Sposób realizacji ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych w Szkołach Legii Akademickiej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2022.204

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 grudnia 2022 r.

DECYZJA Nr 178/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 grudnia 2022 r.
w sprawie sposobu realizacji ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych w Szkołach Legii Akademickiej

Na podstawie art. 2 pkt 1, 6, 9 i 21 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1438) oraz § 1 pkt 5 lit. d i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933), w związku z art. 108 - art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305), ustala się, co następuje:
§  1. 
1. 
Decyzja określa organizację i sposób realizacji ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych w Szkołach Legii Akademickiej, zwanego dalej "programem SLA", a także sposób jego finansowania.
2. 
Program SLA ma na celu gromadzenie wyszkolonych zasobów żołnierzy rezerwy na potrzeby uzupełnień osobowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w korpusach podoficerów i oficerów.
3. 
Do programu SLA może przystąpić osoba, która jest studentem lub absolwentem uczelni wyższej i posiada obywatelstwo polskie.
4. 
Na potrzeby realizacji programu SLA "studentem" jest osoba, która kształci się w uczelni wyższej na jednolitych studiach magisterskich, studiach pierwszego lub drugiego stopnia, natomiast "absolwentem" osoba, która rozpoczęła szkolenie w Szkole Legii Akademickiej posiadając status studenta i kontynuuje to szkolenie po ukończeniu studiów.
§  2. 
1. 
Moduł podoficerski w ramach programu SLA polega na realizacji programu SLA w ciągu jednego roku akademickiego. Dopuszcza się realizację części teoretycznej w formie zdalnej organizowanej przez uczelnię wojskową. Część praktyczna modułu podoficerskiego jest realizowana w ramach ćwiczeń wojskowych w wyznaczonych centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia lub jednostkach wojskowych w trakcie letniej przerwy międzysemestralnej w jednym lub w dwóch turnusach.
2. 
Moduł oficerski w ramach programu SLA jest realizowany przez uczelnię wojskową w formie kursu oficerskiego w ramach ćwiczeń wojskowych, zgodnie ze Standardem Kształcenia Wojskowego dla kandydatów na oficerów - minimalne wymagania programowe, obejmującego grupę treści kształcenia ogólnego i kierunkowego przewidywanych programem szkolenia dla oficerów rezerwy. Moduł oficerski jest realizowany w ciągu jednego roku akademickiego w trakcie letniej przerwy międzysemestralnej w jednym turnusie i kończy się egzaminem na oficera.
§  3. 
1. 
Limit miejsc na dany rok akademicki, w tym specjalności wojskowe dla modułu oficerskiego, w liczbie nie większej niż 250 studentów i absolwentów uczelni wyższych dla wszystkich uczelni wojskowych, zabezpiecza Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, zwany dalej "Szefem CWCR", w uzgodnieniu z Dyrektorem Departamentu Szkolnictwa Wojskowego.
2. 
Do realizacji programu SLA w module oficerskim w danym roku akademickim przystępuje uczelnia wojskowa, w której do programu SLA zgłosiło się nie mniej niż 20 ochotników.
3. 
Uczelnie wojskowe mogą szkolić w części teoretycznej modułu podoficerskiego studentów i absolwentów uczelni wyższych z innych uczelni wyższych w ramach posiadanego limitu miejsc.
4. 
W uczelni wojskowej kadrę Szkoły Legii Akademickiej stanowią żołnierze oraz pracownicy uczelni zatrudnieni przez Rektora-Komendanta.
5. 
Rektor-Komendant uczelni wojskowej określa zakres obowiązków osób, o których mowa w ust. 4, regulamin i strukturę Szkoły Legii Akademickiej.
§  4. 
1. 
Przystąpienie studenta lub absolwenta uczelni wyższej do programu SLA odbywa się na jego pisemny wniosek, o którym mowa w § 4 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 czerwca 2022 r. w sprawie ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych oraz sposobu kształcenia w Szkołach Legii Akademickiej (Dz. U. poz. 1397), zwanego dalej "rozporządzeniem". Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do decyzji.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się w terminach:
1)
w przypadku modułu podoficerskiego - do dnia 31 grudnia,
2)
w przypadku modułu oficerskiego - do dnia 31 stycznia.
§  5. 
1. 
Warunkiem ukończenia w uczelni wojskowej szkolenia teoretycznego z wynikiem pozytywnym przez studenta lub absolwenta uczelni wyższej w module podoficerskim jest:
1)
uczestnictwo w minimum 80% zajęć objętych programem kształcenia dla wyznaczonej grupy szkoleniowej, do której student lub absolwent uczelni wyższej został przyjęty;
2)
uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu kończącego szkolenie w części teoretycznej.
2. 
Warunkiem ukończenia w uczelni wojskowej szkolenia teoretycznego z wynikiem pozytywnym przez studenta lub absolwenta uczelni wyższej w module oficerskim jest:
1)
uczestnictwo w minimum 80% zajęć objętych programem kształcenia dla wyznaczonej grupy szkoleniowej, do której student lub absolwent uczelni wyższej został przyjęty;
2)
uzyskanie pozytywnych ocen i zaliczeń zgodnie z programem kształcenia;
3)
uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu na oficera.
3. 
Uczestnik szkolenia teoretycznego, który spełnił warunki, o których mowa w ust. 1, otrzymuje z uczelni wojskowej zaświadczenie o ukończenia szkolenia teoretycznego z wynikiem pozytywnym w ramach programu SLA w module podoficerskim, w terminie do 14 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu, którego wzór określa załącznik nr 2 do decyzji.
4. 
