Sposób postępowania w Komendzie Głównej Policji z podmiotami wykonującymi działalność lobbingową.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2018.32

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 listopada 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 24
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 10 lutego 2018 r.
w sprawie sposobu postępowania w Komendzie Głównej Policji z podmiotami wykonującymi działalność lobbingową

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. z 2017 r. poz. 248) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa szczegółowy sposób postępowania w Komendzie Głównej Policji, zwanej dalej "KGP", z podmiotami wykonującymi zawodową działalność lobbingową oraz z podmiotami wykonującymi bez wpisu do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową, czynności z zakresu zawodowej działalności lobbingowej, zwanymi dalej "podmiotami wykonującymi działalność lobbingową", w tym sposób dokumentowania kontaktów podejmowanych przez te podmioty.
§  2.  1
1. 
Wystąpienia podmiotów wykonujących działalność lobbingową, zwane dalej "wystąpieniami", mogą mieć formę:
1)
opinii na temat proponowanych rozwiązań prawnych;
2)
propozycji rozwiązań prawnych.
2. 
W przypadku uzasadnionej konieczności, prace rozpoczęte na podstawie wystąpień można kontynuować w formie spotkania.
3. 
Propozycja odbycia spotkania powinna być zgłoszona Komendantowi Głównemu Policji nie później niż 14 dni przed planowanym terminem spotkania.
4. 
Komórka organizacyjna, o której mowa w § 3, informuje podmiot zgłaszający propozycję spotkania o sposobie rozpatrzenia zgłoszenia.
5. 
Wzór wystąpienia jest określony w załączniku do zarządzenia.
§  3. 
Postępowanie w sprawach wystąpień wnoszonych do Komendanta Głównego Policji koordynuje komórka organizacyjna KGP właściwa do spraw kontaktów z podmiotami wykonującymi działalność lobbingową.
§  4. 
Po wpłynięciu wystąpienia, komórka organizacyjna, o której mowa w § 3, wykonuje następujące czynności:
1)
rejestruje wystąpienie w rejestrze, o którym mowa w § 10;
2)
sprawdza, czy podmiot, od którego pochodzi wystąpienie, jest wpisany do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową;
3)
przyjmuje od podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową, zaświadczenie albo oświadczenie o wpisie do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową wraz z pisemnym oświadczeniem zawierającym wskazanie podmiotów, na rzecz których wykonuje tę działalność;
4) 2
 dokonuje weryfikacji wystąpienia pod kątem spełniania wymogów formalnych;
5)
dokonuje weryfikacji wystąpienia z punktu widzenia właściwości Komendanta Głównego Policji, a w przypadku jej niepotwierdzenia, przygotowuje projekt pisma w sprawie skierowania sprawy do organu właściwego, zawiadamiając o tym jednocześnie podmiot wykonujący działalność lobbingową, od którego wpłynęło wystąpienie;
6)
przekazuje sprawę właściwej merytorycznie komórce organizacyjnej KGP, w celu uzyskania merytorycznego stanowiska w sprawach poruszonych w wystąpieniu,
7)
na podstawie stanowiska przekazanego przez komórkę, o której mowa w pkt 6, udziela na piśmie odpowiedzi na wystąpienie albo wyznacza termin spotkania w celu omówienia zagadnień zawartych w wystąpieniu;
8) 3
 przesyła wystąpienie do komórki organizacyjnej KGP właściwej do spraw udostępniania informacji publicznej - w celu wykonania obowiązku wynikającego z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, zwanej dalej "ustawą".
§  4a.  4
1. 
W przypadku braków formalnych w wystąpieniu, komórka organizacyjna, o której mowa w § 3, wzywa podmiot wykonujący działalność lobbingową do ich usunięcia w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania.
2. 
Nieusunięcie braków formalnych w wyznaczonym terminie skutkuje pozostawieniem wystąpienia bez rozpoznania, o czym podmiotu wykonującego działalność lobbingową nie zawiadamia się.
§  4b.  5
1. 
