Sprzedaż drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w 2010 roku.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2009.11.80

Akt utracił moc
Wersja od: 14 października 2009 r.

ZARZĄDZENIE Nr 69
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 14 października 2009 r.
w sprawie sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w 2010 roku

OM-906-1-395/09

Na podstawie § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowej1 - w wykonaniu zadania dyrektora generalnego Lasów Państwowych, określonego w § 8, ust. 1, pkt 5 Statutu2, zarządzam, co następuje.

§  1.
Wprowadzam do stosowania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych na 2010 rok zasady sprzedaży drewna, stanowiące załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z 18 maja 1994 r.; w § 6 Statutu Lasów Państwowych ustanowiono, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych dyrektor generalny LP wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.

2 W § 8, ust. 1, pkt 5 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe określono, że "dyrektor generalny LP ustala w szczególności (...) zasady sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe....".

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZASADY SPRZEDAŻY DREWNA

W PAŃSTWOWYM GOSPODARSTWIE LEŚNYM LASY PAŃSTWOWE NA 2010 R.
§  1.
Użyte w niniejszych zasadach określenia oznaczają:
a)
przedsiębiorca - osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, wykonujące działalność gospodarczą w rozumieniu art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej;
b)
osoba fizyczna - osoba niewykonująca działalności gospodarczej.
§  2.
Warunki ogólne

Sprzedaż drewna prowadzona jest:

