Sprzedaż drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe na II półrocze 2012 roku.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2012.6.75

Akt utracił moc
Wersja od: 25 kwietnia 2012 r.

ZARZĄDZENIE Nr 39
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 25 kwietnia 2012 r.
w sprawie sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe na II półrocze 2012 roku

EM-900-7/12
(Biul. Inf. LP z dnia 10 czerwca 2012 r.)

Na podstawie § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonego w § 8 ust. 1 pkt 5 Statutu, zarządzam, co następuje:

§  1.
Wprowadzam do stosowania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych na II półrocze 2012 roku zasady sprzedaży drewna stanowiące załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  2.
Z dniem podpisania niniejszego zarządzenia traci moc Zarządzenie nr 51 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 27 października 2011 r. w sprawie sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w 2012 roku (znak: OM-900-8/11) z tym, że do procedur sprzedaży drewna rozpoczętych przed tym dniem oraz do umów zawartych w wyniku tych procedur stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZASADY SPRZEDAŻY DREWNA

w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe

na II półrocze 2012 roku

§  1.
Użyte w niniejszych zasadach określenia oznaczają:
a)
przedsiębiorca - osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, wykonujące działalność gospodarczą w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej;
b)
osoba fizyczna - osoba niewykonująca działalności gospodarczej.
§  2.
Warunki ogólne

Sprzedaż drewna prowadzona jest:

a)
przez kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych (nadleśniczego, kierownika zakładu Lasów Państwowych);
b)
po cenie netto za 1 m3, powiększonej o należny podatek VAT;
c)
na bazie loco las po zrywce lub bez dokonanej zrywki lub loco składnica.
§  3.
Procedury sprzedaży drewna
1.
Wyróżnia się następujące procedury sprzedaży drewna dla przedsiębiorców:
a)
internetowe przetargi ograniczone w Portalu Leśno-Drzewnym (PL-D) - jedna procedura odbywająca się w dwóch etapach;
b)
systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno";
c)
aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno";
d)
inne aukcje i submisje;
e)
negocjacje handlowe;
f)
na podstawie cennika sprzedaży detalicznej.
2.
Internetowe przetargi ograniczone w PL-D oraz systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno" odbywają się w okresach półrocznych (dwa razy w roku).
3.
Przedsiębiorcy nabywają drewno po cenach, które wynikają z rozstrzygnięć procedur sprzedaży wymienionych w ust. 1. Sposób ustalenia ceny sprzedaży w internetowych przetargach ograniczonych w PL-D, systemowych aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno" oraz aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno" znajduje się w regulaminach tych procedur.
4.
Osoby fizyczne nabywają drewno:
a)
bezpośrednio w nadleśnictwie lub zakładzie Lasów Państwowych na podstawie cennika sprzedaży detalicznej,
b)
w aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno",
c)
na innych aukcjach i submisjach.
5.
Ceny minimalne do internetowych przetargów ograniczonych:
a)
których przedmiotem są grupy handlowe, zawierające więcej niż jedną klasę jakości i grubości, określa się dla najniższej klasy ja kości i grubości z wyjątkiem drewna W0_STANDARD. W przypadku drewna W0_STANDARD cenę minimalną określa się dla klasy WC01 (drewna WC0 najniższej klasy grubości) lub odpowiednika dla drewna kłodowanego;
b)
dla pozostałych klas jakości i grubości ustalane są automatycznie na podstawie przeliczników jednakowych dla całego kraju - wykaz przeliczników znajduje się na stronie internetowej PL-D www.zilp.lasy.gov.pl/drewno;
c)
określa się w tej samej wysokości dla wszystkich nadleśnictw zgrupowanych w danej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub dla grup nadleśnictw;
d)
ustalają nadleśniczowie w porozumieniu z dyrektorem regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
6.
Ceny minimalne do systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" ustala się w taki sam sposób i w takiej samej wysokości, jak do internetowego przetargu ograniczonego. Ceny wyjściowe ustala nadleśniczy lub kierownik zakładu Lasów Państwowych.
7.
Ceny minimalne do aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" oraz na aukcjach i submisjach, a także cennik cen detalicznych ustala nadleśniczy lub kierownik zakładu Lasów Państwowych. Cena detaliczna grup handlowych określonego gatunku powinna być tworzona dla nadleśnictw w następujący sposób: średnia cena transakcyjna sprzedaży przedsiębiorcom za ostatni kwartał powiększona o marżę detaliczną ustaloną przez nadleśniczego lub kierownika zakładu Lasów Państwowych. Powyższa zasada nie dotyczy drewna opałowego. W przypadkach, kiedy w nadleśnictwie w poprzednim kwartale nie było w sprzedaży drewna danej grupy handlowej określonego gatunku (brak ceny transakcyjnej sprzedaży przedsiębiorcom), nadleśniczy ustala cenę detaliczną na podstawie średniej ceny transakcyjnej sprzedaży przedsiębiorcom drewna tej samej grupy handlowej i gatunku w poprzednim kwartale w jednym z najbliższych nadleśnictw.
8.
Procedurę negocjacji handlowych można stosować do drewna niesprzedanego w co najmniej jednej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno".
9.
Szczegółowe zasady uczestnictwa przedsiębiorców oraz osób fizycznych w poszczególnych procedurach sprzedaży drewna zawarte są w regulaminach, których pełna treść udostępniana jest do publicznej wiadomości na stronie internetowej PL-D www.zilp.lasy.gov.pl/drewno, siedzibach nadleśnictw i zakładów Lasów Państwowych.
§  4.
Oferty sprzedaży, pule drewna
1.
Roczna oferta sprzedaży drewna na 2012 rok zawiera następujące pule:
a)
ofertowa, z podziałem:
60% - na internetowe przetargi ograniczone w PL-D, przy czym w I półroczu 2012 r. przeznaczone jest do sprzedaży 55%, a w II półroczu 65% puli ofertowej danego półrocza,
40% - na systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno", przy czym w I półroczu 2012 r. przeznaczone jest do sprzedaży 45%, a w II półroczu 35% puli ofertowej danego półrocza;
b)
na inne aukcje i submisje;
c)
do sprzedaży detalicznej;
d)
na potrzeby własne jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.
2.
Drewno niesprzedane:
a)
na internetowym przetargu ograniczonym w PL-D powiększa pulę drewna do sprzedaży na systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno";
b)
na systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" jest wystawiane na aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno", niesprzedane na tej aukcji może być skierowane ponownie na aukcję internetową w aplikacji "e-drewno", sprzedane w procedurze negocjacji handlowych lub przesunięte do puli detalicznej.
3.
Ofertę sprzedaży drewna na 2012 rok z podziałem na pule, wymienione w ust 1, zatwierdza Dyrektor Generalny Lasów Państwowych (tabela nr 1 do załącznika). Przed uruchomieniem procedur sprzedaży drewna udostępnia się go do publicznej wiadomości w internetowym PL-D.
4.
Podziału pul drewna przeznaczonego do sprzedaży w procedurze internetowego przetargu ograniczonego w PL-D oraz na systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno" na okresy półroczne dokonuje nadleśniczy lub kierownik zakładu. Ilość drewna przeznaczonego do sprzedaży w danym półroczu powinna wynosić ok. 50% puli rocznej. Przy ustalaniu tej ilości należy uwzględnić tradycyjny rozkład czasowy pozyskania i sprzedaży drewna w ciągu roku, w odniesieniu do poszczególnych grup handlowo-gatunkowych.
5.
Po pierwszym etapie internetowego przetargu ograniczonego w danym półroczu odbywa się etap drugi, na którym wystawiony jest do sprzedaży surowiec niesprzedany w etapie pierwszym w ilości co najmniej 50 m3 w danej grupie handlowo-gatunkowej w poszczególnych nadleśnictwach. W drugim etapie internetowego przetargu ograniczonego wdanym półroczu mogą zakupić drewno przedsiębiorcy, których oferty kupna nie uzyskały pełnego przypisu drewna w pierwszym etapie.
§  5.
Umowy, zabezpieczenie mienia Skarbu Państwa
1.
Potwierdzeniem warunków sprzedaży drewna na podstawie internetowego przetargu ograniczonego w PL-D, systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" oraz aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" jest spisanie umowy, w pozostałych przypadkach zawarcie umowy. Spisanie umowy jest jedynie czynnością formalną.
2.
Sprzedający ma obowiązek zabezpieczyć w umowach interesy Skarbu Państwa.
3.
Przyjmuje się niżej wymienione formy zabezpieczenia należności z tytułu sprzedaży drewna:
a)
gwarancja bankowa,
b)
ubezpieczenie na koszt kupującego,
c)
factoring pełny (koszt factoringu obciąża kupującego),
d)
cesja praw z lokaty,
e)
kaucja pieniężna,
f)
inne "produkty" zabezpieczenia płatności zaproponowane przez bank, dające gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
4.
Zabezpieczenia wymienione w ust. 3 nie obowiązują w przypadku zastosowania przedpłaty.
5.
Dopuszcza się ustalenie przez strony innej formy zabezpieczenia należności z tytułu sprzedaży drewna niż wymienione w ust. 3, dającej gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
6.
Przy sprzedaży detalicznej obowiązuje przedpłata.
7.
Negocjacje handlowe ze strony Lasów Państwowych prowadzi komisja powołana decyzją kierownika jednostki organizacyjnej, składająca się z co najmniej trzech osób.
8.
Z negocjacji sporządzany jest protokół zawierający ustalenia komisji z nabywcą, zatwierdzany przez kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.
9.
Obowiązują trzy terminy płatności za zakupione drewno - 14-dniowy, 21-dniowy lub 30-dniowy - do wyboru przez kupującego. W przypadku wydłużenia terminu płatności powyżej 30 dni na wniosek kupującego złożony po podpisaniu umowy, sprzedający naliczał będzie od 31 dnia terminu płatności odsetki zgodnie z ustawą z 12.06.2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. Nr 139, poz. 1323 z późniejszymi zmianami).
10.
Odbiór i przygotowanie drewna powinno następować zgodnie z ustalonym przez strony harmonogramem. W przypadku braku harmonogramu strony zobowiązane są do sukcesywnej realizacji umowy rozliczanej w okresach miesięcznych. Odbiór drewna niezgodny z powyższymi zasadami upoważnia sprzedającego do pomniejszenia ilości drewna określonej umową o ilość nieodebranego drewna, nieprzygotowanie drewna do sprzedaży przez sprzedającego upoważnia Kupującego do rezygnacji z zakupów o wielkość, jaka nie została przygotowana. Zmiany do ustalonego harmonogramu wymagają formy pisemnej i są możliwe do wprowadzenia za zgodą stron.
11.
Dopuszczalne odchylenie w realizacji umowy wynosi +/-5%. Jeżeli stopień realizacji sprzedaży drewna ustalonej umową wyniesie poniżej 95%, sprzedający lub kupujący zapłaci karę umowną w wysokości 5% wartości netto nieodebranego lub nieprzygotowanego do sprzedaży drewna. Kary umowne naliczane są przez strony po okresie obowiązywania umowy.
12.
Z uwagi na możliwość wystąpienia zdarzeń niezależnych od stron umowy sprzedaży uniemożliwiających przygotowanie lub odbiór drewna, a mających wpływ na terminową realizację umowy, za zgodą stron na podstawie aneksu dopuszcza się możliwość wydłużenia terminu realizacji zawartych umów o jeden miesiąc z zastrzeżeniem, że realizacja umowy w okresie jej obowiązania powinna wynosić co najmniej 80% ilości drewna objętej umową.
13.
W przypadku, gdy niewykonanie ilościowe umowy jest mniejsze od masy transportowej jednego ładunku, a jednocześnie przekracza pięcioprocentową odchyłkę ujętą w umowach sprzedaży, należy odstąpić od naliczenia kary umownej za niewykonanie umowy.
§  6.
Postanowienia końcowe
1.
W sprawach związanych ze sprzedażą drewna Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydaje stosowne decyzje, regulaminy i wytyczne.
2.
W przypadku wystąpienia gradacji szkodliwych owadów, powodzi, suszy, wiatrołomów lub śniegołomów Dyrektor Generalny Lasów Państwowych może wprowadzić odmienne uregulowania doraźne w celu zagospodarowania drewna pozyskanego w wyniku tych zjawisk.
3.
Kupujący może składać reklamacje ilościowe i jakościowe na zakupione drewno w terminie 14 dni od daty wystawienia dokumentu wydania drewna, w przypadku wad, których efektem może być szybko postępująca deprecjacja drewna (sinizna, brunatnica, zaparzenie) w terminie 5 dni od daty wystawienia dokumentu wydania drewna. Reklamacja ilościowa z tytułu błędnego pomiaru przysługuje jedynie w przypadku surowca mierzonego w pojedynczych sztukach. Rozpatrzenie reklamacji nastąpi nie później niż 7 dni od daty zgłoszenia.

