Sposób oraz tryb przygotowania i prowadzenia postępowania kontrolnego w zakresie wykorzystania przez świadczeniodawców środków finansowych przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń oraz sprawozdawania z wyników kontroli.

Dzienniki resortowe

NFZ.2007.5.52

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 września 2008 r.

ZARZĄDZENIE Nr 52/2007/BK
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 30 sierpnia 2007 r.
w sprawie sposobu oraz trybu przygotowania i prowadzenia postępowania kontrolnego w zakresie wykorzystania przez świadczeniodawców środków finansowych przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń oraz sprawozdawania z wyników kontroli

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (Dz. U. Nr 149, poz. 1076 oraz z 2007 r. Nr 64, poz. 480) oraz art. 102 ust. 1 i ust. 5 pkt 25 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Zarządzenie określa:
1)
sposób oraz tryb przygotowania i prowadzenia postępowania kontrolnego w zakresie wykorzystania przez świadczeniodawców środków finansowych przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń zgodnie z ustawą, oraz
2)
sposób sprawozdawania z wyników przeprowadzonych kontroli.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń;
2)
Prezesie Funduszu - rozumie się przez to Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia;
3)
Funduszu - rozumie się przez to Narodowy Fundusz Zdrowia;
4)
Centrali Funduszu - rozumie się przez to Centralę Narodowego Funduszu Zdrowia;
5)
jednostce organizacyjnej Funduszu - rozumie się przez to oddział wojewódzki Funduszu;
6)
kontrolerze - rozumie się przez to zespół pracowników lub pracownika Funduszu upoważnionych do kontroli;
7)
podmiocie kontrolowanym - rozumie się przez to świadczeniodawcę w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
8)
kierowniku podmiotu kontrolowanego - rozumie się przez to osobę lub organ zarządzający podmiotem kontrolowanym albo osobę umocowaną do reprezentowania podmiotu kontrolowanego.
§  3.
Kontrole przeprowadzane są w oparciu o kryteria legalności i prawidłowości wykorzystania środków finansowych zgodnie z ich przeznaczeniem określonym w ustawie oraz rzetelności ich rozliczenia.
§  4.
1.
Kontroler podlega wyłączeniu od udziału w kontroli, jeżeli:
1)
pozostaje z podmiotem kontrolowanym w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że wynik kontroli może mieć wpływ na jego prawa lub obowiązki;
2)
kontrola dotyczy jego małżonka lub krewnych i powinowatych do drugiego stopnia;
3)
kontrola dotyczy osoby związanej z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.
2.
Powody wyłączenia, o których mowa w ust. 1, trwają także po ustaniu uzasadniającego je małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.
3.
Niezależnie od przyczyn wymienionych w ust. 1, dyrektor jednostki organizacyjnej Funduszu może wyłączyć kontrolera na jego żądanie lub na wniosek podmiotu kontrolowanego, gdy zachodzą obawy co do bezstronności kontrolera.

Rozdział  2

Zadania kontrolera

§  5.
Kontroler przeprowadza kontrolę podmiotu kontrolowanego zgodnie z trybem i zasadami ustalonymi w niniejszym zarządzeniu, efektywnie wykorzystując czas przeznaczony na jej przeprowadzenie. Kontroler w szczególności:
1)
dokonuje w sposób obiektywny ustaleń kontroli oraz rzetelnie je dokumentuje;
2)
sporządza dokumenty określone w przepisach niniejszego zarządzenia, w szczególności protokoły kontroli, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wykorzystaniu środków finansowych przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń również wystąpienie pokontrolne;
3)
bierze udział w postępowaniu w sprawie rozpatrywania zastrzeżeń;
4)
wykonuje inne zadania wynikające z prowadzonego postępowania kontrolnego.
§  6.
1.
Kontrole przeprowadza się w siedzibie podmiotu kontrolowanego w sposób niepowodujący zakłóceń w jego funkcjonowaniu.
2.
Postępowanie kontrolne lub poszczególne jego czynności, mogą być również przeprowadzone w siedzibie jednostki organizacyjnej Funduszu, pod warunkiem dostarczenia przez podmiot kontrolowany lub inny podmiot działający w jego imieniu, żądanych przez kontrolera dokumentów.

