Sposób i okoliczności stosowania symboli Rzeczypospolitej Polskiej w jednostkach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2014.125

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 listopada 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 5/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 kwietnia 2014 r.
w sprawie sposobu i okoliczności stosowania symboli Rzeczypospolitej Polskiej w jednostkach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

Departament Wychowania i Promocji Obronności

Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 235, poz. 2000, z późn. zm.), zarządza się, co następuje:

Rozdział  I

Przepisy ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
sposób i okoliczności stosowania w jednostkach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej symboli Rzeczypospolitej Polskiej, określonych w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, zwanej dalej "ustawą";
2)
zasady eksponowania symboli Rzeczypospolitej Polskiej z symbolami innych państw oraz znakami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "znakami wojskowymi";
3)
organy wojskowe odpowiedzialne za właściwe stosowanie symboli Rzeczypospolitej Polskiej.
§  2. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
symbole państwowe - symbole Rzeczypospolitej Polskiej określone w ustawie: godło Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "godłem państwowym", flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej, zwana dalej "flagą państwową", flaga państwowa z godłem Rzeczypospolitej Polskiej, zwana dalej "flagą państwową z godłem", barwy biało-czerwone oraz hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej "hymnem państwowym";
2)
jednostka - jednostkę wojskową w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. poz. 461, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1117, z późn. zm.), a także inną jednostkę organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowaną oraz komórkę organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej;
3)
dowódca jednostki - dowódcę, dyrektora, szefa, komendanta lub inną osobę na równorzędnym stanowisku służbowym, kierującą jednostką;
4)
uroczystości - uroczystości państwowe, wojskowe oraz o charakterze, patriotycznym, patriotyczno-religijnym lub religijnym, organizowane z udziałem wojskowej asysty honorowej;
5)
ceremoniał wojskowy lub regulamin musztry - obowiązujące przepisy w sprawie zasad i form organizowania uroczystości z udziałem żołnierzy oraz wystąpień służbowych żołnierzy i pododdziałów wojskowych zawarte w "Ceremoniale Wojskowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" oraz "Regulaminie musztry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej";
6)
przepisy ubiorcze - przepisy wydane na podstawie art. 137a ust. 4 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593, z późn. zm.);
7)
regulamin ogólny - obowiązujące przepisy regulujące wewnętrzną działalność Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, odnoszące się do podstawowych dziedzin ich funkcjonowania zawarte w "Regulaminie ogólnym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej".
§  4. 
1. 
W jednostkach stacjonujących na terytorium państwa symbole państwowe mają pierwszeństwo przed innymi symbolami i znakami.
2. 
W jednostkach stacjonujących poza granicami państwa oraz w wyjątkowych wypadkach, wynikających z zasad protokołu dyplomatycznego w kontaktach międzynarodowych, na terytorium państwa - pierwszeństwo przed symbolami państwowymi mogą mieć symbole innych państw i organizacji międzynarodowych.
3. 
Symbole innych państw i organizacji międzynarodowych w jednostkach traktuje się z takim samym szacunkiem, jak symbole państwowe.
§  5. 
1. 
Symbole państwowe stosowane w jednostkach muszą być zgodne ze wzorem określonym w ustawie.
2. 
Poza symbolami państwowymi zgodnymi z ustawą dopuszcza się używanie ich wizerunków artystycznie przetworzonych, z tym że wizerunki te:
1)
nie mogą ujmować godności symboli państwowych;
2)
nie mogą być umieszczane w miejscach przewidzianych do eksponowania symboli państwowych określonych w ustawie.
§  6. 
1. 
Symbole państwowe w jednostkach:
1)
w razie wycofania z użytku powinny być zniszczone w sposób godny, po uprzednim pozbawieniu ich cech używalności;
2)
posiadające wartość historyczną, upamiętniającą wydarzenia mające szczególne znaczenie dla państwa lub Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, powinny być przekazane do wojskowej placówki muzealnej lub sali tradycji jednostki.
2. 
Dowódca jednostki:
1)
w ramach posiadanych środków budżetowych, stosownie do potrzeb, zapewni zaopatrzenie jednostki w niezbędną liczbę symboli państwowych;
2)
jest odpowiedzialny za właściwy i godny sposób stosowania symboli państwowych w jednostce, a w szczególności za:
a)
kontrolę właściwego sposobu umieszczania godła państwowego,
b)
nadzorowanie wywieszania i zdejmowania flagi państwowej i flagi państwowej z godłem,
c)
okresowe sprawdzanie stanu fizycznego symboli państwowych i ich wymianę w razie zużycia lub uszkodzenia,
d)
organizację godnego niszczenia wycofanych z użytku symboli państwowych,
e)
sprawdzenie zgodności odtwarzanego hymnu państwowego ze wzorem określonym w ustawie.
§  7. 
Sposób noszenia symboli państwowych na umundurowaniu wojskowym określają przepisy ubiorcze.

