Sposób postępowania ze zbędnym lub zużytym sprzętem transportowym Policji.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2017.60

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 2017 r.

WYTYCZNE Nr 4
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 7 września 2017 r.
w sprawie sposobu postępowania ze zbędnym lub zużytym sprzętem transportowym Policji

Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2016 r. poz. 1782, z późn. zm.) postanawia się, co następuje:
§  1. 
1. 
Wytyczne określają sposób wykonywania przez kierowników jednostek organizacyjnych Policji zadań określonych w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu gospodarowania niektórymi składnikami majątku Skarbu Państwa (Dz. U. poz. 729), zwanego dalej "rozporządzeniem".
2. 
Wytyczne stosuje się do pojazdów i jednostek pływających stanowiących wyposażenie Policji, zwanych dalej "sprzętem transportowym", zakwalifikowanych do kategorii zbędnych lub zużytych w rozumieniu § 2 pkt 1 i 3 rozporządzenia.
3. 
Ilekroć w wytycznych jest mowa o "jednostce Policji", należy przez to rozumieć jednostkę organizacyjną Policji prowadzącą gospodarkę transportową w rozumieniu § 2 pkt 4 zarządzenia nr 66 Komendanta Głównego Policji z dnia 9 października 2014 r. w sprawie szczegółowych zasad użytkowania materiałów pędnych i smarów w Policji (Dz. Urz. KGP poz. 130).
§  2. 
1. 
W jednostkach Policji przeprowadza się analizę, o której mowa w § 5 ust. 1 rozporządzenia.
2. 
Jeżeli w wyniku analizy, o której mowa w ust. 1, okaże się, że dalsze wykorzystywanie składników sprzętu transportowego jest niemożliwe lub niecelowe z przyczyn określonych w § 2 pkt 1 i 3 rozporządzenia, kierownik jednostki Policji lub osoba przez niego upoważniona powołuje komisję, o której mowa w § 5 ust. 2 rozporządzenia.
3. 
Komisja, kierując się ustaleniami, o których mowa w § 2 pkt 1 i 3 rozporządzenia, stosuje następujące szczegółowe kryteria oceny przydatności sprzętu transportowego do dalszego użytkowania:
1)
jako zbędny z powodu niezdatności do dalszego użytku i nieopłacalności naprawy kwalifikuje się sprzęt transportowy o stopniu przydatności dla Policji wynoszącym 0%, obliczonym na podstawie § 3;
2)
sprzęt transportowy eksploatowany w warunkach uznanych przez komisję za trudne, w szczególności pojazdy komórek organizacyjnych ruchu drogowego wyposażone w wideorejestratory (pojazdy RD-VIDEO), może być zakwalifikowany jako zbędny przy stopniu przydatności dla Policji wynoszącym nie więcej niż 40%;
3)
naprawę sprzętu transportowego uszkodzonego lub zniszczonego uznaje się za nieopłacalną, jeżeli koszt naprawy przekracza 70% wartości sprzętu przed uszkodzeniem lub zniszczeniem.
§  3. 
1. 
Stopień przydatności sprzętu transportowego dla Policji oznacza się symbolem "Sp" i określa jako różnicę między stopniem przydatności sprzętu w stanie nowym a stopniem zmniejszenia tej przydatności z powodu przebiegu lub okresu eksploatacji.
2. 
Normatywne przebiegi całkowite sprzętu transportowego, oznaczone symbolem "Ps", oraz całkowite czasy eksploatacji sprzętu transportowego, oznaczone symbolem "Ce", są określone dla poszczególnych rodzajów sprzętu transportowego w załączniku nr 1 do wytycznych.
3. 
"Sp" dla sprzętu transportowego określonego w części I - Normatywny przebieg całkowity "Ps" - załącznika nr 1 do wytycznych wylicza się według wzoru:

"Pr" oznacza rzeczywisty przebieg sprzętu tran sportowego.

