Statut Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Betonów "Cebet" w Warszawie.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MI.2004.14.71

Akt utracił moc
Wersja od: 27 sierpnia 2004 r.

OBWIESZCZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 18 sierpnia 2004 r.
w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego statutu Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Betonów "Cebet" w Warszawie

Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 718, z 2001 r. Nr 46, poz. 499, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 113, poz. 984, z 2003 r. Nr 65, poz. 595 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst statutu Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Betonów "Cebet" w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2001 r., z uwzględnieniem zmian wprowadzonych uchwałą Rady Naukowej z dnia 7 października 2003 r. w sprawie zmiany statutu Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Betonów "Cebet" w Warszawie, zatwierdzoną przez Ministra Infrastruktury w dniu 29 listopada 2003 r.

ZAŁĄCZNIK

STATUT CENTRALNEGO OŚRODKA BADAWCZO-ROZWOJOWEGO PRZEMYSŁU BETONÓW "CEBET"

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

§  1.
Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Betonów "Cebet" zwany dalej "Centralnym Ośrodkiem", działa na podstawie:
1)
ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1683 i Nr 240, poz. 2052),
2)
zarządzenia nr 59/Org. Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 10 lipca 1971 r. w sprawie utworzenia Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Betonów "Cebet", zmienionego zarządzeniem nr 14/Org. Ministra Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej z dnia 26 marca 1986 r.
3)
niniejszego statutu.
§  2.
1.
Siedzibą Centralnego Ośrodka jest m.st. Warszawa.
2.
Centralny Ośrodek prowadzi działalność na obszarze całego kraju, również poprzez podporządkowane terenowe jednostki organizacyjne.
§  3.
1.
Centralny Ośrodek jest państwową jednostką organizacyjną.
2.
Centralny Ośrodek posiada osobowość prawną.
3.
Centralny Ośrodek ma prawo używania pieczęci okrągłej z wizerunkiem godła Rzeczypospolitej Polskiej pośrodku i napisem zawierającym nazwę Centralnego Ośrodka w otoku.
§  4.
Nadzór nad Centralnym Ośrodkiem sprawuje minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Rozdział  II

Przedmiot i zakres działania Centralnego Ośrodka

§  5.
Przedmiotem działania Centralnego Ośrodka jest:
1.
Prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz działalności ogólnotechnicznej w następujących dziedzinach i w zakresie:
1)
badań podstawowych, stosowanych, prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych w dziedzinie technologii oraz zastosowań betonów kruszywowych (zwykłych, lekkich i specjalnych) i betonów komórkowych, technologii produkcji wyrobów z tych tworzyw, a także technologii robót betonowych,
2)
badań surowców i półfabrykatów (spoiw, kruszyw, zapraw, domieszek chemicznych i dodatków oraz innych materiałów i wyrobów) dla oceny ich przydatności w zastosowaniu do wytwarzania betonów kruszywowych i komórkowych,
3)
badań i opracowywania nowych prototypowych rozwiązań procesów technologicznych maszyn i urządzeń oraz instalacji technologicznych i sterujących procesami technologicznymi i produkcyjnymi,
4)
badań wyrobów i konstrukcji z betonów dla oceny ich jakości, technologii wykonania i zachowania w czasie użytkowania obiektów budowlanych,
5)
badań i prac rozwojowych z dziedziny ochrony środowiska w aspekcie wykorzystania odpadów przemysłowych lub innych surowców odpadowych (także betonu z recyclingu), poprzez sprawdzenie ich przydatności i możliwości wykorzystania do produkcji betonów kruszywowych i komórkowych oraz innych materiałów budowlanych; opracowanie technologii wykorzystywania odpadów oraz bezodpadowych technologii produkcji wyrobów betonowych,
6)
badań i działań dla potrzeb certyfikacji w budownictwie w ramach systemów zgodności,
7)
badań wyprzedzających dla potrzeb normalizacji tworzyw, materiałów i wyrobów,
8)
informacji techniczno-ekonomicznej, wydawnictw, promocji technologii wytwarzania, wyrobów betonowych i zastosowań betonów w budownictwie,
9)
szkolenia służb technicznych producentów wyrobów z betonu i wykonawców robót betonowych,
10)
ochrony własności przemysłowej i patentowej dla potrzeb własnych i producentów wyrobów betonowych,
11)
prac projektowych, analitycznych, doradczych i usługowych pozostających w sferze technologii i zastosowań betonów i wyrobów z betonu, a polegających między innymi na pomocy naukowej i technicznej dla przedsiębiorstw przy wdrażaniu nowych wyrobów, technologii oraz nowych i prototypowych maszyn, urządzeń i instalacji technologicznych (także z ich wykonaniem),
12)
działalności gospodarczej i usługowej podejmowanej w zakresie działalności statutowej, na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących, dla pozyskiwania środków finansowych.
2.
Centralny Ośrodek przy realizacji zadań, o których mowa w ust. 1 współpracuje z wyższymi uczelniami i jednostkami badawczymi w kraju i zagranicą oraz może uczestniczyć w pracach różnych organów powoływanych przez organizacje naukowe i stowarzyszeniowe krajowe, zagraniczne i międzynarodowe.

