Sposób obliczania nie podlegającej przekazaniu do budżetu przez niektóre przedsiębiorstwa państwowe równowartości oprocentowania środków trwałych uzyskanych w wyniku inwestycji a obciążonych spłatą kredytu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1973.11.33

Akt utracił moc
Wersja od: 21 sierpnia 1973 r.

OKÓLNIK Nr 23/PD
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 30 lipca 1973 r.
w sprawie sposobu obliczania nie podlegającej przekazaniu do budżetu przez niektóre przedsiębiorstwa państwowe równowartości oprocentowania środków trwałych uzyskanych w wyniku inwestycji a obciążonych spłatą kredytu.

W związku z § 6 ust. 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 1972 r. w sprawie zasad spłaty niektórych kredytów bankowych zaciągniętych na finansowanie inwestycji branżowych (Monitor Polski Nr 57, poz. 308), zwanego dalej zarządzeniem, wyjaśnia się, co następuje:
1.
Przepis § 6 zarządzenia dotyczy kredytów udzielanych na branżowe inwestycje produkcyjne, rozliczane po dniu 31 grudnia 1972 r. (§ 7 zarządzenia), realizowane przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe i przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, objęte planowaniem centralnym.
2.
Za rozliczoną inwestycję (zadanie inwestycyjne) uważa się inwestycję, dla której sporządzono po dniu 31 grudnia 1972 r. protokół przekazania - przyjęcia do eksploatacji, według wzoru określonego w załączniku nr 1 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 22 stycznia 1973 r. w sprawie przyjmowania do eksploatacji oraz przeprowadzania rozliczeń i analiz zrealizowanych zadań inwestycyjnych (Monitor Polski Nr 5, poz. 34), podpisany przez uczestników przekazania - przyjęcia do eksploatacji inwestycji, oraz dla której sporządzono rozliczenie według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do tego zarządzenia.
3.
Nie podlegającą w myśl § 6 ust. 2 zarządzenia przekazaniu do budżetu kwotę oprocentowania stanowi różnica między kwotą oprocentowania, przypadającą za poszczególne okresy rozliczeniowe (miesiąc, kwartał) od podstawy oprocentowania, odpowiadającej wykazanej w ewidencji księgowej wartości środków trwałych według stanu początkowego na pierwszy dzień danego miesiąca albo równej przeciętnej w kwartale wartości środków trwałych, gdy obliczenia oprocentowania dokonuje się za okresy kwartalne, a kwotą oprocentowania obliczoną od podstawy oprocentowania, zmniejszonej w sposób wykazany w ust. 4.
4.
Zmniejszenia (ust. 3) dokonuje się w okresie spłaty kredytu, w wysokości odpowiadającej równowartości niespłaconego przez przedsiębiorstwo kredytu, obciążającego zadanie inwestycyjne (inwestycję branżową), wynikającej z zapisów księgowych według stanu na pierwszy dzień miesiąca, za który dokonuje się obliczenia oprocentowania, albo według stanu na ostatni dzień kwartału objętego rozliczeniem.
5.
Podstawę dla obliczenia nie podlegającej przekazaniu do budżetu kwoty oprocentowania środków trwałych (ust. 3 i 4) wykazuje się w poz. 3 tabeli, stanowiącej załącznik do instrukcji Nr 14/KS z dnia 3 maja 1972 r. w sprawie obliczania i ewidencji oprocentowania środków trwałych przedsiębiorstw państwowych (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 6, poz. 15). W pozycji tej podaje się sumę niespłaconych kredytów na branżowe inwestycje produkcyjne, o których mowa w ust. 1.
6.
Przy obliczaniu oprocentowania za wrzesień 1973 r., a przy dokonywaniu rozliczeń za okresy kwartalne - przy dokonywaniu rozliczenia za trzeci kwartał 1973 r., należy zmniejszyć kwotę oprocentowania obliczoną w sposób wskazany w ust. 3 i 4, o kwotę wynikającą z zastosowania 1/2 obowiązującej przedsiębiorstwo stawki oprocentowania do przeciętnego stanu niespłaconego kredytu bankowego za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca 1973 r., zaciągniętego na inwestycje branżowe, a dotyczącego zadań inwestycyjnych oddanych do eksploatacji.

Wobec tego, że w okresie spłaty kredytu, zaciągniętego przez przedsiębiorstwo przemysłowe albo przedsiębiorstwo budowlano-montażowe na produkcyjne inwestycje branżowe, wpłaty oprocentowania od środków trwałych, uzyskanych z tych inwestycji, będą poważnie zmniejszone, a w poszczególnych okresach rozliczeniowych w ogóle nie będą występowały, przeto przy stosowaniu przepisów § 6 zarządzenia nie należy stosować przepisów § 3 ust. 7 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 1971 r. w sprawie oprocentowania środków trwałych przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski z 1972 r. Nr 1, poz. 7, Nr 26, poz. 147 i Nr 33, poz. 183).

Wyjaśnienia powyższe stosuje się do dokonywania obliczeń oprocentowania za 1973 r.