Uczestnik szkolenia w module oficerskim, który spełnił warunki, o których mowa w ust. 2, otrzymuje z uczelni wojskowej świadectwo ukończenia szkolenia w module oficerskim potwierdzające zdanie egzaminu na oficera, w terminie do 14 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu, którego wzór określa załącznik nr 5 do decyzji.
5. 
W przypadku nieuzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu na podoficera albo nieprzystąpienia do tego egzaminu z przyczyn losowych (tylko nieobecność usprawiedliwiona), student lub absolwent uczelni wyższej może wystąpić z wnioskiem do właściwego Komendanta Szkoły Podoficerskiej o wyznaczenie dodatkowego terminu egzaminu w terminie do 5 dni roboczych licząc od dnia pierwszego terminu tego egzaminu.
6. 
W przypadku nieuzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu na oficera albo nieprzystąpienia do egzaminu na oficera z przyczyn losowych (tylko nieobecność usprawiedliwiona), student lub absolwent uczelni wyższej może wystąpić z wnioskiem do właściwego Rektora-Komendanta uczelni wojskowej o wyznaczenie dodatkowego terminu egzaminu w terminie do 5 dni roboczych licząc od dnia pierwszego terminu tego egzaminu.
§  6. 
1. 
Część teoretyczna programu SLA może być realizowana przy wsparciu wyznaczonych jednostek wojskowych, zwanych dalej "patronackimi jednostkami wojskowymi".
2. 
Patronackie jednostki wojskowe to zaakceptowane przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jednostki wojskowe wskazane odpowiednio przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej, Dowódcę Garnizonu Warszawa i Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej oraz wyznaczone do realizacji zadania, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Patronackiej jednostce wojskowej może być przypisana więcej niż jedna uczelnia wyższa.
4. 
Do zadań patronackiej jednostki wojskowej w zakresie realizacji zadania, o którym mowa w ust. 1, należy:
1)
bezpłatne udostępnianie obiektów szkoleniowych oraz sprzętu wojskowego, stacjonarnych trenażerów i symulatorów w celu zapoznania z podstawowym sprzętem wojskowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
organizowanie w porozumieniu z uczelnią wojskową i uczelnią inną niż uczelnia wojskowa ekspozycji i statycznych pokazów sprzętu wojskowego, uzbrojenia i wyposażenia indywidualnego żołnierzy;
3)
bezpłatne wyznaczenie i skierowanie kadry instruktorskiej do wsparcia szkolenia w ramach zajęć programowych;
4)
organizowanie dla studentów i absolwentów uczelni wyższych na terenie patronackiej jednostki wojskowej "Dni otwartych" z możliwością udostępnienia na potrzeby szkoleniowe wojskowej bazy szkoleniowej.
5. 
Uczelnie wojskowe i uczelnie inne niż uczelnie wojskowe nie ponoszą dodatkowych kosztów finansowych z tytułu wynagrodzenia dla wyznaczonej kadry instruktorskiej z patronackich jednostek wojskowych wspierającej prowadzenie szkolenia w części teoretycznej programu SLA w ramach modułu podoficerskiego oraz wspierających jednostek wojskowych w module oficerskim.
6. 
Część praktyczną określoną w programie SLA dla modułu oficerskiego organizowaną w ramach ćwiczeń wojskowych przez uczelnię wojskową przeprowadza się poprzez wyznaczoną wspierającą jednostkę wojskową, posiadającą odpowiednio przygotowaną kadrę instruktorską i bazę szkoleniową lub dostęp do ośrodków szkolenia poligonowego. Wspierającej jednostce wojskowej może być przypisana jedna uczelnia wojskowa. Jednostkę wspierającą wyznacza Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
§  7. 
1. 
Osoby posiadające zaświadczenie o ukończeniu szkolenia teoretycznego z wynikiem pozytywnym w module podoficerskim w ramach programu SLA mogą przystąpić do części praktycznej w okresie 2 lat od dnia wydania zaświadczenia, o którym mowa w § 5 ust. 3, pod warunkiem posiadania statusu studenta lub absolwenta uczelni wyższej. Wzór wniosku określa załącznik nr 3 do decyzji.
2. 
Warunkiem pozytywnego ukończenia programu SLA w części praktycznej w module podoficerskim jest:
1)
uczestnictwo w minimum 80% zajęć programowych;
2)
uzyskanie pozytywnych ocen i zaliczeń z rygorów dydaktycznych objętych programem;
3)
uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu na podoficera.
3. 
Osoba, która spełniła warunki, o których mowa w ust. 2, otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia praktycznego, którego wzór określa załącznik nr 4 do decyzji.
4. 
Studenci lub absolwenci uczelni wyższych posiadający stopień podoficerski uprawnieni są do złożenia wniosku o odbycie szkolenia w module oficerskim, którego wzór określa załącznik nr 3 do decyzji.
§  8. 
1. 
Część teoretyczną programu SLA realizowanego w uczelniach wojskowych, jak również część praktyczną realizowaną w wyznaczonych jednostkach wojskowych w ramach ćwiczeń wojskowych, finansuje resort obrony narodowej.
2. 
Część teoretyczna programu SLA realizowana w uczelniach wojskowych finansowana jest ze środków, o których mowa w art. 404 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm. 1 ).
3. 
Zadanie, o którym mowa w ust. 2, realizuje się z rachunku dysponenta części budżetowej, którego obsługę prowadzi Dyrektor Departamentu Budżetowego, w formie dotacji celowej.
4. 
Szczegółowe warunki realizacji zadania, o którym mowa w ust. 2, zostaną określone w umowie zawartej pomiędzy uczelnią wojskową, a Ministrem Obrony Narodowej reprezentowanym przez Szefa CWCR, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.
5. 
Umowę, o której mowa w ust. 4, Szef CWCR podpisuje po spełnieniu przez uczelnię wojskową warunków, o których mowa w § 3 ust. 2, najpóźniej do dnia 31 stycznia.
6. 