Rozdział  II

Godło Rzeczypospolitej Polskiej

§  8. 
1. 
Godło państwowe umieszcza się w jednostkach we wszystkich pomieszczeniach służbowych (z wyjątkiem pomieszczeń mieszkalnych, gospodarczych i sanitarnych) wyłącznie w miejscach odpowiadających jego randze, zapewniających godne i widoczne jego eksponowanie.
2. 
Godło państwowe można również umieszczać w innych pomieszczeniach, niż wymienione w ust. 1, w miejscach uzasadnionych względami reprezentacyjnymi oraz eksponować podczas uroczystości.
§  9. 
1. 
Godło państwowe umieszcza się w pomieszczeniach służbowych - na wprost wejścia albo w innym miejscu widocznym.
2. 
Godła państwowego nie umieszcza się bezpośrednio nad wejściem do pomieszczenia i otworami okiennymi, a w jego sąsiedztwie nie umieszcza się elementów wystroju wnętrz oraz innych znaków i symboli, z wyjątkiem pozostałych symboli państwowych oraz znaków Sił Zbrojnych.
3. 
Podczas uroczystości godło państwowe może być eksponowane wraz z symbolami innych państw oraz władz samorządowych i organizacji pozarządowych; zajmuje ono w tym przypadku pozycję uprzywilejowaną - w środku, powyżej innych znaków i symboli.
§  10. 
1. 
Wizerunku orła ustalonego dla godła państwowego, zwanego dalej "wizerunkiem orła", można używać w jednostkach:
1)
na blankietach pism i dokumentów urzędowych;
2)
na tablicach urzędowych;
3)
na pieczęciach urzędowych;
4)
jako element dekoracji podczas uroczystości.
2. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, wizerunek orła przedstawiany jest w formie linearnej z zachowaniem czytelności i ustawowo ustalonych proporcji.
3. 
Wizerunek orła umieszcza się na tablicach i pieczęciach urzędowych jednostki zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1955 r. w sprawie tablic i pieczęci urzędowych (Dz. U. Nr 47, poz. 316, z późn. zm.).