a)
przez kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych (nadleśniczego, kierownika zakładu Lasów Państwowych);
b)
po cenie netto za 1 m3, powiększonej o należny podatek VAT;
c)
na bazie loco las po zrywce lub bez zrywki, albo loco składnica.
§  3.
Procedury sprzedaży drewna
1.
Wyróżnia się następujące procedury sprzedaży drewna dla przedsiębiorców:
a)
internetowe przetargi ograniczone w Portalu Leśno-Drzewnym (PL-D),
b)
systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno",
c)
aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno",
d)
inne aukcje i submisje,
e)
negocjacje handlowe,
f)
na podstawie cennika sprzedaży detalicznej.
2.
Internetowe przetargi ograniczone w PL-D oraz systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno" odbywają się w okresach półrocznych (dwa razy w roku).
3.
Przedsiębiorcy nabywają drewno po cenach, które wynikają z rozstrzygnięć procedur sprzedaży, wymienionych w ust. 1.
4.
Osoby fizyczne nabywają drewno:
a)
bezpośrednio w nadleśnictwie lub zakładzie Lasów Państwowych na podstawie cennika sprzedaży detalicznej,
b)
w aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno",
c)
na innych aukcjach i submisjach.
5.
Ceny minimalne do internetowych przetargów ograniczonych:
a)
których przedmiotem są grupy handlowe zawierające więcej niż jedną klasę jakości i grubości, określa się dla najniższej klasy jakości i grubości, za wyjątkiem drewna W0_STANDARD - w przypadku drewna W0_STANDARD cenę minimalną określa się dla klasy WC01 (drewna WC0 najniższej klasy grubości) lub odpowiednika dla drewna kłodowanego;
b)
dla pozostałych klas jakości i grubości ustalane są automatycznie na podstawie przeliczników, jednakowych dla całego kraju;
c)
określa się w tej samej wysokości dla wszystkich nadleśnictw zgrupowanych w danej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub dla grup nadleśnictw;
d)
ustala dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w porozumieniu z nadleśniczymi.
6.
Ceny minimalne do systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" ustala się w taki sam sposób i w takiej samej wysokości, jak do internetowego przetargu ograniczonego. Ceny wyjściowe ustala nadleśniczy lub kierownik zakładu.
7.
Ceny minimalne do aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" oraz na aukcjach i submisjach, a także cennik cen detalicznych ustala nadleśniczy lub kierownik zakładu Lasów Państwowych. Cena detaliczna grup handlowych powinna być tworzona dla nadleśnictw w następujący sposób: średnia cena transakcyjna sprzedaży przedsiębiorcom za ostatni kwartał, powiększona o marżę detaliczną wynoszącą m.in. 15%. Powyższa zasada nie dotyczy drewna opałowego. W przypadkach, kiedy w nadleśnictwie w poprzednim kwartale nie było w sprzedaży drewna danej grupy handlowej określonego gatunku (brak ceny transakcyjnej sprzedaży przedsiębiorcom), nadleśniczy ustala cenę detaliczną na podstawie średniej ceny transakcyjnej sprzedaży przedsiębiorcom drewna tej samej grupy handlowej i gatunku w poprzednim kwartale w jednym z najbliższych nadleśnictw.
8.
Jeżeli w ocenie nadleśniczego, w wyniku znaczących zmian cen surowca drzewnego, ceny detaliczne ustalone w sposób wskazany w ust. 7 będą nadmiernie wygórowane, możliwe będzie obniżenie marży detalicznej poniżej 15%, pod warunkiem uzyskania zgody dyrektora RDLP.
9.
Procedurę negocjacji handlowych można stosować do drewna niesprzedanego w co najmniej jednej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno".
10.
Szczegółowe zasady uczestnictwa przedsiębiorców oraz osób fizycznych w poszczególnych procedurach sprzedaży drewna zawarte są w regulaminach, których pełna treść udostępniana jest do publicznej wiadomości na stronie www.lasy.gov.pl w PL-D oraz siedzibach nadleśnictw i zakładów Lasów Państwowych.
§  4.
Oferty sprzedaży, pule drewna
1.
Roczna oferta sprzedaży drewna na 2010 rok zawiera następujące pule:
a)
na internetowe przetargi ograniczone w PL-D, stanowiąca 50% ogólnej masy puli ofertowej dla przedsiębiorców,
b)
na systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno", stanowiąca 50% ogólnej masy puli ofertowej dla przedsiębiorców,
c)
na inne aukcje i submisje,
d)
do sprzedaży detalicznej,
e)
na potrzeby własne jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.
2.
Drewno niesprzedane:
a)
na internetowym przetargu ograniczonym w PL-D powiększa pulę drewna do sprzedaży na systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno",
b)
na systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" jest wystawiane na aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno", niesprzedane na tej aukcji może być skierowane ponownie na aukcję internetową w aplikacji "e-drewno", sprzedane w procedurze negocjacji handlowych lub przesunięte do puli detalicznej.
3.
Roczny plan sprzedaży drewna na 2010 rok z podziałem na pule, wymienione w ust. 1, zatwierdza dyrektor generalny Lasów Państwowych (tabela nr 1 do załącznika). Przed uruchomieniem procedur sprzedaży drewna udostępnia się go do publicznej wiadomości w internetowym PL-D.