Rozdział  3

Typowanie do kontroli

§  7.
1.
Decyzję w sprawie typowania podmiotów do kontroli podejmuje dyrektor jednostki organizacyjnej Funduszu.
2.
Harmonogram kontroli ustala dyrektor jednostki organizacyjnej Funduszu uwzględniając możliwości kontrolne jednostki. Harmonogram kontroli powinien w szczególności zawierać:
1)
nazwę kontrolowanego podmiotu;
2)
planowany termin kontroli; 3) imię i nazwisko kontrolera.
3.
Harmonogram kontroli wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń za okres październik - grudzień 2006 r. powinien obejmować okres przeprowadzania kontroli od 1 września 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. Kopię harmonogramu należy przesłać do Centrali Funduszu w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
4.
Zasady sporządzenia harmonogramu kontroli wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń za okresy dalsze, zostaną ustalone odrębnym trybem przez Prezesa Funduszu.

Rozdział  4

Przeprowadzanie i dokumentowanie czynności kontrolnych

§  8.
Postępowanie kontrolne ma na celu wykonanie zadania Funduszu wynikającego z art. 7 ustawy.
§  9.
1.
Komórka przeprowadzająca kontrolę zawiadamia podmiot kontrolowany o planowanej kontroli najpóźniej w chwili jej rozpoczęcia.
2.
Zawiadomienie zawiera:
1)
podstawę prawną do przeprowadzenia kontroli;
2)
nazwę podmiotu kontrolowanego;
3)
przedmiot i zakres kontroli, termin rozpoczęcia i przewidywany termin zakończenia.
§  10.
1.
Kontroler przeprowadza czynności kontrolne na podstawie imiennego upoważnienia podpisanego przez dyrektora jednostki organizacyjnej Funduszu lub osobę przez niego upoważnioną. Wzór upoważnienia stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia. Upoważnienie jest ważne razem z legitymacją służbową lub dowodem osobistym.
2.
Po zakończeniu kontroli upoważnienie, o którym mowa w ust. 1 dołącza się do akt kontroli.
§  11.
Kontroler ustala stan faktyczny na podstawie dowodów zebranych w toku postępowania, postępując zgodnie z "Listą kontrolną", stanowiącą załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  12.
1.
Kontroler ma prawo żądać wszelkich informacji, materiałów i dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia kontroli, z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej, w tym w szczególności:
1)
umowy na podstawie, których pracownicy zostali zatrudnieni lub współpracują ze świadczeniodawcą;
2)
listy płac lub rachunki za wykonane usługi lub dostawy;
3)
deklaracje ZUS, w tym raporty imienne;
4)
dokumenty określające podwyżki (protokoły uzgodnień, decyzje, itp.);
5)
wydruki (wyciągi) z ksiąg rachunkowych lub z podatkowej księgi rozchodów i przychodów;
6)
kartoteki pracownicze i inne dokumenty (zestawienia) kadrowo - płacowe.
2.
Kontroler jest zobowiązany uzyskać stanowisko kierownika podmiotu kontrolowanego dotyczące okoliczności i przyczyn powstania nieprawidłowości stwierdzonych w toku kontroli.
§  13.
Kontroler dokumentuje przebieg i wyniki czynności kontrolnych zakładając i prowadząc w tym celu akta kontroli.
§  14.
1.
Dokonane w postępowaniu kontrolnym ustalenia, kontroler opisuje w protokole kontroli w sposób uporządkowany, zwięzły i przejrzysty, który jest podpisywany przez kontrolera i świadczeniodawcę.
2.
Protokół kontroli sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden otrzymuje podmiot kontrolowany.