Rozdział  III

Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej

§  11. 
Na fladze państwowej i fladze państwowej z godłem nie umieszcza się żadnych znaków, liter, liczb lub rysunków.
§  12. 
1. 
Flagę państwową eksponuje się w jednostkach:
1)
na masztach umieszczonych przed budynkami, na placach apelowych oraz w miejscach pamięci narodowej;
2)
na budynkach;
3)
w pomieszczeniach służbowych, w szczególności zajmowanych przez dowódców jednostek, a także salach tradycji oraz salach odpraw i konferencyjnych;
4)
podczas uroczystości patriotycznych, patriotyczno-religijnych i religijnych.
2. 
Flagi państwowe podczas eksponowania w jednostkach powinny być zabezpieczone przed zniszczeniem, zerwaniem lub upadkiem.
§  13. 
1. 
Flagę państwową w jednostkach podnosi się na maszt codziennie, podczas apeli porannych, oraz opuszcza pół godziny przed capstrzykiem.
2. 
Flagę państwową podnosi na maszt oraz opuszcza poczet flagowy wyznaczony przez dowódcę jednostki w składzie co najmniej dwóch żołnierzy. Podczas podnoszenia i opuszczania flagi państwowej wykonuje się lub odtwarza "Hasło Wojska Polskiego".
3. 
W przypadku gdy ze względów etatowych, dyslokacyjnych lub organizacyjnych utrudnione lub niemożliwe jest codzienne podnoszenie flagi na maszt, dowódca jednostki może odstąpić od czynności określonych w ust. 1.
4. 
W uzasadnionych przypadkach dowódca jednostki może ustalić inne terminy podnoszenia oraz opuszczania flagi państwowej, mając na względzie wykonywane przedsięwzięcia służbowe i specyfikę jednostki.
5. 
Z okazji: Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święta Narodowego Trzeciego Maja, Święta Wojska Polskiego oraz Narodowego Święta Niepodległości flagę państwową podnosi się na maszt na początku organizowanych uroczystości.
6. 
Z okazji świąt wymienionych w ust. 5 flagę państwową wywiesza się na budynkach należących do jednostki, wskazanych przez dowódcę jednostki. Flaga powinna być wywieszana w dniu poprzedzającym święto w godzinach wieczornych i zdejmowana po upływie święta. Flaga może być wywieszona przez kilka dni, jeśli święto przypada w przeddzień dni wolnych od pracy. Flaga pozostawiona na noc powinna być, w miarę możliwości, oświetlona.
7. 
Jeżeli budynek zajmowany jest przez kilka jednostek, flagę wywiesza jednostka zarządzająca budynkiem. W przypadku święta jednej z jednostek, flaga wywieszana jest przez jednostkę zarządzającą budynkiem na wniosek dowódcy zainteresowanej jednostki.
8. 
Flaga państwowa może być również podnoszona na maszt podczas organizowanych w jednostkach uroczystości oraz świąt rodzajów Sił Zbrojnych (równorzędnych), wojsk i służb oraz jednostek, a także z okazji obchodów rocznic wydarzeń historycznych lub innych, mających szczególne znaczenie dla państwa i narodu. Z okazji tych uroczystości można również dekorować flagami państwowymi budynki należące do jednostek, zgodnie z zasadami określonymi w ust. 6.
§  14. 
W przypadku ogłoszenia żałoby:
1)
flagę państwową:
a)
wywiesza się na budynkach należących do jednostek i dekoruje kirem, zgodnie z zasadami określonymi w ceremoniale wojskowym,
b)
podniesioną na maszcie - opuszcza się do połowy masztu;
2)
flagi innych państw i organizacji międzynarodowych oraz znaki wojskowe, eksponowane razem z flagą państwową - zdejmuje się z masztów na czas żałoby.
§  15. 
Szczegółowe zasady podnoszenia flagi państwowej na maszt i jej opuszczania określa regulamin musztry.
§  16. 
Wszystkie osoby obecne podczas podnoszenia na maszt flagi państwowej i jej opuszczania są zobowiązane do zachowania należytej powagi, ciszy i spokoju oraz wyrażania szacunku; pododdziały zwarte i umundurowani żołnierze oraz poczty sztandarowe oddają honory zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
§  17. 
Flaga państwowa wywieszana na budynku jednostki lub w jego wnętrzu:
1)
powinna być umieszczona w taki sposób, aby nie dotykała podłoża;
2)
swoją wielkością powinna być dostosowana do wielkości obiektu oraz warunków otoczenia;
3)
jeżeli wywieszona jest:
a)
przy ścianie wraz z inną flagą na skrzyżowanych drzewcach - umieszczana jest po lewej stronie patrząc z przodu, a jej drzewce umieszczane są przed drzewcem drugiej flagi,
b)
przy wejściu lub bramie wjazdowej - umieszczana jest po lewej stronie patrząc z przodu,
c)
na ścianie - powinna być umieszczona pod kątem nie mniejszym niż 45 stopni i nie większym niż 60 stopni;
4)
jeżeli zawieszona jest pionowo - pas biały powinien znajdować się z lewej strony, patrząc z przodu.
§  18. 
1. 
Jeżeli wraz z flagą państwową eksponowane są inne flagi, maszty są tej samej wysokości, a flagi tej samej wielkości. Inne flagi nie mogą być większe niż flaga państwowa.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, flaga państwowa podnoszona jest na maszt jako pierwsza i opuszczana jako ostatnia, z zastrzeżeniem § 4 ust. 2. Znaki wojskowe mogą zostać podniesione na maszt przed rozpoczęciem oficjalnej części uroczystości.
3. 
Flaga państwowa nie może być wywieszana na wspólnym maszcie lub drzewcu razem z innymi flagami lub znakami.
§  19. 
1. 
Jeżeli flaga państwowa jest eksponowana z innymi flagami, zajmuje pozycję uprzywilejowaną:
1)
w przypadku parzystej liczby flag - umieszcza się ją na pozycji skrajnej po lewej stronie patrząc z przodu, następnie umieszczane są flagi państw i organizacji międzynarodowych w porządku alfabetycznym ich nazw zgodnie z alfabetem używanym w języku polskim, a po nich pozostałe flagi;
2)
w przypadku nieparzystej liczby flag - umieszcza się ją w środku, następne flagi umieszczane są naprzemiennie, licząc od środka według kolejności wymienionej w pkt 1;
3)
w przypadku większej liczby flag (co najmniej 5) - może być umieszczona na początku i na końcu.
2. 
Przepis § 4 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  20. 
1. 
W jednostkach stacjonujących poza granicami państwa eksponuje się flagę państwową z godłem, zgodnie z zasadami określonymi w § 12-19.
2. 
Flagę państwową z godłem w jednostkach stacjonujących poza granicami można umieszczać:
1)
na pojazdach wojskowych;
2)
na jednostkach pływających, w celu oznakowania przynależności państwowej.
3. 
Na pojazdach wojskowych flagę państwową z godłem umieszcza się na antence w formie proporczyka o wymiarach 250 mm (wysokość) na 400 mm (szerokość); na pojazdach wojskowych mogą być również malowane barwy biało-czerwone, w formie dostosowanej do wielkości pojazdu.
4. 
Zasady używania flagi państwowej z godłem podczas oficjalnych uroczystości określają przepisy dotyczące sposobu używania flagi państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej przez oddziały i jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej podczas oficjalnych uroczystości poza granicami państwa oraz w kontaktach międzynarodowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wydane przez Ministra Obrony Narodowej.
§  21. 
Podczas uroczystości pogrzebowej z udziałem wojskowej asysty honorowej, flaga państwowa lub flaga państwowa z godłem umieszczane są na trumnie zgodnie z zasadami określonymi w ceremoniale wojskowym.

