Stawki podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulgi i zwolnienia od tego podatku.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1990.2.4

Akt utracił moc
Wersja od: 2 marca 1991 r.

ZARZĄDZENIE Nr 9
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 stycznia 1990 r.
w sprawie stawek podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku. *

Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3 i 5, ust. 2 pkt 4, ust. 4 pkt 3, art. 15 ust. 4, 7 i 8, art. 16 ust. 2, art. 18, art. 25 pkt 1, art. 54 ust. 2 i art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77 oraz z 1989 r. Nr 3, poz. 12, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się tabelę stawek podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej, określonych w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77 oraz z 1989 r. Nr 3, poz. 12, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443) zwanej dalej "ustawą". Tabela stawek podatku obrotowego, zwana dalej "tabelą", stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Stawki podatku obrotowego określone w tabeli nie dotyczą obrotów, od których jest uiszczany podatek zryczałtowany.
3.
Ustala się wykaz zwolnionych od podatku obrotowego wyrobów dla dzieci, stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  2.
1.
Za artykuły zaopatrzeniowe i inwestycyjne, o których mowa w art. 25 pkt 1 ustawy, zwolnione od podatku obrotowego przy sprzedaży jednostkom gospodarki uspołecznionej określonym w art. 1 ust. 1 ustawy, zwanym dalej "jednostkami gospodarczymi", uważa się surowce, materiały, półfabrykaty, wyroby gotowe oraz artykuły kooperacyjne sprzedawane z przeznaczeniem na cele wytwórcze, inwestycyjne, ochrony pracy, remontowe i usługowe tych jednostek, a także zakładów i jednostek budżetowych.
2. 1
Za artykuły zaopatrzeniowe i inwestycyjne nie uważa się samochodów osobowych (SWW 1021, 1022-6) oraz artykułów, dla których w tabeli ustalono stawki podatku obrotowego wyższe od 20%, z wyjątkami określonymi w zarządzeniu oraz w tabeli.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy artykułów kooperacyjnych. Przez artykuły kooperacyjne rozumie się artykuły przeznaczone do montażu wyrobu finalnego.
4.
Podstawą do zwolnienia od podatku obrotowego artykułów kooperacyjnych, na które zostały ustalone stawki podatku obrotowego wyższe od 20% i ich sprzedaży po cenach nie zawierających podatku obrotowego jest umowa kooperacyjna, a jeżeli umowa nie została zawarta - oświadczenie w zamówieniu składanym przez nabywcę, że zamawiany artykuł jest przeznaczony do montażu wyrobu finalnego.
5. 2
Przepisy ust. 1-4 stosuje się również w wypadku sprzedaży artykułów osobom fizycznym oraz nie będącym jednostkami gospodarki uspołecznionej osobom prawnym i innym jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej, z tym że nabywca powinien okazać przy zakupie koncesji umowę agencyjną (umowę za warunki zlecenia) zawartą z jednostką gospodarki uspołecznionej lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (w wypadku, gdy wpis taki jest obowiązkowy) i złożyć pisemne oświadczenie, że nabywane artykuły zaopatrzeniowe, inwestycyjne i kooperacyjne przeznaczone zostaną na cele wytwórcze, inwestycyjne, ochrony pracy, remontowe lub usługowe.
6.
W wypadku sprzedaży (zużycia) artykułów kooperacyjnych, na które zostały ustalone stawki podatku obrotowego wyższe od 20%, na cele inne niż wymienione w ust. 3, jednostka gospodarcza jest obowiązana uiścić podatek obrotowy według stawek określonych w tabeli.
7.
Ustala się wykaz artykułów inwestycyjnych opodatkowanych podatkiem obrotowym bez względu na ich przeznaczenie i odbiorcę, stanowiący załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  3.
1. 3
Jednostki gospodarcze przy sprzedaży wytworzonych (importowanych) przez nie produktów uiszczają podatek obrotowy w każdym przypadku sprzedaży:
1)
jednostkom handlu rynkowego (jednostki handlu detalicznego, jednostki handlu hurtowego typu rynkowego),
2)
osobom fizycznym, z wyjątkiem osób, które złożyły oświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 5,

z wyłączeniem produktów wymienionych w zarządzeniu lub tabeli, jako zwolnione od podatku.

2. 4
Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy sprzedaży produktów, określonych w § 2 ust. 1, przeznaczonych na potrzeby własne jednostek wymienionych w tym przepisie. Jednostka dokonująca zakupu powinna złożyć odpowiednie oświadczenie w zamówieniu.
3.
Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy wypadków, w których na podstawie odrębnych decyzji Ministra Finansów jednostki handlowe zostaną zobowiązane do uiszczania podatku obrotowego.
§  4.
1.
Podatek obrotowy od produktów wytwarzanych lub importowanych przez inne jednostki gospodarcze uiszczają:
1)
jednostki obrotu środkami produkcji - w razie sprzedaży tych produktów jednostkom określonym w § 3 ust. 1,
2)
jednostki gospodarcze od obrotów ze sprzedaży (odprzedaży) produktów zakupionych po cenach bez podatku obrotowego jednostkom określonym w § 3 ust. 1, z wyjątkiem produktów zaliczanych w jednostce gospodarczej w momencie sprzedaży do przedmiotów nietrwałych w użytkowaniu.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 podstawą opodatkowania podatkiem obrotowym jest cena detaliczna zmniejszona o marże handlowe.
3.
Obowiązek uiszczania podatku obrotowego przy sprzedaży odbiorcom określonym w § 3 ust. 1 dotyczy również obrotów z odprzedaży w okresie 3 lat od daty nabycia produktów zakupionych po cenach nie obejmujących podatku obrotowego, zaliczanych w jednostce gospodarczej od środków trwałych.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do opodatkowania podatkiem obrotowym zawinionych niedoborów produktów.
§  5.
1.
Jednostki gospodarcze nabywające na własne potrzeby importowane artykuły bez pośrednictwa jednostek handlu zagranicznego uiszczają podatek obrotowy według stawek podatkowych określonych w tabeli.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy artykułów określonych w § 2 ust. 1 i 3.
3.
Podstawę opodatkowania stanowi cena transakcyjna, powiększona o ewentualne cło i należny podatek obrotowy.
§  6.
1.
Jednostki gospodarcze zrzeszające osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, uiszczają podatek obrotowy od sprzedaży wyrobów i usług wykonanych przez te osoby w ramach organizowanej przez te jednostki kooperacji.
2.
Podatek obrotowy od ceny sprzedaży wyrobu lub usługi przy zastosowaniu stawek podatkowych wynikających z:
1)
tabeli,
2)
decyzji Ministra Finansów ustalających stawki podatku obrotowego dla niektórych produktów,