4. 
Dla sprzętu transportowego określonego w części II - Całkowity czas eksploatacji "Ce" - załącznika nr 1 do wytycznych, "Sp" wylicza się według wzoru:

gdzie "Cu" oznacza rzeczywisty czas eksploatacji sprzętu transportowego.

§  4. 
1. 
Komisja dokumentuje w protokole sporządzanym według wzoru określonego w załączniku nr 2 do wytycznych - ocenę przydatności sprzętu transportowego do dalszego użytkowania oraz celowości i zakresu demontażu nieuszkodzonych podzespołów lub części sprzętu z przeznaczeniem do wykorzystania w celu przywrócenia sprawności innych egzemplarzy sprzętu transportowego, eksploatowanych w jednostce Policji.
2. 
Przy dokonywaniu oceny ustala się w szczególności:
1)
wartość rynkową sprzętu transportowego w stanie przed uszkodzeniem lub zniszczeniem, oznaczaną symbolem "W";
2)
koszt naprawy elementów uszkodzonych lub odtworzenia elementów zniszczonych, oznaczany symbolem "Kn";
3)
procentowy stosunek kosztów określonych w pkt 2 do wartości rynkowej określonej w pkt 1, oznaczany symbolem "Pu";
4)
wartość rynkową pozostałości sprzętu transportowego, oznaczaną symbolem "Wrp".
3. 
"Wr" ustala się w zaokrągleniu do setek złotych, poprzez porównanie z wartościami sprzętu transportowego o najbardziej zbliżonych parametrach technicznych i eksploatacyjnych, podawanymi w publikacjach z notowaniami lokalnego lub krajowego rynku motoryzacyjnego.
4. 
"Kn" ustala się na podstawie opisu uszkodzeń sprzętu transportowego sporządzonego przez komisję lub uprawnionego rzeczoznawcę albo zawartego w protokole oględzin sporządzonym przez rzeczoznawcę zakładu ubezpieczeń.
5. 
"Wrp" ustala się z uwzględnieniem szacunkowego kosztu koniecznej naprawy do wartości rynkowej określanej w sposób ustalony w ust. 3.
6. 
"W", "Wrp" oraz "Kn" mogą być ustalane z wykorzystaniem specjalistycznych programów informatycznych.
7. 
Przy dokonywaniu ocen, o których mowa w ust. 3 i 4, mogą być wykorzystywane informacje zawarte w opiniach rzeczoznawców oraz dokumentacji napraw i innych czynności obsługowych sprzętu transportowego, dołączane do protokołu.
§  5. 
1. 
Wykaz pojazdów zakwalifikowanych jako zbędne lub zużyte, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do wytycznych, komisja przedkłada kierownikowi jednostki Policji lub osobie przez niego upoważnionej w celu podjęcia decyzji w zakresie wnioskowanego przez komisję sposobu zagospodarowania sprzętu transportowego.
2. 
Przed podjęciem decyzji o sposobie zagospodarowania sprzętu transportowego kierownik jednostki Policji lub osoba przez niego upoważniona przekazuje do pozostałych, jednostek Policji informację o każdym egzemplarzu sprzętu uznanym za zbędny lub zużyty, ze wskazaniem terminu, w jakim można zgłaszać wniosek o jego przejęcie, jeżeli został on uznany za przydatny do wykorzystania w jakiejkolwiek z pozostałych jednostek.
3. 
Sprzęt transportowy uznany za zbędny lub zużyty zabezpiecza się przed zdekompletowaniem lub zniszczeniem do czasu zagospodarowania w sposób określony przez kierownika jednostki Policji lub osobę przez niego upoważnioną, i pozbawia cech służbowego przeznaczenia, w tym urządzeń uprzywilejowania w ruchu drogowym, łączności policyjnej, techniki operacyjnej i oznakowania, oraz wymontowuje się inne dodatkowe wyposażenie policyjne.
4. 
Czynności, o którym mowa w ust. 3, dokumentuje się w protokole sporządzonym przez osoby wyznaczone do tej czynności przez przewodniczącego komisji, zawierającym następujące informacje o sprzęcie:
1)
marka;
2)
typ;
3)
model;
4)
rok produkcji;
5)
numer wewnętrzny;
6)
numer rejestracyjny;
7)
numer VIN lub numer podwozia i nadwozia;
8)
rodzaj i pojemność silnika;
9)
przebieg

- a także wykaz uzyskanych w wyniku demontażu podzespołów i części zamiennych.