Tabela nr 1

PODZIAŁ PUL DREWNA DO SPRZEDAŻY

w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe

w rozbiciu na regionalne dyrekcje Lasów Państwowych

Lp.RDLPMasa (m3)Razem
ofertaaukcje i submisjedetalpotrzeby własne
1.Białystok2 112 98410396 97970 0692 580 042
2.Katowice2 709 8261 941425 67027 9943 165 431
3.Kraków612 437173203 4478 468824 525
4.Krosno1 479 4474 394363 97725 9441 873 762
5.Lublin1 348 270203436 44210 0151 794 930
8.Łódź961 237500199 77512 4601 173 972
7.Olsztyn2 282 501254453 32122 2682 758 344
8.Piła1 282 0190254 87613 5821 550 477
9.Poznań1 505 070845434 26322 3101 962 488
10.Szczecin2 857 1061 114412 84346 2483 317 311
11.Szczecinek2 788 2950448 86432 9493 270 108
12.Toruń1 410 5820426 36522 1911 859 138
13.Wrocław2 330 5351 430435 34826 0212 793 334
14.Zielona Góra1 623 2540234 81634 7591 892 829
15.Gdańsk1 083 172285 52534 8231 403 520
18.Radom1 277 375450269 28310 4691 557 577
17.Warszawa603 816250195 9237 429807 418
RAZEM28 267 92611 5645 877 717427 99934 585 206