Rozdział  5

Zgłaszanie i rozpatrywanie zastrzeżeń do protokołu kontroli

§  15.
Kontroler informuje kierownika podmiotu kontrolowanego o przysługującym mu prawie zgłoszenia do dyrektora jednostki organizacyjnej Funduszu w terminie 7 dni od dnia doręczenia protokołu, umotywowanych zastrzeżeń do ustaleń przedstawionych w protokole, prawie złożenia dodatkowych wyjaśnień oraz prawie odmowy podpisania protokołu kontroli.
§  16.
W przypadku uwzględnienia zastrzeżeń kierownika podmiotu kontrolowanego, dyrektor jednostki organizacyjnej Funduszu zmienia lub uzupełnia odpowiednią część protokołu kontroli. W przeciwnym wypadku przekazuje kierownikowi podmiotu kontrolowanego swoje stanowisko na piśmie wraz z uzasadnieniem przyczyn nieuwzględnienia zastrzeżeń w całości lub w części.
§  17.
Odmowa podpisania protokołu kontroli przez kierownika podmiotu kontrolowanego nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu przez kontrolera i realizacji ustaleń kontroli.

Rozdział  6

Wystąpienie pokontrolne

§  18.
1.
Jeżeli w toku kontroli stwierdzono, że podmiot kontrolowany nie wykorzystał lub wykorzystał środki finansowe przekazane na wzrost wynagrodzeń niezgodnie z ich przeznaczeniem, bądź nie zwrócił, lub zwrócił z opóźnieniem środki finansowe niewykorzystane, jednostka organizacyjna Funduszu przekazuje kierownikowi podmiotu kontrolowanego wystąpienie pokontrolne.
2.
Wystąpienie pokontrolne należy przekazywać za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Wystąpienie takie powinno spełniać cechy wezwania do zapłaty oraz w szczególności zawierać:
1)
ustalenia opisane w protokole kontroli;
2)
wartość wierzytelności świadczeniodawcy wobec jednostki organizacyjnej Funduszu wraz z podaniem kwoty cyfrowo i słownie;
3)
wezwanie do złożenia dokumentów korygujących;
4)
termin zapłaty nienależnie przekazanych środków finansowych, który wynosi 14 dni od dnia wezwania do zwrotu;
5)
wezwanie do zapłaty odsetek ustawowych od dnia określonego w art. 6 ustawy do dnia zapłaty;
6)
wskazanie numeru rachunku bankowego, na który należy dokonać wpłaty.
3.
W przypadku nie stwierdzenia nieprawidłowości, o których mowa w ust. 1, wystąpienia pokontrolnego nie sporządza się.

Rozdział  7

Rozpatrywanie zastrzeżeń do wystąpień pokontrolnych

§  19.
1.
Kierownikowi podmiotu kontrolowanego przysługuje prawo wniesienia umotywowanych zastrzeżeń do dyrektora właściwej jednostki organizacyjnej Funduszu do wystąpienia pokontrolnego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.
2.
Dyrektor właściwej jednostki organizacyjnej Funduszu w terminie 14 dni od otrzymania zastrzeżeń podejmuję decyzję o uwzględnieniu zastrzeżeń w całości lub w części, lub o ich oddaleniu.
3.
W przypadku oddalenia zastrzeżeń w całości lub w części, dyrektor właściwej jednostki organizacyjnej Funduszu powiadamia o swojej decyzji podmiot kontrolowany w terminie 7 dni od dnia podjęcia przedmiotowej decyzji.

