Sposób wykonywania przepisów ustawy - Prawo atomowe w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSWiA.2002.3.7

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 września 2005 r.

ZARZĄDZENIE Nr 4
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 26 marca 2002 r.
w sprawie sposobu wykonywania przepisów ustawy - Prawo atomowe w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

Na podstawie art. 132 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (Dz. U. z 2001 r. Nr 3, poz. 18) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy ustawy oraz akty prawne wydane na jej podstawie dotyczące:
1)
"kierownika jednostki organizacyjnej" - stosuje się odpowiednio:
a)
w Policji - do Komendanta Głównego Policji, komendantów wojewódzkich i powiatowych (miejskich) Policji,
b)
w Państwowej Straży Pożarnej - do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, komendantów wojewódzkich i powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej,
c)
w Straży Granicznej - do Komendanta Głównego Straży Granicznej, komendantów oddziałów Straży Granicznej, komendantów strażnic, granicznych placówek kontrolnych i dywizjonów Straży Granicznej oraz komendantów ośrodków szkolenia Straży Granicznej,
2)
"pracownika" - stosuje się odpowiednio do funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, strażaków Państwowej Straży Pożarnej,
3)
"dawek granicznych" ustalonych dla osób zatrudnionych w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące - stosuje się do zatrudnionych w takich warunkach w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
§  2.
Wniosek o wydanie zezwolenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 i art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe, jednostki organizacyjne podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych składają za pośrednictwem Dyrektora Departamentu Inspekcji Sanitarnej i Zakładów Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  3.
1.
Przepisy dotyczące kwalifikacji pracowników zatrudnionych na stanowiskach mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz uprawnień do wykonywania pracy przy materiałach jądrowych, źródle promieniowania jonizującego lub odpadach promieniotwórczych, stosuje się do pracowników zatrudnionych lub pełniących służbę na takich stanowiskach lub wykonujących takie czynności w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
2.
Szczegółowe warunki i tryb nadawania przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki uprawnień dla osób, które mogą być zatrudnione na stanowiskach mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej określają odrębne przepisy wydane na podstawie ustawy.
3.
Osoby, zatrudnione przy pracach z materiałami jądrowymi, źródłami promieniowania jonizującego lub odpadami promieniotwórczymi mogą być dopuszczone do pracy przez inspektora ochrony radiologicznej po przeszkoleniu z zakresu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
§  4.
Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna i jednostki organizacyjne podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, w których jest wykorzystywany materiał jądrowy lub źródło promieniowania jonizującego albo, w których powstają lub są przerabiane odpady promieniotwórcze, opracowuje program szkolenia i szkoli pracownika przed dopuszczeniem do pracy w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
§  5. 1
Brak przeciwwskazań do zatrudnienia lub pełnienia służby w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące w stosunku do osób, o których mowa w § 3 stwierdza uprawniony lekarz.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 5 zmieniony przez pkt 12 obwieszczenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 lipca 2005 r. o sprostowaniu błędów (Dz.Urz.MSWiA.05.13.49).