zmniejsza się o kwotę podatku, uiszczonego przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą - kooperantów opodatkowanych z tytułu osiągniętego obrotu.

3.
Przepis ust. 2 stosuje się również do opodatkowania działalności określonej w art. 12 ustawy, przy czym z podstawy obliczenia podatku wyłącza się wartość produktów obliczoną według ceny zakupu.
§  7.
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego sprzedaż odpadów określonych w Systematycznym Wykazie Wyrobów jako "odpady" lub "odpadki" oraz złomy metali, żużle metalurgiczne, stłuczki szklane i porcelanowe, makulaturę i inne surowce wtórne.
2.
Za odpady nie uważa się srebra i związków srebra oraz innych odpadów metali szlachetnych odzyskiwanych w czasie procesów produkcyjnych oraz odpadów skór, które podlegają opodatkowaniu bez względu na odbiorcę.
§  7a.
5  W przypadku sprzedaży towarów będących własnością osób zagranicznych przez prowadzących:
1)
składy celne,
2)
składy konsygnacyjne,
3)
sprzedaż w wykonaniu umów komisowych w charakterze komisanta

- za obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem obrotowym u prowadzących tę sprzedaż, uważa się wartość towarów wyrażoną w cenie sprzedaży towarów, przy czym stosuje się stawki podatku określone dla poszczególnych towarów w załącznikach do zarządzenia. W tym wypadku nie pobiera się podatku obrotowego od prowizji lub innych wynagrodzeń otrzymanych przez prowadzącego sprzedaż.