4.
Podziału pul drewna przeznaczonego do sprzedaży w procedurze internetowego przetargu ograniczonego na okresy półroczne dokonuje nadleśniczy lub kierownik zakładu. Ilość drewna przeznaczonego do sprzedaży w danym półroczu powinna wynosić około 50% puli rocznej. Przy ustalaniu tej ilości należy uwzględnić tradycyjny rozkład czasowy pozyskania i sprzedaży drewna w ciągu roku, w odniesieniu do poszczególnych grup handlowo-gatunkowych.
5.
W przypadku, kiedy po pierwszym internetowym przetargu ograniczonym w danym półroczu pozostanie niesprzedany surowiec w ilości powyżej 100 m3 w danej grupie handlowo-gatunkowej w poszczególnych nadleśnictwach, dyrektor generalny Lasów Państwowych może podjąć decyzję o ogłoszeniu drugiego przetargu. W drugim internetowym przetargu ograniczonym w danym półroczu mogą uczestniczyć przedsiębiorcy, których oferty kupna nie zostały zaspokojone w pierwszym przetargu.
§  5.
Umowy, zabezpieczenie mienia Skarbu Państwa
1.
Potwierdzeniem warunków sprzedaży drewna na podstawie internetowego przetargu ograniczonego w PL-D, systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" oraz aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" jest spisanie umowy, w pozostałych przypadkach zawarcie umowy.
2.
Sprzedający ma obowiązek zabezpieczyć w umowach interesy Skarbu Państwa.
3.
Przyjmuje się niżej wymienione formy zabezpieczenia za zakupione drewno:
a)
gwarancja bankowa,
b)
ubezpieczenie na koszt kupującego,
c)
factoring pełny (koszt factoringu obciąża kupującego),
d)
cesja praw z lokaty,
e)
kaucja pieniężna,
f)
inne "produkty" zabezpieczenia płatności zaproponowane przez bank, dające gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
4.
Zabezpieczenia wymienione w ust. 3 nie obowiązują w przypadku zastosowania przedpłaty.
5.
Dopuszcza się ustalenie przez strony innej formy zabezpieczenia płatności niż wymienione w ust. 3, dającej gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
6.
Przy sprzedaży detalicznej obowiązuje przedpłata.
7.
Negocjacje handlowe ze strony Lasów Państwowych prowadzi komisja powołana decyzją kierownika jednostki organizacyjnej, składająca się z co najmniej trzech osób.
8.
Z negocjacji sporządzany jest protokół zawierający ustalenia komisji z nabywcą, zatwierdzany przez kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.
9.
Obowiązują trzy terminy płatności za zakupione drewno: 14-dniowy, 21-dniowy lub 30-dniowy - do wyboru przez kupującego. W przypadku wydłużenia terminu płatności powyżej 30 dni na wniosek kupującego złożony po podpisaniu umowy, sprzedający naliczał będzie od 31 dnia terminu płatności odsetki zgodnie z ustawą z 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. z 2003 r., nr 139, poz. 1323, z późniejszymi zmianami).
10.
Odbiór i przygotowanie drewna powinno następować zgodnie z harmonogramami ustalonymi przez strony w umowach. Zmiany w ustalonym harmonogramie wymagają formy pisemnej i są możliwe do wprowadzenia za zgodą stron. Dopuszczalne odchylenie w realizacji sprzedaży ustalonej w harmonogramie wynosi +/-5%. Rozliczenie harmonogramów następuje w przyjętych w umowie okresach czasowych. Jeżeli stopień realizacji sprzedaży ustalonej w harmonogramie wyniesie poniżej 95%, sprzedający lub kupujący zapłaci karę umowną w wysokości 5% wartości nieodebranego lub nieprzygotowanego do sprzedaży drewna.
§  6.
Postanowienia końcowe
1.
W sprawach związanych ze sprzedażą drewna dyrektor generalny Lasów Państwowych wydaje stosowne decyzje, regulaminy i wytyczne.
2.
W przypadku wystąpienia gradacji szkodliwych owadów, powodzi, suszy, wiatrołomów lub śniegołomów dyrektor generalny Lasów Państwowych może wprowadzić odmienne uregulowania doraźne w celu zagospodarowania drewna pozyskanego w wyniku tych zjawisk.

TABELA nr 1

do załącznika nr 1 zarządzenia dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 14 października 2009 r.

Podział pul drewna do sprzedaży

w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe

Lp.Nazwa RDLPOferta na ograniczony przetarg internetowy w PL-DOferta na systemową aukcję internetową w aplikacji "e-drewno"Aukcje i submisjeDetalPotrzeby własneRAZEM
1.BIAŁYSTOK1.102.0721.102.072430.27617.0472.651.467
2.KATOWICE1.356.2381.356.2381.259387.23423.2703.124.239
3.KRAKÓW280.067280.067264218.9028.715788.015
4.KROSNO690.090690.0901.391372.49822.2761.776.345
5.LUBLIN555.411555.411393.3779.9651.514.164
6.ŁÓDŹ494.022494.022600212.72711.6171.212.988
7.OLSZTYN1.032.0671.032.067202417.28016.5432.498.159
8.PIŁA616.193616.193216.33511.2141.459.935
9.POZNAŃ768.976768.9761.697426.26017.1251.983.034
10.SZCZECIN1.378.4071.378.407858390.38930.6033.178.664
11.SZCZECINEK1.162.5441.162.544397.28672.4412.794.815
12.TORUŃ716.487716.487400.18320.2641.853.421
13.WROCŁAW1.083.9081.083.908200447.55123.4602.639.027
14.ZIELONA G.763.612763.612237.24815.0111.779.483
15.GDAŃSK531.646531.646310.3649.6621.383.318
16.RADOM598.960598.960750284.2127.7271.490.609
17.WARSZAWA275.028275.0289.264178.1157.905745.340
RAZEM LP13.405.72813.405.72816.4855.720.237324.84532.873.023