Uczelnie wojskowe realizujące program SLA do dnia 31 grudnia dokonują zgłoszenia liczby grup szkoleniowych przewidzianych do części teoretycznej programu SLA do Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, zwanego dalej "CWCR".
§  9. 
1. 
W ramach programu SLA organizuje się szkolenia specjalistyczne, o których mowa w § 10, w szczególności w specjalnościach wojskowych należących do korpusów osobowych kryptologii i cyberbezpieczeństwa, Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, a także w innych specjalnościach wojskowych - stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Kwalifikacje na szkolenie specjalistyczne po module podoficerskim, prowadzi odpowiednio Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej oraz stosownie do potrzeb właściwe osoby, o których mowa w decyzji Nr 457/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 listopada 2015 r. w sprawie osób właściwych do opracowania modeli przebiegu służby wojskowej w poszczególnych korpusach osobowych (grupach osobowych) (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 316, z 2020 r. poz. 62 oraz z 2021 r. poz. 161), zwane dalej "osobami właściwymi". O liczbie studentów lub absolwentów uczelni wyższych zakwalifikowanych na szkolenie specjalistyczne informuje się Szefa CWCR.
3. 
Osoby prowadzące kwalifikacje, o których mowa w ust. 2, przesyłają listy osób zakwalifikowanych do Szefa CWCR, który przekazuje je odpowiednio, w przypadku żołnierza pasywnej rezerwy, do wybranego szefa wojskowego centrum rekrutacji albo, w przypadku żołnierza aktywnej rezerwy, do dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz ten pełni służbę, w celu skierowania ich na szkolenie specjalistyczne.
§  10. 
1. 
W ramach programu SLA program szkolenia specjalistycznego w zakresie cyberbezpieczeństwa opracowuje:
1)
dla modułu podoficerskiego - Dyrektor Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa w uzgodnieniu z Dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni,
2)
dla modułu oficerskiego - Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej w uzgodnieniu z Dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
2. 
Szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa prowadzi się:
1)
w przypadku modułu podoficerskiego - w Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa w zamiejscowym Wydziale Szkoleń Specjalistycznych w Wałczu;
2)
w przypadku modułu oficerskiego - w Wojskowej Akademii Technicznej.
3. 
Szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa w ramach modułu podoficerskiego odbywa się przy wsparciu 100. batalionu łączności w Wałczu.
4. 
W ramach programu SLA programy szkolenia specjalistycznego w zakresie Wojsk Specjalnych i Żandarmerii Wojskowej opracowują w odniesieniu do modułu podoficerskiego i oficerskiego odpowiednio Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych i Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej.
5. 
W ramach programu SLA programy szkolenia specjalistycznego w zakresie innych specjalności wojskowych opracowują w zależności od potrzeb w odniesieniu do modułu podoficerskiego i oficerskiego - osoby właściwe.
6. 
Szkolenie specjalistyczne z zakresu Wojsk Specjalnych realizuje Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych w wyznaczonych jednostkach wojskowych Wojsk Specjalnych.
7. 
Szkolenie specjalistyczne z zakresu Żandarmerii Wojskowej realizuje Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej w wyznaczonych jednostkach organizacyjnych Żandarmerii Wojskowej.
8. 
Szkolenie specjalistyczne z zakresu innych specjalności wojskowych realizowane jest w wyznaczonych centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia lub jednostkach wojskowych.
9. 
Osoby właściwe w uzgodnieniu z Szefem CWCR:
1)
określają warunki prowadzonych kwalifikacji, o których mowa w § 9 ust. 2;
2)
przygotowują założenia organizacyjno-programowe szkolenia specjalistycznego w innych specjalnościach wojskowych, o których mowa w § 9 ust. 1.
10. 
Po ukończeniu szkolenia specjalistycznego dowódca jednostki wojskowej, komendant ośrodka szkolenia lub centrum szkolenia, w których realizowane było to szkolenie wydaje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia specjalistycznego, którego wzór określa załącznik nr 6 do decyzji.
§  11. 
Szef CWCR:
1)
koordynuje bieżącą realizację programu SLA we współpracy z przedstawicielami resortów zaangażowanych w realizację programu SLA i uczelni wyższych uczestniczących w tym programie oraz komórkami organizacyjnymi i jednostkami organizacyjnymi resortu obrony narodowej odpowiedzialnymi za organizację, przygotowanie i przeprowadzenie części praktycznej programu SLA;
2)
powołuje Komisję kwalifikacyjną do przeprowadzenia naboru studentów lub absolwentów uczelni wyższych do modułu oficerskiego w ramach programu SLA;
3)
powołuje Zespół w celu uzgodnienia programów kształcenia w ramach modułu oficerskiego opracowanych przez uczelnie wojskowe w przypadku konieczności ich zmiany;
4)
zatwierdza programy kształcenia w ramach modułu oficerskiego oraz programy szkolenia specjalistycznego;
5)
przygotowuje przedsięwzięcia szkoleniowo-metodyczne dla koordynatorów programu SLA w uczelniach wojskowych i koordynatorów programu SLA w uczelniach innych niż uczelnie wojskowe odpowiedzialnych za realizację zajęć przewidzianych dla części teoretycznej programu SLA;
6)
po zakończeniu roku akademickiego, w którym realizowany był programu SLA przygotowuje dla Ministra Obrony Narodowej i do wiadomości Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego informację dotyczącą podsumowania kształcenia w danym roku akademickim, w terminie do dnia 30 listopada danego roku;