5. 
Ze zdekompletowanym sprzętem transportowym postępuje się w sposób określony w rozdziale 5 rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Z zastrzeżeniem ust. 2, sprzęt transportowy uznany za zbędny lub zużyty sprzedaje się, wydzierżawia, wynajmuje, nieodpłatnie przekazuje albo daruje w sposób określony w rozdziale 3 i 4 rozporządzenia.
2. 
Zakwalifikowany jako zbędny lub zużyty sprzęt transportowy uzyskany przez Policję w drodze darowizny lub użyczenia albo zakupu z zastrzeżeniem zwrotu sprzedaje się, wydzierżawia lub wynajmuje albo zwraca z dochowaniem warunków określonych w odpowiedniej umowie darowizny, użyczenia lub zakupu z zastrzeżeniem zwrotu.
3. 
Kierownik jednostki Policji lub osoba przez niego upoważniona może podjąć decyzję o przeznaczeniu lub przekazaniu zbędnego lub zużytego sprzętu transportowego na cele szkoleniowe lub na eksponaty jednostkom lub komórkom organizacyjnym Policji.
§  7. 
1. 
Likwidacja sprzętu transportowego, który nie został zbyty lub zagospodarowany w sposób wskazany w § 6, następuje w trybie określonym w rozdziale 5 rozporządzenia.
2. 
Likwidację sprzętu transportowego przeprowadza się w sposób uwzględniający wymogi określone w odrębnych przepisach o ochronie środowiska oraz o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
§  8. 
Wytyczne wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Normatywne przebiegi całkowite oraz całkowite czasy eksploatacji sprzętu transportowego Policji

CZĘŚĆ  I.

NORMATYWNY PRZEBIEG CAŁKOWITY "PS"

RODZAJ SPRZĘTU TRANSPORTOWEGO*Normatywny przebieg całkowity "Ps" w tys. km
SAMOCHODY OSOBOWE
oznakowane i nieoznakowane z segmentów A i B200
oznakowane i nieoznakowane z segmentu C230
RD-VIDEO i pozostałe z segmentu D300
osobowe terenowe oznakowane i nieoznakowane250
FURGONY
patrolowe, nieoznakowane, wypadowe250
małe więźniarki300
POJAZDY SPECJALISTYCZNE
duże więźniarki, ambulanse poczty specjalnej400
pozostały sprzęt400
AUTOBUSY
autobusy (minibusy i busy)400
MOTOCYKLE
motocykle RD30
motocykle pozostałe30

CZĘŚĆ  II.

CAŁKOWITY CZAS EKSPLOATACJI "CE"

RODZAJ SPRZĘTU TRANSPORTOWEGO*Całkowity czas eksploatacji "Ce" w latach
furgony ETDiE, APRD, APS12
ciężarowe skrzyniowe, wywrotki i inne20
przyczepy specjalistyczne15
przyczepy skrzyniowe20
POJAZDY SPECJALISTYCZNE
AW20
AP, AWGŁ/RO, LRAD15
TO/LTO, osobowe terenowe opancerzone20
PE, A MW, RSD, ambulanse sanitarne, pozostałe pojazdy specjalistyczne12
ciągniki rolnicze, koparki, wózki widłowe25
pozostały sprzęt - motorowery, skutery, quady, inne12
SPRZĘT PŁYWAJĄCY
łodzie patrolowe kategorii R-120
łodzie patrolowe kategorii R-2 lub R-3 z silnikiem zaburtowym15
łodzie patrolowe kategorii R-2 lub R-3 z silnikiem zabudowanym15
łodzie pozostałe15
* Należy przyjąć definicje sprzętu transportowego Policji zgodne z przepisami zarządzenia nr 9 Komendanta Głównego Policji z dnia 5 maja 2015 r. w sprawie norm wyposażenia jednostek i komórek organizacyjnych Policji oraz policjantów w sprzęt transportowy (Dz. Urz. KGP poz. 29, z późn. zm.).