§  8.
Podatek obrotowy od sprzedaży produktów wytworzonych przez szkoły wyższe, jednostki badawczo-rozwojowe oraz wyodrębnione organizacyjne zakłady doświadczalne, laboratoria, wzorcownie (biura wzornictwa) i zakłady modelarskie ustala się w wysokości 15% wartości sprzedaży w cenach realizacji wyrobów opodatkowanych podatkiem obrotowym, z tym że obroty osiągane przez szkoły wyższe ze sprzedaży studentom pomocy naukowych są wolne od podatku obrotowego.
§  9.
6  
1.
Podatek obrotowy od produktów przeznaczonych do sprzedaży w eksporcie wewnętrznym za waluty wymienialne i bony towarowe Banku PKO S.A. uiszczają dostawcy tych produktów (producent lub jednostka dokonująca importu).
2.
Jeżeli jednostka gospodarcza uprawniona do sprzedaży w eksporcie wewnętrznym dokonuje importu samodzielnie, podatek obrotowy jest rozliczany przez tę jednostkę, z tym że za datę dokonania obrotu może być przyjmowana data przekazania produktu do punktu sprzedaży detalicznej.
§  10.
1.
Za spółdzielnie inwalidów, uprawnione do korzystania z ulg w podatku obrotowym, o których mowa w art. 23 ustawy, uważa się spółdzielnie, w których wskaźnik zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami wynosi nie mniej niż 70% ogólnej liczby zatrudnionych w przemysłowych i usługowych spółdzielniach inwalidów oraz nie mniej niż 60% ogólnej liczby zatrudnionych w handlowych spółdzielniach inwalidów.
2.
Za spółdzielnie inwalidów niewidomych, o których mowa w art. 26 pkt 6 ustawy, uważa się spółdzielnie, które osiągają wskaźnik zatrudnienia inwalidów niewidomych I i II grupy nie niższy od 40% ogólnej liczby zatrudnionych w spółdzielniach przemysłu włókienniczego i od 50% ogólnej liczby zatrudnionych w pozostałych spółdzielniach.
§  11.
Podatnikami podatku obrotowego przy sprzedaży łożysk tocznych (poz. 6 pkt 2 tabeli), z wyjątkiem dostaw kooperacyjnych, są:
1)
producenci - w przypadku sprzedaży bez pośrednictwa jednostek handlowych,
2)
jednostki handlowe w pozostałych przypadkach.
§  12.
1.
Podatnikami podatku obrotowego przy sprzedaży samochodów osobowych są:
1)
producenci (importerzy), w przypadku sprzedaży bez pośrednictwa jednostek handlowych,
2)
jednostki handlowe w pozostałych przypadkach.
2.
Wysokość ulg podatkowych przy sprzedaży samochodów osobowych nabywcom, którzy uzyskali uprawnienia do nabycia samochodów w ramach przedpłat, regulują odrębne przepisy.
§  13.
Ustala się podatek obrotowy od samochodów osobowych importowanych w wysokości różnicy pomiędzy wartością samochodu w cenie sprzedaży pomniejszonej o marże a wartością obliczoną według cen transakcyjnych, z tym że podatek obrotowy nie może być niższy od 40% ceny sprzedaży, a w przypadku samochodów "Tranbant" od 20%.
§  14.
1. 7
Sprzedaż farb i lakierów oraz klejów (poz. 13 tabeli) w opakowaniach do 5 kg (lub 5 litrów) podlega opodatkowaniu bez względu na przeznaczenie i odbiorcę produktu.
2.
Niezależnie od podatku obrotowego od farb i lakierów, określonego w poz. 13 pkt 1 tabeli, jednostki gospodarcze uiszczają podatek obrotowy od farb i lakierów w wysokości 20 zł od 1 litra sprzedanego produktu.
3.
Podatek obrotowy, o którym mowa w ust. 2:
1)
nie dotyczy sprzedaży następujących wyrobów lakierowych: pigmenty i farby suche (SWW: 1311), kity olejne (SWW: 1312-192), sykatywy (SWW: 1318-21), spoiwa do wyrobów lakierowych (SWW: 1318-31), oleje preparowane (SWW: 1318-33), farby i emalie ceramiczne i szklarskie (SWW: 1319-2), szkliwa, fryty i masy ceramiczne oraz szkliwa i masy emalierskie (SWW: 1319-3), farby i pasty z metali szlachetnych oraz materiały pomocnicze do farb i past z metali szlachetnych dla przemysłu ceramicznego, szklarskiego i elektronicznego (SWW: 1319-4) oraz farby i lakiery w opakowaniach o pojemności mniejszej od 200 cm3,
2)
uiszcza się również od farb graficznych (SWW: 1319-1) w wysokości 20 zł od 1 kg,
3)
uiszczają wspólnicy Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego "Polifarb" - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będący producentami farb i lakierów,
4)
stosuje się bez względu na odbiorcę i przeznaczenie produktu.
4.
Producenci farb i lakierów są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży w sposób umożliwiający określenie ilości sprzedawanych farb i lakierów w poszczególnych okresach rozliczeniowych.
5.
Zwalnia się producentów farb i lakierów od wpłat do budżetu kwot podatku obrotowego określonego w ust. 2, pod warunkiem przekazania tych kwot na scentralizowany rachunek środków na finansowanie rozwoju przemysłu farb i lakierów.
§  15.
Zwalnia się jednostki gospodarcze produkujące sól jadalną (poz. 12 pkt 1 tabeli) od wpłat do budżetu podatku obrotowego z tytułu sprzedaży tego produktu, pod warunkiem przekazania kwot odpowiadających należnemu podatkowi na Narodowy Fundusz Ochrony Zabytkowej Kopalni Soli "Wieliczka".
§  16.
1.
Sprzedaż tkanin, dzianin, materiałów włókienniczych powlekanych tworzywami sztucznymi, sztucznych skór z licem z tworzyw sztucznych, przędzin, włóknin, skór odzieżowych i futrzarskich (które wyprawiono, uszlachetniono lub barwiono), dodatków krawieckich oraz innych elementów przeznaczonych do produkcji wyrobów przemysłu odzieżowego, a także odzieży skórzanej i futrzanej oraz innych wyrobów futrzarskich wymienionych w poz. 22 pkt 5 tabeli - podlega opodatkowaniu podatkiem obrotowym według stawek określonych w tabeli bez względu na przeznaczenie i odbiorcę, z zastrzeżeniem ust. 2-4 i § 17.
2.
Sprzedaż dzianin jest wolna od podatku obrotowego w wypadku złożenia w zamówieniu oświadczenia, iż zakupione dzianiny będą przeznaczone do produkcji wyrobów dziewiarskich (SWW: 201).
3.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty ze sprzedaży dzianin, tkanin, przędzin, włóknin i materiałów włókienniczych powlekanych tworzywami sztucznymi, sztucznych skór z licem z tworzyw sztucznych, przeznaczonych do dalszej produkcji lub do powlekania, tkanin i dzianin przeznaczonych do produkcji zabawek, a także tkanin technicznych mających zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym, hutniczym, w górnictwie, przemyśle motoryzacyjnym, meblarskim i stoczniowym oraz poligrafii, tkanin i dzianin zużywanych przy produkcji obuwia, wyrobów kaletniczych, instrumentów muzycznych i rękawic oraz wyrobów rymarskich, pod warunkiem złożenia oświadczenia w zamówieniu, iż produkty te będą podlegały dalszemu przetworzeniu (zużycia w produkcji).
4.
W wypadku gdy dzianiny, tkaniny, przędziny lub włókniny zostaną zużyte do innych celów niż określone w ust. 2 i 3, jednostka gospodarcza jest obowiązana do uiszczenia podatku obrotowego w wysokości określonej dla tych produktów.
5.