7)
prowadzi kampanię informacyjno-promocyjną na rzecz programu SLA;
8)
wyznacza z CWCR osobę upoważnioną do obsługi platformy e-learningowej "Legia Akademicka" w zakresie realizacji zadań "Menadżera platformy", o której mowa § 17 pkt 4, w terminie do dnia 31 grudnia;
9)
przygotowuje i przeprowadza kampanie informacyjno-promocyjne wśród studentów i absolwentów uczelni wyższych po uzyskaniu zgody władz uczelni wojskowych i uczelni innych niż uczelnie wojskowe;
10)
zabezpiecza limit środków bojowych i pozoracji pola walki na szkolenia realizowane w ramach programu SLA;
11)
koordynuje współpracę pomiędzy Dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Dowódcą Komponentu Wojsk Specjalnych oraz Komendantem Głównym Żandarmerii Wojskowej oraz osobami właściwymi;
12)
określa termin rozpoczęcia i zakończenia szkolenia zdalnego w ramach kształcenia w module podoficerskim oraz przekazuje tę informację do Komendanta Regionalnego Centrum Informatyki Kraków poprzez Dowódcę Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w terminie do dnia 15 stycznia;
13)
ustala terminy realizacji szkolenia podstawowego, o którym mowa w art. 143 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305) oraz terminy realizacji kształcenia w module podoficerskim w części praktycznej, w letniej przerwie międzysemestralnej;
14)
przygotowuje listę uczelni wojskowych, uczelni innych niż uczelnie wojskowe oraz koordynatorów programu SLA, a następnie przesyła do Regionalnego Centrum Informatyki Kraków poprzez Dowódcę Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w terminie do dnia 2 stycznia;
15)
określa w porozumieniu z Dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni sposób postępowania z danymi, które będą gromadzone na platformie e-learningowej "Legia Akademicka". Określenie sposobu postępowania następuje przed rozpoczęciem roku akademickiego w którym realizowany będzie programu SLA, nie później niż do dnia 31 stycznia;
16)
dokonuje podziału limitu osobowego powołań według stanu średniorocznego żołnierzy rezerwy przeznaczonego na realizację ćwiczeń wojskowych w ramach programu SLA;
17)
określa w formie rozkazu zadania do wykonania przez podległe komórki organizacyjne i jednostki organizacyjne w zakresie:
a)
realizacji procesu naboru i powoływania ochotników na ćwiczenia wojskowe,
b)
ewidencjonowania i kwalifikowania ochotników na ćwiczenia wojskowe oraz sposobu doręczania dokumentów powołania.
§  12. 
Do zadań Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego należy:
1)
wdrożenie opracowanego przez osoby właściwe programu SLA dla modułu podoficerskiego na podstawie wniosków i rekomendacji z ewaluacji przebiegu ochotniczego szkolenia wojskowego, w uzgodnieniu z Szefem CWCR,
2)
wydanie rozkazu dla podległych komórek organizacyjnych i jednostek organizacyjnych, w którym określa:
a)
zasady uczestnictwa podległych komórek organizacyjnych i jednostek organizacyjnych w kampanii informacyjno-promocyjnej zachęcającej studentów i absolwentów uczelni wyższych do udziału w programie SLA, prowadzonej przez CWCR w uczelniach wojskowych i w uczelniach innych niż uczelnie wojskowe, po uzyskaniu zgody władz tych uczelni;
b)
zasady współpracy podległych organizatorów szkolenia z uczelniami wojskowymi i uczelniami innymi niż uczelnie wojskowe oraz ustala obowiązki planistyczne i sprawozdawcze w tym zakresie,
c)
zasady współpracy z Dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej, Dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Dowódcą Komponentu Wojsk Specjalnych oraz Komendantem Głównym Żandarmerii Wojskowej oraz z osobami właściwymi, odpowiednio po ich uzgodnieniu z nimi,
d)
zakres przygotowania i przekazania na potrzeby platformy e-learningowej "Legia Akademicka" aktualnych materiałów dydaktycznych dla koordynatorów programu SLA w uczelniach wojskowych i koordynatorów programu SLA w uczelniach innych niż uczelnie wojskowe oraz studentów i absolwentów uczelni wyższych realizujących szkolenie teoretyczne,
e)
sposób organizacji narad szkoleniowo-metodycznych z kadrą patronackich jednostek wojskowych oraz wyznaczonych podległych jednostek wojskowych prowadzących szkolenie praktyczne, w okresie poprzedzającym realizację tego szkolenia,
f)
organizację ćwiczeń wojskowych stanowiących realizację części praktycznej programu SLA w zakresie dotyczącym, w szczególności:
zabezpieczenia pod względem logistycznym szkolenia,
przygotowania pod względem merytorycznym kadry instruktorskiej do prowadzenia szkolenia w ramach programu SLA,
realizacji szkolenia zgodnie z programem kształcenia w części praktycznej programu SLA,
g)
wyznaczanie i kierowanie kadry instruktorskiej oraz kadry dydaktycznej w podległych komórkach organizacyjnych i jednostkach organizacyjnych niezbędnej do realizacji szkolenia w części teoretycznej programu SLA w module podoficerskim;
3)
zapewnienie w porozumieniu z wyznaczonym przez Szefa CWCR "Menadżerem platformy", dostępu do jednolitych multimedialnych materiałów i pomocy dydaktycznych (materiałów szkoleniowych) oraz innych materiałów według potrzeb, wytworzonych przez wskazane instytucje, do zabezpieczenia funkcjonowania platformy e-learningowej "Legia Akademicka", o której mowa § 17 pkt 4;
4)
wyznaczenie z podległych komórek organizacyjnych i jednostek organizacyjnych przedstawicieli do składu Komisji kwalifikacyjnej, o której mowa w § 11 pkt 2;
5)
wyznaczenie do dnia 31 stycznia, w uzgodnieniu z Szefem CWCR:
a)
patronackich jednostek wojskowych,
b)
jednostek wojskowych do realizacji części praktycznej programu SLA;
6)
