Sposób wykorzystania środków funduszu leśnego na prace związane z naprawą uszkodzeń powstałych w wyniku klęski suszy w uprawach założonych w okresie wiosny 2006 r. w ramach działania 5. Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) - stosownie do art. 56, ust. 3 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2007.6.47

Akt utracił moc
Wersja od: 9 maja 2007 r.

DECYZJA Nr 43
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 9 maja 2007 r.
w sprawie sposobu wykorzystania środków funduszu leśnego na prace związane z naprawą uszkodzeń powstałych w wyniku klęski suszy w uprawach leśnych założonych w okresie wiosny 2006 r. w ramach działania 5. Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) - stosownie do art. 56, ust. 3 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach1

ZG/PP-PROW/1- /2007

Na podstawie § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe2 - w wykonaniu obowiązku dyrektora generalnego Lasów Państwowych, o którym mowa w art. 56, ust. 2 ustawy z 28 września 1991 roku o lasach3 - postanawiam, co następuje.

§  1.
1.
Część środków funduszu leśnego przeznacza się na prace związane z naprawą uszkodzeń powstałych w wyniku klęski suszy w uprawach leśnych założonych w okresie wiosny 2006 roku w ramach działania 5. Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), poprzez udostępnienie sadzonek drzew i krzewów leśnych beneficjentom wskazanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi1[1] - z uwzględnieniem wymaganego planu zalesień, w tym planu zalesienia sporządzonego w trybie, o którym mowa w art. 35, ust. 5 ustawy z 28 września 1991 roku o lasach4.
2.
Pomoc w postaci udostępnienia sadzonek, o której mowa w ust. 1, powinna być udzielana - z uwzględnieniem § 2 - wyłącznie beneficjentom, o których mowa w ust. 4, legitymującym się wymaganym planem zalesień, u których zredukowana powierzchnia uszkodzonej uprawy przekroczyła 20% całkowitej powierzchni, wynikającej z planu zalesienia.
3.
Sadzonki, o których mowa w ust. 1, mogą być wykorzystane wyłącznie na potrzeby odtwarzania uszkodzonych upraw leśnych PROW.
4.
Listę beneficjentów pomocy oraz jej zakres, mierzony zredukowaną powierzchnią uprawy uszkodzoną przez suszę, określa załącznik nr 1 do niniejszej decyzji (z uwagi na objętość załącznika nie publikujemy - przyp. red.).
5.
Udostępnienia sadzonek, zwane dalej zadaniem udostępnienia, dokonywać będą nadleśniczowie, kierujący nadleśnictwami, których zasięg terytorialny obejmuje całą lub przeważającą część powierzchni uszkodzonej uprawy (właściwy nadleśniczy).
6.
Zadanie udostępnienia stanowi usługę nadleśnictwa wykonywaną na rzecz dyrektora generalnego Lasów Państwowych w wypełnianiu przez niego obowiązku dysponowania środkami funduszu leśnego na prace związane z usuwaniem skutków klęsk w lasach niepaństwowych.
7.
Wartość wydawanego materiału sadzeniowego oraz inne koszty ponoszone przez nadleśnictwo w związku z zadaniem udostępniania będą pokrywane nadleśnictwu przez fundusz leśny ze środków, o których mowa w art. 57, ust. 25.
§  2.
1.
Pomoc określona w niniejszej decyzji jest pomocą Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, udzielaną z uwzględnieniem przepisów Unii Europejskiej, dotyczących pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (pomoc).
2.
Pomoc udzielana jest na pisemny wniosek beneficjenta (patrz: wniosek). Rzetelność, w tym kompletność wniosku ocenia właściwy nadleśniczy.
3.
Beneficjent, któremu ma być udzielona pomoc, jest zobowiązany do złożenia na ręce właściwego nadleśniczego oświadczenia o wielkości otrzymanej od 01.01.2005 r. pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (oświadczenie). Niezłożenie oświadczenia wyklucza udzielenie pomocy.
4.
Pomoc może być udzielona do wysokości limitu pomocy de minimis - z uwzględnieniem pomocy de minimis osiągniętej dotychczas6.
§  3.
1.
Wykonanie zadania udostępnienia jest potwierdzane protokołem zdawczo-odbiorczym, podpisanym przez beneficjenta i właściwego nadleśniczego (protokół). W protokole wyszczególnia się ilość oraz strukturę gatunkową udostępnionych sadzonek, wartość ogółem oraz wartość sadzonek w ramach pomocy de minimis. Protokół sporządza się w trzech egzemplarzach: jeden dla beneficjenta pomocy, drugi do przechowania w ramach dokumentacji nadleśnictwa, trzeci na potrzeby rozliczeń nadleśnictwa z funduszem leśnym.
2.
Po wykonaniu zadania udostępnienia właściwy nadleśniczy obciąża fundusz leśny fakturą, pod którą powinien zostać podpięty trzeci egzemplarz protokołu.
§  4.
W wypadku braku sadzonek do udostępnienia w dniu złożenia wniosku, właściwy nadleśniczy wystawia beneficjentowi zaświadczenie o gotowości do udostępnienia sadzonek w terminie późniejszym, jako dowód do wykorzystywania przez beneficjenta na potrzeby służb kontrolnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przykładowy wzór zaświadczenia podano w załączniku nr 2.
§  5.
W wypadku, w którym beneficjent naprawił szkody we własnym zakresie oraz posiada fakturę zakupu sadzonek (faktura), których użył do naprawy szkód będących przedmiotem niniejszej decyzji, może się ubiegać o sfinansowanie prac związanych z usuwaniem skutków klęski suszy, z zachowaniem następującej procedury:

