Środki finansowe przeznaczone na pomoc zdrowotną dla nauczycieli oraz nauczycieli emerytów i rencistów korzystających z opieki zdrowotnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1987.9.55

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1987 r.

WYTYCZNE
MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA
z dnia 28 września 1987 r.
w sprawie środków finansowych przeznaczonych na pomoc zdrowotną dla nauczycieli oraz nauczycieli emerytów i rencistów korzystających z opieki zdrowotnej

W związku z art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19, Nr 25, poz. 187, Nr 31, poz. 214, z 1983 r. Nr 5, poz. 33) ustala się, co następuje:
1.
Wytyczne stosuje się do nauczycieli, o których mowa w art. 1 pkt 1-5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, zatrudnionych co najmniej w połowie obowiązującego wymiaru godzin zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz do nauczycieli emerytów i rencistów, zwanych dalej "nauczycielami".
2.
Pomoc zdrowotna udzielana jest w formie zasiłku pieniężnego.
3.
Wysokość jednorazowego zasiłku nie może być niższa od kwoty 3.500 zł i nie może przekraczać 14.000 zł.
4.
W wyjątkowych przypadkach górna granica kwoty zasiłku wymienionej w ust. 3 może być zwiększona o 50%.
5.
Środki finansowe przeznaczone na pomoc zdrowotną dla nauczycieli, zwane dalej środkami finansowymi, wynoszą 0,3% rocznego limitu wynagrodzeń osobowych czynnych nauczycieli.
6.
Środkami finansowymi, o których mowa w ust. 5, dysponują organy bezpośrednio nadzorujące szkoły, zwane dalej organami. Organy przyznają zasiłki pieniężne, określone w ust. 3, na podstawie wniosków komisji do rozpatrywania podań nauczycieli o przyznanie zasiłku, zwanych dalej komisjami, o których mowa w ust. 8.
7.
Organy mogą wyrazić zgodę dyrektorom szkół będących jednostkami samodzielnie bilansującymi na:
1)
dysponowanie przez nich środkami finansowymi, naliczonymi od funduszu wynagrodzeń osobowych nauczycieli zatrudnionych w tych szkołach,
2)
na powoływanie przez nich komisji,
3)
na przyznawanie nauczycielom zasiłków pieniężnych.
8.
Komisje powołują organy wymienione w ust. 6. W skład komisji wchodzą:
1)
jako przewodniczący - przedstawiciel organu, który dysponuje środkami finansowymi,
2)
jako członkowie:
a)
przedstawiciel właściwego związku zawodowego lub rady pracowniczej,
b)
2-3 nauczycieli wyznaczonych przez organ (dyrektora szkoły), który dysponuje środkami finansowymi.
9.
Podania nauczycieli o przyznanie zasiłku pieniężnego rozpatruje komisja co najmniej raz na kwartał.
10.
Obsługę techniczną komisji prowadzi organ (szkoła), który dysponuje funduszem.
11.
Ze środków finansowych mają prawo korzystać nauczyciele, którzy:
1)
leczą się w innej miejscowości z powodu braku placówki służby zdrowia w ich miejscu zamieszkania,
2)
leczą się w miejscu zamieszkania z powodu przewlekłej choroby lub gdy przebieg choroby nauczyciela jest wyjątkowo ciężki,
3)
korzystać muszą z pomocy leczniczej specjalistycznej w innej miejscowości, mimo istnienia ośrodka zdrowia w miejscu pracy lub miejscu zamieszkania.
12.
Podanie o przyznanie zasiłku pieniężnego na pomoc zdrowotną (leczenie) poparte zaświadczeniem lekarskim, po zaopiniowaniu przez ogniwo związku zawodowego lub rady pracowniczej, składają zainteresowani nauczyciele do dyrektora szkoły, który wraz ze swą opinią i podaniem wysokości zarobków nauczyciela ze wszystkich źródeł - kieruje podanie do właściwego organu, który dysponuje środkami finansowymi.
13.
Przy rozpatrywaniu przez komisję podań nauczycieli należy brać pod uwagę nie tylko wysokość dodatkowych kosztów poniesionych przez nauczyciela w związku z przeprowadzeniem leczenia, ale również całokształt okoliczności wpływających na sytuację materialną (choroba przewlekła, konieczność dalszego leczenia w domu, stosowania specjalnej diety, zapewnienia dodatkowej opieki dla chorego itp.). Wnioski komisji powinny być odpowiednio udokumentowane.
14.
Z inicjatywą w sprawie przyznania zasiłku mogą wystąpić również przełożeni nauczyciela, ogniwa związków zawodowych, rady pracownicze, rady pedagogiczne.
15.
Z podaniem o przyznanie zasiłku może wystąpić sam nauczyciel albo jego opiekun, jeżeli nauczyciel ten nie jest zdolny osobiście do podejmowania czynności w tym zakresie.
16.
Tracą moc wytyczne Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 21 marca 1983 r. w sprawie funduszu na pomoc zdrowotną dla nauczycieli oraz nauczycieli emerytów i rencistów (Dz. Urz. MOiW Nr 5, poz. 37).
17.
Wytyczne wchodzą w życie z dniem 1 października 1987 r.