nadzór nad realizacją szkolenia praktycznego w patronackich jednostkach wojskowych i wspierających jednostkach wojskowych oraz nadzór nad realizacją ćwiczeń wojskowych.
§  13. 
Organizatorzy szkolenia przedstawią Szefowi CWCR informacje dotyczące:
1)
harmonogramu narad szkoleniowo-metodycznych, kursów instruktorsko- metodycznych oraz innych przedsięwzięć szkoleniowych przygotowujących do przeprowadzenia części praktycznej programu SLA - do dnia 31 marca;
2)
gotowości do rozpoczęcia realizacji szkolenia studentów i absolwentów uczelni wyższych w ramach ćwiczeń wojskowych w części praktycznej - nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem szkolenia;
3)
zakończenia szkolenia studentów i absolwentów uczelni wyższych na ćwiczeniach wojskowych w zakresie części praktycznej programu SLA, w okresie do 30 dni od jej zakończenia, z uwzględnieniem:
a)
oceny przygotowania do szkolenia wytypowanych jednostek wojskowych, w tym dostępności bazy szkoleniowej, warunków bytowych oraz zabezpieczenia logistycznego,
b)
ogólnej liczby studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy ukończyli szkolenie w module podoficerskim programu SLA,
c)
ogólnej liczby studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy nie ukończyli części praktycznej szkolenia wraz z analizą przyczyn rezygnacji ze szkolenia,
d)
oceny przygotowania studentów i absolwentów uczelni wyższych do udziału w części praktycznej programu,
e)
wniosków i rekomendacji do wdrożenia w ramach kolejnych edycji programu SLA, w tym propozycji zmian legislacyjnych.
§  14. 
Do zadań Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej należy:
1)
wyznaczenie w formie rozkazu, w porozumieniu z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, patronackich jednostek wojskowych oraz wspierających jednostek wojskowych, w których realizowana będzie część praktyczna programu SLA, spośród podległych mu jednostek wojskowych;
2)
przedstawienie Szefowi CWCR do dnia 31 stycznia informacji dotyczącej wyznaczonych patronackich jednostek wojskowych oraz wspierających jednostek wojskowych, w których realizowana będzie część praktyczna programu SLA;
3)
wyznaczanie i kierowanie kadry instruktorskiej oraz kadry dydaktycznej niezbędnej do realizacji szkolenia w części teoretycznej programu SLA dla modułu podoficerskiego.
§  15. 
Do zadań Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej należy:
1)
organizowanie kwalifikacji do szkolenia specjalistycznego w korpusie osobowym Żandarmerii Wojskowej, o którym mowa w § 9 ust. 2;
2)
określenie potrzeb ilościowych do odbycia szkoleń specjalistycznych, o których mowa w § 9 ust. 1;
3)
wyznaczenie w porozumieniu z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w formie rozkazu, patronackich jednostek wojskowych oraz jednostek wojskowych, o których mowa w § 10 ust. 7;
4)
przedstawienie Szefowi CWCR do dnia 31 stycznia informacji o wyznaczonych patronackich jednostkach wojskowych;
5)
wyznaczenie przedstawiciela do składu Komisji kwalifikacyjnej, o której mowa w § 11 pkt 2;
6)
wyznaczenie przedstawiciela do składu Zespołu, o którym mowa w § 11 pkt 3;
7)
zatwierdzenie i wprowadzenie do szkolenia w ramach SLA programu szkolenia specjalistycznego z zakresu Żandarmerii Wojskowej, o których mowa w § 10 ust. 7;
8)
wyznaczanie kadry instruktorskiej i kadry dydaktycznej do realizacji szkoleń specjalistycznych, o których mowa w § 9 ust. 1, w zakresie korpusu osobowego Żandarmerii Wojskowej.
§  16. 
Do zadań Dowódcy Garnizonu Warszawa należy:
1)
wyznaczenie w formie rozkazu, w porozumieniu z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, patronackich jednostek wojskowych;
2)
przedstawienie Szefowi CWCR do dnia 31 stycznia informacji dotyczącej wyznaczonych patronackich jednostek wojskowych;
3)
wyznaczanie i kierowanie kadry instruktorskiej oraz kadry dydaktycznej niezbędnej do realizacji szkolenia w części teoretycznej programu SLA w module podoficerskim.
§  17. 
Do zadań Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni należy:
1)
organizowanie kwalifikacji do szkolenia specjalistycznego w korpusie osobowym kryptologii i cyberbezpieczeństwa, o których mowa w § 9 ust. 2;
2)
określenie limitów miejsc kandydatów na szkolenie specjalistyczne z zakresu cyberbezpieczeństwa w porozumieniu z jednostkami, o których mowa w § 10 ust. 2;
3)
zapewnienie poprzez Regionalne Centrum Informatyki Kraków, technicznego działania platformy e-learningowej Legia Akademicka, wspierającej proces szkolenia studentów i absolwentów uczelni wyższych, w tym administrowanie platformą, w obrębie której wyróżnia się następujące kategorie e-learningowe:
a)
dydaktyczną - dedykowaną nauczycielom akademickim realizującym szkolenie teoretyczne w uczelniach wojskowych i w uczelniach innych niż uczelnie wojskowe,
b)
szkoleniową - dedykowaną studentom i absolwentom uczelni wyższych w obrębie modułu podoficerskiego oraz modułu oficerskiego,
c)
ankietową - dedykowaną badaniom społecznym w ramach ewaluacji programu SLA,
d)
"szkolenie specjalistyczne" - dedykowane procesowi kwalifikacji uczestników szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz stosownie do potrzeb w innych specjalnościach;
4)
realizacja zadania, o którym mowa w pkt 3, poprzez:
a)
zabezpieczenie działania platformy e-learningowej "Legii Akademickiej",
b)
nadzorowanie przestrzegania zasad panujących na platformie e-learningowej "Legii Akademickiej",
c)
upoważnienie wyznaczonego przedstawiciela do obsługi platformy e-learningowej "Legia Akademicka" w zakresie zadań "Menadżera kategorii" szkolenia specjalistycznego z zakresu cyberbezpieczeństwa w terminie do dnia 31 grudnia,