REGULAMIN

internetowych przetargów ograniczonych

w Portalu Leśno-Drzewnym na II półrocze 2012 roku

§  1.
Użyte w niniejszym regulaminie określenia oznaczają:
1)
Aplikacja Portal Leśno-Drzewny (PL-D) - program oraz baza danych służące do obsługi sprzedaży drewna prowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP) w formie internetowych przetargów ograniczonych.
2)
Portal Leśno-Drzewny (strona internetowa PL-D) - strona internetowa www.zilpJasy.gov.pl/drewno z zamieszczonymi na niej informacjami dotyczącymi sprzedaży drewna przez PGL LP oraz przyciskami logowania do PL-D.
3)
Przedsiębiorca - osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, wykonujące działalność gospodarczą w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej.
4)
Użytkownik - osoba reprezentująca przedsiębiorcę, posiadająca własny login i hasło dostępu do PL-D.
5)
Zarządzenie - Zarządzenie nr 39 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie sprzedaży drewna przez PGL LP w 2012 roku.
6)
Jednostka organizacyjna Lasów Państwowych (jednostka organizacyjna LP) - regionalna dyrekcja Lasów Państwowych, nadleśnictwo, zakład Lasów Państwowych.
7)
Kierownik jednostki organizacyjnej LP - dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, nadleśniczy, kierownik zakładu Lasów Państwowych.
8)
Cena minimalna - najniższa cena, za którą przedsiębiorca może nabyć drewno, akceptowana przez jednostkę organizacyjną LP, określana wg § 3 pkt 5 zał. 1 do zarządzenia.
9)
Historia zakupów - faktycznie zrealizowane zakupy drewna w m3 w okresie, w jednostkach organizacyjnych LP, stanowiące o maksymalnej ilości drewna, na jaką może złożyć ofertę zakupu przedsiębiorca w internetowych przetargach ograniczonych w PL-D. Na rok sprzedaży 2012 r. historia zakupów liczona jest za okres 1 X 2010 r. - 30 IX 2011 r. z wyłączeniem drewna grup handlowych zrębki energetyczne (M2ZE) i baloty (M2BE).
§  2.
1.
Internetowe przetargi ograniczone w PL-D są procedurą sprzedaży drewna w PGL LP, prowadzoną w cyklach półrocznych, w których ofertę stanowi w I półroczu 55%, a II półroczu 65% puli ofertowej przeznaczonej do sprzedaży dla przedsiębiorców w danym półroczu.
2.
Oferta sprzedaży drewna w internetowych przetargach ograniczonych przygotowana jest zgodnie z klasyfikacją grup handlowo-gatunkowych, która zawarta jest w tabeli nr 1 stanowiącej załącznik do Regulaminu internetowych przetargów ograniczonego w Portalu Leśno-Drzewnym oraz Regulaminu systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" oraz aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno".
3.
Oferta sprzedaży drewna sporządzana jest przez poszczególne nadleśnictwa i zakłady Lasów Państwowych. Zawiera ilość drewna danej grupy handlowo-gatunkowej wyrażoną w metrach sześciennych (bez kory) oraz cenę minimalną tej grupy.
4.
Minimalna oferta sprzedaży na daną grupę handlowo-gatunkową wynosi 50 m3.
5.
Cena na poszczególne klasy jakościowo-wymiarowe wyliczana jest przy zastosowaniu przeliczników jednakowych dla całego kraju.
6.
Na daną grupę handlowo-gatunkową obowiązują jednolite normy/warunki techniczne - wykaz aktualnie obowiązujących norm i warunków technicznych znajduje się na stronie internetowej PL-D www.zilp.lasy.gov.pl/drewno. Przedsiębiorca może wnioskować o podwyższenie lub obniżenie jakości lub wymiarów w stosunku do norm/warunków technicznych (drewno z wyborem). Dopuszcza się niewielkie korekty parametrów jakościowych i wymiarowych, które nie zmieniają w sposób zasadniczy cech technicznych i użytkowych danej grupy handlowej. Warunkiem akceptacji takiego wniosku przez kierownika jednostki organizacyjnej LP jest zmiana cen drewna w wyniku negocjacji cenowej, przeprowadzonej pomiędzy stronami przed spisaniem/zawarciem umowy. Zgoda kierownika jednostki organizacyjnej LP na przystąpienie do negocjacji jest dobrowolna. Wynik negocjacji zatwierdza dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Odmowa przystąpienia do negocjacji przez sprzedającego nie zwalnia przedsiębiorcy od obowiązku spisania umowy.
7.
Oferty zakupu drewna składane przez przedsiębiorcę na 2012 rok wynoszą maksymalnie 60% zakupów wynikających z historii zakupów, przy czym w internetowym przetargu na I półrocze przedsiębiorca może złożyć oferty zakupu łącznie w wysokości do 27,5%, a w II półroczu 2012 do 32,5% zakupów drewna, o których mowa wyżej.
8.
W przypadku drugiego etapu przetargu ograniczonego na dane półrocze, zgodnie z § 4 ust. 5 zał. 1 do zarządzenia, przedsiębiorca może złożyć oferty zakupu na drewno w ilości stanowiącej różnicę pomiędzy maksymalną ilością możliwą do zakupu a nabytą w pierwszym etapie przetargu ograniczonego z zastrzeżeniem ust. 7.
9.
W internetowych przetargach ograniczonych nie mogą brać udziału przedsiębiorcy, u których występują należności przeterminowane nieobjęte kwotą zabezpieczenia, o którym mowa w § 5 ust. 3 i 5 zał. 1 do zarządzenia. Powstanie takich należności skutkuje założeniem blokady składania ofert zakupu przez przedsiębiorcę. Blokada usuwana jest po uregulowaniu tych należności.
10.
W obu etapach przetargu ograniczonego w danym półroczu stosuje się takie same ceny minimalne, procedury i kryteria oceny ofert.
11.
Przedsiębiorca może złożyć jedną ofertę na daną grupę handlową w danym nadleśnictwie lub zakładzie Lasów Państwowych.
12.
Zastosowana punktacja będzie wyliczana dla każdej oferty zakupu oddzielnie.
13.
Elementami oceny oferty jest proponowana przez przedsiębiorcę cena na grupę handlowo-gatunkową w danym nadleśnictwie lub zakładzie Lasów Państwowych oraz wartość zakupu drewna wynikająca z historii zakupów, liczona w stosunku do 4 mln zł, tj. kwoty zakupów określającej maksymalną ocenę dla tego kryterium.
14.
Ustala się następujące wagi poszczególnych kryteriów do oceny ofert zakupu na drewno w internetowym przetargu ograniczonym w PL-D:
a)
proponowana cena - 80%,
b)
wartość zakupów w okresie rozliczeniowym - 20%.
15.
Przedsiębiorca uzyskuje możliwość zakupu drewna w ilości uzależnionej od oceny oferty.
16.
Przedsiębiorca zakupuje drewno wg ceny średnioważonej wyliczanej w każdym półrocznym internetowym przetargu ograniczonym z dwóch etapów na daną grupę handlowo-gatunkową w poszczególnych nadleśnictwach lub zakładach Lasów Państwowych.

Zasada ustalania ceny średnioważonej:

Cśr = (CEt1*MEt1 + CEt2*MEt2) / (MEt1 + MEt2),

gdzie:

Cśr - cena średnioważona,

CEt1 - cena z etapu 1,

MEt1 - ilość drewna przypisana w etapie 1,

CEt2 - cena z etapu 2,

MEt2 - ilość drewna przypisana w etapie 2.

Ceny poszczególnych klas jakości i grubości ustalane są na podstawie przeliczników jednakowych dla całego kraju. Ceny zaokrąglane są z dokładnością do jednego grosza.