REGULAMIN INTERNETOWYCH PRZETARGÓW OGRANICZONYCH

W PORTALU LEŚNO-DRZEWNYM

W 2010 ROKU

§  1.
Użyte w niniejszym regulaminie określenia oznaczają:
1)
Przedsiębiorca: osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, wykonujące działalność gospodarczą w rozumieniu art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej.
2)
Użytkownik-osoba reprezentująca przedsiębiorcę, posiadająca własny login i hasło dostępu do Portalu Leśno-Drzewnego.
§  2.
1.
Internetowe przetargi ograniczone w Portalu Leśno-Drzewnym (PL-D), są procedurą sprzedaży drewna w Lasach Państwowych (LP), prowadzoną w cyklach półrocznych, w których ofertę ogólnej masy stanowi 50% puli ofertowej dla przedsiębiorców.
2.
Oferta sprzedaży drewna w internetowych przetargach ograniczonych przygotowana jest zgodnie z klasyfikacją grup handlowo-gatunkowych, która zawarta jest w tabeli nr 1, stanowiącej załącznik do regulaminu.
3.
Oferta sprzedaży drewna sporządzana jest przez poszczególne nadleśnictwa lub zakłady Lasów Państwowych i zawiera ilość wyrażoną w metrach sześciennych (bez kory) danej grupy handlowo-gatunkowej oraz cenę minimalną tej grupy lub wybranego sortymentu (klasy jakościowo-wymiarowej).
4.
Minimalna oferta sprzedaży na daną grupę handlowo-gatunkową wynosi 50 m3.
5.
Cena na poszczególne klasy jakościowo-wymiarowe wyliczana jest przy zastosowaniu przeliczników jednakowych dla całego kraju.
6.
Na daną grupę handlowo-gatunkową obowiązują jednolite normy/warunki techniczne. Żądanie przez przedsiębiorcę podwyższenia lub obniżenia jakości lub wymiarów w stosunku do norm/warunków technicznych (drewno z wyborem) będzie skutkowało zmianą cen drewna w wyniku negocjacji cenowej między sprzedającym i kupującym przed spisaniem/zawarciem umowy. Zgoda kierownika jednostki Lasów Państwowych na przystąpienie do negocjacji jest dobrowolna. Odmowa przystąpienia do negocjacji nie zwalnia kontrahenta od obowiązku spisania umowy.
7.
Oferta zakupu drewna składana przez przedsiębiorcę na 2010 rok wynosi, łącznie w dwóch cyklach półrocznych, maksymalnie 50% faktycznie zrealizowanych zakupów (w m3) w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych w okresie od 1 października 2008 r. do 30 września 2009 r. W każdym internetowym przetargu półrocznym przedsiębiorca może złożyć ofertę zakupu nie wyższą, niż 25% faktycznie zrealizowanych zakupów przez przedsiębiorcę w jednostkach organizacyjnych LP w okresie 1 października 2008 r. - 30 września 2009 r. W internetowych przetargach ograniczonych nie mogą brać udziału przedsiębiorcy, u których występują należności przeterminowane, nieobjęte kwotą zabezpieczenia. Blokada założona na skutek zaistnienia należności przeterminowanych jest usuwana po uregulowaniu tych należności.
8.
W przypadku ogłoszenia drugiego przetargu ograniczonego na dane półrocze, przedsiębiorca może złożyć ofertę zakupu na drewno w ilości stanowiącej różnicę pomiędzy ilością przez niego oferowaną i zakupioną w pierwszym przetargu ograniczonym, z zastrzeżeniem ust. 7.
9.
W obu przetargach ograniczonych w danym półroczu stosuje się takie same kryteria oceny ofert, procedury i ceny minimalne.
10.
Elementami oceny oferty jest proponowana cena oraz wartość zakupu drewna (suma wartości drewna zakupionego przez nabywcę we wszystkich jednostkach organizacyjnych LP w okresie rozliczeniowym, tj. od 1 października 2008 r. do 30 września 2009 r., liczona w stosunku do 4 mln zł).
11.
Ustala się następujące wagi poszczególnych kryteriów do oceny oferty zakupu na drewno w internetowym przetargu ograniczonym w PL-D:
a)
zaproponowana cena - 80%,
b)
wartość zakupów w okresie rozliczeniowym - 20%.
12.
Zastosowana punktacja będzie wyliczana dla każdej oferty zakupu oddzielnie.
13.
Przedsiębiorca uzyskuje możliwość zakupu drewna w ilości uzależnionej proporcjonalnie od oceny ofert.
14.
Uczestnictwo w procedurze internetowego przetargu ograniczonego jest możliwe po zidentyfikowaniu użytkownika na podstawie unikatowego loginu i hasła.
15.
Przedsiębiorca może złożyć jedną ofertę na daną grupę handlową w danym nadleśnictwie.
§  3.
1.
Rejestracji w Portalu dokonuje się na stronie Zakładu Informatyki Lasów Państwowych - www.zilp.pl/drewno.
2.
W celu aktywacji swojego konta użytkownik otrzymuje login i hasło. Warunkiem otrzymania loginu oraz hasła jest wypełnienie i złożenie formularza zgłoszeniowego w wybranym nadleśnictwie lub regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych z jednoczesnym przekazaniem aktualnych (nie starszych niż trzy miesiące od daty wystawienia, zaktualizowania lub urzędowego potwierdzenia) dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności gospodarczej (firmy): zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub wypisu z KRS oraz dokumentów zaświadczających o nadaniu NIP i REGON.
3.
Login i hasło nadane w latach ubiegłych zachowują swoją ważność. Na potrzeby każdego kolejnego roku korzystania z PL-D użytkownicy zarejestrowani w latach ubiegłych są obowiązani do aktualizacji dokumentacji rejestrowej, o której mowa w ust. 2, albo do złożenia oświadczenia o braku potrzeby dokonania takiej aktualizacji. Dokumentację aktualizującą oraz oświadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, składa się w jednostce organizacyjnej Lasów Państwowych, w której nastąpiła rejestracja użytkownika.
4.
Każdy przedsiębiorca podaje w formularzu zgłoszeniowym wykaz osób upoważnionych do reprezentowania i korzystania z Portalu w jego imieniu.
§  4.
1.
Oferta zakupu zgłoszona z danego konta jest wiążąca dla użytkownika zarejestrowanego, legitymującego się tym kontem.
2.
Użytkownicy zarejestrowani powinni chronić dane dotyczące loginu i hasła przed ich udostępnieniem jednostkom i osobom trzecim. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe nie ponosi odpowiedzialności za skutki celowego lub niezamierzonego udostępnienia danych o loginie i haśle jednostkom oraz osobom trzecim.
3.
Podejrzenie o przedostaniu się danych o loginie i haśle do wiadomości jednostek czy osób trzecich, a także utrata wiedzy o loginie i haśle powinny być bezzwłocznie zgłoszone do jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych, w której nastąpiła rejestracja użytkownika, w celu czasowego zablokowania dostępu do PL-D. W razie zdarzeń, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, w której odbyła się rejestracja użytkownika, jest obowiązana do wydania bez zbędnej zwłoki nowego loginu oraz hasła, a także do odblokowania możliwości korzystania z PL-D.
4.
Wszelkie dane dotyczące wyników internetowego przetargu ograniczonego dla poszczególnych przedsiębiorców traktuje się jako informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa - zgodnie z art. 4, pkt 17 ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów. Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się tajemnicę zdefiniowaną w art. 11, ust. 4 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jednolity Dz.U. z 2003 r., nr 153, poz. 1503, z późn. zm.).
§  5.
1.
Pozostałymi warunkami przystąpienia do internetowego przetargu ograniczonego jest wpłata wadium oraz akceptacja regulaminu.
2.
Wadium uiszcza się przelewem przed złożeniem oferty w jednostce, w której nastąpiła rejestracja w PL-D.
3.
Wadium może zostać złożone w postaci gwarancji bankowej.
4.
Ustala się następujące wielkości wadium w internetowym przetargu ograniczonym w PL-D:
a)
przy możliwości złożenia oferty zakupu drewna do 10.000 m3 - 3 tys. zł;
b)
przy możliwości złożenia oferty zakupu drewna od 10.001 m3 do 30.000 m3 - 15 tys. zł;
c)
przy możliwości złożenia oferty zakupu drewna powyżej 30.000 m3 - 30 tys. zł.
5.
Wadium podlega zwrotowi w terminie 14 dni po spisaniu wszystkich umów.
§  6.
1.
Przedsiębiorcy uczestniczący w internetowym przetargu ograniczonym przyjmują do wiadomości, że zabezpieczeniem wykonania umowy, zgodnie z § 5, ust. 3 i 5, zał. 1 do niniejszego zarządzenia, są odpowiednio:
a)
gwarancja bankowa,
b)
ubezpieczenie na koszt kupującego,
c)
factoring pełny (koszt factoringu obciąża kupującego),
d)
cesja praw z lokaty,
e)
kaucja pieniężna,
f)
inne "produkty" zabezpieczenia płatności zaproponowane przez bank, dające gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
2.
Zabezpieczenia wymienione w ust. 1 nie obowiązują w przypadku zastosowania przedpłaty.
3.
Dopuszcza się ustalenie przez strony innej formy zabezpieczenia płatności, niż wymienione w ust. 1, dającej gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
§  7.
1.
Przedsiębiorca uczestniczący w internetowym przetargu ograniczonym jest zobowiązany do spisania umowy z jednostką organizacyjną LP sprzedającą drewno w terminie do 30 dni od daty ogłoszenia wyników.
2.
Niespisanie umowy w terminie, o którym mowa w ust. 1, skutkuje odstąpieniem od umowy przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych oraz przepadkiem wadium.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, wadium przepada na rzecz jednostki organizacyjnej LP występującej jako pierwsza o taką wypłatę, do jednostki, w której dokonano wpłaty wadium.
§  8.
Lasy Państwowe nie odpowiadają za skutki złożenia omyłkowej oferty zakupu drewna.
§  9.
1.
W przypadku wystąpienia błędów techniczno-informatycznych po stronie Lasów Państwowych lub proceduralnych, polegających na naruszeniu postanowień niniejszego regulaminu, przedsiębiorcy służy prawo złożenia reklamacji do nadleśnictwa lub zakładu, w którym nastąpił błąd, za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie PL-D, w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników.
2.
W przypadkach spornych ostateczną decyzję co do zasadności reklamacji podejmuje dyrektor właściwej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, działając w porozumieniu z dyrektorem Zakładu Informatyki Lasów Państwowych.
3.
Termin podjęcia ostatecznej decyzji upływa w ciągu 21 dni od daty ogłoszenia wyników internetowego przetargu ograniczonego w PL-D.
§  10.
Akceptacja niniejszego regulaminu przez użytkownika zarejestrowanego w PL-D jest warunkiem uprawniającym tego użytkownika do złożenia oferty zakupu oraz uczestniczenia w procedurze internetowego przetargu ograniczonego.