d)
upoważnienie wyznaczonego przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przedstawiciela jednostki wojskowej podległej Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych do obsługi platformy e-learningowej "Legia Akademicka" w zakresie realizacji zadań "Menadżera kategorii" dydaktycznej i "Menadżera kategorii" szkoleniowej w terminie do dnia 31 grudnia,
e)
upoważnienie wyznaczonego przez Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej przedstawiciela Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej do obsługi platformy e-learningowej "Legia Akademicka" w zakresie realizacji zadań "Menadżera kategorii" ankietowej,
f)
organizowanie i przeprowadzanie, w porozumieniu z Szefem CWCR, szkolenia dla moderatorów i koordynatorów programu SLA w uczelniach wojskowych oraz koordynatorów programu SLA w uczelniach innych niż uczelnie wojskowe w zakresie użytkowania i pracy na platformie e-learningowej "Legia Akademicka" - w terminie do dnia 31 stycznia;
5)
wyznaczanie przedstawiciela do składu Komisji kwalifikacyjnej, o której mowa w § 11 pkt 2;
6)
wyznaczanie przedstawiciela do składu Zespołu, o którym mowa w § 11 pkt 3.
§  18. 
Do zadań Dyrektor Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej należy:
1)
realizowanie działań informacyjno-promocyjnych dotyczących wydarzeń i przedsięwzięć z udziałem Ministra Obrony Narodowej, realizowanych w ramach kampanii, o której mowa w § 11 pkt 7;
2)
zabezpieczenie materiałów promocyjno-informacyjnych na potrzeby kampanii, o której mowa w § 11 pkt 7;
3)
przeprowadzanie, poprzez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, cyklicznych ankietowych badań społecznych ze studentami i absolwentami uczelni wyższych odbywającymi szkolenie w ramach ćwiczeń wojskowych, w oparciu o ankiety zamieszczone w zakładce "Legia Akademicka" na portalu e-learningowym "Legia Akademicka", na potrzeby procesu ewaluacji programu SLA, których wyniki przedstawia Szefowi CWCR w terminie do dnia 31 października;
4)
wyznaczenie przedstawiciela do obsługi platformy e-learningowej "Legia Akademicka" w zakresie realizacji zadań "Menadżera kategorii" ankietowej.
§  19. 
Do zadań Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wojskowego należy:
1)
określenie zadań organizacyjnych do wykonania przez rektorów-komendantów uczelni wojskowych w zakresie:
a)
terminów realizacji szkoleń dla poszczególnych modułów kształcenia,
b)
organizacji ćwiczeń wojskowych przez uczelnie wojskowe realizujące program SLA w ramach modułu oficerskiego,
c)
realizacji kształcenia studentów i absolwentów uczelni wyższych w module oficerskim, zgodnie z obowiązującym programem kształcenia w tym module,
d)
realizacji części teoretycznej programu SLA w module podoficerskim zgodnie z obowiązującym programem kształcenia;
2)
wyznaczenie przedstawiciela do składu Komisji kwalifikacyjnej, o której mowa w § 11 pkt 2;
3)
wyznaczenie przedstawiciela do składu Zespołu, o którym mowa w § 11 pkt 3;
4)
przedstawianie Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Szefowi CWCR informacji dotyczącej:
a)
wyznaczonych uczelni wojskowych do realizacji programu kształcenia do dnia 30 października,
b)
gotowości do rozpoczęcia realizacji ćwiczeń wojskowych studentów i absolwentów uczelni wyższych w ramach modułu oficerskiego - nie później niż na 14 dni przed rozpoczęciem szkolenia;
5)
przekazanie Szefowi CWCR oraz do wiadomości Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zbiorczego sprawozdania końcowego za uczelnie wojskowe z realizacji części teoretycznej programu SLA w module podoficerskim oraz realizacji programu SLA w module oficerskim w terminie do 45 dni od dnia ich zakończenia.
§  20. 
Zobowiązuje się rektorów-komendantów uczelni wojskowych uczestniczących w programie SLA do:
1)
opracowania programów kształcenia dla modułu oficerskiego, które uzgodnią z Zespołem, o którym mowa w § 11 pkt 3, i przedstawią do zatwierdzenia Szefowi CWCR, także w przypadku ich zmiany;
2)
wyznaczenia koordynatora programu SLA odpowiedzialnego za:
a)
prowadzenie ewidencji wniosków złożonych przez studentów i absolwentów uczelni wyższych w sprawie przyjęcia ich na zajęcia z zakresu części teoretycznej programu SLA w module podoficerskim,
b)
skierowania studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy złożyli wnioski w sprawie przyjęcia ich na zajęcia w części teoretycznej programu SLA w module podoficerskim, a nie odbyli dotychczas szkolenia podstawowego, o którym mowa w art. 143 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, do wojskowego centrum rekrutacji w celu ustalenia terminu realizacji szkolenia podstawowego,
c)
sporządzanie do dnia 31 grudnia wykazu studentów i absolwentów uczelni wyższych przystępujących do odbycia szkolenia w części teoretycznej programu SLA w module podoficerskim, którego wzór określa załącznik nr 7 do decyzji, i przesłanie go Szefowi CWCR w formie elektronicznej,
d)
przygotowanie planów szkolenia na podstawie zatwierdzonych przez Szefa CWCR programów kształcenia w module oficerskim, o których mowa w pkt 1 oraz koordynowanie ich realizacji,
e)
przygotowanie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia teoretycznego z wynikiem pozytywnym w module podoficerskim,
f)
przygotowanie świadectwa ukończenia szkolenia w module oficerskim,
g)
zorganizowanie i przeprowadzenie zakończenia części teoretycznej szkolenia w module podoficerskim;
3)
zorganizowania i przeprowadzenia naboru studentów i absolwentów uczelni wyższych do programu SLA w części teoretycznej w module podoficerskim;
4)