17.
W przypadku, kiedy w wyniku ograniczonego przetargu internetowego w PL-D w nadleśnictwie lub zakładzie Lasów Państwowych przedsiębiorcy przypisana zostanie ilość drewna określonej grupy handlowo-gatunkowej mniejsza od wielkości ładunku, przedsiębiorca może zrezygnować z zakupu tego drewna bez żadnych konsekwencji.
§  3.
1.
Rejestracji w PL-D dokonuje się w wybranej przez przedsiębiorcę jednostce organizacyjnej LP.
2.
W celu rejestracji należy wypełnić i złożyć formularz zgłoszeniowy z jednoczesnym przekazaniem aktualnych (nie starszych niż trzy miesiące od daty wystawienia, zaktualizowania lub urzędowego potwierdzenia), wyszczególnionych w formularzu dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności gospodarczej (przedsiębiorcy).
3.
Każdy przedsiębiorca podaje w formularzu zgłoszeniowym wykaz osób upoważnionych do reprezentowania i korzystania z PL-D w jego imieniu oraz określa ich uprawnienia w zakresie podpisywania ofert zakupu.
4.
Wskazane w formularzu zgłoszeniowym osoby otrzymują login i hasło do PL-D, uprawniające do korzystania z nadanego konta.
5.
Na potrzeby każdego kolejnego roku korzystania z PL-D przedsiębiorcy zarejestrowani w latach ubiegłych są obowiązani do aktualizacji dokumentacji rejestrowej, o której mowa w ust. 2, albo do złożenia oświadczenia o aktualności danych. Dokumentację aktualizującą oraz oświadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, składa się w jednostce organizacyjnej LP, w której nastąpiła rejestracja przedsiębiorcy.
6.
Formularz zgłoszeniowy publikowany jest w formie pliku PDF na stronie internetowej PL-D.
§  4.
1.
Uczestnictwo w procedurze internetowego przetargu ograniczonego możliwe jest po zidentyfikowaniu użytkownika na podstawie unikatowego loginu i hasła.
2.
Użytkownik korzysta z PL-D, logując się na swoje konto przy użyciu przycisku "Moduł Klient LP" na stronie internetowej PL-D.
3.
Oferta zakupu zgłoszona z danego konta jest wiążąca dla przedsiębiorcy, którego reprezentuje zarejestrowany użytkownik, legitymujący się tym kontem.
4.
Oferty zakupu, by mogły podlegać rozpatrzeniu, muszą zostać podpisane w PL-D przez uprawnionego użytkownika (użytkowników).
5.
Zarejestrowani użytkownicy powinni chronić dane dotyczące loginu i hasła przed ich udostępnieniem osobom trzecim. PGL LP nie ponosi odpowiedzialności za skutki celowego lub niezamierzonego udostępnienia danych o loginie i haśle osobom trzecim.
6.
Podejrzenie o przedostaniu się danych o loginie i haśle do wiadomości osób trzecich, a także utrata wiedzy o loginie i haśle powinny być bezzwłocznie zgłoszone do jednostki organizacyjnej LP, w której nastąpiła rejestracja użytkownika, w celu czasowego zablokowania dostępu do PL-D. W razie zdarzeń, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, jednostka organizacyjna LP, w której odbyła się rejestracja użytkownika, jest obowiązana do wydania bez zbędnej zwłoki nowego loginu oraz hasła, a także do odblokowania możliwości korzystania z PL-D.
7.
W razie potrzeby likwidacji konta użytkownika w PL-D przedsiębiorca powinien zgłosić ten fakt do jednostki organizacyjnej LP, w której nastąpiła rejestracja użytkownika, w celu dezaktywacji konta.
8.
Wszelkie dane dotyczące wyników internetowego przetargu ograniczonego dla poszczególnych przedsiębiorców traktuje się jako informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa - zgodnie z art. 4 pkt 17 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się tajemnicę zdefiniowaną w art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503 ze zm.).
§  5.
Pozostałymi warunkami przystąpienia do internetowego przetargu ograniczonego są wpłata wadium oraz akceptacja regulaminu.
§  6.
1.
Przedsiębiorca przed złożeniem oferty zakupu wpłaca wadium jednostce organizacyjnej LP, w której nastąpiła rejestracja w PL-D.
2.
Wadium może zostać złożone w postaci gwarancji bankowej.
3.
Ustala się następujące wielkości wadium w internetowym przetargu ograniczonym w PL-D:
a)
przy możliwości złożenia oferty zakupu drewna do 10 000 m3 drewna - 3 tys. zł,
b)
przy możliwości złożenia oferty zakupu drewna od 10 001 m3 do 30 000 m3 drewna - 15 tys. zł,
c)
przy możliwości złożenia oferty zakupu drewna powyżej 30 000 m3 drewna - 30 tys. zł.
4.
Wadium podlega zwrotowi w terminie 14 dni po spisaniu wszystkich umów wynikających z rozstrzygnięć internetowego przetargu ograniczonego.
§  7.
1.
Przedsiębiorca przyjmuje do wiadomości, że zabezpieczeniem należności z tytułu sprzedaży drewna są odpowiednio:
a)
gwarancja bankowa,
b)
ubezpieczenie na koszt kupującego,
c)
factoring pełny (koszt factoringu obciąża kupującego),
d)
cesja praw z lokaty,
e)
kaucja pieniężna,
f)
inne "produkty" zabezpieczenia płatności zaproponowane przez bank, dające gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
2.
Zabezpieczenia wymienione w ust. 1 nie obowiązują w przypadku zastosowania przedpłaty.
3.
Dopuszcza się ustalenie przez strony innej formy zabezpieczenia należności z tytułu sprzedaży drewna niż wymienione w ust. 1, dającej gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
§  8.
1.
Przedsiębiorca uczestniczący w internetowym przetargu ograniczonym jest zobowiązany do spisania umowy z kierownikiem jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych sporządzającej ofertę sprzedaży lub pełnomocnikiem ustanowionym zgodnie z Kodeksem cywilnym do 30 dni od daty ogłoszenia wyników. Czynność spisania umowy zgodnie z § 5 ust. 1 załącznika nr 1 Zarządzenia nr 39 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 25.04.2012 r. ma charakter jedynie formalny.
2.
Niespisanie umowy w terminie, o którym mowa w ust. 1, uprawnia jednostki organizacyjne LP do odstąpienia od umowy, zatrzymania wadium oraz skutkuje blokadą na zakupy w PL-D, systemowych aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno" i aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno", przez okres 180 dni od dnia nałożenia blokady.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, wadium przepada na rzecz jednostki organizacyjnej LP występującej jako pierwsza o taką wypłatę do jednostki, w której dokonano wpłaty wadium.
§  9.
PGL LP nie odpowiada za skutki złożenia omyłkowej oferty zakupu drewna.
§  10.
1.
W przypadku wystąpienia błędów techniczno-informatycznych po stronie PGL LP lub proceduralnych, polegających na naruszeniu postanowień niniejszego regulaminu, przedsiębiorcy służy prawo złożenia odwołania do nadleśnictwa lub zakładu Lasów Państwowych, w którym nastąpił błąd, za pośrednictwem formularza znajdującego się w PL-D w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników procedur internetowego przetargu ograniczonego.
2.
W przypadkach spornych ostateczną decyzję co do zasadności reklamacji podejmuje nadleśniczy lub kierownik zakładu Lasów Państwowych w porozumieniu z dyrektorem właściwej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, który działa w porozumieniu z Wydziałem Informatyki Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
3.
Termin podjęcia ostatecznej decyzji upływa w ciągu 14 dni od daty złożenia odwołania.
§  11.
1.
Akceptacja niniejszego regulaminu przez użytkownika zarejestrowanego w PL-D jest warunkiem uprawniającym tego użytkownika do złożenia oferty zakupu oraz uczestniczenia w procedurze internetowego przetargu ograniczonego.
2.
Akceptacji regulaminu dokonuje się poprzez zatwierdzenie go przy użyciu odpowiedniego przycisku podczas logowania użytkownika do PL-D.
3.
Brak akceptacji regulaminu uniemożliwia złożenie oferty zakupu w internetowym przetargu ograniczonym.