REGULAMIN SYSTEMOWEJ AUKCJI INTERNETOWEJ

W APLIKACJI "E-DREWNO" ORAZ AUKCJI INTERNETOWEJ

W APLIKACJI "E-DREWNO" NA 2010 ROK

§  1.
Użyte w niniejszym regulaminie określenia oznaczają:
1.
Serwis aukcyjny Lasów Państwowych "e-drewno" (w skrócie: serwis "e-drewno") - strona internetowa www.e-drewno.pl oraz bazy danych niezbędne do prowadzenia sprzedaży drewna w formie aukcji internetowych.
2.
Aukcja internetowa - jednorazowe przedstawienie oferty na wybraną grupę handlowo-gatunkową w czasie nie krótszym niż 48 godzin, liczonych z pominięciem sobót i dni świątecznych.
3.
Przedsiębiorca - osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, wykonujące działalność gospodarczą w rozumieniu art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej.
4.
Osoba fizyczna - osoba nie wykonująca działalności gospodarczej.
5.
Przedstawiciel - osoba reprezentująca uczestnika licytacji, posiadająca własny login i hasło dostępu.
6.
Użytkownik - zarejestrowany w serwisie aukcyjnym Lasów Państwowych "e-drewno" przedstawiciel przedsiębiorcy lub osoby fizycznej, uczestniczący w jego imieniu w licytacjach. Jeden użytkownik może być przypisany wyłącznie do jednego kontrahenta. Jeden kontrahent może mieć przypisanych wielu użytkowników.
7.
Licytacja - wszelkie działania podejmowane w trakcie trwania aukcji przez uczestników licytacji.
8.
Jednostka organizacyjna Lasów Państwowych - regionalna dyrekcja Lasów Państwowych, nadleśnictwo, zakład Lasów Państwowych.
9.
Jednostka macierzysta LP - regionalna dyrekcja Lasów Państwowych, nadleśnictwo, zakład Lasów Państwowych, wskazana przez użytkownika przy rejestracji w serwisie aukcyjnym "e-drewno".
10.
Kierownik jednostki organizacyjnej LP - dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, nadleśniczy, kierownik zakładu Lasów Państwowych.
11.
Alias - nazwa (pseudonim) uczestnika licytacji, widoczna w trakcie licytacji.
12.
Cena minimalna - najniższa akceptowana cena przez organizatora aukcji.
13.
Zarejestrowanie oferty - ujawnienie się (przyjęcie) oferty w rankingu ofert aukcji.
§  2.
1.
Systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno" są procedurami sprzedaży drewna w Lasach Państwowych, prowadzonych w cyklach półrocznych, w których ofertę sprzedaży stanowi 50% ogólnej puli ofertowej dla przedsiębiorców.
2.
Systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno" są prowadzone dwa razy w roku.
3.
Pulę drewna na systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno" powiększa drewno niesprzedane w ograniczonym przetargu internetowym w PL-D.
4.
Nie tworzy się puli drewna do sprzedaży na aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno". Na aukcjach tych wystawia się drewno niesprzedane w systemowych aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno", drewno zakontraktowane w umowach a nieodebrane przez kupujących i inne drewno, którego pozyskania nie można było zaplanować. Aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno" prowadzone są przez cały rok, w zależności od uzupełnianej na bieżąco oferty drewna opisanej w zdaniu poprzednim.
§  3.
1.
Do licytacji w serwisie aukcyjnym "e-drewno" mogą przystąpić przedsiębiorcy zarejestrowani w PL-D oraz osoby fizyczne. Osoby fizyczne nie mogą uczestniczyć w systemowych aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno".
2.
W stosunkach cywilno-prawnych, związanych z daną aukcją, Skarb Państwa reprezentuje kierownik jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.
3.
Sposób udostępnienia warunków aukcji wskazuje niniejszy regulamin.
§  4.
1.
Korzystanie z serwisu aukcyjnego "e-drewno" jest możliwe po zidentyfikowaniu na podstawie loginu, hasła i wpisaniu ujawnionego na ekranie kodu potwierdzenia.
2.
Uczestnik licytacji, reprezentujący przedsiębiorcę, korzysta z loginu i hasła nadawanego w trakcie rejestracji w PL-D.
3.
Rejestracji przedsiębiorcy w serwisie aukcyjnym "e-drewno" dokonuje administrator w jednostce macierzystej LP, wskazując (na podstawie danych z formularza zgłoszeniowego) przedstawicieli uprawnionych do licytowania w jego imieniu oraz przedstawicieli uprawnionych do obserwowania licytacji. Osoby uprawnione do licytowania muszą posiadać upoważnienie do reprezentacji.
4.
W celu zmiany przedstawiciela uprawnionego do licytowania należy złożyć upoważnienie do działania w imieniu uczestnika licytacji do siedziby jednostki macierzystej LP. Pierwszego logowania w serwisie dokonuje osoba upoważniona do reprezentacji.
5.
Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, dokonuje samodzielnej rejestracji na stronie www.e-drewno.pl.
6.
W celu aktywacji konta należy dostarczyć do jednostki macierzystej LP podpisany niniejszy regulamin. Po zweryfikowaniu danych nastąpi aktywacja konta użytkownika. W przypadku osoby fizycznej konieczna jest weryfikacja danych osobowych z dokumentu potwierdzającego tożsamość.
7.
Wszelkie dane dotyczące wyników systemowych aukcji internetowych oraz aukcji internetowych w aplikacji "e-drewno" poszczególnych przedsiębiorców traktuje się jako informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa - zgodnie z art. 4, pkt 17 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się tajemnicę zdefiniowaną w art. 11, ust. 4 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r., nr 153, poz. 1503, z późn. zm.).
§  5.
W licytacji w serwisie aukcji "e-drewno" nie mogą uczestniczyć klienci, u których występują należności przeterminowane, nieobjęte kwotą zabezpieczenia. Blokada założona na skutek zaistnienia należności przeterminowanych jest usuwana po uregulowaniu tych należności.
§  6.
Pozostałymi warunkami dopuszczenia do aukcji "e-drewno" są:
1)
