Sposób gospodarowania nieruchomościami będącymi w trwałym zarządzie Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2003.3.32

Akt utracił moc
Wersja od: 22 sierpnia 2003 r.

ZARZĄDZENIE NR 25
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 7 sierpnia 2003 r.
w sprawie sposobu gospodarowania nieruchomościami będącymi w trwałym zarządzie Straży Granicznej

Na podstawie art. 9 ust. 7 pkt 6 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1399 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 113, poz. 1070 i Nr 128, poz. 1175) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Zarządzenie reguluje sposób gospodarowania nieruchomościami będącymi w trwałym zarządzie Straży Granicznej, a w szczególności:
1)
nabywanie i zbywanie nieruchomości,
2)
gospodarowanie nieruchomościami zbędnymi dla potrzeb Straży Granicznej,
3)
prowadzenie ewidencji nieruchomości oraz sprawozdawczości.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
kompleksie nieruchomości - rozumie się przez to zespół budynków położonych na jednej lub kilku sąsiednich działkach gruntu wraz z budowlami i urządzeniami trwale z nim związanymi;
2)
nabyciu nieruchomości - rozumie się przez to nabycie nieruchomości na własność Skarbu Państwa lub ustanowienie trwałego zarządu;
3)
zbyciu nieruchomości - rozumie się przez to wygaśnięcie prawa trwałego zarządu;
4)
ośrodku szkolenia - rozumie się przez to Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie;
5)
nieruchomości czasowo pozyskanej - rozumie się przez to dysponowanie nieruchomością na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia.