prowadzenia kampanii informacyjno-promocyjnej zachęcającej studentów i absolwentów uczelni wyższych do udziału w programie SLA;
5)
przygotowania kadry dydaktycznej w uczelniach wojskowych oraz przeprowadzenie w uzgodnieniu z dowódcą wspierającej jednostki wojskowej szkolenia metodycznego przygotowującego kadrę dowódczą i instruktorską jednostki wojskowej do prowadzenia szkolenia w module oficerskim w części kształcenia określonej programem szkolenia do realizacji w wspierającej jednostce wojskowej;
6)
podpisania umowy, o której mowa w § 8 ust. 4, a także do:
a)
zorganizowania i przeprowadzenia części teoretycznej programu modułu podoficerskiego w grupach szkoleniowych liczących nie mniej niż 20 osób,
b)
wydawania studentom i absolwentom uczelni wyższych zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, o którym mowa w § 5 ust. 3,
c)
przekazania sprawozdania końcowego z realizacji w uczelni wojskowej części teoretycznej programu SLA w module podoficerskim oraz realizacji części teoretycznej i praktycznej w module oficerskim Szefowi CWCR oraz do wiadomości Dyrektorowi Departamentu Szkolnictwa Wojskowego w terminie do 30 dni od dnia ich zakończenia,
d)
przekazania szefowi oddziału zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego ze względu na siedzibę uczelni wojskowej:
do dnia 31 grudnia wykazu studentów i absolwentów uczelni wyższych, o których mowa w pkt 2 lit. b i c,
do dnia 31 maja wniosków studentów i absolwentów uczelni wyższych o powołanie na szkolenie praktyczne w module podoficerskim;
7)
sporządzenia wniosków, w odniesieniu do osób, które ukończyły moduł oficerski, spełniających wymagania do mianowania na pierwszy stopień wojskowy w korpusie oficerów;
8)
przedstawienia Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Szefowi CWCR informacji dotyczącej zakończenia szkolenia studentów i absolwentów uczelni wyższych na ćwiczeniach wojskowych w zakresie modułu oficerskiego, w terminie do 30 dni od dnia jego zakończenia, z uwzględnieniem:
a)
oceny przygotowania uczelni wojskowej do szkolenia, w tym dostępności bazy szkoleniowej, warunków bytowych oraz zabezpieczenia logistycznego,
b)
analizy stawiennictwa do uczelni wojskowej studentów i absolwentów uczelni wyższych w module oficerskim,
c)
ogólnej liczby studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy ukończyli szkolenie w module oficerskim,
d)
ogólnej liczby studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy nie ukończyli szkolenia w module oficerskim wraz z analizą przyczyn rezygnacji ze szkolenia,
e)
uzyskanych wyników ze szkolenia w module oficerskim, w tym wyników egzaminu oficerskiego z uwzględnieniem terminu i miejsca przeprowadzenia egzaminu poprawkowego (dodatkowego),
f)
analizy ilości przydzielonych przez CWCR oraz wykorzystanych do szkolenia środków materiałowo-technicznych, w tym amunicji i środków pozoracji pola walki,
g)
analizy zagrożeń i wyzwań, w tym oceny przygotowania studentów i absolwentów uczelni wyższych do udziału w programie SLA w ramach modułu oficerskiego, z uwzględnieniem silnych i słabych stron,
h)
wniosków i rekomendacji do wdrożenia w ramach kolejnych edycji programu SLA, w tym propozycji zmian legislacyjnych;
9)
niezwłocznego informowania Szefa CWCR o problemach i zagrożeniach w realizacji programu SLA.
§  21. 
Wielkość środków finansowych, o których mowa w § 8 ust. 2, ustalana jest na podstawie iloczynu liczby grup szkoleniowych zgłoszonych przez uczelnie wojskowe i kwoty 5 300 zł za jedną grupę szkoleniową.
§  22. 
Uczelnie wojskowe przechowują dokumentację związaną z realizacją programu SLA przez okres nie krótszy niż 10 lat od dnia zakończenia realizacji w danym roku akademickim programu SLA.
§  23. 
1. 
Szef CWCR występuje za pośrednictwem Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wojskowego do uczelni wojskowej o przekazanie informacji i wyjaśnień umożliwiających ocenę prawidłowości rozliczenia i wykorzystania środków finansowych przyznanych na realizację programu SLA w danym roku akademickim.
2. 
Osoby, o których mowa w ust. 1, mogą przeprowadzić czynności sprawdzające w zakresie:
1)
zgodności realizowanych wydatków z celami programu SLA;
2)
celowości i gospodarności w wykorzystaniu środków finansowych otrzymanych na realizację programu SLA;
3)
stanu realizacji programu SLA;
4)
terminowego złożenia przez uczelnie wojskowe merytorycznego raportu końcowego z realizacji programu SLA;
5)
oceny prawidłowości dokonywania rozliczeń merytorycznych i finansowych przekazanych środków finansowych na realizacje programu SLA.
§  24. 
Osoby zajmujące kierownicze stanowiska w Ministerstwie Obrony Narodowej, dyrektorzy (szefowie, dowódcy, komendanci, kierownicy) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, stosownie do właściwości, udzielą niezbędnej pomocy i wsparcia instytucjom uczestniczącym w programie SLA w realizacji postanowień decyzji.
§  25. 
Koordynatorzy programu SLA uczelni wojskowych zobowiązani są do przesłania danych studentów i absolwentów uczelni wyższych do "Menadżera platformy" w formie określonej podczas szkolenia dla koordynatorów, uwzględniając techniczne i organizacyjne środki ochrony danych osobowych, w terminie do 7 dni przed rozpoczęciem szkolenia.
§  26. 
Traci moc decyzja Nr 122/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 września 2021 r. w sprawie programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów "Legia Akademicka" (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 194).
§  27. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK w sprawie przystąpienia do realizacji ochotniczego szkolenia wojskowego w ramach Szkoły Legii Akademickiej