W przypadku gdy podmiot wykonujący działalność lobbingową ponawia wystąpienie odnoszące się do sprawy będącej przedmiotem wcześniejszego rozpatrzenia, bez wskazania nowych okoliczności uzasadniających podjęcie czynności w sprawie, komórka organizacyjna, o której mowa w § 3, informuje podmiot wykonujący działalność lobbingową o udzielonej poprzednio odpowiedzi.
2. 
W przypadku ponowienia wystąpienia w okolicznościach, o których mowa w ust. 1, wystąpienie to pozostawia się w aktach sprawy z odpowiednią adnotacją, o czym podmiotu wykonującego działalność lobbingową nie zawiadamia się.
§  5. 
Komórka organizacyjna, o której mowa w § 4 pkt 6, przygotowuje stanowisko merytoryczne wobec wystąpienia, a w szczególności proponuje sposób uwzględnienia propozycji zawartych w wystąpieniu lub przedstawia argumenty przemawiające za ich nieprzyjęciem, lub przekazuje informację o praktyce stosowania określonych przepisów.
§  6. 
1. 
Z przebiegu spotkania, o którym mowa w § 4 pkt 7, sporządza się notatkę służbową.
2. 
W notatce służbowej określa się w szczególności:
1)
datę i miejsce spotkania;
2)
imiona i nazwiska osób występujących w imieniu podmiotu wykonującego działalność lobbingową oraz imiona i nazwiska osób występujących w imieniu KGP, ze wskazaniem zajmowanych przez te osoby stanowisk służbowych;
3)
nazwę podmiotu wykonującego działalność lobbingową oraz określenie podmiotu na rzecz którego działalność ta jest wykonywana;
4)
przebieg spotkania, w tym podjęte ustalenia;
5)
podpis osoby sporządzającej notatkę.
§  7. 
W przypadku stwierdzenia, że czynności wchodzące w zakres zawodowej działalności lobbingowej są wykonywane przez podmiot niewpisany do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową, komórka organizacyjna, o której mowa w § 3, niezwłocznie przygotowuje projekt pisma informującego o tym fakcie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  8. 
Wystąpienie pochodzące od podmiotu niewpisanego do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową, z wyłączeniem wystąpienia, o którym mowa w § 2 pkt 1, traktuje się, odpowiednio do treści wystąpienia, jako petycję w rozumieniu ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1123 oraz z 2018 r. poz. 130) lub wniosek w rozumieniu ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257).
§  9.  6
 Policjant lub pracownik KGP, z którym podmiot wykonujący działalność lobbingową nawiąże kontakt, jest obowiązany poinformować ten podmiot o obowiązującej w KGP pisemnej procedurze postępowania w sprawach związanych z działalnością lobbingową.
§  10. 
1. 
Komórka organizacyjna, o której mowa w § 3, prowadzi rejestr wystąpień, zwany dalej "rejestrem".
2. 
W rejestrze zamieszcza się:
1)
datę wpływu wystąpienia do KGP;
2)
dane podmiotu wykonującego działalność lobbingową, od którego pochodzi wystąpienie;
3)
numer w rejestrze podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową, jeżeli podmiot wykonujący działalność lobbingową jest wpisany do tego rejestru;
4)
określenie formy oraz przedmiotu wystąpienia, ze wskazaniem aktu normatywnego, którego dotyczy wystąpienie oraz propozycji zawartych wystąpieniu;
5)
wskazanie podmiotów, na rzecz których działalność lobbingowa jest wykonywana;
6)
opis sposobu załatwienia sprawy i określenie wpływu, jaki wywarł podmiot wykonujący działalność lobbingową na proces stanowienia prawa w danej sprawie.
§  11. 
1. 
Na podstawie informacji zawartych w rejestrze, komórka organizacyjna, o której mowa w § 3, opracowuje, do końca lutego każdego roku, informację o działaniach podejmowanych wobec Komendanta Głównego Policji przez podmioty wykonujące działalność lobbingową, zawierającą elementy określone w art. 18 ust. 2 ustawy.
2. 
Informację, o której mowa w ust. 1, po zatwierdzeniu przez Komendanta Głównego Policji, komórka organizacyjna, o której mowa w § 3, przesyła do komórki organizacyjnej, o której mowa w § 4 pkt 8, celem jej umieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej.
§  12. 
W przypadku skierowania wystąpienia do organu Policji, innego niż Komendant Główny Policji, organ ten niezwłocznie przesyła wystąpienie do Komendanta Głównego Policji.
§  13. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 7  