ROZDZIAŁ  IV

Barwy Rzeczypospolitej Polskiej

§  22. 
1. 
Barw biało-czerwonych można używać w jednostkach:
1)
namalowanych na sprzęcie wojskowym;
2)
w formie wstęgi podczas uroczystości z okazji odsłonięcia w szczególności tablicy pamiątkowej, pomnika, obelisku oraz otwarcia obiektu lub przekazania sprzętu;
3)
w formie szarfy do dekoracji urny z prochami podczas pogrzebów;
4)
w formie kokard narodowych używanych podczas uroczystości;
5)
jako element dekoracji podczas uroczystości oraz w salach tradycji;
6)
na drukach i wydawnictwach wojskowych.
2. 
Udrapowane tkaniny w barwach biało-czerwonych muszą mieć biały pas u góry, a zawieszone pionowo biały pas z lewej strony, patrząc z przodu.
3. 
Kokardy narodowe w barwach biało-czerwonych:
1)
mogą być używane w szczególności z okazji: Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święta Narodowego Trzeciego Maja, Święta Wojska Polskiego i Narodowego Święta Niepodległości;
2)
wpinane są z lewej strony w klapę munduru lub ubioru cywilnego;
3)
składają się z dwóch okręgów: białego centralnego oraz okalającego go czerwonego, o średnicy 40 do 60 mm, przy czym promień okręgu białego powinien stanowić 1/2 promienia kokardy.
3. 
Podczas uroczystości z okazji odsłonięcia w szczególności tablicy pamiątkowej, pomnika, obelisku oraz otwarcia obiektu lub przekazania sprzętu, po przecięciu lub zerwaniu wstęgi biało-czerwonej należy ją zabezpieczyć przed upadkiem, a gdy spadnie, natychmiast podnieść.
4. 
Podczas uroczystości pogrzebowej, z udziałem wojskowej asysty honorowej, szarfa w barwach biało-czerwonych umieszczana jest na urnie zgodnie z zasadami określonymi w ceremoniale wojskowym.

Rozdział  V

Hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej

§  23. 
Hymn państwowy wykonuje się lub odtwarza w jednostkach dla podkreślenia podniosłego charakteru uroczystości. Z uwagi na symbolikę i rangę wykonywanie hymnu nie może być nadużywane.
§  24. 
1. 
Hymn państwowy jest wykonywany lub odtwarzany zgodnie z opracowaniem muzycznym zatwierdzonym przez ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego.
2.  1
 Podczas uroczystości w jednostkach wykonuje się lub odtwarza wszystkie zwrotki i refren hymnu państwowego.
3.  2
 W szczególnie uzasadnionych przypadkach można wykonywać lub odtwarzać tylko pierwszą zwrotkę i refren hymnu państwowego.
4.  3
 Podczas obchodów świąt państwowych, uroczystości wojskowych oraz o charakterze patriotycznym i patriotyczno-religijnym wszyscy żołnierze, z wyjątkiem dowódców uroczystości, dowódców kompanii honorowych (pododdziałów honorowych) oraz żołnierzy wchodzących w skład posterunków honorowych, pocztów flagowych, orkiestr wojskowych i obsługi technicznej, odśpiewują tekst hymnu państwowego.
5.  4
 Warunki i okoliczności wykonywania lub odtwarzania oraz odśpiewania hymnu państwowego określa ceremoniał wojskowy.

Rozdział  VI

Przepisy końcowe

§  25. 
Dowódcy jednostek, w terminie do dnia 30 czerwca 2014 r., dostosują sposób stosowania symboli Rzeczypospolitej Polskiej do przepisów niniejszego zarządzenia.
§  26. 
Traci moc zarządzenie Nr 26/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 listopada 2007 r. w sprawie codziennego eksponowania flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej w jednostkach wojskowych (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. Nr 22, poz. 223).
§  27. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 24 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 35/MON z dnia 24 października 2018 r. (Dz.Urz.MON.2018.173) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 listopada 2018 r.
2 § 24 ust. 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 35/MON z dnia 24 października 2018 r. (Dz.Urz.MON.2018.173) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 listopada 2018 r.
3 § 24 ust. 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 35/MON z dnia 24 października 2018 r. (Dz.Urz.MON.2018.173) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 listopada 2018 r.
4 § 24 ust. 5 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 35/MON z dnia 24 października 2018 r. (Dz.Urz.MON.2018.173) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 listopada 2018 r.