Rozdział  2

Nabywanie i zbywanie nieruchomości

§  3.
1.
Komendanci oddziałów i ośrodka szkolenia Straży Granicznej uprawnieni są do:
1)
występowania z wnioskiem o nabycie dla potrzeb oddziału lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej, nieruchomości znajdujących się w ich terytorialnym zasięgu działania;
2)
występowania z wnioskiem o zbycie całej nieruchomości lub jej części;
3)
występowania z wnioskiem o uzyskanie zgody na czasowe pozyskanie nieruchomości.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, w celu ich akceptacji, kierowane są do Komendanta Głównego Straży Granicznej, za pośrednictwem Dyrektora Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej.
3.
Z wnioskiem o ustanowienie trwałego zarządu nieruchomością na rzecz Komendy Głównej Straży Granicznej występuje do ministra właściwego do spraw administracji publicznej Komendant Główny Straży Granicznej.
4.
Z wnioskiem o ustanowienie trwałego zarządu nieruchomością na rzecz oddziału lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej, występuje do starosty wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, w odniesieniu do nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa albo do organu wykonawczego gminy, powiatu lub województwa w odniesieniu do nieruchomości stanowiącej odpowiednio własność gminy, powiatu i województwa, właściwy komendant oddziału lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej.
§  4.
1.
Wniosek o nabycie nieruchomości powinien zawierać:
1)
określenie zamierzonej formy prawnej władania nieruchomością;
2)
oznaczenie nieruchomości z podaniem dokładnego adresu jej położenia, numeru księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, numeru geodezyjnego działki oraz wielkości jej powierzchni;
3)
szczegółowe określenie celu jej nabycia oraz ilości budynków, ich przeznaczenia, powierzchni użytkowej i kubatury. Dane należy określić zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych;
4)
wskazanie użytkownika nieruchomości i sposobu jej użytkowania;
5)
wskazanie zamierzenia inwestycyjnego w przypadku, gdy nieruchomość będąca przedmiotem wniosku przewidziana jest na cele inwestycyjne;
6)
wskazanie uprawnień mieszkańców budynków mieszkalnych do lokali zastępczych oraz przez kogo i w jaki sposób zostaną one dostarczone.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć niezbędne dokumenty a w szczególności:
1)
zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
2)
plan sytuacyjny terenu, ze wskazaniem powierzchni nieruchomości i oznaczeniem jej granic, numerów działek i obiektów budowlanych,
3)
oświadczenie woli właściciela nieruchomości zawarcia umowy sprzedaży,
4)
aktualny wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków,
5)
aktualny wypis z księgi wieczystej stwierdzający własność lub zaświadczenie sądu rejonowego, że nieruchomość nie posiada urządzonej księgi wieczystej,
6)
oświadczenie starosty wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej o możliwości przekazania nieruchomości na własność Skarbu Państwa,
7)
opinię techniczną wydziału zakwaterowania i budownictwa oddziału lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej wraz z opisem stanu technicznego obiektu, propozycją zmian adaptacyjnych oraz określeniem kosztów ewentualnej adaptacji.
§  5.
1.
Nabycie nieruchomości na własność Skarbu Państwa z przeznaczeniem na potrzeby statutowe oddziału lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej może nastąpić w przypadku, gdy nie ma możliwości pozyskania nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa.
2.
W przypadku zamiaru nabycia nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży należy przesłać do Komendanta Głównego Straży Granicznej, poza wnioskiem i dokumentami, o których mowa w § 4 ust. 2, operat szacunkowy określający wartość nieruchomości, wskazanie środków finansowych niezbędnych na pokrycie kosztów związanych z nabyciem nieruchomości oraz dane osobowe funkcjonariusza lub pracownika, który będzie reprezentował Skarb Państwa przed notariuszem, w celu uzyskania pełnomocnictwa do nabycia nieruchomości.
3.
Cena nabywanej nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży nie może być wyższa od wartości nieruchomości ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego według zasad określonych w przepisach działu IV rozdziału I ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543, z 2001 r. Nr 129, poz. 1447 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984, Nr 126, poz. 1070, Nr 130, poz. 1112, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1682 i Nr 240, poz. 2058 oraz z 2003 r. Nr 1, poz. 15 i Nr 80, poz. 717, 720 i 721).
§  6.
Zawarcie umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości na potrzeby statutowe Straży Granicznej może nastąpić w przypadkach, w których potrzeby oddziału lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej nie mogą być zapewnione przez wykorzystanie nieruchomości będących w ich trwałym zarządzie.
§  7.
1.
W przypadku gdy cała nieruchomość lub jej część stała się zbędna, komendant oddziału lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej występuje za pośrednictwem Dyrektora Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej do Komendanta Głównego Straży Granicznej o uzyskanie zgody na wygaśnięcie trwałego zarządu do nieruchomości znajdującej się w jego terytorialnym zasięgu działania.
2.
Po uzyskaniu zgody, o której mowa w ust. 1, komendant oddziału lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej występuje z wnioskiem o wydanie decyzji o wygaśnięciu trwałego zarządu do starosty wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, w odniesieniu do nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa lub do organu wykonawczego gminy, powiatu lub województwa w odniesieniu do nieruchomości stanowiących odpowiednio własność gminy, powiatu i województwa. Kopię wniosku, komendant przesyła do Dyrektora Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej.
3.
O uzyskanie zgody, o której mowa w ust. 1, Komendant Główny Straży Granicznej w odniesieniu do nieruchomości znajdujących się w terytorialnym zasięgu jego działania występuje wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o wygaśnięciu trwałego zarządu dla tych nieruchomości, do ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
4.
Do wniosku o uzyskanie zgody na zbycie nieruchomości, należy dołączyć dokumenty dotyczące zbywanej nieruchomości, a w szczególności:
1)
aktualny wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków;
2)
poświadczony odpis z księgi wieczystej stwierdzający prawo trwałego zarządu lub zaświadczenie sądu rejonowego, że nieruchomość nie posiada urządzonej księgi wieczystej;
3)
właściwy dokument określający formę prawną władania nieruchomością;
4)
opinię właściwych terytorialnie dla miejsca położenia zbywanej nieruchomości jednostek Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Obrony Cywilnej Kraju o przydatności i możliwości zagospodarowania nieruchomości na cele związane z działalnością tych jednostek.