Jednostki gospodarcze wytwarzające z produkowanych w tych jednostkach tkanin, włóknin, skór odzieżowych i futrzarskich oraz innych elementów zużywanych w konfekcji - wyroby przemysłu odzieżowego, odzież ze sztucznej skóry i futrzaną oraz inne wyroby futrzarskie wymienione w poz. 22 pkt 5 tabeli, a także wyroby odpasowane, uiszczają podatek obrotowy od zużycia wewnętrznego tych produktów.
6.
Za zgodą właściwej izby skarbowej jednostki gospodarcze wytwarzające z tkanin i włóknin własnej produkcji: koce, pledy, bieliznę pościelową, galanterię odzieżową oraz wyroby odpasowane mogą uiszczać podatek obrotowy od obrotów ze sprzedaży tych wyrobów w wysokości określonej dla tkanin (włóknin).
7.
Sprzedaż wykładzin włókienniczych (poz. 19 tabeli) jednostkom handlu zaopatrzeniowego jest wolna od podatku obrotowego. W wypadku gdy jednostka handlu zaopatrzeniowego odprzedaje wykładziny jednostkom określonym w § 3 ust. 1, jest obowiązana uiścić należny podatek obrotowy.
8.
Jednostki produkcyjne, które nabywają wyroby przemysłu włókienniczego po cenach zawierających podatek obrotowy, nie uiszczają podatku od wyrobów gotowych, określonych w poz. 20 tabeli.
9.
Sprzedaż wyrobów z dzianin (SWW: 20 "Wyroby przemysłu włókienniczego część II") wykonanych z przędzy łączonej z włóczką opodatkowaną podatkiem obrotowym - podlega opodatkowaniu lub zwolnieniu od podatku, w zależności od zawartości włóczki w ogólnym składzie surowca:
1)
w wysokości 15% przy zawartości włóczki do 50%, z tym że wyroby dla dzieci są wolne od podatku obrotowego,
2)
zwolnieniu od podatku przy zawartości włóczki ponad 50%.
10.
Zwalnia się od podatku obrotowego sprzedaż wyrobów ze ścinków skór futrzanych, wykonanych techniką tkacką z dodatkiem do wątku odpadów milanezowych lub odpadów innych tkanin i dzianin.
§  17.
1.
Stawki podatku obrotowego określone dla skór odzieżowych (poz. 22 pkt 1 tabeli) stosuje się bez względu na przeznaczenie i odbiorcę, z wyjątkiem określonym w ust. 2.
2. 8
Zwalnia się od podatku obrotowego sprzedaż przedmiotom gospodarczym, w tym również wymienionym w § 2 ust. 5, skór odzieżowych przeznaczonych do szycia odzieży skórzanej.
3.
Podstawą do zwolnienia, o którym mowa w ust. 2, jest oświadczenie złożone przez nabywcę w zamówieniu, że zakupione skóry przeznaczone zostaną do produkcji odzieży skórzanej.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do sprzedaży wewnętrznej.
5.
W przypadku przeznaczenia skór odzieżowych (zakupionych po cenach bez podatku obrotowego) na inne cele niż wytworzenie odzieży skórzanej, nabywca skór obowiązany jest uiścić należny podatek obrotowy do zużytych skór w wysokości określonej w poz. 22 pkt 1 tabeli.
6.
Przy sprzedaży produktów wytworzonych z odpadów skór odzieżowych uiszcza się podatek obrotowy według stawek obowiązujących dla tych produktów.
7.
W przypadku sprzedaży odzieży uszytej ze skór zakupionych po cenach z podatkiem obrotowym, podatek od odzieży stanowi różnicę między kwotą podatku należną od odzieży a kwotą podatku zawartą w cenie skór zużytych do wyprodukowania tej odzieży.
§  18.
1.
Podatek obrotowy od wyrobów tytoniowych (poz. 24 pkt 8 tabeli) uiszczają:
1)
zakłady Przedsiębiorstwa Handlowo-Produkcyjnego "Polski Tytoń" - jeżeli sprzedaż wyrobów tytoniowych jest dokonywana za pośrednictwem tego Przedsiębiorstwa,
2)
producenci lub importerzy - w pozostałych przypadkach.
2.
Przy sprzedaży wyrobów tytoniowych przez Przedsiębiorstwo Handlowo-Produkcyjne "Polski Tytoń" w Radomiu podstawą opodatkowaniu podatkiem obrotowym jest cena detaliczna, zmniejszona o marże handlowe i prowizję Przedsiębiorstwa "Polski Tytoń".
§  19.
1.
Stawki podatku obrotowego określone dla usług (poz. 30 tabeli) stosuje się bez względu na zleceniodawcę usługi, z wyjątkiem usług świadczonych między zakładami jednostki gospodarczej.
2. 9
Opodatkowaniu podatkiem obrotowym podlega zużycie materiałów i części zakupionych po cenie bez podatku do świadczenia usług jednostkom określonym w § 3 ust. 1 pkt 2; podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi cena detaliczna, zmniejszona o marże handlowe.
3.
W razie trudności w ustaleniu podatku obrotowego między innymi z uwagi na różne miejsca i ceny zakupu, może być stosowane uproszczone opodatkowanie przez obliczenie średniej stawki podatku obrotowego od wszystkich materiałów i części zużytych do świadczenia usług, obliczonej w uzgodnieniu z urzędem skarbowym, na podstawie danych za pierwsze trzy miesiące każdego roku podatkowego.
4. 10
W przypadku wykonywania produktów z drewna na indywidualne zamówienie jednostek określonych w § 3 ust. 1 pkt 2, z materiałów jednostki gospodarczej, stosuje się stawkę podatku obrotowego właściwą dla produkcji typowej (seryjnej). Podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi rzeczywista cena sprzedaży.
§  20.
Do hoteli i moteli, o których mowa w poz. 30 pkt 12 tabeli, zalicza się zakłady, które świadczą powszechnie dostępne usługi noclegowe i dysponują co najmniej 10 pokojami
§  21.
Podatek obrotowy należny od Biura Turystyki Zagranicznej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego uiszczają oddziały tego Biura.
§  22.
Podatek obrotowy należny od Przedsiębiorstwa Państwowego "Totalizator Sportowy" uiszczają oddziały tego Przedsiębiorstwa.
§  23.
1.
Jednostki gospodarcze uiszczają podatek obrotowy w wysokości 30% wartości robót budowlano-montażowych inwestycyjnych, które polegają na wykonywaniu następujących budynków zakwalifikowanych do grupy 1 klasyfikacji rodzajowej środków trwałych:
1)
budynki przemysłowe (KRST: 10),
2)
budynki składowo-magazynowe (KRST: 13),
3)
budynki biurowe (KRST: 14),
4)
inne budynki (KRST: 19),
2.
Stawka określona w ust. 1 ma zastosowanie do robót budowlano-montażowych związanych z budową nowych budynków na podstawie umów zawartych po dniu wejścia w życie zarządzenia.
3.
Przepisu ust. 1 dotyczy także jednostek, które uiszczały (lub miały obowiązek uiszczać) podatek obrotowy do robót budowlano-montażowych na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia.
4. 11
Przepis ust. 1 pkt 1 i 2 nie dotyczy budynków związanych z inwestycjami w budownictwie mieszkaniowym, rolnictwie i gospodarce żywnościowej oraz budynków związanych z ochroną środowiska naturalnego i budynków zakładów pracy chronionej.
§  24.
1.
Jednostki gospodarcze wytwarzające wyroby, które zostały zatwierdzone przez Etnograficzne i Artystyczne Komisje Kwalifikacyjne "Cepelia" oraz są sklasyfikowane w Systematycznym Wykazie Wyrobów w podbranży 2882, uiszczają podatek obrotowy według stawki określonej dla gałęzi SWW 28, z wyjątkami określonymi w ust. 2 i 3 oraz z wyjątkiem wyrobów określonych w tabeli lub w zarządzeniu jako wolne od podatku obrotowego.
2.
Stawki podatku obrotowego dla niżej wymienionych wyrobów wynoszą w procencie ceny realizacji:
1)
SWW 2882-41 meble regionalne i artystyczne z drewna, wikliny i pozostałych surowców - 10 %