wpłacenie wadium w jednostce macierzystej Lasów Państwowych (w której nastąpiła rejestracja w PL-D);
2)
akceptacja regulaminu;
3)
zgoda na gromadzenie i przechowywanie danych zgodnie z wymaganiami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U. z 1997 r., nr 101, poz. 926, z późn. zm.).
§  7.
1.
Wadium upoważnia do wzięcia udziału we wszystkich aukcjach w serwisie aukcyjnym "e-drewno", organizowanych przez PGL Lasy Państwowe. Wysokość wadium wynosi 3.000,00 zł.
2.
Jednostka organizacyjna Lasów Państwowych sprzedająca drewno zobowiązana jest do zarejestrowania w serwisie aukcyjnym "e-drewno" faktu wpłacenia wadium przez kupującego w ciągu dnia roboczego, w którym powzięła informacje o wpłacie wadium na konto bankowe lub do kasy.
3.
Wypłata wadium jest możliwa, jeśli kupujący nie bierze udziału w żadnej licytacji i podpisał wszystkie umowy będące następstwem wygranych licytacji.
§  8.
Przedmiotem aukcji jest pula drewna określonej grupy handlowo-gatunkowej, zawarta w tabeli nr 1, stanowiącej załącznik do regulaminu, przeznaczona do sprzedaży aukcyjnej w danej jednostce organizacyjnej LP.
§  9.
Publikacja aukcji w serwisie aukcyjnym "e-drewno" jest równoznaczna z jej ogłoszeniem. Szczegółowa charakterystyka licytowanego drewna zawarta jest w treści aukcji:
1)
przewidywany czas trwania aukcji (bez uwzględnienia dogrywki);
2)
pula licytowanego drewna;
3)
minimalna masa transportowa;
4)
cena wyjściowa;
5)
sortyment/grupa handlowa;
6)
szacunkowy układ klas jakości i grubości;
7)
cennik poszczególnych klas jakości i grubości;
8)
wzór umowy.
§  10.
Cenę wyjściową oraz cenę minimalną ustala się zgodnie z obowiązującymi zasadami sprzedaży drewna w Lasach Państwowych.
§  11.
1.
Licytowana cena dotyczy 1 m3 (jednego metra sześciennego) drewna. Jest to cena netto (bez VAT).
2.
Przedmiotem licytacji puli drewna, zawierającej więcej niż jedną klasę jakości i grubości, jest najniższa klasa jakości i grubości za wyjątkiem drewna W0_STANDARD, gdzie licytowana jest cena klasy WC01 (drewna WC0 najniższej klasy grubości).
3.
Cena pozostałych klas jakości i grubości ustalana jest automatycznie na podstawie przeliczników, jednakowych dla całego kraju.
4.
Ceny dla wszystkich wylicytowanych klas jakości i grubości zaokrąglane są do pełnych złotych wg zasady: do 49 groszy w dół, od 50 groszy w górę.
§  12.
Licytacja przebiega według następujących reguł:
1)
uczestnicy licytacji mogą podawać ceny niższe lub wyższe od ceny wyjściowej;
2)
podana cena nie może być mniejsza od ceny minimalnej;
3)
zwycięzcami aukcji zostają uczestnicy licytacji, którzy zaoferowali najwyższą cenę za część lub całość puli drewna;
4)
jeżeli złożono oferty z tą samą ceną, o przyjęciu oferty decyduje termin jej zgłoszenia (wygrywa oferta zgłoszona wcześniej);
5)
masa oferty może zostać zredukowana (ostatniemu uczestnikowi licytacji na liście) w wyniku wystąpienia wyższych ofert - w przypadku zredukowania masy oferta wygrywająca opatrzona jest literą "R";
6)
jeżeli w wyniku redukcji przydzielonej puli drewna uczestnik licytacji wygrywa masę niższą od określonej przez siebie jako minimalna, przysługuje mu prawo do odstąpienia od umowy bez konsekwencji prawnych, a tę ilość drewna uznaje się za niezlicytowaną;
7)
jeżeli w wyniku redukcji przydzielonej puli drewna uczestnik licytacji wygrywa masę niższą od określonej przez jednostkę organizacyjną Lasów Państwowych jako minimalna ilość transportowa, jego oferta zostaje odrzucona, a tę ilość drewna uznaje się za niezlicytowaną - oferta taka w rankingu ofert oznakowana jest literą "T";
8)
jeżeli uczestnik licytacji złoży ofertę wygrywającą w czasie obejmującym okres trzydziestu sekund do planowanego zakończenia aukcji (obowiązuje czas widoczny w lewym górnym rogu ekranu - czas trwania aukcji przedłuża się o taką liczbę sekund, jaka odpowiada różnicy: 30 sekund minus liczba sekund do planowanego zakończenia aukcji w chwili zarejestrowania ww. oferty);
9)
reguła ta ma odpowiednie zastosowanie, jeśli przebicie nastąpi w trakcie wydłużonego czasu licytacji;
10)
opisany w punkcie 9 mechanizm przedłużenia aukcji nazywany jest dalej dogrywką;
11)
o uruchomieniu dogrywki informuje napis "DOGRYWKA", widoczny zamiast czasu do zakończenia licytacji;
12)
dogrywka kończy się, jeśli przez 30 sekund nie zostanie złożona kolejna oferta wygrywająca;
13)
jako potwierdzenie przyjęcia oferty system generuje e-mail przesyłany na adres poczty elektronicznej uczestnika licytacji.
§  13.
1.
Uczestnik licytacji może złożyć dowolną liczbę ofert w ramach jednej aukcji.
2.
Uczestnik licytacji, korzystając ze stosownego formularza, składa ofertę wypełniając następujące pola:
a)
ilość drewna do zakupu w danej aukcji;
b)
minimalną ilość drewna do zakupu w danej aukcji;
c)
termin płatności (14 dni, 21 dni lub 30 dni, albo przedpłata);
d)
cenę zakupu drewna.
§  14.
Każdy uczestnik licytacji może na bieżąco śledzić przebieg aukcji, mając do wglądu następujące informacje:
1)
aliasy uczestników licytacji;
2)
aktualny stan rozstrzygnięcia licytacji (masa wylicytowana w danym momencie, ceny zakupu oraz miejsce w rankingu ofert);
3)
datę i czas złożenia ofert.
§  15.
Uczestnik licytacji może zmieniać swoją ofertę według następujących reguł:
1)
jeżeli jego oferta jest jedną z wygrywających, może zmieniać tylko cenę zakupu w górę lub masę i cenę zakupu tylko w górę;
2)
jeżeli jego oferta zostanie przelicytowana, powodując utratę udziału w puli drewna, może zmieniać wszystkie parametry oferty w dowolnym kierunku (tak jakby składał nową ofertę).
§  16.
1.
Uczestnicy licytacji przyjmują do wiadomości, że zabezpieczeniem wykonania umowy jest odpowiednio:
a)
gwarancja bankowa,
b)