Powyższy regulamin akceptuję

......................................................

(dała i podpis Klienta)

REGULAMIN

systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno"

oraz aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno"

na II półrocze 2012 roku

§  1.
Użyte w niniejszym regulaminie określenia oznaczają:
1)
Serwis aukcyjny Lasów Państwowych "e-drewno" (w skrócie: serwis "e-drewno") - strona internetowa www.e-drewno.pl oraz bazy danych niezbędne do prowadzenia sprzedaży drewna w formie aukcji internetowych.
2)
Aukcja internetowa - jednorazowe przedstawienie oferty na wybraną grupę handlowo-gatunkową w czasie nie krótszym niż 48 godzin, liczonym z pominięciem sobót i dni świątecznych.
3)
Przedsiębiorca - osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, wykonująca działalność gospodarczą w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej.
4)
Osoba fizyczna - osoba niewykonująca działalności gospodarczej.
5)
Kontrahent - zarejestrowany w serwisie aukcyjnym "e-drewno" przedsiębiorca lub osoba fizyczna.
6)
Użytkownik - zarejestrowany w serwisie aukcyjnym Lasów Państwowych "e drewno" przedsiębiorca samodzielnie lub jego przedstawiciel oraz osoba fizyczna uczestnicząca w licytacjach. Jeden użytkownik może być przypisany wyłącznie do jednego kontrahenta. Jeden kontrahent może mieć przypisanych wielu użytkowników.
7)
Licytacja - wszelkie działania podejmowane w czasie trwania aukcji przez uczestników licytacji.
8)
Jednostka organizacyjna Lasów Państwowych - regionalna dyrekcja Lasów Państwowych, nadleśnictwo, zakład Lasów Państwowych.
9)
Jednostka macierzysta LP - regionalna dyrekcja Lasów Państwowych, nadleśnictwo, zakład Lasów Państwowych, wskazana przez użytkownika przy rejestracji w serwisie aukcyjnym "e drewno".
10)
Kierownik jednostki organizacyjnej LP - dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, nadleśniczy, kierownik zakładu Lasów Państwowych.
11)
Cena minimalna - najniższa cena akceptowana przez organizatora aukcji.
12)
Minimalna masa zakupu - minimalna partia sprzedawanego surowca określona przez jednostkę organizacyjną LP indywidualnie dla każdej aukcji.
13)
Masa minimalna - 1/4 deklarowanej masy w ofercie zakupu drewna. Redukcja oferty do poziomu masy minimalnej lub poniżej uprawnia kontrahenta do odstąpienia od zawarcia umowy bez żadnej konsekwencji.
14)
Zarejestrowanie oferty - ujawnienie się (przyjęcie) oferty w rankingu ofert aukcji.
15)
Wadium - kwota stanowiąca warunek dopuszczenia kontrahenta do licytacji.
§  2.
1.
Systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno" są procedurą sprzedaży drewna w PGL LP, prowadzoną w cyklach półrocznych, w których ofertę stanowi w I półroczu 45%, a w II półroczu 35% puli ofertowej przeznaczonej do sprzedaży dla przedsiębiorców w danym półroczu. Minimalna oferta sprzedaży na daną grupę handlowo-gatunkową w systemowych aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno" wynosi 50 m3.
2.
Pulę drewna na systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno" powiększa drewno niesprzedane w ograniczonym przetargu internetowym.
3.
Na aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno" wystawiane jest drewno niesprzedane w systemowych aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno", drewno zakontraktowane w umowach i nieodebrane przez kupujących, drewno z puli detalicznej, na które jest brak popytu, oraz inne drewno, którego pozyskania nie można było zaplanować w momencie sporządzania oferty sprzedaży, o której mowa w § 4 ust. 3 załącznika nr 1 do Zarządzenia nr 39 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 25 kwietnia 2012. Aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno" prowadzone są przez cały rok. Na aukcjach tych nie ustala się minimalnej oferty sprzedaży.
§  3.
1.
Do licytacji w serwisie aukcyjnym "e-drewno" mogą przystąpić zarejestrowani przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne. Osoby fizyczne nie mogą uczestniczyć w systemowych aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno".
2.
W stosunkach cywilnoprawnych, związanych z daną aukcją, Skarb Państwa reprezentuje kierownik właściwej jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.
3.
Sposób udostępnienia warunków aukcji wskazuje niniejszy regulamin.
§  4.
1.
Korzystanie z serwisu aukcyjnego "e-drewno" jest możliwe po zidentyfikowaniu na podstawie loginu, hasła i wpisaniu ujawnionego na ekranie kodu potwierdzenia.
2.
Użytkownik reprezentujący przedsiębiorcę korzysta z loginu nadawanego w trakcie rejestracji oraz samodzielnie ustalonego hasła.
3.
Rejestracji przedsiębiorcy w serwisie aukcyjnym "e-drewno" dokonuje administrator w jednostce macierzystej LP na podstawie danych zawartych w formularzu rejestracyjnym wypełnianym przez przedsiębiorcę. W celu zmiany przedstawiciela uprawnionego do licytowania należy złożyć upoważnienie do działania w imieniu przedsiębiorcy do siedziby jednostki macierzystej LP.
4.
Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, dokonuje samodzielnej rejestracji na stronie www.e-drewno.pl.
5.
W celu aktywacji konta należy dostarczyć do jednostki macierzystej LP podpisany i zaakceptowany niniejszy regulamin. W wypadku osoby fizycznej konieczna jest weryfikacja danych osobowych na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Po zweryfikowaniu danych nastąpi aktywacja konta użytkownika.
6.
Wszelkie dane dotyczące wyników systemowych aukcji internetowych oraz aukcji internetowych w aplikacji "e-drewno" poszczególnych przedsiębiorców traktuje się jako informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa - zgodnie z art. 4 pkt 17 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się tajemnicę zdefiniowaną w art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503 ze zm.).
§  5.
1.
W licytacji w serwisie aukcyjnym "e-drewno" nie mogą uczestniczyć kontrahenci, u których występują należności przeterminowane, nieobjęte kwotą zabezpieczenia. Blokada założona na skutek zaistnienia należności przeterminowanych jest usuwana po uregulowaniu tych należności.
2.
W licytacji w serwisie aukcyjnym "e-drewno" nie mogą uczestniczyć kontrahenci, którzy po wygranej aukcji nie spisali umowy na sprzedaż drewna z jednostką LP. Blokada założona na skutek niespisania umowy jest usuwana po upływie 180 dni kalendarzowych od czasu jej założenia. Blokadę nakłada jednostka organizacyjna LP uprawniona do spisania umowy. Blokady nie zakłada się w sytuacji opisanej w § 1 ust. 13.
§  6.
Pozostałymi warunkami dopuszczenia do aukcji "e-drewno" są:
1)
wpłacenie wadium w jednostce macierzystej Lasów Państwowych, w której nastąpiła rejestracja;
2)
akceptacja aktualnie obowiązującego regulaminu;
3)
zgoda na gromadzenie i przechowywanie danych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w celu rejestracji oraz umożliwienia licytacji w aukcjach internetowych systemu "e-drewno" zgodnie z wymogami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).
§  7.
1.
Wadium upoważnia do wzięcia udziału w aukcjach w serwisie aukcyjnym "e-drewno", organizowanych przez PGL Lasy Państwowe. Ustala się dwa progi wadium:
a)
minimalny, wynoszący 4.000 zł, co umożliwia złożenie ofert zakupu w ilości do 1000 m3 włącznie;
b)
maksymalny, wynoszący 120.000 zł, umożliwiający złożenie ofert zakupu bez ograniczeń ilościowych.