- 42 wyroby bednarskie - 10%,

- 43 sprzęt gospodarstwa domowego drewniany - 10%,

- 44 galanteria z drewna - 10%,

2)
SWW 2882-55 wyroby odpasowane i chodniki - 10%.
3.
Zwalnia się od podatku obrotowego następujące wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego wytwarzane przez jednostki wymienione w ust. 1:
1)
SWW 2882-14, - 15 wyroby brązownicze i kowalstwa,
2)
SWW 2882-21, - 23, - 24 wyroby z gliny, kamionki i fajansu,
3)
SWW 2882-45 wyroby ze słomy, rogożyny, trzciny, wikliny i łuby,
4)
SWW 2882-5517 dywany i chodniki ze ścinków bawełnianych, milanezowych i innych,
5)
SWW 2882-561 wyroby koronkowe ręczne (szydełkowe, klockowe, frywolitkowe, drutowe, igliczkowe),
6)
SWW 2882-571 taśmy tkane (krajki regionalne),
7)
SWW 2882-9311, - 9314, - 9315 obrazy malowane na szkle, z suszonych kwiatów i haftowane na materiale,
8)
SWW 2882-9331, - 9332 rzeźby w glinie i w drewnie,
9)
SWW 2882-991, - 992, - 993, - 994 wyroby plastyki zdobniczo-obrzędowej, lalki, wycinanki, kwiaty z płótna (tkanin), ze skóry, suszki.
§  25.
Zwalnia się od podatku obrotowego Polski Związek Głuchych i Polski Związek Niewidomych w części wynoszącej 50% kwot należnego podatku obrotowego, pod warunkiem, że uzyskane z tego tytułu środki będą w całości przeznaczone na poprawę bytu i utrzymania członków tych Związków.
§  26.
Zwalnia się od podatku obrotowego działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży produktów:
1)
regenerowanych,
2)
używanych (z wyjątkiem importowanych), z zastrzeżeniem § 4 ust. 3,
3) 12
wytworzonych z surowców wtórnych, jeżeli udział tych surowców przekracza 40% ogólnej ilości zużytych materiałów i surowców.
§  27.
Traci moc zarządzenie nr 8 Ministra Finansów z dnia 6 lutego 1989 r. w sprawie stawek podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 2, poz. 4, Nr 6, poz. 14 i Nr 9, poz. 24).
§  28.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 1990 r., z tym że stawka podatku obrotowego określona w poz. 30 pkt 25 tabeli obowiązującej od dnia 2 maja 1990 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 13

TABELA

stawek podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej.
Poz.Symbol SWW/KUNazwa grupy wyrobów (wyrobu) lub usługiStawka podatku obrotowego w % ceny realizacji lub stawka kwotowa
1234
101Węgiel i brykietywolne od podatku
202Paliwa oraz przetwory paliwwolne od podatku
w tym:

paliwa silnikowe, oleje silnikowe i smary

*)
303Energia elektryczna i cieplnawolne od podatku
404Wyroby hutnictwa żelaza20
505Wyroby przemysłu metali nieżelaznych

w tym:

20
0531-4metale szlachetne30**)
606Wyroby przemysłu metalowego20
w tym:
06271) konstrukcje stalowe lekkie do

wyposażenia obiektów

inwentarskich

wolne od podatku
0632) łożyska30
0673-522, -5233) chłodziarko-zamrażarki i

zamrażarki domowe

30
0675-9314) broń palna myśliwska30
0676-1, -2, -31,5) wyroby jubilerskie, wyroby

złotnicze oraz wyroby

grawerskie i medalierskie z

metali szlachetnych, z

wyjątkiem wyrobów ze srebra

i z udziałem srebra

25
707Maszyny i urządzenia - część I20
w tym
0796maszyny i urządzenia dla przemysłu poligraficznegowolne od podatku
808Maszyny i urządzenia - część II20
w tym
0821) maszyny, urządzenia i narzędzia

rolnicze i dla gospodarki leśnej

wolne od podatku
w tym:
0829części maszyn i urządzeń rolniczych oraz dla gospodarki leśnej20
z czego:
części maszyn i urządzeń do zraszania gleby (SWW 0829-2)wolne od podatku
0843-72) urządzenia chłodnicze dla handlu

i usług

30**)
909Wyroby przemysłu precyzyjnego20
w tym:
09461) zegarki z metali szlachetnych30
0972) narzędzia, przyrządy, aparaty i

urządzenia medyczne oraz

weterynaryjne

wolne od podatku
1010Środki transportu20
w tym:
1) samochody osobowe Fiat 126p

przystosowane fabrycznie dla

inwalidów

wolne od podatku
2) samochody specjalizowane,

dostawcze oraz osobowo- terenowe

30
z czego: sanitarkiwolne od podatku
1026-63) przyczepy ciągnikowe rolniczewolne od podatku
1034) ciągniki rolnicze produkcji

krajowej

wolne od podatku
5) samochody ciężarowe o ładowności

do 3 ton importowane

30
6) wózki inwalidzkiewolne od podatku
7) zespoły i części oraz akcesoria

(bez względu na symbol SWW)

środków transportu samochodowego

(SWW 102), ciągników uniwersalnych

(SWW 103) oraz motocykli, skuterów

i motorowerów (SWW 1041):