Rozdział  3

Gospodarowanie nieruchomościami czasowo zbędnymi dla potrzeb Straży Granicznej

§  8.
1.
Nieruchomości lub ich części czasowo zbędne dla potrzeb oddziału lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej mogą być wynajmowane, wydzierżawiane lub użyczane za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej z równoczesnym zawiadomieniem starosty wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, jeżeli umowa jest zawierana na okres do 3 lat, lub za zgodą starosty, jeżeli umowa jest zawierana na okres powyżej 3 lat.
2.
W przypadku nieruchomości wykorzystywanych na potrzeby statutowe Komendy Głównej Straży Granicznej zgodę na zawarcie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia wydaje minister właściwy do spraw administracji publicznej.
3.
Oddziały i ośrodek szkolenia Straży Granicznej mają prawo wypowiedzenia, za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej każdej umowy najmu, dzierżawy i użyczenia nieruchomości lub jej części, obciążających nieruchomość objętą trwałym zarządem z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia.
4.
Wypowiedzenie umów, o których mowa w ust. 3, dla nieruchomości będących w terytorialnym zasięgu działania Komendanta Głównego Straży Granicznej wymaga zgody ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
5.
W sprawach najmu, dzierżawy lub użyczenia mają zastosowanie wytyczne Nr 41 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 12 października 1998 r. w sprawie trybu postępowania i prowadzenia w Straży Granicznej pozabudżetowej działalności gospodarczej w zakresie najmu i dzierżawy nieruchomości.
6.
Objęcie nieruchomości po zawarciu umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia lub po wygaśnięciu tych obciążeń, następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego z dokładnym opisem stanu technicznego nieruchomości.

Rozdział  4

Ewidencja nieruchomości

§  9.
1.
Nieruchomości będące w trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych Straży Granicznej podlegają ewidencji.
2.
Ewidencję nieruchomości będących w terytorialnym zasięgu działania oddziału lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej, zakłada i prowadzi właściwa komórka organizacyjna do spraw nieruchomości tych jednostek organizacyjnych. Ewidencję nieruchomości będących w terytorialnym zasięgu działania Komendanta Głównego Straży Granicznej prowadzi Dyrektor Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej. Główną ewidencję wszystkich nieruchomości będących w trwałym zarządzie Straży Granicznej prowadzi Dyrektor Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej.
3.
Ewidencja nieruchomości ma na celu ustalenie faktycznego stanu posiadania nieruchomości pod względem ilości, wielkości, wartości, stanu technicznego, przeznaczenia i przydatności dla potrzeb Straży Granicznej oraz dokładnych granic geodezyjnych tych nieruchomości.
4.
Podstawę do założenia ewidencji nieruchomości stanowi decyzja o ustanowieniu trwałego zarządu na rzecz jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub umowa notarialna o nabyciu nieruchomości na własność Skarbu Państwa.
§  10.
1.
Ewidencję nieruchomości zakłada się na podstawie dokumentów, o których mowa w § 9 ust. 4 oraz protokołu zdawczo-odbiorczego danej nieruchomości.
2.
Podstawę skreślenia nieruchomości z ewidencji stanowi decyzja o wygaśnięciu trwałego zarządu, protokół zdawczo-odbiorczy lub protokół rozbiórki budynku.
§  11.
O wszelkich zmianach, które należy uwzględnić w ewidencji nieruchomości, oddziały i ośrodek szkolenia Straży Granicznej, powiadamiają Dyrektora Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej.
§  12.
Ewidencja nieruchomości obejmuje następujące dokumenty:
1)
meldunek EN-1 o stanie nieruchomości stanowiący załącznik Nr 1 do zarządzenia;
2)
meldunek EN-2 o zmianach w ewidencji nieruchomości stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia;
3)
album nieruchomości stanowiący załącznik nr 3 do zarządzenia;
4)
książka ewidencji nieruchomości stanowiąca załącznik nr 4 do zarządzenia;
5)
teczka kompleksu nieruchomości.
§  13.
1.
Meldunek EN-1 o stanie nieruchomości sporządza się i przesyła do Dyrektora Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej dwa razy w roku, raz za okres półrocza i następnie za cały rok, w terminie do 5 dnia miesiąca kalendarzowego następującego po okresie sprawozdawczym. W przypadku braku zmian, o których mowa w § 11, należy nadesłać informację o braku tych zmian.
2.
Meldunek, o którym mowa w ust. 1, przesyła się do Dyrektora Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej, po jego zatwierdzeniu przez właściwego komendanta oddziału lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej.
§  14.
1.
Meldunek EN-2 o zmianach w ewidencji nieruchomości przesyła się do Dyrektora Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej w terminie 14 dni od daty zaistnienia zmiany.
