Sposób tworzenia i gromadzenia środków zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego dla pracowników zatrudnionych w jednostkach budżetowych więziennictwa oraz zasad podziału i gospodarowania tymi funduszami.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1987.5.48

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1987 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 6 listopada 1987 r.
w sprawie sposobu tworzenia i gromadzenia środków zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego dla pracowników zatrudnionych w jednostkach budżetowych więziennictwa oraz zasad podziału i gospodarowania tymi funduszami

Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 24 października 1986 r. o zakładowych funduszach socjalnym i mieszkaniowym w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 39, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez użyte w zarządzeniu określenia należy rozumieć:
1)
jednostka budżetowa więziennictwa - Centralny Zarząd Zakładów Karnych, okręgowy zarząd zakładów karnych, ośrodek szkolenia i ośrodek doskonalenia kadr Służby Więziennej, zakład karny, areszt śledczy, ośrodek przystosowania społecznego, gospodarstwo pomocnicze i zakład budżetowy,
2)
pracownik - pracowników cywilnych jednostek budżetowych więziennictwa, z wyłączeniem nauczycieli i innych pracowników wymienionych w art. 1 pkt 1-5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19 z późniejszymi zmianami),
3)
emeryt, rencista - emerytów i rencistów jednostek budżetowych więziennictwa pobierających świadczenia emerytalne lub rentowe na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów,
4)
przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce uspołecznionej - przeciętne wynagrodzenie miesięczne ogłaszane corocznie w Monitorze Polskim przez Główny Urząd Statystyczny.
§  2.
1.
Zakładowe fundusze: socjalny i mieszkaniowy dla pracowników jednostek budżetowych więziennictwa tworzy się z corocznych odpisów podstawowych w wysokości:
1)
25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce uspołecznionej w roku poprzednim na jednego zatrudnionego pracownika - z przeznaczeniem na fundusz socjalny,
2)
12,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce uspołecznionej w roku poprzednim na jednego zatrudnionego pracownika - z przeznaczeniem na fundusz mieszkaniowy.
2.
Jednostka budżetowa więziennictwa zatrudniająca pracowników zaliczonych do I lub II grupy inwalidów może zwiększyć corocznie wysokość odpisu podstawowego na zakładowy fundusz socjalny, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, na każdego takiego pracownika, nie więcej jednak niż o 25% odpisu podstawowego.
3.
Odpisy podstawowe, o których mowa w ust. 1 i 2, zarachowuje się:
1)
w ciężar kosztów działalności gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych,
2)
w ciężar wydatków budżetowych pozostałych jednostek budżetowych.
§  3.
1.
Środki zakładowego funduszu socjalnego zwiększa się o:
1)
nie więcej niż 15% odpisu podstawowego, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, na każdego emeryta i rencistę korzystającego z tego funduszu,
2)
opłaty osób i jednostek organizacyjnych korzystających z działalności socjalnej finansowanej z tego funduszu,
3)
odsetki od środków tego funduszu,
4)
środki przekazywane przez organizacje społeczne,
5)
inne środki określone w odrębnych przepisach.
2.
Środki zakładowego funduszu mieszkaniowego zwiększa się o:
1)
kaucje oraz inne wpłaty dokonywane przez pracowników otrzymujących lub zwalniających lokale w zakładowych domach mieszkalnych jednostek budżetowych więziennictwa,
2)
odsetki od środków tego funduszu,
3)
wpływy z oprocentowania udzielonych pożyczek,
4)
inne środki określone w odrębnych przepisach.
§  4.
1.
Środki zakładowego funduszu socjalnego jednostka budżetowa więziennictwa gromadzi na odrębnym oprocentowanym rachunku bankowym.
2.
Środkami zakładowego funduszu socjalnego dysponuje kierownik jednostki budżetowej więziennictwa w uzgodnieniu z komisją pracowniczą (zakładową organizacją związkową).
3.
Szczegółowe zasady korzystania przez osoby uprawnione z usług i świadczeń zakładowego funduszu socjalnego określa regulamin wydany przez kierownika jednostki budżetowej więziennictwa w uzgodnieniu z komisją pracowniczą (zakładową organizacją związkową).
§  5.
1.
Środki zakładowego funduszu mieszkaniowego jednostka budżetowa więziennictwa przekazuje na scentralizowany rachunek zakładowego funduszu mieszkaniowego właściwego okręgowego zarządu zakładów karnych.
2.
Środkami scentralizowanego funduszu mieszkaniowego dysponuje dyrektor okręgowego zarządu zakładów karnych w uzgodnieniu z kierownikami podległych jednostek budżetowych więziennictwa i komisjami pracowniczymi (zakładowymi organizacjami związkowymi) tych jednostek.
3.
Szczegółowe zasady korzystania ze scentralizowanego funduszu mieszkaniowego oraz przyznawania świadczeń z tego funduszu określa regulamin wydany przez dyrektora okręgowego zarządu zakładów karnych w uzgodnieniu z kierownikami podległych jednostek budżetowych więziennictwa i komisjami pracowniczymi (zakładowymi organizacjami związkowymi) tych jednostek.
§  6.
1.
Przepisu § 5 niestosuje się do Centralnego Zarządu Zakładów Karnych i Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej.
2.
Środki zakładowych funduszów mieszkaniowych jednostek budżetowych więziennictwa, o których mowa w ust. 1, jednostki te gromadzą na własnych, odrębnych, oprocentowanych rachunkach bankowych. Dysponentami tych środków są kierownicy wymienionych jednostek w uzgodnieniu z komisjami pracowniczymi (zakładowymi organizacjami związkowymi).
§  7.
W sprawach nie unormowanych w niniejszym zarządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o zakładowych funduszach socjalnym i mieszkaniowym w jednostkach gospodarki uspołecznionej oraz przepisy wydane na jej podstawie.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą od dnia 1 stycznia 1987 r.