Sposób reagowania w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w przypadku uzyskania informacji o wystąpieniu zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ABW.2011.1.14

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 2011 r.

DECYZJA Nr 12
SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
z dnia 31 stycznia 2011 r.
w sprawie sposobu reagowania w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w przypadku uzyskania informacji o wystąpieniu zdarzenia o charakterze terrorystycznym

Na podstawie § 1 statutu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 73 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie nadania statutu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (M.P. Nr 26, poz. 432, z późn. zm.) postanawia się, co następuje:
§  1.
1.
W centrali Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanej dalej "ABW", i w delegaturach ABW powołuje się Zespoły reagowania, zwane dalej "Zespołami".
2.
W skład Zespołów wchodzą:
1)
funkcjonariusze pionu postępowań karnych, odpowiednio w centrali ABW i delegaturach ABW, będący jednocześnie kierownikami Zespołów,
2)
funkcjonariusze innych pionów, odpowiednio w centrali ABW i delegaturach ABW, w szczególności pionu przeciwdziałania terroryzmowi.
3.
Decyzję o podjęciu działania przez Zespół, właściwy ze względu na miejsce wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, o którym mowa w art. 3 pkt 11 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. Nr 89, poz. 590, z późn. zm.), podejmuje w przypadku uzyskania informacji o wystąpieniu takiego zdarzenia, odpowiednio, Dyrektor Departamentu Postępowań Karnych ABW albo dyrektor właściwej delegatury ABW.
4.
W przypadku podjęcia działania, o którym mowa w ust. 3, do zadań Zespołów należy:
1)
rozpoznanie charakteru zdarzenia i zebranie informacji pozwalających na dokonanie oceny pod kątem zaistnienia czynu, o którym mowa w art. 115 § 20 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553. z późn. zm.);
2)
niezwłoczne przekazanie informacji, o których mowa w pkt 1, odpowiednio Dyrektorowi Departamentu Postępowań Karnych ABW albo dyrektorowi właściwej delegatury ABW, który podejmuje decyzję co do sposobu dalszego postępowania.
5.
W przypadku, gdy zebrane informacje wskazują na to, że na obszarze działania delegatury ABW zaistniał czyn, o którym mowa w art. 115 § 20 Kodeksu karnego, albo rozpoznanie, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, uprawdopodabnia możliwość zaistnienia takiego czynu, dyrektor właściwej delegatury ABW niezwłocznie przekazuje informacje o tym Dyrektorowi Departamentu Postępowań Karnych ABW i kieruje do realizacji zadań właściwą Stałą Grupę Zadaniową, o której mowa w § 3 ust. 1.
6.
Członkowie Zespołów pełnią rotacyjne dyżury telefoniczne, zgodnie z grafikami dyżurów obowiązującymi w macierzystych jednostkach organizacyjnych ABW.
§  2.
1.
W centrali ABW powołuje się Sztab zadaniowy, zwany dalej "Sztabem".
2.
Szefem Sztabu jest Dyrektor Departamentu Postępowań Karnych ABW albo wyznaczona przez niego osoba.
3.
W skład Sztabu wchodzą kierownicy albo zastępcy kierowników następujących jednostek organizacyjnych ABW:
1)
Departamentu Kontrwywiadu ABW;
2)
Departamentu Ochrony Ekonomicznych Interesów Państwa i Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej ABW;
3)
Departamentu Przeciwdziałania Terroryzmowi ABW;
4)
Departamentu Zabezpieczenia Technicznego ABW;
5)
Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW;
6)
Centrum Antyterrorystyczne ABW;
7)
Biura Badań Kryminalistycznych ABW;
8)
Biura Administracyjno-Gospodarcze ABW;
9)
Inspektoratu Nadzoru, Kontroli i Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW

oraz po jednej osobie przez nich wyznaczonej.

4.
Decyzję o podjęciu działań przez Sztab - po uzyskaniu zgody Szefa ABW podejmuje w przypadku zaistnienia czynu, o którym mowa w art. 115 § 20 Kodeksu karnego, albo jeżeli rozpoznanie, o którym mowa w § 1 ust. 4 pkt 1, uprawdopodobni możliwość zaistnienia takiego czynu, Szef Sztabu.
5.
Do zadań Sztabu należy:
1)
skoordynowanie działań związanych z realizacją czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych i analityczno-informacyjnych podejmowanych przez jednostki organizacyjne ABW w związku z popełnieniem albo możliwością popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym;
2)
zorganizowanie współpracy z krajowymi i międzynarodowymi podmiotami uprawnionymi do prowadzenia czynności operacyjno- rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych i analityczno-informacyjnych, prowadzenia działań ratowniczych albo działań wymagających specjalistycznej wiedzy i sprzętu;
3)
przekazywanie informacji dotyczących zaistniałego zdarzenia do krajowych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny, w tym przekazanie informacji do środków masowego przekazu.
6.
Szef Sztabu, w szczególności:
1)
kieruje pracami Sztabu;
2)
określa, w zakresie dotyczącym zaistniałego zdarzenia, działania poszczególnych jednostek organizacyjnych ABW i kieruje ich wykonaniem;
3)
na bieżąco informuje kierownictwo ABW o sytuacji oraz podjętych i planowanych działaniach;
4)
nawiązuje współpracę z właściwymi krajowymi służbami, informuje je o sytuacji i określa zakres oczekiwanego od nich wsparcia;
5)
podejmuje, w razie konieczności, decyzję o powołaniu, bezpośrednio na miejscu zdarzenia, Terenowego Punktu Dowodzenia wskazując jego skład, w tym dowódcę, oraz zadania.
7.
Szef Sztabu może powołać do jego prac przedstawicieli innych, niż wymienione w ust. 2, jednostek organizacyjnych ABW.
8.
Szef Sztabu może powołać do jego prac osoby spoza ABW, jeżeli jest to niezbędne do prawidłowego wykonania zadań Sztabu.
§  3.
1.
W delegaturach ABW powołuje się Stałe Grupy Zadaniowe, zwane dalej "Grupami".
2.
Grupami kierują dyrektorzy delegatur ABW albo ich zastępcy.
3.
W skład Grup wchodzą:
1)
naczelnicy lub zastępcy naczelników wydziałów postępowań karnych delegatur ABW;
2)
kierownicy komórek przeciwdziałania terroryzmowi delegatur ABW;
3)
funkcjonariusze innych pionów w delegaturach ABW, jeżeli dyrektorzy delegatur ABW tak zadecydują.
4.
Do zadań Grup należy:
1)
pozyskanie informacji związanych ze zdarzeniem, o którym mowa w § 1 ust. 3 i przekazanie ich Dyrektorowi Departamentu Postępowań Karnych ABW;
2)
nawiązanie współpracy z właściwymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i porządek publiczny w celu określenia konkretnych czynności, które powinny zostać zrealizowane przez funkcjonariuszy ABW na miejscu zdarzenia.
§  4.
1.
Kierownicy jednostek organizacyjnych ABW przekazują Dyżurnej Służbie Operacyjnej ABW i Centrum Antyterrorystycznemu ABW dane osobowe (stopień, imię i nazwisko, nr telefonu służbowego) podległych im:
1)
funkcjonariuszy, o których mowa w § 1 ust. 2;
2)
funkcjonariuszy wyznaczonych do składu Sztabu.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1, podlegają bieżącej aktualizacji.
§  5.
Traci moc decyzja nr 201 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 30 września 2009 r. w sprawie zapewnienia stałego działania zespołu reagowania w centrali Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w przypadku uzyskania informacji o wystąpieniu lub możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym.
§  6.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.