30
a) zespoły i części ciągników

uniwersalnych (rolniczych) - SWW

1039 oraz akumulatory do ciągników

rolniczych

20
b) części zamienne do samochodu Fiat

126 p stanowiące specjalne

wyposażenie samochodów dla

inwalidów z dysfunkcją nóg i z

dysfunkcją jednej ręki

wolne od podatku
c) obciążniki do ciągników Massey

Ferguson

wolne od podatku
1111Wyroby przemysłu elektrotechnicznego i elektronicznego25**)
11531) sprzęg elektroniczny powszechnego

użytku klasy Hi-Fi i

stereofoniczny

30
2) odbiorniki telewizyjne z ekranem

do odbioru kolorowego

40
1153-433) magnetowidy powszechnego użytku40
1153-914) aparaty dla źle słyszącychwolne od podatku
5) przetworniki akustyczne klasy

Hi-Fi

30
1212Wyroby przemysłu chemicznego - część I20
w tym:
12121)sól40**)
123, 12462) nawozy sztuczne oraz składniki

chemiczne mieszanek paszowych

oraz pestycydy

wolne od podatku
1313Wyroby przemysłu chemicznego - część II20
w tym:
1311) farby i lakiery30**)
1322-1 do -52) mydła, pasty, płyny, proszki i

granulki do prania oraz mydła

techniczne

wolne od podatku
1324-4, -53) środki upiększające i wyroby

perfumeryjne

30
4) leki gotowe, surowice i

szczepionki, wyroby opatrunkowe

oraz środki ochrony zdrowia

wolne od podatku
13555) produkty spożywcze zielarskiewolne od podatku
13656) wyroby z tworzyw sztucznych dla

budownictwa

wolne od podatku
1369-77) sprzęt medyczny z tworzyw

sztucznych

wolne od podatku
13768) wyroby gumowe medyczne

i sanitarne

wolne od podatku
1414Materiały budowlanewolne od podatku
w tym:
1413-101, -103-201, -203, 1415-41) elementy budowlane kamienne

granitowe i marmurowe oraz

alabaster

30
1482-222) pomniki i nagrobki z kamienia

naturalnego

20
1515Wyroby ze szkła20
w tym:
1511) szkło budowlanewolne od podatku
15322) szkło kryształowe30
1541-13) butelki szklane do artykułów

spożywczych

25
w tym:
-14a) butelki szklane do mleka i

przetworów mlecznych

wolne od podatku
-16b) butelki do przypraw i olejów

roślinnych

wolne od podatku
1616Wyroby z ceramiki szlachetnej20
w tym:
1624-1, -2, 1639-11) płytki i kształtki: podłogowe

kamionkowe, ścienne szkliwione

kamionkowe i ceramiczne ścienne

szkliwione

30
16352) galanteria jubilerska szklana i

ceramiczna

30
1717Wyroby przemysłu drzewnego20
w tym:
1) meble dla szkół, przedszkoli i

innych placówek oświatowo-

wychowawczych, z drewna oraz z

częściowym zastosowaniem innych

materiałów

wolne od podatku
17332) stolarka budowlana otworowawolne od podatku
3) trumny oraz utensylia pogrzebowe

(bez względu na symbol SWW)

wolne od podatku
17794) wyroby z drewna pozostałe -

wliczając wyroby z odpadów

wolne od podatku
1818Wyroby przemysłu papierniczego20
w tym:
18251) artykuły papiernicze szkolnewolne od podatku
1829-132) karty do gry40
1829-43) artykuły papiernicze higienicznewolne od podatku
1919Wyroby przemysłu włókienniczego część I20
w tym:
1917-581) tkaniny bawełniane i

bawełnopodobne wykończone

specjalne - gaza

wolne od podatku
1927-0012) tkaniny wełniane z wełny 100%25
1955-1, -2, -4, -93) dywany, chodniki oraz wykładziny

włókiennicze, z wyłączeniem

wykonanych z odpadów

30
1956, -1, -24) firanki i tiule, z wyłączeniem

siatek namiotowych oraz firanek o

długości lub szerokości do 1 m.

40
2020Wyroby przemysłu włókienniczego

część - II

20
w tym:
1) sznurek do maszyn rolniczych (bez

względu na symbol SWW)

wolne od podatku
20242) wyroby sieciowewolne od podatku
2025-222, -223, -224, -2993) podpaski higieniczne: popularne,

prasowane, z ligniny

wolne od podatku
4) wyroby z włóczki wełnianej i

wełnopodobnej opodatkowanej

podatkiem obrotowym

wolne od podatku
2121Wyroby przemysłu odzieżowegowolne od podatku
w tym:
importowane wyroby przemysłu odzieżowego20
2222Wyroby przemysłu skórzanego20
w tym:
2212-41) skóry odzieżowe50
z czego:
2212-418a) dwoiny bydlęce odzieżowe25
2212-45b) skóry świńskie odzieżowe20
2215, 22162) skóry futrzane norek, lisów,

piżmaków, kun, tchórzy,

tchórzofretek i fretek oraz skóry

karakułowe i skóry mierłuszek -

wyprawione, barwione i

uszlachetnione

65
22313) odzież skórzana40
z czego:
a) szyta z dwoin bydlęcych25
b) szyta ze skór świńskich20
2232, 22334) odzież ze sztucznej skóry i

futrzana

wolne od podatku
w tym: odzież importowana30
2234, 22395) wyroby odzieżowe futrzarskie

pozostałe i wyroby futrzarskie

oprócz odzieży

wolne od podatku
w tym:
wyroby importowane25
2323 i 24Wyroby przemysłu spożywczego - część I i IIwolne od podatku
w tym:
2441) wyroby przemysłu spirytusowego i drożdżowego*)
2462-752) soki z owoców cytrusowych pitne20
2473) wyroby winiarskie z wyjątkiem

napojów alkoholowych typu win

niskoprocentowych i winopochodnych

(SWW 2471-6) oraz miodów pitnych i

napojów typu "honey drink" i

honey liguor"