ubezpieczenie na koszt kupującego w wybranej przez sprzedającego instytucji ubezpieczeniowej,
c)
factoring pełny (koszt factoringu obciąża kupującego),
d)
cesja praw z lokaty,
e)
kaucja pieniężna,
f)
inne "produkty" zabezpieczenia płatności zaproponowane przez bank, dające gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
2.
Zabezpieczenia w ust. 1 nie obowiązują w przypadku zastosowania przedpłaty.
3.
Dopuszcza się ustalenie przez strony innej formy zabezpieczenia płatności niż wymienione w ust. 1, dające gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
§  17.
1.
Przedsiębiorca lub osoba fizyczna, w imieniu której uczestnik licytacji wygrał aukcję, jest zobowiązany w terminie 14 dni do spisania umowy z jednostką organizacyjną LP sprzedającą drewno.
2.
Niespisanie umowy, o której mowa w ust. 1, skutkuje odstąpieniem od umowy przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych oraz przepadkiem wadium.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, wadium przepada na rzecz jednostki organizacyjnej LP występującej jako pierwsza o taką wypłatę, do jednostki, w której dokonano wpłaty wadium.
4.
Przepadek wadium nie wyklucza dochodzenia przez kierownika jednostki organizacyjnej LP, występującego w roli sprzedawcy, naprawienia szkody z wykorzystaniem przepisów prawa powszechnie obowiązującego.
5.
Żądanie przez kontrahenta zmiany jakości lub wymiarów wylicytowanego drewna, w stosunku do norm/warunków technicznych obowiązujących dla drewna grupy handlowo-gatunkowej będącego przedmiotem aukcji, będzie skutkowało podwyżką ceny drewna w wyniku negocjacji cenowej, przeprowadzonej pomiędzy jednostką organizacyjną LP (będącą organizatorem aukcji) a kontrahentem. Zgoda kierownika jednostki organizacyjnej LP na przystąpienie do negocjacji jest dobrowolna. Odmowa przystąpienia do negocjacji nie zwalnia kontrahenta od obowiązku spisania umowy, o którym mowa w ust. 1.
§  18.
1.
Od rozstrzygnięcia licytacji jej uczestnik może składać skargę do kierownika jednostki organizacyjnej LP, w której przeprowadzano licytację, w terminie 3 dni roboczych od zakończenia aukcji. Termin ten oblicza się w sposób następujący: termin zaczyna biec dnia następnego po dniu zakończenia licytacji. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.
2.
W powyższym terminie skarga powinna zostać dostarczona do kierownika jednostki organizacyjnej LP w taki sposób, aby mógł się on zapoznać z jej treścią.
3.
Skarga może zostać złożona w siedzibie jednostki organizacyjnej LP lub przesłana za pośrednictwem poczty lub innych upoważnionych podmiotów, jednak do oceny, czy skarga została wniesiona w terminie, brany będzie pod uwagę moment doręczenia skargi, a nie jej nadania. Dopuszcza się wniesienie skargi za pośrednictwem telefaksu lub poczty elektronicznej (skan skargi).
4.
Wymagane elementy skargi to:
a)
numer aukcji,
b)
przedstawienie zarzutów konkretnego naruszenia regulaminu lub obowiązujących przepisów prawa,
c)
podpis wnoszącego (lub wnoszących skargę) z podaniem imienia i nazwiska.
5.
Podmiot wnoszący skargę nie będzie wzywany do uzupełnienia braków skargi.
6.
Skarga spóźniona lub niedopuszczalna (nieprzedstawiająca zarzutów) zostaje odrzucona.
7.
Skarga niezasługująca na uwzględnienie (niezasadna) zostaje oddalona.
8.
Uwzględnienie skargi wiąże się z unieważnieniem aukcji w całości lub części. Informacja o unieważnieniu aukcji przekazywana jest do wszystkich uczestników licytacji oraz zamieszczana na stronie głównej serwisu aukcyjnego "e-drewno".
9.
Decyzja kierownika jednostki organizacyjnej LP jest ostateczna.
§  19.
1.
Każdorazowe przystąpienie do licytacji oznacza akceptację regulaminu w aktualnym brzmieniu. Aktualny regulamin dostępny jest na stronie serwisu aukcyjnego "e-drewno".
2.
W przypadku zmiany regulaminu wymagana jest jego akceptacja po zalogowaniu się do serwisu aukcyjnego "e-drewno". Brak akceptacji uniemożliwia uczestniczenie w aukcjach.
§  20.
1.
Oferta zgłoszona z danego konta użytkownika jest wiążąca, dlatego nie powinien on ujawniać osobom trzecim swojego hasła, umożliwiającego zalogowanie się w serwisie.
2.
Lasy Państwowe nie ponoszą odpowiedzialności za skutki udostępnienia hasła osobom trzecim. W przypadku wystąpienia podejrzeń o możliwość wejścia osób trzecich w posiadanie hasła, użytkownik jest zobowiązany niezwłocznie zmienić hasło.
§  21.
1.
Do obowiązków użytkownika serwisu aukcyjnego "e-drewno", należy troska o to, aby składane za pośrednictwem jego konta oferty nie były lekkomyślne czy też złożone omyłkowo, bez zapoznania się i zrozumienia konsekwencji prawnych złożenia oferty.
2.
Lasy Państwowe nie odpowiadają za skutki złożenia omyłkowej oferty.
§  22.
1.
Do prawidłowej obsługi serwisu aukcyjnego "e-drewno" sprzęt komputerowy musi spełniać wymagania określone w sekcji "O bezpieczeństwie" na stronie serwisu.
2.
Lasy Państwowe nie ponoszą odpowiedzialności za skutki błędów oprogramowania użytkownika, awarii jego sprzętu komputerowego, albo awarii telekomunikacyjnej.
§  23.
1.
Lasy Państwowe zastrzegają sobie prawo do unieważnienia aukcji w całości lub części z ważnego powodu.
2.
Informacja o powodach unieważnienia aukcji przekazywana jest do wszystkich uczestników licytacji oraz zamieszczana na stronie głównej serwisu aukcyjnego "e-drewno".
3.
W przypadku stwierdzenia przez Lasy Państwowe braku dostępu użytkowników do serwisu "e-drewno", będącego efektem awarii serwerów, na których przechowywane są bazy danych serwisu "e-drewno" lub awarii łącza internetowego serwerów, kierownik jednostki organizacyjnej LP zobowiązany jest do unieważnienia aukcji, której planowany termin zakończenia licytacji upływał w czasie trwania awarii.