2.
Meldunek, o którym mowa w ust. 1, należy przesłać do Dyrektora Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej, po jego zatwierdzeniu przez właściwego komendanta oddziału lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej.
§  15.
Album nieruchomości prowadzi się dla całego zasobu nieruchomości będących aktualnie w trwałym zarządzie jednostki organizacyjnej Straży Granicznej oraz oddzielnie dla kompleksów nieruchomości zbytych i skreślonych z ewidencji. Album zawiera następujące dokumenty:
1)
zbiorcze zestawienie posiadanych kompleksów nieruchomości;
2)
karty opisowe kompleksów nieruchomości;
3)
szkice sytuacyjne kompleksu nieruchomości z oznaczeniem numerów budynków i ich położenia.
§  16.
Kartę opisową kompleksu nieruchomości sporządza się oddzielnie dla każdego kompleksu w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w oddziale lub ośrodku szkolenia Straży Granicznej a drugi przesyła się do Dyrektora Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej. W odniesieniu do obiektów będących w trwałym zarządzie Komendanta Głównego Straży Granicznej kartę opisową kompleksu budynków sporządza Biuro Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej w dwóch egzemplarzach.
§  17.
1.
Książkę ewidencji nieruchomości zakłada się na podstawie kart opisowych kompleksu nieruchomości oraz właściwego dokumentu określającego formę prawną władania nieruchomością.
2.
Książka ewidencji nieruchomości powinna zawierać zestawienie wszystkich posiadanych kompleksów nieruchomości z uwzględnieniem następujących danych:
1)
numeru kompleksu;
2)
jego nazwy;
3)
dokładnego adresu;
4)
ilości obiektów;
5)
łącznej kubatury obiektów;
6)
łącznej powierzchni użytkowej nieruchomości;
7)
łącznej powierzchni gruntu.
§  18.
1.
Teczka kompleksu nieruchomości zawiera dokumenty:
1)
określające formę prawną władania nieruchomością,
2)
geodezyjno-kartograficzne,
3)
inne dokumenty dotyczące tego kompleksu nieruchomości.
2.
Dokumenty włączone do teczki należy opisać i ponumerować. Opis jest pierwszym dokumentem w teczce.
§  19.
1.
Kompleks nieruchomości oznacza się numerem ewidencyjnym.
2.
Numer ewidencyjny kompleksu nieruchomości nadaje Dyrektor Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej na wniosek właściwego komendanta oddziału lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, należy dołączyć kartę opisową kompleksu nieruchomości i szkic sytuacyjny kompleksu nieruchomości oraz właściwy dokument określający formę prawną władania nieruchomością.
§  20.
1.
Numerację poszczególnych budynków w granicach kompleksu nieruchomości ustala Naczelnik Wydziału Techniki i Zaopatrzenia oddziału lub ośrodka szkolenia Straży Granicznej oraz Dyrektor Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej.
2.
Numery ewidencyjne budynków w granicach kompleksu zamieszcza się na elewacji frontowej. Wielkość cyfr powinna wynosić nie mniej niż 20 cm.
3.
Nadanie numeru budynku i numeru ewidencyjnego kompleksu nieruchomości nie dotyczy nieruchomości czasowo pozyskanej.
§  21.
1.
Dokumenty dotyczące nieruchomości będących w trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych Straży Granicznej oraz dokumenty nieruchomości czasowo pozyskanych przechowuje się w osobnych teczkach.
2.
Teczki dokumentów, o których mowa w ust. 1 przechowuje się w pomieszczeniach odpowiadających warunkom określonym w ustawie z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 11, poz. 95, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 39, poz. 462, z 2001 r. Nr 22, poz. 247, Nr 27, poz. 298, Nr 56, poz. 580, Nr 110, poz. 1189, Nr 123, poz. 1353 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 89, poz. 804).
§  22.
Nieruchomość obejmuje się w trwały zarząd wraz z jej dokumentacją techniczną. Przyjęcie tej dokumentacji zamieszcza się w protokole zdawczo-odbiorczym.

Rozdział  5

Przepisy końcowe

§  23.
Nadzór nad sposobem gospodarowania nieruchomościami będącymi w trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych Straży Granicznej sprawuje Dyrektor Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej.
§  24.
Tracą moc wytyczne Nr 30 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 9 września 1997 r. w sprawie sposobu gospodarowania nieruchomościami będącymi w zarządzie Straży Granicznej.
§  25.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 1

MELDUNEK EN-1

O STANIE NIERUCHOMOŚCI ZA OKRES OD ....... DO ....... 20.... ROKU

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr 2

MELDUNEK EN-2

O ZMIANACH W EWIDENCJI NIERUCHOMOŚCI

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr 3

EWIDENCJA NIERUCHOMOŚCI ODDZIAŁU STRAŻY GRANICZNEJ

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr 4

KSIĄŻKA EWIDENCJI NIERUCHOMOŚCI