50**)
24834) piwo50
5) napoje alkoholowe o zawartości

alkoholu powyżej 1,5% z

wyłączeniem wyrobów określonych w

pkt 1, 3 i 4

25
2425Wyroby przemysłu spożywczego - część IIIwolne od podatku
w tym:
25131) czekolada30
2514, 25152) wyroby czekoladowane oraz kakao20
25173) wyroby wschodnie (bez

czekoladowanych)

30
2518, 2519-44) wyroby czekoladopodobne i wyroby

w polewie kakaowej oraz wyroby z

mas tłustych

20
2519-75) guma do żucia40
2531 i 25326) wody mineralne i napoje

bezalkoholowe (bez owocowych,

mlecznych i warzywnych)

20
25437) używki naturalne i ich ekstrakty20
z czego:
2558) tytoń i wyroby tytoniowe*)
2526Pasze przemysłowe i produkty utylizacyjnewolne od podatku
2627Wyroby poligraficznewolne od podatku
2728Wyroby przemysłowe pozostałe20
w tym:
2811, 28121) instrumenty muzyczne, części do

instrumentów muzycznych i

akcesoria muzyczne

wolne od podatku
2883-11,

-14, -16,

-17, -21,

-35, -41,

-43, -44,

-45, -46,

-51, -52,

-53, -54,

-91, 52,

-991, -992, -995,

- 2884,2885

2) przybory szkolne, pomoce

naukowe, specjalistyczny sprzęt

szkolny i przedszkolny, wyroby

ortopedyczne, rehabilitacyjne i

protetyczne

wolne od podatku
28143) płyty gramofonowe, taśmy, kasety

magnetofonowe z zapisem dźwięku i

obrazu z muzyką poważną i ludową

oraz nagrania dla dzieci

wolne od podatku
2840,41,42 i 43Produkty upraw polowych i łąkowych, produkty ogrodnictwa, produkty hodowli i produkty gospodarki leśnej i łowieckiejwolne od podatku
w tym:
4035-11) ziarno kawowe surowe20
4035-9, 4131-24,

-25,4132-4, 4133

2) wiórki kokosowe oraz morele i

brzoskwinie importowane, winogrona

importowane, owoce południowe

importowane z wyjątkiem cytryn

20
2999Przedmioty gdzie indziej nie sklasyfikowane20
30Usługi:
06706 i 067071) usługi jubilerskie i usługi

grawerskie i kowalstwa

artystycznego

10
1022) usługi motoryzacyjne10
w tym:
a) usługi świadczone w ramach

gwarancji oraz usługi pokrywane

przez instytucje ubezpieczeniowe

wolne od podatku
10203b) usługi związane z autobusami i

trolejbusami

wolne od podatku
10204c) usługi związane z samochodami

ciężarowymi, ciągnikami drogowymi

i uniwersalnymi rolniczymi,

autobusami, samochodami do

specjalnych celów (na podwoziach

samochodów ciężarowych) oraz

przyczepami i naczepami

samochodowymi

wolne od podatku
113033) usługi związane ze sprzętem

oświetleniowym

5
115024) usługi związane ze sprzętem

elektronicznym powszechnego użytku

5
1485) usługi kamieniarskie15
w tym:
usługi związane z nagrobkami i pomnikami ze sztucznego kamienia "lastrico" i z betonu5
1746) usługi meblarsko-tapicerskie i

stolarskie

5
201027) usługi dziewiarskie5
2218) usługi garbarskie5
2239) usługi kuśnierskie25
z czego:
usługi kuśnierskie naprawkowe, renowacyjne oraz usługi polegające na wykonywaniu nakryć głowy5
22710) usługi związane z pozostałymi

wyrobami skórzanymi

5
11) skup kamieni jubilerskich

pochodzenia krajowego i

zagranicznego

10
12) usługi noclegowe w hotelach i

motelach

5
z czego:
na potrzeby wycieczek szkolnych, kolonii i obozów młodzieżowych oraz wczasówwolne od podatku
13) marże i prowizje uzyskane z

organizowania imprez w zakresie

turystyki krajowej i zagranicznej

wyjazdowej

5
z czego:
wycieczki szkolne, kolonie i obozy młodzieżowe oraz wczasywolne od podatku
14) usługi przewozu turystów na

Dunajcu

3
15) usługi zespołów adwokackich5
16) usługi wymienione w pkt 1-10

będące usługami gwarancyjnymi

i przedsprzedażnymi finansowanymi

przez producentów

wolne od podatku
17) usługi polegające na reklamie na

obiektach sportowych oraz

sprzedaż biletów wstępu na

imprezy sportowe międzynarodowe

(z udziałem zawodników i drużyn

innych krajów)

5
18) obroty jednostek gospodarczych

prowadzących zakłady

gastronomiczne:

a) w zakładach gastronomicznych

stosujących na napoje

alkoholowe narzuty

gastronomiczne wyższe niż 25%

ceny detalicznej

10
z czego:
obroty osiągnięte ze sprzedaży napojów alkoholowych, zawierających więcej niż 18% alkoholu20
b) w pozostałych zakładach

gastronomicznych

wolne od podatku
z czego:
obroty osiągnięte ze sprzedaży napojów alkoholowych, zawierających więcej niż 18% alkoholu5
19) obroty osiągnięte z tytułu

prowadzenia gier losowych i

totalizatorów

2,5
20) usługi pośrednictwa i usługi

komisowe - od prowizji

10
21) obroty osiągnięte ze sprzedaży

skupionych walut obcych i bonów

towarowych Banku PKO S.A. - od

prowizji

10
22) obroty ze sprzedaży biletów

wstępu na giełdy, targowiska,

kiermasze

10
23) wycieczki zagraniczne

pozaeuropejskie organizowane

przez biura podróży, z

wyłączeniem wyjazdów leczniczych

(z podstawy opodatkowania wyłącza

się koszt biletu lotniczego)

25
24) usługi nie wymienione w pkt 1-23wolne od podatku
25) działalność handlowa w zakresie

handlu wewnętrznego rynkowego

oraz handlu zaopatrzeniowego

detalicznego, z wyjątkiem

sprzedaży:

1
1) węgla kamiennego,
2) nawozów
3) samochodów sprzedawanych na

przedpłaty wniesione w 1981 r.,

4) leków, surowic i szczepionek oraz

środków ochrony zdrowia.

