki;
h)
sporządzanie dokumentacji z wyników poszukiwań szkodników, sporządzanie kart sygnalizacyjnych, meldunków dotyczących stanu zagrożenia lasu, wyników obserwacji występowania patogenów i szkodników;
i)
czynności z zakresu profilaktyki przeciwpożarowej (planowanie i wykonywanie pasów przeciwpożarowych, organizowanie i udział w systemie obserwacji, ostrzegania oraz powiadamiania o pożarach);
j)
rozpoznawanie i ocena nasilenia szkód przemysłowych oraz będących skutkiem antropopresji.

4. Ochrona przyrody

a)
znajomość form ochrony przyrody występujących w Lasach Państwowych: rezerwaty, parki krajobrazowe, obszary Natura 2000, pomniki przyrody, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt, w tym ochrona strefowa, obszary chronionego krajobrazu, użytki ekologiczne i specyfiki ochrony gatunkowej roślin, grzybów, zwierząt;
b)
zapoznanie się z aktami prawnymi, tworzącymi formy ochrony przyrody na terenie nadleśnictwa;
c)
zapoznanie się z dokumentacją, związaną z ochroną przyrody;
d)
czynny udział w aktualizacji bazy danych o zasobach przyrodniczych nadleśnictwa z praktycznym rozpoznawaniem gatunków chronionych roślin, grzybów i zwierząt;
e)
sporządzanie dokumentów aktualizujących ewidencje prawnych form ochrony przyrody;
f)
uczestniczenie, w miarę możliwości, w tworzeniu planów ochrony dla wyżej wymienionych form ochrony przyrody.

5. Użytkowanie lasu

a)
planowanie rozmiaru użytkowania z uwzględnieniem podziału na poszczególne rodzaje cięć i stosowanych rębni (właściwe przeprowadzanie szacunków brakarskich);
b)
prowadzenie cięć, organizacja pracy na zrębie i powierzchni cięć, wyznaczanie powierzchni cięć, szlaków zrywkowych, składnic przyzrębowych, problematyka bezpieczeństwa pracy przy pozyskaniu drewna;
c)
odbiór i klasyfikacja drewna, ewidencjonowanie drewna, cechowanie;
d)
sporządzanie kwitów wywozowych, zrywkowych, protokołów przekazania drewna, specyfikacji jakościowych;
e)
wydawanie drewna drobnym odbiorcom;
f)
uprzątanie powierzchni zrębowych;
g)
kierowanie zrywką i transportem drewna.

6. Łowiectwo

a)
rozpoznawanie szkód łowieckich w uprawach leśnych i rolnych, młodnikach oraz drzewostanach, a także stosowanie sposobów zapobiegania tym szkodom we współpracy z kołami łowieckimi, inwentaryzacja zwierzyny;
b)
szacowanie szkód łowieckich w uprawach rolnych i drzewostanach;
c)
planowanie zagospodarowania łowieckiego (poletka łowieckie, urządzenia łowieckie, planowanie i dokarmianie zwierzyny).

7. Pozostałe działy gospodarki leśnej

a)
zagospodarowanie turystyczne i wykonywanie innych zadań z zakresu udostępniania lasu (wyznaczanie i urządzanie miejsc wypoczynku, ścieżek zdrowia i edukacyjnych, parkingów, rozmieszczanie tablic informacyjnych itp.);
b)
ochrona lasu przed szkodnictwem (współdziałanie ze Strażą Leśną, Policją);
c)
ustalanie stanu posiadania gruntów w zarządzie Lasów Państwowych w terenie (oznaczanie granic, słupki graniczne);
d)
inne czynności oraz zadania wynikające z bieżących potrzeb i specyfiki leśnictwa, nadleśnictwa.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

RAMOWY PROGRAM STAŻU

ABSOLWENTÓW WYŻSZYCH SZKÓŁ LEŚNYCH

I.

Założenia ogólne

Głównym celem stażu jest przygotowanie do pracy na stanowiskach samodzielnych i kierowniczych w Służbie Leśnej. Wskazane jest modyfikowanie programu stażu nawiązujące do docelowego stanowiska pracy, na jakim przewiduje się zatrudnić stażystę po zakończeniu stażu.