WZÓR

WYSTĄPIENIE

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1 8 , 2 9  zarządzenia nr 24 Komendanta Głównego Policji z dnia 10 lutego 2018 r. w sprawie sposobu postępowania w Komendzie Głównej Policji z podmiotami wykonującymi działalność lobbingową (Dz. Urz. KGP poz. 32) wnoszę o podjęcie procedury postępowania lobbingowego.

1. DANE PODMIOTU WYKONUJĄCEGO DZIAŁALNOŚĆ LOBBINGOWĄ

1.1. NAZWA/IMIĘ I NAZWISKO 10

...................................................................................................................

1.2. ADRES DO KORESPONDENCJI:

...................................................................................................................

1.3. OSOBY UPRAWNIONE DO REPREZENTOWANIA PODMIOTU WYKONUJĄCEGO DZIAŁALNOŚĆ LOBBINGOWĄ W ZAKRESIE OBJĘTYM WYSTĄPIENIEM:

1)...................................................................................................................

2)...................................................................................................................

3)...................................................................................................................

2. PRZEDMIOT WYSTĄPIENIA 11

3. ZAKRES WYSTĄPIENIA 12

1)...................................................................................................................

2)...................................................................................................................

3)...................................................................................................................

Strona 1 z 2

4. OPIS POSTULOWANEGO ROZWIĄZANIA 13

5. ZAŁĄCZONE DOKUMENTY" 14

1)...................................................................................................................

2)...................................................................................................................

3)...................................................................................................................

4)...................................................................................................................

5)...................................................................................................................

6. PODPIS OSOBY SKŁADAJĄCEJ WYSTĄPIENIE 15

........................................................................................................
Imię i nazwisko (czytelny podpis)Data sporządzenia wystąpienia
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 60 z dnia 6 listopada 2018 r. (Dz.Urz.KGP.2018.113) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 listopada 2018 r.
2 § 4 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a zarządzenia nr 60 z dnia 6 listopada 2018 r. (Dz.Urz.KGP.2018.113) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 listopada 2018 r.
3 § 4 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b zarządzenia nr 60 z dnia 6 listopada 2018 r. (Dz.Urz.KGP.2018.113) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 listopada 2018 r.
4 § 4a dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 60 z dnia 6 listopada 2018 r. (Dz.Urz.KGP.2018.113) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 listopada 2018 r.
5 § 4b dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 60 z dnia 6 listopada 2018 r. (Dz.Urz.KGP.2018.113) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 listopada 2018 r.
6 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 60 z dnia 6 listopada 2018 r. (Dz.Urz.KGP.2018.113) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 listopada 2018 r.
7 Załącznik dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 60 z dnia 6 listopada 2018 r. (Dz.Urz.KGP.2018.113) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 listopada 2018 r.
8 Należy wskazać, czego dotyczy wystąpienie (projektowanego albo wydanego przez Komendanta Głównego Policji aktu prawnego, zgłoszenia propozycji uregulowania określonego zagadnienia, przy czym wystąpienie może dotyczyć wyłącznie jednego zagadnienia).
9 Należy wskazać, czego dotyczy wystąpienie (projektowanego albo wydanego przez Komendanta Głównego Policji aktu prawnego, zgłoszenia propozycji uregulowania określonego zagadnienia, przy czym wystąpienie może dotyczyć wyłącznie jednego zagadnienia).
10 Należy wskazać, czego dotyczy wystąpienie (projektowanego albo wydanego przez Komendanta Głównego Policji aktu prawnego, zgłoszenia propozycji uregulowania określonego zagadnienia, przy czym wystąpienie może dotyczyć wyłącznie jednego zagadnienia).
11 Należy wskazać, czego dotyczy wystąpienie (projektowanego albo wydanego przez Komendanta Głównego Policji aktu prawnego, zgłoszenia propozycji uregulowania określonego zagadnienia, przy czym wystąpienie może dotyczyć wyłącznie jednego zagadnienia).
12 Należy uszczegółowić przedmiot wystąpienia określony w punkcie 2. Zgłaszane propozycje muszą być tak sprecyzowane, aby wynikało z nich, podjęcia jakich czynności oczekuje podmiot wykonujący działalność lobbingową.
13 Należy zwięźle określić docelowe rozwiązanie (efekt prac) wynikające z wystąpienia.
14 Wynikające z § 4 pkt 3 zarządzenia nr 24 Komendanta Głównego Policji z dnia 10 lutego 2018 r. (w stosunku do wszystkich podmiotów wymienionych w punktach 1. 1 i 1. 3 wystąpienia) oraz inne niezbędne dokumenty.
15 Dane osoby składającej wystąpienie muszą być zgodne z danymi jednej z osób wymienionych w punktach 1. 1 i 1. 3.