Pomiędzy tymi progami wysokość wadium oblicza się progresywnie według zasady 4 zł za 1 m3. Kwota wpłaconego wadium w zł, podzielona przez 4 zł, pomniejszona o ilość drewna w ofertach wygrywających oraz w niepodpisanych umowach, określa każdorazowo możliwość złożenia ofert zakupu drewna. Wadium jest wspólne dla aukcji "e-drewno" oraz systemowych aukcji "e-drewno".

2.
Jednostka macierzysta Lasów Państwowych zobowiązana jest do zarejestrowania w serwisie aukcyjnym "e-drewno" faktu wpłacenia wadium przez kupującego w ciągu dnia roboczego, w którym powzięła informacje o wpłynięciu wadium. Na wniosek kontrahenta zmniejszenie lub całkowity zwrot wadium są możliwe, gdy kwota wadium niezbędna do zabezpieczenia roszczeń Lasów Państwowych stanowi sumę kwot (obliczanych oddzielnie dla każdej aukcji - nie mniej niż 4.000 zł na każdą aukcję z osobna) potrzebnych do zabezpieczenia wygrywających ofert w toczących się aukcjach oraz wygrywających ofert w zakończonych aukcjach.
§  8.
Przedmiotem aukcji jest drewno określonej grupy handlowo-gatunkowej, wymienionej w tabeli nr 1, stanowiącej załącznik do Regulaminu internetowych przetargów ograniczonych w PL-D oraz Regulaminu systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" oraz aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno", przeznaczone do sprzedaży aukcyjnej w danej jednostce organizacyjnej LP.
§  9.
Publikacja aukcji w serwisie aukcyjnym "e-drewno" jest równoznaczna z jej ogłoszeniem.

Szczegółowa charakterystyka licytowanego drewna zawarta jest w treści aukcji:

1)
przewidywany czas trwania aukcji (bez uwzględnienia dogrywki),
2)
ilość licytowanego drewna,
3)
minimalna masa zakupu,
4)
cena wyjściowa,
5)
sortyment / grupa handlowa,
6)
szacunkowy układ klas jakości i grubości,
7)
cennik poszczególnych klas jakości i grubości,
8)
wzór umowy.
§  10.
Cenę wyjściową oraz cenę minimalną ustala się zgodnie z obowiązującymi zasadami sprzedaży drewna w Lasach Państwowych.
§  11.
1.
Licytowana cena dotyczy 1 m3 (jednego metra sześciennego) drewna. Jest to cena netto (bez VAT).
2.
Przedmiotem licytacji partii drewna, zawierającej więcej niż jedną klasę jakości i grubości, jest najniższa klasa jakości i grubości z wyjątkiem drewna W0_STANDARD, gdzie licytowana jest cena klasy WC01 (drewna WC0 najniższej klasy grubości).
3.
Cena pozostałych klas jakości i grubości ustalana jest automatycznie na podstawie przeliczników jednakowych dla całego kraju.
4.
Ceny zaokrąglane są z dokładnością do jednego grosza.
§  12.
Licytacja przebiega według poniższych reguł:
1)
Użytkownik podczas licytacji może podawać ceny niższe lub wyższe od ceny wyjściowej.
2)
Podana cena nie może być mniejsza od ceny minimalnej.
3)
Zwycięzcami aukcji zostają użytkownicy, którzy podczas licytacji zaoferowali najwyższą cenę za część lub całość licytowanego drewna.
4)
Jeżeli złożono oferty z tą samą ceną, o przyjęciu oferty decyduje termin jej zgłoszenia (wygrywa oferta zgłoszona wcześniej).
5)
Masa oferty może zostać zredukowana (ostatniemu uczestnikowi licytacji na liście) w wyniku wystąpienia wyższych ofert. W wypadku zredukowania masy oferta wygrywająca opatrzona jest literą "R".
6)
Jeżeli w wyniku redukcji deklarowanej ilości drewna użytkownik licytacji wygrywa masę równą lub niższą od masy minimalnej, stanowiącej 25% zadeklarowanej przez niego ilości drewna do zakupu w danej aukcji, przysługuje mu prawo do odstąpienia od umowy bez konsekwencji prawnych, a tę ilość drewna uznaje się za niezlicytowaną. Jeżeli 25% ilości drewna do zakupu w danej aukcji jest niższe od masy określonej przez jednostkę organizacyjną Lasów Państwowych jako minimalna masa zakupu, za masę minimalną uznaje się minimalną masę zakupu.
7)
Jeżeli w wyniku redukcji deklarowanej przez użytkownika licytacji ilości drewna do zakupu wygrywa on masę niższą od określonej przez jednostkę organizacyjną Lasów Państwowych jako minimalna masa zakupu, jego oferta zostaje odrzucona, a tę ilość drewna uznaje się za niezlicytowaną. Oferta taka w rankingu ofert oznakowana jest literą "T".
8)
Jeżeli użytkownik licytacji złoży ofertę wygrywającą w czasie obejmującym okres trzydziestu sekund do planowanego zakończenia aukcji (obowiązuje czas widoczny w lewym górnym rogu ekranu), czas trwania aukcji przedłuża się o taką liczbę sekund, jaka odpowiada różnicy: 30 sekund minus liczba sekund do planowanego zakończenia aukcji w chwili zarejestrowania ww. oferty.
9)
Reguła ta ma odpowiednie zastosowanie, jeśli przebicie nastąpi w trakcie wydłużonego czasu licytacji.
10)
Opisany w ust. 8 mechanizm przedłużenia aukcji nazywany jest dalej dogrywką.
11)
O uruchomieniu dogrywki informuje napis "DOGRYWKA".
12)
Dogrywka kończy się, jeśli przez 30 sekund nie zostanie złożona kolejna oferta wygrywająca.
13)
Na potwierdzenie przyjęcia oferty system generuje e-mail przesyłany na adres poczty elektronicznej użytkownika licytacji.
§  13.
1.
Każdy użytkownik, korzystając ze stosownego formularza, składa ofertę, wypełniając następujące pola:
a)
ilość drewna do zakupu w danej aukcji (masa maksymalna),
b)
cena zakupu drewna.
2.
Użytkownik licytacji może złożyć dowolną liczbę ofert w ramach jednej aukcji.
3.
Jeżeli w ramach jednej aukcji użytkownik złoży więcej niż jedną ofertę wygrywającą, masa zapisana w umowie stanowić będzie sumę mas z wygrywających ofert użytkownika, a ceny zapisane w umowie będą cenami średnioważonymi masą z wygrywających ofert użytkownika.