Rozdział  III

Organy Centralnego Ośrodka i ich uprawnienia

§  6.
1.
Organami Centralnego Ośrodka są:
1)
dyrektor,
2)
Rada Naukowa.
§  7.
1.
Dyrektor kieruje Centralnym Ośrodkiem, a w szczególności:
1)
ustala plan rzeczowo-finansowy działalności Centralnego Ośrodka,
2)
realizuje politykę kadrową,
3)
zarządza mieniem i odpowiada za wyniki działalności Centralnego Ośrodka,
4)
reprezentuje Centralny Ośrodek,
5)
podejmuje decyzje we wszystkich sprawach dotyczących Centralnego Ośrodka, z wyjątkiem należących do zakresu działania Rady Naukowej.
2.
Dyrektora Centralnego Ośrodka powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej po zasięgnięciu opinii Rady Naukowej.
3.
Dyrektor zarządza Centralnym Ośrodkiem przy pomocy zastępców i sekretarza naukowego powołanych zgodnie z przepisami ustawy wymienionej w § 1 niniejszego statutu.
4.
Zastępcy dyrektora i sekretarz naukowy działają w ramach ustalonych przez dyrektora uprawnień i ponoszą odpowiedzialność wobec dyrektora za podjęte decyzje.
5.
Dyrektor Centralnego Ośrodka, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów może powoływać ciała kolegialne i doradcze.
6.
Dyrektor Centralnego Ośrodka może ustanawiać pełnomocników do realizacji określonych zadań i ustalać zakres i czas ich umocowania.
§  8.
1.
Rada Naukowa Centralnego Ośrodka, zwana dalej "Radą" jest organem stanowiącym, inicjującym, opiniodawczym i doradczym w zakresie realizacji celów i zadań statutowych oraz w sprawach rozwoju kadry naukowej i badawczo-technicznej Centralnego Ośrodka.
2.
Rada działa na zasadach określonych w ustawie, o której mowa w § 1 oraz uchwalonego regulaminu Rady.
3.
W skład Rady wchodzi 13 członków.
§  9.
Na stanowisku Sekretarza Naukowego można zatrudnić osobę posiadającą tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego.

Rozdział  IV

Organizacja Centralnego Ośrodka

§  10.
Strukturę organizacyjną Centralnego Ośrodka odpowiadającą przedmiotowi i zakresowi działania określa regulamin organizacyjny, ustalony przez dyrektora i zaopiniowany przez Radę oraz zakładowe organizacje związkowe.

Rozdział  V

Zasady gospodarki finansowej

§  11.
Centralny Ośrodek prowadzi samodzielną gospodarkę finansową w ramach posiadanych środków na zasadach ustalonych dla jednostek badawczo-rozwojowych.

Rozdział  VI

Zasady gospodarki finansowej

§  12.
Centralny Ośrodek zatrudnia:
1)
pracowników naukowych,
2)
pracowników badawczo-technicznych,
3)
pracowników inżynieryjno-technicznych,
4)
pracowników administracyjno-ekonomicznych,
5)
pracowników bibliotecznych i pracowników dokumentacji naukowej,
6)
pracowników na stanowiskach robotniczych,
7)
pracowników obsługi i innych.
§  13.
Prawa i obowiązki oraz zasady wynagrodzenia i kwalifikacje pracowników Centralnego Ośrodka określają przepisy ustawy wymienionej w § 1, regulamin pracy oraz zakładowego układu zbiorowego pracy.

Rozdział  VII

Postanowienia końcowe

§  14.
W sprawach nieuregulowanych niniejszym statutem mają zastosowanie odpowiednie przepisy ustawy wymienionej w § 1 statutu oraz przepis wydany na jej podstawie.
§  15.
Zmiany w statucie wynikające ze zmiany przepisów prawnych, bądź spowodowane koniecznością dostosowania do aktualnych warunków i potrzeb mogą być dokonywane jedynie w trybie przewidzianym dla uchwalenia statutu.
§  16.
Statut wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez właściwego ministra do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.