1. Ubiegający się o pomoc składa na ręce właściwego nadleśniczego wniosek wraz z oryginałem faktury.

2. Właściwy nadleśniczy, po ocenie rzetelności oraz kompletności wniosku, zachowuje oryginał faktury do momentu, o którym mowa w pkt. 7.

3. Właściwy nadleśniczy sporządza notę obciążającą fundusz leśny kwotą nie większą niż ustalana według zasad, o których mowa w § 2, ust. 4, dołączając do niej - z poświadczoną zgodnością z oryginałem - kopię faktury, opisaną pod względem merytorycznym.

4. Po wystawieniu oraz przesłaniu noty, o której mowa w pkt. 3, w nadleśnictwie następuje zapis księgowy (Wn 249 - DGLP ► Ma 249 - beneficjent).

5. Z funduszu leśnego przesyłane są na konto nadleśnictwa środki pieniężne w kwocie, o której mowa w pkt. 3.

6. Po wpływie środków, o których mowa w pkt. 5, nadleśnictwo ewidencjonuje tę operację zapisem (W - n 131 ► Ma 249 - DGLP), po czym środki te przekazuje beneficjentowi przy zapisie księgowym (W - n 249 - beneficjent ► Ma 131).

7. Po przekazaniu środków beneficjentowi, nadleśniczy wydaje mu oryginał faktury, po uprzednim opatrzeniu jej adnotacją: "sfinansowano z dotacji funduszu leśnego".

§  6.
1.
Nadleśniczy wycenia sadzonki potrzebne do naprawy uszkodzeń na podstawie materiałów opracowanych w ramach realizacji umowy nr DGzp-2915A-4/07 z 5 marca bieżącego roku (część B druku zapotrzebowania na materiał sadzeniowy).
2.
Ustala się, że wartość udostępnianych sadzonek na 1 hektar powierzchni zredukowanej uszkodzeń w przedziale powyżej 20% nie może przekroczyć 2.400 zł.
§  7.
W wypadku, gdy wartość całkowita sadzonek potrzebnych beneficjentowi do naprawy szkód przekracza limit pomocy de minimis - z uwzględnieniem § 2, ust. 4 - a beneficjent wyraża gotowość nabycia u właściwego nadleśniczego całości potrzebnego mu materiału sadzonkowego, nadleśniczy tę część materiału sadzonkowego, która nie może być przekazana beneficjentowi na warunkach pomocy de minimis, sprzedaje mu na warunkach rynkowych.
§  8.
Po wykonaniu zadania udostępnienia, właściwy nadleśniczy wydaje beneficjentowi zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis w rolnictwie. Przykładowo wypełnione zaświadczenie o pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie stanowi załącznik nr 3 do decyzji.
§  9.
Kopia dokumentacji związanej z udzielaniem pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie przekazywana jest przez właściwego nadleśniczego do DGLP za pośrednictwem regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.
§  10.
Zobowiązuję Stanowisko do spraw Integracji z Unią Europejską w DGLP do prowadzenia spraw sprawozdawczości i windykacji, związanych z udzielaniem pomocy de minimis na podstawie niniejszej decyzji, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji obowiązków, o których mowa w przepisach ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2004 r., nr 123, poz. 1291, z późniejszymi zmianami).
§  11.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1[1] Zgodnie z § 1, ust. 2 umowy nr DGzp-2915A-4/07 z 5 marca br., wyłonienie tej grupy należy do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