*) stawki podatku obrotowego określa odrębna decyzja,

**) w dostawach zaopatrzeniowo-inwestycyjnych nie stosuje się podatku obrotowego.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WYKAZ

zwolnionych od podatku obrotowego wyrobów dla dzieci.
Poz.Symbol SWWNazwa grupy wyrobów (wyrobu)
10675-61, -62, -63, -64

1366-16, 1772-25, -28, -97

Narty, wiązania, kijki narciarskie oraz sanki
21043-5Rowery i pojazdy dziecięce
31043-8Wózki dziecięce
41136-169Podgrzewacze do butelek dla niemowląt
51322-62Mydła dla dzieci
61324-113, 2886-21Pasty i szczotki do pielęgnacji jamy ustnej dla dzieci
71324-212Szampony dla dzieci
81324-321Mleczko kosmetyczne dla dzieci
91324-332, -333, -62Oliwy zwykłe dla dzieci i oliwy witaminizowane dla dzieci oraz talki i zasypki kosmetyczne
101375-001Obuwie gumowe i tekstylno-gumowe dziecięce
11Butelki szklane dla niemowląt
12Meble dla dzieci (bez względu na symbol SWW)
131749-2Urządzenia ogródków dziecięcych
141829-13Karty do gry dla dzieci
15Tkaniny bawełniane pieluszkowe
162012-1 do -5Okrycia z dzianin dla dzieci do lat 15
172013-1 do -5Ubiory z dzianin dla dzieci do lat 15
182014-1 do -5Bielizna osobista z dzianin dla dzieci do lat 15
192019-1 do -5Wyroby pończosznicze dla dzieci do lat 15
202182-5Koce i pledy bawełniane i bawełnopodobne do rozmiaru 100 cm X 150 cm
212221, 2222, 2223, 222, 2225, 2226Obuwie dla dzieci do lat 15
222272-4Tornistry nieskórzane
23282Zabawki i gry towarzyskie
24Artykuły mundurowe dla zuchów i harcerzy

ZAŁĄCZNIK Nr 3

WYKAZ

artykułów inwestycyjnych opodatkowanych podatkiem obrotowym bez względu na ich przeznaczenie i odbiorcę*)
Poz.Symbol SWWNazwa wyrobu (grupy wyrobów)
1074Obrabiarki oraz maszyny i urządzenia do obróbki metali
2075Aparaty, maszyny i urządzenia do procesów chemicznych i przetwórstwa produktów chemicznych
3076Maszyny i urządzenia do przerobu minerałów i produkcji materiałów budowlanych
4077Maszyny i urządzenia dla przemysłu lekkiego
5079Maszyny i urządzenia dla pozostałych gałęzi przemysłu (z wyjątkiem maszyn i urządzeń dla przemysłu poligraficznego - SWW 0796)
6081Maszyny i urządzenia do robót budowlanych, drogowych i melioracyjnych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń zaliczanych do grupy SWW: 0815
7085Maszyny i urządzenia dźwigowo-transportowe (z wyjątkiem dźwigów SWW 0852-2)
8087Maszyny i urządzenia ogólnego przeznaczenia pozostałe, z wyjątkiem urządzeń techniki powietrza (SWW: 0874)
91023-3Autobusy turystyczne
101024-1Samochody ciężarowe z otwartą przestrzenią ładunkową (skrzyniowe)
111024-2Samochody ciężarowe samowyładowcze
121024-9Ciągniki samochodowe siodłowe i balastowe

*) nie dotyczy części zamiennych do artykułów, określonych w poz. 1-8 wykazu oraz artykułów przeznaczonych do montażu wyrobu finalnego.

* Z dniem 2 marca 1991 r. nin. zarządzenie traci moc w części dotyczącej podatku obrotowego od towarów importowanych, zgodnie z § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 lutego 1991 r. w sprawie stawek podatku obrotowego od towarów sprowadzanych lub nadsyłanych z zagranicy oraz zwolnień od tego podatku (Dz.U.91.15.69).
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 46 z dnia 20 sierpnia 1990 r. (Dz.Urz.MF.90.14.36) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 sierpnia 1990 r.
2 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 26 z dnia 17 kwietnia 1990 r. (Dz.Urz.MF.90.8.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1990 r.
3 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 26 z dnia 17 kwietnia 1990 r. (Dz.Urz.MF.90.8.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1990 r.
4 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 26 z dnia 17 kwietnia 1990 r. (Dz.Urz.MF.90.8.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1990 r.
5 § 7a dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 46 z dnia 20 sierpnia 1990 r. (Dz.Urz.MF.90.14.36) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 sierpnia 1990 r.
6 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 26 z dnia 17 kwietnia 1990 r. (Dz.Urz.MF.90.8.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 1990 r.
7 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 46 z dnia 20 sierpnia 1990 r. (Dz.Urz.MF.90.14.36) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 sierpnia 1990 r.
8 § 17 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 26 z dnia 17 kwietnia 1990 r. (Dz.Urz.MF.90.8.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1990 r.
9 § 19 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 26 z dnia 17 kwietnia 1990 r. (Dz.Urz.MF.90.8.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1990 r.
10 § 19 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 26 z dnia 17 kwietnia 1990 r. (Dz.Urz.MF.90.8.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1990 r.
11 § 23 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 26 z dnia 17 kwietnia 1990 r. (Dz.Urz.MF.90.8.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1990 r.
12 § 26 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr 26 z dnia 17 kwietnia 1990 r. (Dz.Urz.MF.90.8.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1990 r.
13 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 26 z dnia 17 kwietnia 1990 r. (Dz.Urz.MF.90.8.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1990 r.