Realizacja kolejnych etapów stażu powinna wynikać z normalnego toku prac gospodarczych w nadleśnictwie oraz zawierać, w miarę możliwości, wszystkie elementy procesu kierowania, poczynając od rozpoznawania zadań do wykonania, rozmiaru tych zadań w porównaniu do możliwości własnych ich wykonania. Stażysta powinien posiąść umiejętność oceny właściwego przebiegu realizacji zadań, ich jakości, słuszności wyboru sposobów (metod) wykonania.

Realizacja programu stażu winna wyposażyć stażystę w następujące, główne umiejętności:

a)
planowanie zadań gospodarczych w nadleśnictwie (opracowywanie wniosków gospodarczych, harmonogramów prac w powiązaniu z ekonomicznymi aspektami działalności;
b)
organizowanie wykonania zadań na terenie nadleśnictwa (określanie zadań leśnictw i innych komórek organizacyjnych, organizowanie współdziałania pomiędzy leśnictwami i nadleśnictwem oraz udzielania wzajemnej pomocy, określanie rodzaju i rozmiaru niezbędnych do wykonania zadań nadleśnictwa, usług zewnętrznych itp.);
c)
kierowanie wykonywaniem zadań gospodarczych i kontrola wykonania przez leśniczych;
d)
współpraca z jednostką nadzorującą, administracją samorządową, zespołem ochrony lasu, Strażą Leśną i Pożarną, Policją, organizacjami ochrony przyrody i środowiska, szkołami itp.);
e)
wykonywanie niezbędnych prac planistycznych i biurowych związanych z pełnieniem obowiązków na kierowniczym stanowisku, w tym pełna znajomość SILP w nadleśnictwie;
f)
zamówienia publiczne.

II.

Problematyka szczegółowa stażu

1. Przyrodniczoleśne, organizacyjne i ekonomiczne warunki działalności nadleśnictwa:
a)
zapoznanie się z planem urządzenia gospodarstwa leśnego, mapami i planami gospodarczymi, ekonomiczno-finansowymi i inną dokumentacją, istotną w działalności nadleśnictwa oraz zapoznanie się ze stanem lasów nadleśnictwa;
b)
zapoznanie się z regulaminem organizacyjnym nadleśnictwa oraz systemem zarządzania i obiegu informacji z wykorzystaniem SILP do tego celu;
c)
zapoznanie się z obowiązkami, kompetencjami i uprawnieniami poszczególnych stanowisk pracy;
d)
zapoznanie się z podstawowymi aktami prawnymi dotyczącymi Lasów Państwowych i spełniania przez nie podstawowych ich zadań (ustawy: o lasach, ochronie przyrody, ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz ocen oddziaływania na środowisko; najważniejsze akty wykonawcze do ustawy o lasach dotyczące zasad gospodarki finansowej, Służby Leśnej, umundurowania, gospodarki mieszkaniowej, uznawania lasów za ochronne, sporządzania planów urządzenia lasu, zasad współdziałania Lasów Państwowych z Policją, a także zasad nabywania gruntów przeznaczonych do zalesienia);
e)
zapoznanie się z obowiązującymi podstawowymi instrukcjami i zasadami gospodarki leśnej oraz innymi przepisami prawnymi dotyczącymi zakresu działania nadleśnictwa.

2. Praktyczne wykonywanie obowiązków, pod kontrolą, na wybranych stanowiskach pracy w nadleśnictwie (w tym inżyniera nadzoru, zastępcy nadleśniczego oraz głównego księgowego).

3. Staż w leśnictwie polegający na zapoznaniu się z codziennymi obowiązkami leśniczego i jego głównymi zadaniami wynikającymi z gospodarki leśnej, w tym praktyczna umiejętność posługiwania się rejestratorem leśniczego.

4. Udział, w miarę możliwości, w pracach zespołu ochrony lasu w okresie oceny wyników badań zapędraczenia oraz jesiennych poszukiwań szkodników sosny, a także w akcjach ograniczania populacji szkodliwych owadów i zwalczania chorób grzybowych.

5. Praktyczne wykonywanie (pod nadzorem) prac związanych z:

a)
wyznaczaniem drzew do usunięcia wcięciach pielęgnacyjnych,
b)
kontrolą wykonania planu zabezpieczenia przeciwpożarowego,
c)
sporządzaniem wniosków gospodarczych,
d)
kontrolą wykonania prac leśnych w leśnictwie i prawidłowości sporządzania dokumentacji związanej z tymi pracami,
e)
oceną udatności upraw i produkcji szkółkarskiej połączoną z wnioskowaniem o przyczynach jej obniżenia,
f)
wyborem drzewostanów i drzew nasiennych,
g)
czynnym udziałem w aktualizacji bazy danych o zasobach przyrodniczych nadleśnictwa; praktycznym rozpoznawaniem gatunków chronionych roślin, grzybów i zwierząt.