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

.................................................... ........................................

(nazwa jednostki Policji) (miejscowość, data)

L. dz. .............................

OCENY PRZYDATNOŚCI SPRZĘTU TRANSPORTOWEGO

DO DALSZEGO UŻYTKOWANIA

Komisja powołana w dniu ..................................................................................................,

przez: ................................................................................................................................,

(kierownik jednostki Policji)

w składzie:

1) przewodniczący - .........................................................................................................,

(stopień, imię, nazwisko, stanowisko służbowe

2) ..................................................................................................................................,

(stopień, imię, nazwisko, stanowisko służbowe

3) ..................................................................................................................................,

(stopień, imię, nazwisko, stanowisko służbowe

działając na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu gospodarowania niektórymi składnikami majątku Skarbu Państwa (Dz. U. poz. 729) oraz wytycznych nr .... Komendanta Głównego Policji z dnia ....................... 2017 r. w sprawie sposobu postępowania ze zbędnym lub zużytym sprzętem transportowym Policji (Dz. Urz. KGP poz. ....), dokonała oceny przydatności do dalszego użytkowania następującego sprzętu transportowego:

nazwa (rodzaj) ................................................................................................................... ,

marka .........................................., typ ....................................., model .................................., rok produkcji ..................., numer wewnętrzny ......................., numer rejestracyjny .........................,

numer: VIN/podwozia/nadwozia1) ........................................, rodzaj silnika .............................., pojemność ....................., przebieg ................... km, dodatkowe wyposażenie: .................................................................................................................... ,

......................................................................................................................................... ,

......................................................................................................................................... ,

..........................................................................................................................................

1. Stopień przydatności sprzętu transportowego dla Policji "Sp" wynosi .................... %:

a) Pr = ........, Ps = ......, 1)

b) Cu = ......, Ce = ......, 1)

2. Opis stanu technicznego oraz wyglądu zewnętrznego sprzętu transportowego oraz opis stanu zużycia poszczególnych podstawowych podzespołów:

....................................................................................................................................

....................................................................................................................................

....................................................................................................................................

3. Wartość rynkowa sprzętu transportowego "Wr" w stanie przed awarią/wypadkiem/ kolizją/zniszczeniem1) komisja szacuje na kwotę .......................... zł, na podstawie2)

....................................................................................................................................

Ustalono z wykorzystaniem programu informatycznego: ....................................................................................................................................

4. Koszt naprawy lub odtworzenia uszkodzonych lub zniszczonych elementów sprzętu

transportowego "Kn", komisja szacuje na kwotę: ........................ zł, na podstawie2)

....................................................................................................................................

Ustalono z wykorzystaniem programu informatycznego: ....................................................................................................................................

5. Procentowy stosunek kosztów naprawy "Pu" do wartości rynkowej sprzętu transportowego "Wr" w stanie przed uszkodzeniem/zniszczeniem1) wynosi: .........%.

6. Wartość rynkowa pozostałości sprzętu transportowego "Wrp" ("W" - "Kn") wynosi: ........................ zł.

Ustalono z wykorzystaniem programu informatycznego: ....................................................................................................................................

7. Inne informacje o sprzęcie transportowym:

....................................................................................................................................

....................................................................................................................................

....................................................................................................................................

8. Załączniki3)

....................................................................................................................................

....................................................................................................................................