Zasada ustalania ceny średnioważonej:

Cśr = (COf1*MOf1 + COf2*MOf2 + ... + COfn*MOfn) /(MOf1 + MOf2 + ... + MOfn),

gdzie:

Cśr - cena średnioważona,

COf1 - cena z oferty 1,

MOf1 - ilość drewna z oferty 1,

COf2 - cena z oferty 1,

MOf2 - ilość drewna przypisana z oferty 1,

COfn - cena z oferty n,

MOfn - ilość drewna przypisana z oferty n,

4.
Za zgodą stron dopuszcza się stosowanie zasady opisanej w ust. 3 dla umów zawieranych na podstawie wyników więcej niż jednej aukcji pod warunkiem, że aukcje te dotyczą tej samej grupy handlowo-gatunkowej.
§  14.
Użytkownik licytacji może na bieżąco śledzić przebieg aukcji, mając do wglądu następujące informacje:
1)
aktualny stan rozstrzygnięcia licytacji (masa wylicytowana w danym momencie, ceny zakupu oraz miejsce w rankingu ofert),
2)
datę i czas złożenia ofert.
§  15.
Użytkownik licytacji może zmieniać swoją ofertę według następujących reguł:
1)
jeżeli jego oferta jest jedną z wygrywających, może zmieniać tylko cenę zakupu w górę lub masę maksymalną i cenę zakupu tylko w górę;
2)
jeżeli jego oferta zostanie przelicytowana, powodując przesunięcie do rankingu ofert przegrywających, może zmieniać wszystkie parametry oferty w dowolnym kierunku (tak, jakby składał nową ofertę).
§  16.
1.
Kontrahent przyjmuje do wiadomości, że zabezpieczeniem należności z tytułu sprzedaży drewna są odpowiednio:
a)
gwarancja bankowa,
b)
ubezpieczenie na koszt kupującego,
c)
factoring pełny (koszt factoringu obciąża kupującego),
d)
cesja praw z lokaty,
e)
kaucja pieniężna,
f)
inne "produkty" zabezpieczenia płatności zaproponowane przez bank, dające gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
2.
Zabezpieczenia w ust. 1 nie obowiązują w wypadku zastosowania przedpłaty.
3.
Dopuszcza się ustalenie przez strony innej formy zabezpieczenia należności z tytułu sprzedaży drewna niż wymienione w ust. 1, dające gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
§  17.
1.
Przedsiębiorca lub osoba fizyczna, w imieniu której użytkownik licytacji wygrał aukcję, jest zobowiązany do spisania umowy z kierownikiem jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych sporządzającej ofertę sprzedaży drewna lub pełnomocnikiem ustanowionym zgodnie z Kodeksem cywilnym, w terminie maksymalnie 30 dni od daty zakończenia aukcji. Czynność spisania umowy zgodnie z § 5 ust. 1 załącznika nr 1 do Zarządzenia nr 39 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 25.04.2012 r. ma charakter jedynie formalny.
2.
Spisanie umów przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych następuje w terminie 30 dni po zakończeniu wszystkich aukcji systemowych w danej procedurze. Spisanie umów przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych następuje w terminie maksymalnie 30 dni po zakończeniu aukcji systemowych w danej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
3.
Niespisanie umowy, o której mowa w ust. 1, w terminie, o którym mowa w ust. 1 lub 2, uprawnia jednostki organizacyjne Lasów Państwowych do odstąpienia od umowy, zatrzymania wadium oraz skutkuje blokadą opisaną w § 5 ust. 3 niniejszego regulaminu. Wadium przepada na rzecz jednostek organizacyjnych LP, które wystąpiły o wypłatę wadium do jednostki, w której dokonano wpłaty wadium według kolejności zgłoszeń. Rozdział wadium dokonywany jest do momentu całkowitego jego rozdysponowania na każdą aukcję według zasady:
a)
dla mas mniejszych lub równych 1000 m3 - 4.000 zł,
b)
dla mas powyżej 1000 m3 - 4 zł za każdy 1 m3.

Po zaspokojeniu wszystkich roszczeń pozostała wolna kwota wadium podlega zwrotowi.

4.
Przepadek wadium i blokada nie wykluczają dochodzenia przez kierownika jednostki organizacyjnej LP, występującego w roli sprzedawcy, naprawienia szkody z wykorzystaniem przepisów prawa powszechnie obowiązującego.
5.
Na daną grupę handlowo-gatunkową obowiązują jednolite normy/warunki techniczne - wykaz aktualnie obowiązujących norm i warunków technicznych znajduje się na stronie internetowej PL-D www.zilp.lasy.gov.pl/drewno. Kontrahent może wnioskować o podwyższenie lub obniżenie jakości lub wymiarów w stosunku do norm/warunków technicznych (drewno z wyborem). Dopuszcza się niewielkie korekty parametrów jakościowych i wymiarowych, które nie zmieniają w sposób zasadniczy cech technicznych i użytkowych danej grupy handlowej. Warunkiem akceptacji takiego wniosku przez kierownika jednostki organizacyjnej LP jest zmiana cen drewna w wyniku negocjacji cenowej, przeprowadzonej pomiędzy stronami przed spisaniem/zawarciem umowy. Zgoda kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych na przystąpienie do negocjacji jest dobrowolna. Wynik negocjacji zatwierdza dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Odmowa przystąpienia do negocjacji przez kierownika jednostki administracyjnej LP nie zwalnia kontrahenta od obowiązku spisania umowy.
§  18.
1.
Po rozstrzygnięciu licytacji każdy użytkownik może składać skargę do kierownika jednostki organizacyjnej LP, w której przeprowadzano licytację, w terminie 3 dni roboczych od zakończenia aukcji. Termin ten oblicza się w sposób następujący: termin zaczyna biec dnia następnego po dniu zakończenia licytacji - jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.
2.
W powyższym terminie skarga powinna zostać dostarczona do kierownika jednostki organizacyjnej LP w taki sposób, aby mógł się on z nią zapoznać.
3.
Skarga może zostać złożona w siedzibie jednostki organizacyjnej LP lub przesłana za pośrednictwem poczty lub innych upoważnionych podmiotów, jednak dla oceny, czy została wniesiona w terminie, brany będzie pod uwagę moment doręczenia skargi, a nie moment jej nadania. Dopuszcza się wniesienie skargi za pośrednictwem telefaksu lub poczty elektronicznej (skan skargi).
4.
Wymagane elementy skargi to:
a)
numer aukcji,
b)
przedstawienie zarzutów konkretnego naruszenia regulaminu lub obowiązujących przepisów prawa,
c)
podpis wnoszącego (lub wnoszących skargę) z podaniem imienia i nazwiska.
5.
Użytkownik wnoszący skargę nie będzie wzywany do uzupełnienia braków skargi.
6.
Skarga spóźniona lub nieprzedstawiająca zarzutów zostaje odrzucona.
7.
Skarga niezasługująca na uwzględnienie (niezasadna) zostaje oddalona.
8.
Uwzględnienie skargi wiąże się z unieważnieniem aukcji w całości lub w części. Informacja o unieważnieniu aukcji przekazywana jest do wszystkich uczestników licytacji oraz zamieszczana na stronie serwisu aukcyjnego "e-drewno".
9.
Decyzja kierownika jednostki organizacyjnej LP jest ostateczna.
§  19.
1.
Każdorazowe przystąpienie do licytacji oznacza akceptację regulaminu w jego aktualnym brzmieniu. Regulamin ten dostępny jest na stronie serwisu aukcyjnego "e-drewno".
2.
Informacja o zmianie regulaminu publikowana jest na stronie serwisu aukcyjnego "e-drewno" - w formie komunikatu.
3.
Po każdorazowej zmianie regulaminu użytkownik serwisu po załogowaniu się do serwisu aukcyjnego "e-drewno" może zaakceptować bieżącą wersję regulaminu. Brak akceptacji uniemożliwia uczestniczenie w aukcjach.
§  20.
1.
Oferta zgłoszona z danego konta użytkownika jest wiążąca, dlatego nie powinien on ujawniać osobom trzecim swojego hasła umożliwiającego załogowanie się w serwisie.
2.
Lasy Państwowe nie ponoszą odpowiedzialności za skutki udostępnienia hasła osobom trzecim. W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie nieuprawnionego dostępu do hasła przez osoby niepowołane, użytkownik winien niezwłocznie zmienić hasło.
§  21.
1.
Do obowiązków użytkownika serwisu aukcyjnego "e-drewno" należy troska o to, aby składane za pośrednictwem jego konta oferty nie były lekkomyślne czy też złożone omyłkowo bez zapoznania się i zrozumienia konsekwencji prawnych złożenia oferty.
2.
Lasy Państwowe nie odpowiadają za skutki złożenia omyłkowej oferty.
§  22.
1.
Do prawidłowej obsługi serwisu aukcyjnego "e-drewno" sprzęt komputerowy musi spełniać wymagania określone w sekcji "O bezpieczeństwie" na stronie serwisu.
2.
Lasy Państwowe nie ponoszą odpowiedzialności za skutki błędów oprogramowania użytkownika, awarii jego sprzętu komputerowego albo awarii telekomunikacyjnej.
§  23.
1.
Lasy Państwowe zastrzegają sobie prawo do unieważnienia aukcji w całości lub części z ważnego powodu.
2.
Informacja o powodach unieważnienia aukcji przekazywana jest do wszystkich uczestników licytacji oraz zamieszczana na stronie serwisu aukcyjnego "e-drewno".
3.
W wypadku stwierdzenia przez Lasy Państwowe braku dostępu użytkowników do serwisu "e-drewno", będącego efektem awarii serwerów, na których przechowywane są bazy danych serwisu "e-drewno", lub awarii łącza internetowego serwerów, kierownik jednostki organizacyjnej LP zobowiązany jest do unieważnienia aukcji, której planowany termin zakończenia licytacji upływał w czasie trwania awarii.
§  24.
1.
Regulamin wchodzi w życie z dniem rozpoczęcia procedury systemowych aukcji internetowych w aplikacji "e-drewno" na II półrocze 2012 roku.
2.
Z tym dniem traci moc Regulamin systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" oraz aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" zawarty w Zarządzeniu nr 51 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 27 października 2011 r. w sprawie sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe z późniejszymi zmianami.