1 W art. 56, ust. 3 ustawy z 28 września 1991 roku o lasach (Dz. U. z 2005 r., nr 45, poz. 435, nr 157, poz. 1315, nr 167, poz. 1399, nr 175, poz. 1460 i 1462, z 2006 r. nr 227, poz. 1658, nr 245, poz. 1775, z 2007 r. nr 59, poz. 405, nr 64, poz. 427) określono, że środki funduszu leśnego, o którym mowa w art. 57, ust. 1 i 2, przeznacza się na zalesianie gruntów niestanowiących własności Skarbu Państwa, realizację zadrzewień na tych gruntach i inne prace związane z usuwaniem skutków klęsk i prowadzeniem gospodarki w lasach niepaństwowych oraz na cele określone w ust. 2, pkt 2 i 6 w lasach znajdujących się w zarządzie parków narodowych, a także na cele określone w art. 13a, ust. 1.

2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z 18 maja 1994 r. W § 6 Statutu Lasów Państwowych ustanowiono, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przepisy wykonawcze do ustawy, a także w wykonaniu innych przepisów prawnych dyrektor generalny LP wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych. Przepis § 6 Statutu Lasów Państwowych stanowi jedyną podstawę (delegację) do wydawania przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych zarządzeń oraz podejmowania decyzji zarządczych.

3 W art. 56, ust. 2 ustawy z 28 września 1991 roku o lasach (Dz. U. z 2005 r., nr 45, poz. 435, nr 157, poz. 1315, nr 167, poz. 1399, nr 175, poz. 1460 i 1462, z 2006 r., nr 227, poz. 1658, nr 245, poz. 1775, z 2007 r. nr 59, poz. 405, nr 64, poz. 427) określono, że środkami funduszu leśnego dysponuje dyrektor generalny LP.

4 W art. 35, ust. 5 ustanowiono, że nadleśniczy, na wniosek właściciela gruntu przeznaczonego do zalesienia, sporządza plan zalesienia i potwierdza wykonanie zalesienia w wypadku zalesienia objętego przepisami o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacjii Gwarancji Rolnej lub przepisami o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

5 W art. 57, ust. 2 ustanowiono, że środki, o których mowa w ust. 1, pkt 2 i 3 lit. b, związane z wyłączeniem z produkcji lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa oraz lasów znajdujących się w zarządzie parków narodowych, gromadzi się na odrębnym rachunku bankowym Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

6 Dla rozpatrywanego okresu limit pomocy de minimis brutto, przypadający dla jednego beneficjenta, wynosi 3 tys. euro; jeśli do czasu pomocy w postaci sadzonek, objętej niniejszą decyzją, beneficjent otrzymywał już pomoc w ramach pomocy de minimis - może otrzymać taką liczbę sadzonek w ramach niniejszej decyzji, których wartość nie jest większa niż wartość limitu pomocy de minimis pomniejszonego o dotychczasową kwotę pomocy de minimis.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZAŚWIADCZENIE

dla beneficjenta pomocy de minimis

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

ZAŚWIADCZENIE O POMOCY DE MINIMIS W ROLNICTWIE LUB RYBOŁÓWSTWIE