Statut Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1986.4.26

Akt indywidualny
Wersja od: 17 września 1986 r.

KOMUNIKAT
w sprawie statutu Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw

Ministerstwo Sprawiedliwości komunikuje, że Minister Sprawiedliwości zatwierdził statut Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw ustalony przez fundatora: Przedsiębiorstwo Państwowe "Wydawnictwo Prawnicze" - w brzmieniu podanym w załączniku do niniejszego komunikatu.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT FUNDACJI

POMOCY OFIAROM PRZESTĘPSTW
§ 1.
Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw, zwana dalej "Fundacją", ustanowiona przez przedsiębiorstwo państwowe Wydawnictwo Prawnicze w Warszawie aktem notarialnym sporządzonym przez Państwowe Biuro Notarialne w Warszawie w dniu 7 listopada 1935 r. nr 18533/85 działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. Nr 21, poz. 97) oraz postanowień niniejszego statutu.
§  2.
Siedzibą Fundacji jest Warszawa.
§  3.
1.
Celem Fundacji jest zmniejszenie szkód wyrządzonych działalnością przestępczą poprzez udzielanie pomocy finansowej pokrzywdzonym.
2.
Za pokrzywdzone uważa się osoby, które stały się bezpośrednimi ofiarami przestępstw, a gdy w wyniku przestępstwa nastąpiła śmierć tych osób - także ich osoby najbliższe, które pozostawały na utrzymaniu zmarłych.
§  4.
Fundacja może udzielić pomocy finansowej, zwanej dalej "pomocą", obywatelom polskim i cudzoziemcom pokrzywdzonym przestępstwem popełnionym na terenie Polski po dniu ustanowienia Fundacji.
§  5.
Pomoc może być udzielona, jeżeli pokrzywdzony w wyniku przestępstwa:
1)
doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, w wyniku których całkowicie lub częściowo utracił zdolność do pracy zarobkowej i znajduje się w trudnej sytuacji materialnej albo
2)
utracił opiekuna lub żywiciela, na skutek czego uległa znacznemu pogorszeniu jego sytuacja materialna i życiowa albo
3)
poniósł straty materialne w rozmiarach uniemożliwiających mu zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych własnych i rodziny pozostającej na jego utrzymaniu.
§  6.
Warunkiem przyznania pomocy jest brak możliwości uzyskania przez pokrzywdzonego odszkodowania od sprawcy przestępstwa, jak też świadczeń rekompensujących szkodę, przysługujących z innych źródeł, jak ubezpieczenia społeczne, majątkowe, osobowe.
§  7.
Udzielenie pomocy może polegać na:
1)
częściowym lub całkowitym zwrocie kosztów leczenia rehabilitacji, protez i innych niezbędnych wydatków związanych z leczeniem,
2)
częściowym lub całkowitym zwrocie kosztów pogrzebu ofiary przestępstwa,
3)
przyznaniu jednorazowego świadczenia pieniężnego.
§  8.
Fundacja ustala wysokość udzielanej pomocy biorąc pod uwagę stopień uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, rozmiary doznanej szkody oraz sytuację majątkową i życiową pokrzywdzonego, a także jego ewentualne przyczynienie się do popełnienia przestępstwa.
§  9.
Podstawą do udzielenia przez Fundację pomocy: jest wniosek, pokrzywdzonego złożony nie później niż w ciągu roku od daty popełnienia przestępstwa wyrządzającego mu szkodę.
§  10.
Pokrzywdzony ubiegający się o przyznanie mu pomocy zobowiązany jest przedstawić Fundacji posiadane dokumenty i wskazać inne dowody potwierdzające wyrządzenie mu szkody, jak też dotyczące okoliczności mających wpływ na ustalenie wysokości pomocy, a także złożyć oświadczenie o swoim stanie majątkowym i rodzinnym.
§  11.
Przyznanie pomocy może być wstrzymane do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia na właściwej drodze uprawnień do odszkodowania należnego od sprawcy szkody, jak też do świadczeń rekompensujących szkodę, przysługujących z innego tytułu (§ 6 statutu).
§  12.
Pokrzywdzonemu znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej może być przyznana pomoc w formie zaliczki podlegającej zwrotowi w razie uzyskania przez niego odszkodowania od sprawcy szkody lub z innych źródeł.
§  13.
Majątek Fundacji stanowi kwota 500 tysięcy złotych przeznaczona przez fundatora oraz darowizny osób prawnych i fizycznych.
§  14.
Działalnością Fundacji kieruje Zarząd Fundacji, zwany dalej "Zarządem", składający "się z 11 członków, w tym przewodniczącego i wiceprzewodniczącego.
§  15.
1.
Członków Zarządu, w tym przewodniczącego i wiceprzewodniczącego, powołuje za ich zgodą Fundator.
2.
Kadencja Zarządu trwa 3 lata.
§  16.
1.
Uchwały Zarządu w sprawach dotyczących rozstrzygnięcia indywidualnych wniosków o przyznanie pomocy podejmowane są jednomyślnie przez 2 członków Zarządu, w wypadku obecności większej liczby członków zarządu - zwykłą większością.
2.
W razie równej liczby głosów o przyznaniu lub odmowie przyznania pomocy decyduje przewodniczący lub wiceprzewodniczący Zarządu.
§  17.
Uchwały Zarządu w innych sprawach niż wymienione w § 16 podejmowane są większością co najmniej 3 głosów.
§  18.
Oświadczenia woli w imieniu Fundacji składają przewodniczący lub wiceprzewodniczący Zarządu i jeden Członek Zarządu.
§  19.
Kontrolę działalności finansowej Fundacji sprawuje Komisja Rewizyjna, składająca się z 5 osób, powoływanych za ich zgodą przez Fundatora.
§  20.
Członkowie Zarządu i członkowie Komisji Rewizyjnej sprawują funkcje nieodpłatnie.
§  21.
Fundator może wprowadzić do statutu zmiany, dotyczące struktury organizacyjnej Fundacji, powołania Organów innych niż Zarząd, tworzenia ośrodków Fundacji poza jej siedzibą, zakresu świadczeń i rodzajów pomocy oraz warunków jej przyznawania, wprowadzenia odpłatności za wykonywanie funkcji członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
§  22.
Fundacja ulegnie likwidacji w razie wyczerpania jej majątku albo w razie utworzenia państwowego funduszu przeznaczonego na pomoc dla osób poszkodowanych działalnością przestępczą. W takim wypadku majątek pozostający po likwidacji Fundacji przekazany zostanie na rzecz tego funduszu.