Powyższy regulamin akceptuję

...................................................

(dała i podpis Klienta)

Tabela nr1

do Regulaminu internetowych przetargów ograniczonych w PL-D

oraz Regulaminu systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno",

oraz aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno"

KLASYFIKACJA

grup handlowo-gatunkowych

Nazwa grupy handlowejKlasa, grupa jakości.

Gatunek,

symbol

Klasa jakościowo-wymiarowa
Drewno wielkowymiarowe

- standard bez wyboru

W_STANDARD

(WA0)

(WB0)

(WC0)

(WD)

wszystkie gatunki

WA02, WA03,

WB01, WB02, WB03, WC01, WC02,

WC03, WD1, WD2, WD3

Drewno wielkowymiarowe z wyborem (wybór dotyczy jakości, wymiarów)W_WA03WA03

wszystkie gatunki

WA03
W_WA/AB023WA/B02

WA/B03

wszystkie gatunki

WA02, WB02,

WA03, WB03

W_WBC0_12WB/C01

WB/C02

wszystkie gatunki

WB01, WC01,

WB02, WC02

W_WBC0_3WB/C03

wszystkie gatunki

WB03, WC03
W_WC0_12WC01/2

wszystkie gatunki

WC01, WC02
W_WC0(WCO)

wszystkie gatunki

WC01, WC02, WC03
W_WC0_23(WC02/03)

wszystkie gatunki

WC02, WC03
W_WD(WD)

wszystkie gatunki

WD1, WD2, WD3
Drewno wielkowymiarowe okleinowe

W_OKLEIN

(WA1)

wszystkie gatunki

WA12, WA13
Drewno wielkowymiarowe sklejkowe

W_SKLEJK

(WB1)

wszystkie gatunki

WB11, WB12, WB13
Drewno na słupy

W_SLUPY

(WC1)

wszystkie gatunki

WC11, WC12, WC13
Drewno stosowe przemysłowe

S_S2A

S2A

wszystkie gatunki

S2A
Drewno stosowe energetyczne, przemysłowe

S_S2A_ENER

S2AC

iglaste liściaste

S2AC
Drewno stosowe ogólnego przeznaczenia

S_S2A_OPAL

S2AP

wszystkie gatunki

S2AP
Drewno stosowe do mechanicznego przerobu (o średnicy w górnym końcu bez kory od 5 do 12 cm)S_S2B_CKS2BC

wszystkie gatunki

S2B K
S_S2B_CDS2B D
Drewno stosowe do mechanicznego przerobu (od średnicy 13 cm w górnym końcu bez kory)S_S2B GKS2BG

wszystkie gatunki

S2B K
S_S2B_GDS2B D
Drewno kopalniakowe

S_S10

S10

wszystkie gatunki

S10
Drewno na słupy średniowymiarowe

S_SLUPY

S11

wszystkie gatunki

S11
Żerdzie przemysłowe

S_ZER_PRZ

S3A

iglaste/liściaste

S3A
Żerdzie do innego zastosowania (gospodarcze)

S_ZERDZIE

S3B

iglaste/liściaste

S3B
Drobnica tyczkowa przemysłowa

M_PRZEM

M1

iglaste/liściaste

M1
Drobnica do mechanicznego przerobu

(programy ogrodowe)

M_PRZEM_PO

M1PO

so, md, dg, sw, jd

M1
Surowiec na zrębki leśne przemysłowe

SM_ZREBKI

S3A + M1

iglaste/liściaste

S3A, M1
Zrębki leśne przemysłowe

ZREBKI_PR

ZPZP
Zrębki leśne opałowe

ZREBKI_OP

ZOZO
Karpina przemysłowa

KARPINA_PR

KPKP
Karpina opałowa

KARPINA__OP

KOKO
Drobnica na cele energetyczne

M2E*

M2ZE

iglaste/liściaste

M2
M2ZE/M2BE**

iglaste/liściaste

M2BE

iglaste/liściaste

* Grupa handlowa "Drobnica na cele energetyczne M2E" ma zastosowanie w aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno".

** Współczynnik zamienny z m3(p) na m3 dla:

-
zrębków energetycznych M2ZE - 0,25,
-
balotów M2BE - 0,20.

RAMOWE WARUNKI

prowadzenia innych aukcji i submisji

§  1.
1.
W systemie aukcji i submisji sprzedawane jest drewno o specjalnych, najwyższych cechach jakościowo-wymiarowych i technicznych na podstawie wydzielonej puli.
2.
Do uczestnictwa w aukcjach i submisjach uprawnieni są wszyscy nabywcy spełniający określone kryteria podane w regulaminach i zasadach ustalonych przez poszczególne RDLP.
§  2.
1.
Szczegółowe warunki aukcji i submisji ustala kierownik jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych prowadzący aukcje lub submisje.
2.
Nadzór nad prawidłowym ustaleniem zasad aukcji i submisji oraz jej przebiegiem sprawuje dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.