6. Zapoznanie się z działalnością inwestycyjno-remontową i innymi szczególnymi działami gospodarczymi nadleśnictwa.

7. Zapoznanie się z zasadami obrotu drewnem i elementami marketingu na poziomie nadleśnictwa.

8. Wykonywanie prac z zakresu ograniczania szkodnictwa leśnego: ewidencji wykroczeń, prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach przeciwko sprawcom szkód leśnych, współpraca w tym zakresie z Policją, Strażą Leśną.

9. Wyjazdy - oddelegowania do innych nadleśnictw w celu zapoznania się z istotnymi dla przyszłej pracy zagadnieniami niewystępującymi w okresie stażu w macierzystej jednostce.

10. Uczestnictwo w konsultacjach społecznych (w tym dotyczących tworzenia planów dla obszarów Natura 2000).

W ramach stażu stażysta powinien uczestniczyć we wszystkich naradach technicznych, szkoleniach itp., organizowanych w nadleśnictwie, jak też ukończyć kurs z zakresu BHP III stopnia, brakarstwa, również, w miarę możliwości, organizacji i kierowania oraz controllingu I stopnia.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Strona tytułowa

Nadleśnictwo:

Leśnictwo:

DZIENNIK PRZEBIEGU STAŻU

Imię i nazwisko stażysty: .............................................................................................................

- wykształcenie: nazwa ukończonej szkoły, rok ukończenia: ...................................................

.......................................................................................................................................................

- opiekun stażysty: .....................................................................................................................

...................................

(podpis nadleśniczego)

Strony następne:

Lp.Rodzaj wykonywanej pracyPrzebieg czynności, data, miejsce pracyUwagi stażysty

* Uwagi i podpis potwierdzającego wykonanie pracy

Strony następne:

* Uwagi stażysty o przebiegu stażu

* Ocena nadleśniczego dotycząca pracy stażysty i przebiegu stażu

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Pieczęć jednostki organizacyjnej

Lasów Państwowych

.............................

miejscowość, data

Znak sprawy: ............

ZAŚWIADCZENIE

Zaświadcza się, że Pan/Pani ........................................................................................................,

urodzony(a) dnia ................................. w ....................................................................................

- w okresie od dnia .......................... do dnia .......................... odbył(a) staż, o którym mowa w zarządzeniu nr 59 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 26 sierpnia 2009 r. w sprawie stażu absolwentów szkół oraz przyjmowania ich do zatrudnienia w Lasach Państwowych, znak: GK-1103-21/09, na zasadach określonych w tym zarządzeniu:

* dnia .............................................................. zdał(a) egzamin przed komisją powołaną przez Nadleśniczego Nadleśnictwa ............................................, obejmujący sprawdzenie wiedzy i kompetencji zawodowych z zakresu programu stażu;

* w wyniku egzaminu uzyskał(a) ocenę .................................................

................................................

podpis kierownika

jednostki organizacyjnej LP

lub osoby upoważnionej

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

Pieczęć jednostki organizacyjnej

Lasów Państwowych

...............................

miejscowość, data

ZAŚWIADCZENIE

UPOWAŻNIAJĄCE DO UBIEGANIA SIĘ O PRACĘ

W JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH LASÓW PAŃSTWOWYCH

Pan/Pani ......................................................................................................................................,

urodzony(a) dnia ............................................. w ........................................................................

wziął/wzięła udział w postępowaniu kwalifikacyjnym dla kandydatów do pracy w Lasach Państwowych, o którym mowa w zarządzeniu nr 59 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 26 sierpnia 2009 r. w sprawie stażu absolwentów szkół oraz przyjmowania ich do zatrudnienia w Lasach Państwowych, znak: GK-1103-21/09, przeprowadzonym w terminie .................................................................. i uzyskał/a ................................... punktów.

Niniejsze zaświadczenie upoważnia do ubiegania się o zatrudnienie w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych.

.................................................

podpis kierownika

jednostki organizacyjnej LP

lub osoby upoważnionej