Rozdział  8

Sprawozdawczość z wyników kontroli

§  20.
Jednostki organizacyjne Funduszu mają obowiązek sporządzać sprawozdania z wyników kontroli, w okresach miesięcznych, w terminach ustalonych dla sporządzania sprawozdania finansowego FM - 01 oraz sprawozdania z realizacji planu finansowego, takich jak:
1)
sprawozdanie z wykorzystania przez świadczeniodawców środków finansowych przekazanych przez Fundusz za okres §#8230;§#8230;§#8230;(wpisać za jaki okres sporządzane jest sprawozdanie), o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, sporządzone w oparciu o oświadczenia przekazane przez świadczeniodawców, zgodnie ze wzorem ustalonym w załączniku nr 3 do zarządzenia;
2)
sprawozdanie z przeprowadzonych kontroli wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku:
a)
nr 4 do zarządzenia "Tabela 1. Kontrole realizacji umów przeprowadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia",
b)
nr 5 do zarządzenia "Tabela 2. Wpływy z tytułu kwot zakwestionowanych".

Rozdział  9

Postanowienia końcowe

§  21.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 1

WZÓR

Nazwa Oddziału Wojewódzkiego ..................., dnia .............

Narodowego Funduszu Zdrowia

Postępowanie kontrolne nr ................

Upoważnienie Nr

Na podstawie art. 64 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135), upoważniam:

Pana/Panią ...................................................................................................................................,

(imię i nazwisko)

Pracownika ..................................................................................................................................,

(wydział, departament)

do przeprowadzenia kontroli ........................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(oznaczenie podmiotu kontrolowanego - pełna nazwa i adres)

w zakresie .....................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

celem ............................................................................................................................................

Przewidywany termin przeprowadzenia kontroli .........................................................................

(dzień, miesiąc, rok; ilość dni)

Ważność upoważnienia upływa z dniem ............ i nie może być przenoszone na osoby trzecie.

Upoważnienie niniejsze jest ważne za okazaniem legitymacji służbowej lub dokumentu tożsamości.

.............................................

data, podpis i pieczęć dyrektora

właściwej jednostki organizacyjnej

NFZ

Ważność upoważnienia przedłuża się do dnia .............................................................................

.............................................

data, podpis i pieczęć dyrektora

właściwej jednostki organizacyjnej

NFZ

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 2

LISTA KONTROLNA

ZAŁĄCZNIK  Nr 2a 3

Koszty wynagrodzeń rozliczone w ciężar środków otrzymanych w 2007 r. na podstawie ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. dotyczące pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (dotyczy poz. C1 oświadczenia)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2b 4

Rozliczenie przyrostu wynagrodzeń bezosobowych i kontraktów dotyczących usług medycznych refundowanych przez NFZ w 2007 roku (dotyczy poz. C2 oświadczenia)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2c 5

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 6

Sprawozdanie z wykorzystania przez Świadczeniodawców środków finansowych przekazanych przez Fundusz za okres styczeń - grudzień 2007 r.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 4 7

Sprawozdanie z przeprowadzonych kontroli wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń w okresie od .... 200.... r. do .... 200.... r. (mm/rr)

ZAŁĄCZNIK  Nr 5 8

Sprawozdanie z przeprowadzonych kontroli wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń w okresie od .... 200.... r. do .... 200.... r. (mm/rr)

1 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 72/2008/BK z dnia 26 września 2008 r. (NFZ.08.3.72) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 września 2008 r.
2 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 72/2008/BK z dnia 26 września 2008 r. (NFZ.08.3.72) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 września 2008 r.
3 Załącznik nr 2a zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 72/2008/BK z dnia 26 września 2008 r. (NFZ.08.3.72) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 września 2008 r.
4 Załącznik nr 2b zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 72/2008/BK z dnia 26 września 2008 r. (NFZ.08.3.72) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 września 2008 r.
5 Załącznik nr 2c zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 72/2008/BK z dnia 26 września 2008 r. (NFZ.08.3.72) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 września 2008 r.
6 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 72/2008/BK z dnia 26 września 2008 r. (NFZ.08.3.72) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 września 2008 r.
7 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 72/2008/BK z dnia 26 września 2008 r. (NFZ.08.3.72) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 września 2008 r.
8 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 72/2008/BK z dnia 26 września 2008 r. (NFZ.08.3.72) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 września 2008 r.