9. Propozycje komisji w zakresie zagospodarowania sprzętu transportowego.

Działając na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu gospodarowania składnikami majątku Skarbu Państwa (Dz. U. poz. 729), komisja proponuje zagospodarowanie ww. sprzętu transportowego w następujący sposób:

Zakwalifikować sprzęt transportowy do kategorii majątku zbędnego/zużytego1) i przeznaczyć do:

....................................................................................................................................

....................................................................................................................................

10. Ocena celowości, możliwości i zakresu demontażu podzespołów lub części sprzętu transportowego.

Komisja proponuje uznać za celowe wymontowanie następujących nieuszkodzonych podzespołów lub części sprzętu transportowego, z przeznaczeniem do wykorzystania w celu przywrócenia sprawności innych egzemplarzy sprzętu transportowego eksploatowanych w jednostce:

....................................................................................................................................

....................................................................................................................................

....................................................................................................................................

Podpisy członków komisji:

1) ...................................................................................

2) ...................................................................................

3) ...................................................................................

11. Decyzja w sprawie celowości i zakresu demontażu nieuszkodzonych podzespołów lub części sprzętu transportowego.

Akceptuję/Nie akceptuję1) propozycję komisji w zakresie demontażu nieuszkodzonych podzespołów lub części sprzętu transportowego opisanego w niniejszym protokole.

........................................................... ............................................................

(miejscowość, data) (podpis kierownika jednostki

Policji/osoby upoważnionej)

12. Decyzja w sprawie kwalifikacji sprzętu transportowego do kategorii majątku zbędnego lub zużytego.

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu gospodarowania składnikami majątku Skarbu Państwa (Dz. U. poz. 729) sprzęt transportowy określony w pkt 1 niniejszego protokołu uznaję za: zbędny/zużyty1) i przeznaczam do sprzedaży/oddania w najem/oddania w dzierżawę/nieodpłatnego przekazania/darowizny/likwidacji1).

........................................................... ............................................................

(miejscowość, data) (podpis kierownika jednostki

Policji/osoby upoważnionej)

13. Informacja o podmiocie przejmującym sprzęt:

....................................................................................................................................

....................................................................................................................................

(dane podmiotu będącego nabywcą, najemcą, dzierżawcą lub obdarowanym)

Objaśnienia:

1) Niepotrzebne skreślić.

2) Oszacować zgodnie z § 4 wytycznych.

3) Załącznikami są opinie rzeczoznawców, kosztorysy napraw i innych czynności obsługowych do końca przewidywanego okresu eksploatacji, protokół dodatkowej oceny celowości i możliwego zakresu demontażu nieuszkodzonych podzespołów lub części oraz protokół demontażu.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

........................................

(miejscowość, data)

L. dz. .............................

WZÓR

ZATWIERDZAM

..........................................................................

(podpis kierownika jednostki organizacyjnej

Policji /osoby upoważnionej)

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu gospodarowania niektórymi składnikami majątku Skarbu Państwa, zwracam się z prośbą o wyrażenie zgody na uznanie za zbędne oraz na zagospodarowanie w niżej wymieniony sposób:

L.P.MARKA I TYP POJAZDUROK

PRODUKCJI

NR

WEWN.

PROPOZYCJA SPOSOBU ZAGOSPODAROWANIAPROPOZYCJA PRZEKAZANIA DOUWAGI
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Podpisy członków komisji:

1) .................................................

2) .................................................

3) .................................................

1 Niniejsze wytyczne były poprzedzone decyzją nr 197 Komendanta Głównego Policji z dnia 16 czerwca 2015 r. w sprawie sposobu wykonywania zadań służbowych w zakresie postępowania ze sprzętem transportowym Policji zakwalifikowanym jako zbędny lub zużyty (Dz. Urz. KGP poz. 41), która utraciła moc z dniem 1 stycznia 2017 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz. U. poz. 2259, z późn. zm.).