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ZAŚWIADCZENIE O UKOŃCZENIU SZKOLENIA TEORETYCZNEGO W SZKOLE LEGII AKADEMICKIEJ

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

WNIOSEK o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych w module: podoficerskim*, oficerskim* ochotniczego szkolenia wojskowego w Szkołach Legii Akademickiej

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

ZAŚWIADCZENIE O UKOŃCZENIU SZKOLENIA PRAKTYCZNEGO W MODULE PODOFICERSKIM OCHOTNICZEGO SZKOLENIA WOJSKOWEGO W SZKOLE LEGII AKADEMICKIEJ

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

ŚWIADECTWO UKOŃCZENIA SZKOLENIA

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR

ZAŚWIADCZENIE O UKOŃCZENIU SZKOLENIA SPECJALISTYCZNEGO OCHOTNICZEGO SZKOLENIA WOJSKOWEGO W SZKOLE LEGII AKADEMICKIEJ

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WZÓR

WYKAZ studentów i absolwentów przystępujących do ochotniczego szkolenia wojskowego w Szkole Legii Akademickiej

Lp.Nazwisko

i Imię

PESELAdres zameldowaniaAdres do korespondencjiTelefon kontaktowyAdres poczty elektronicznejNazwa uczelni wyższejKierunek studiówAktualny rok studiów, nr albumu* (w przypadku absolwenta podać rok ukończenia studiów)Planowany rok ukończenia studiów *Przystąpił (-a) do kwalifikacji wojskowej

(TAK / NIE)

Karany (-a) za przestępstwo umyślne

(TAK / NIE)

Informacja o prowadzonych postępowaniach karnych
1.
2.

*nie dotyczy absolwentów

1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 583, 655, 682, 807, 1010, 1079, 1117, 1459, 2185 i 2306.