TABELA nr 1

do "Regulaminu internetowego przetargu ograniczonego w PL-D" oraz "Regulaminu systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" oraz aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno"

Klasyfikacja grup handlowo-gatunkowych

Nazwa grupy handlowo-gatunkowejKlasa, grupa jakości, symbolKlasa jakościowo-wymiarowa
123
Drewno wielkowymiarowe - standard bez wyboru

W_STANDARD

(WA0)

(WB0)

(WC0)

(WD)

-wszystkie gatunki-

WA02, WA03

WB01, WB02, WB03

WC01, WC02, WC03

WD1, WD2, WD3

Drewno wielkowymiarowe z wyborem (wybór dotyczy jakości, wymiarów)W_WA03WA03

-wszystkie gatunki-

WA03
W_WAB023WA/B02

WA/B03

-wszystkie gatunki-

WA02, WB02

WA03, WB03

W_WBC0_12WB/C01

WB/C02

- wszystkie gatunki-

WB01, WC01

WB02, WC02

W_WC0_12WC01/2

-wszystkie gatunki-

WC01, WC02
W_WC0(WC0)

- wszystkie gatunki-

WC01, WC02, WC03
W_WC0_23(WC02/03)

- wszystkie gatunki-

WC02, WC03
W_WD(WD)

-wszystkie gatunki-

WD1, WD2, WD3
Drewno wielkowymiarowe okleinowe

W_OKLEIN

(WA1)

-wszystkie gatunki-

WA12, WA13
Drewno wielkowymiarowe sklejkowe

W_SKLEJK

(WB1)

-wszystkie gatunki-

WB11, WB12, WB13
Drewno na słupy

W_SLUPY

(WC1)

-wszystkie gatunki-

WC11, WC12, WC13
Drewno stosowe przemysłowe-

S_S2A

S2A

-wszystkie gatunki-

S2A
Drewno stosowe energetyczne, przemysłowe

S_S2A ENER

S2ac

iglaste

liściaste

S2AC
Drewno stosowe typu opałowego, do przemysłowego zastosowania

S_S2A OPAL

S2ap

-wszystkie gatunki-

S2AP
Drewno stosowe do mechanicznego przerobu (do średnicy 12 cm w górnym końcu bez kory) S_S2B_CKS2BcS2B K
S_S2B_CD-wszystkie gatunki-S2B D
Drewno stosowe do mechanicznego przerobu (od średnicy 12 cm w górnym końcu bez kory) S_S2B GKS2BgS2B K
S_S2B_GD- wszystkie gatunki-S2B D
Drewno kopalniakowe

S_S10

S10

- wszystkie gatunki-

S10
Drewno na słupy średniowymiarowe

S_SLUPY

S11

- wszystkie gatunki-

S11
Żerdzie przemysłowe

S_ZER_PRZ

S3a

iglaste/liściaste

Żerdzie do innego zastosowania (gospodarcze)

S_ZERDZIE

S3b

iglaste/liściaste

Drobnica przemysłowa

M

M1

iglaste/liściaste

Drobnica opałowa

M

M2

iglaste/liściaste

Drobnica do mechanicznego przerobu (programy ogrodowe)

M_PRZEM_PO

M1

iglaste/liściaste

Surowiec na zrębki leśne przemysłowe

SM_ZREBKI

S3A + M1 iglaste/liściasteS3A, M1
Zrębki leśne przemysłowe

ZREBKI_PR

zpzp
Zrębki leśne opałowe

ZREBKI_OP

zozo
Karpina przemysłowa

KARPINA_PR

kpkp
Karpina opałowa

KARPINA_OP

koko

RAMOWE WARUNKI PROWADZENIA INNYCH AUKCJI I SUBMISJI

§  1.
1.
W systemie aukcji i submisji sprzedawane jest drewno o specjalnych, najwyższych cechach jakościowo-wymiarowych i technicznych z wydzielonej puli.
2.
Do uczestnictwa w aukcjach i submisjach uprawnieni są wszyscy nabywcy spełniający określone kryteria, podane w regulaminach i zasadach ustalonych przez poszczególne RDLP.
§  2.
1.
Szczegółowe warunki aukcji i submisji ustala kierownik jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych prowadzący aukcje lub submisje.
2.
Nadzór nad prawidłowym ustaleniem zasad aukcji i submisji oraz jej przebiegiem sprawuje dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.