Sporządzanie wniosku o uznanie lasu za ochronny lub pozbawienie go tego charakteru.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2007.12.90

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 listopada 2007 r.

ZARZĄDZENIE Nr 61
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 12 listopada 2007 r.
w sprawie sporządzania wniosku o uznanie lasu za ochronny lub pozbawienie go tego charakteru

ZU-7019-36/2007

Na podstawie § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 50 ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z 18 maja 1994 r. w sprawie nadania statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, jak też w związku z art. 16, ust. 1 oraz art. 33, ust. 3, pkt 3 i 4 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2005 r., nr 45, poz. 435 z późniejszymi zmianami) zarządzam, co następuje.

§  1.
Wprowadzam do stosowania wytyczne w sprawie sporządzania wniosku o uznanie lasu za ochronny lub pozbawienie go tego charakteru, stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Za przygotowanie dokumentacji do wniosku o uznanie lasu za ochronny lub pozbawienie go tego charakteru ustanawiam odpowiedzialnym dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, odpowiednio do terytorialnego zasięgu działania.
§  3.
Traci moc zarządzenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 8 grudnia 1992 r. w sprawie sporządzania wniosku o uznanie lasu za ochronny lub pozbawienie go tego charakteru.
§  4.
Zgodnie z wykazem, o którym mowa w zarządzeniu nr 41 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 4 lipca 2007 roku (znak: OR-13-3/07) w sprawie ustalenia standardowej klasyfikacji haseł, służących grupowaniu aktów normalizacji wewnętrznej dyrektora generalnego Lasów Państwowych, niniejsze zarządzenie należy do grupy aktów normalizacji wewnętrznej, ujętej pod opozycją 7a), piętnaste tiret tego wykazu.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE W SPRAWIE SPORZĄDZANIA WNIOSKU O UZNANIE LASU ZA OCHRONNY LUB POZBAWIENIE GO TEGO CHARAKTERU

§ 1.
Wniosek o uznanie lasu za ochronny może dotyczyć wyłącznie lasów spełniających kryteria wyszczególnione w art. 15 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2005 r., nr 45, poz. 435 z późn. zm.) oraz w rozporządzeniu ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z 25 sierpnia 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu uznawania lasów za ochronne oraz szczegółowych zasad prowadzenia w nich gospodarki leśnej (Dz. U. nr 67, poz. 337).
§  2.
1.
Istotną częścią prac przygotowawczych i inwentaryzacyjnych do planu urządzenia lasu jest kompleksowe rozpoznanie funkcji spełnianych przez lasy danego nadleśnictwa, nazywane aktualizacją dominujących funkcji lasu i zasięgu (konturów, lokalizacji) obszarów chronionych. Po niej z zasady następuje konieczność sporządzenia dokumentacji do wniosku o uznanie lasu za ochronny lub pozbawienie go tego charakteru. Wyjątkowo dokumentację sporządza się w innych terminach wynikających z konieczności aktualizacji danych o lasach ochronnych, np. ze względów podatkowych.
2.
Przy aktualizacji oraz sporządzaniu dokumentacji, o której mowa w ust. 1, uwzględnia się odpowiednio przepisy innych ustaw dotyczących w szczególności ochrony: środowiska, przyrody, gruntów rolnych i leśnych, a także uzdrowisk, prawa wodnego oraz planowania przestrzennego.
§  3.
Dokumentacja do wniosku obejmuje:
1)
wykaz lasów wnioskowanych o uznanie za ochronne (lub o pozbawienie ich charakteru ochronnego), sporządzony zgodnie ze wzorem nr 1, stanowiącym załącznik do niniejszych wytycznych;
2)
kopię mapy przeglądowej obrębów nadleśnictwa z zaznaczonymi granicami form ochrony przyrody, wynikających z ustawy o ochronie przyrody oraz obszarami kategorii lasów ochronnych, wynikających z ustawy o lasach;
3)
opinię rady gminy, której obszaru wniosek dotyczy.
§  4.
W wykazie lasów wnioskowanych o uznanie za ochronne (lub o pozbawienie ich charakteru ochronnego) należy:
1)
w kolumnie "Wiodąca kategoria ochronności (inne kategorie)" zapisać kategorię wymagającą najwyższych rygorów ochronnych z grupy lasów ujmowanych w jeden zbiór ze względu na podobieństwo opisu lasu, uzasadnienie i wnioskowane szczególne sposoby prowadzenia gospodarki leśnej (w nawiasie zapisuje się również inne kategorie, jeżeli występują na danym obszarze); zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw środowiska wyróżnia się następujące kategorie ochronności:

* lasy glebochronne, chroniące glebę na: wydmach, stromych i urwistych zboczach oraz w strefie górnej granicy lasów,

* lasy wodochronne, chroniące zasoby wód powierzchniowych i podziemnych,

* lasy wykazujące uszkodzenia drzewostanów na skutek działalności przemysłu,

* lasy stanowiące cenne fragmenty rodzimej przyrody, przewidywane do szczególnej ochrony czynnej, w tym np. obszary NATURA 2000 wyznaczone przez ministra właściwego do spraw środowiska, powierzchniowe stanowiska roślin podlegających ochronie gatunkowej oraz projektowane rezerwaty,

* lasy znajdujące się na stałych powierzchniach badawczych i doświadczalnych,

* lasy stanowiące drzewostany nasienne wyłączone z użytkowania rębnego,

* lasy stanowiące ostoje zwierząt podlegających ochronie gatunkowej,

* lasy położone w granicach administracyjnych miast i w odległości do 10 km od granic administracyjnych miast liczących ponad 50 tys. mieszkańców,

* lasy uzdrowiskowe położone w strefach określonych w statutach uzdrowisk oraz w strefach ochronnych wokół sanatoriów,

* lasy mające szczególne znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa;

2)
w kolumnie "Oddziały i pododdziały" należy zapisać dokładną lokalizację lasów wnioskowanych, zgodnie z planem (lub projektem planu) urządzenia lasu; lokalizacja zostanie powtórzona w stosownej decyzji, dlatego należy ją starannie sprawdzić (w szczególności dotyczy to zgodności wykazu z mapą) ; zależnie od zakresu wniosku lokalizację można zapisać indywidualnie, np. 14c lub w odpowiednich zbiorach 2-10, 11a, c, 14 a-g;
3)
w kolumnie "powierzchnia (w ha)" należy zapisać powierzchnię wiodącej kategorii ochronności do drugiego miejsca po przecinku (np. 1.425,25 ha); powierzchnia zostanie powtórzona w stosownej decyzji, dlatego należy ją zapisywać po odpowiednim sprawdzeniu;
4)
w kolumnie "opis lasu" należy zapisać syntetyczną informację o stanie lasu, istotną dla obowiązujących kryteriów ochronności - może to być skrócony opis taksacyjny w wypadku jednego lub kilku pododdziałów (np.: LMw, 6Db 4 So 105l - 08-I-2) lub uogólniony opis wielu pododdziałów (np. "drzewostany sosnowe z udziałem świerka i dębu średnich klas wieku na siedliskach silnie wilgotnych i bagiennych, przecinających - nieregularnymi płatami - siedliska borowe świeże"); przy znacznym zróżnicowaniu istotnych elementów opisu zaleca się rozdzielenie opisywanego zbioru lasów na odpowiednie podzbiory; w opisie lasów cennych pod względem przyrodniczym ujmuje się również spis kilku (do dziesięciu) charakterystycznych gatunków roślin podlegających ochronie ścisłej lub szczególnie zagrożonych;
5)
w kolumnach "Uzasadnienie wniosku" i "Wnioskowane szczególne sposoby prowadzenia gospodarki leśnej" zakres wymaganych informacji został wyspecyfikowany bezpośrednio we wzorze nr 1 i podlega zapisowi dla pododdziału, albo jednej lub kilku kategorii ochronności: należy tu podkreślić, że ewentualne ograniczenia pozyskania drewna to integralny element gospodarki leśnej, do której właściwą jest wyłącznie ustawa o lasach; wynika z tego, że ograniczenia gospodarki leśnej z tytułu innych przepisów nie mogą być wprowadzane bez zastosowania procedur wynikających z ustawy o lasach.
§  5.
1.
Kopię mapy przeglądowej obrębów nadleśnictwa z zaznaczonymi granicami form ochrony przyrody, wynikających z ustawy o ochronie przyrody, oraz obszarami kategorii lasów ochronnych, wynikających z ustawy o lasach, sporządza się na podkładzie mapy przeglądowej obrębu leśnego do planu (lub projektu planu) urządzenia lasu poprzez odpowiednie oznaczenie granic oraz obszarów ochronnych, w tym:
1)
granice form ochrony przyrody oraz poszczególnych kategorii ochronności (w tym granice administracyjne miast) dowolnymi kolorami odpowiednio wyspecyfikowanymi w legendzie mapy,
2)
obszary zaliczone we wniosku do jednej kategorii ochronności, tło - kolor żółty,
3)
obszary zaliczone we wniosku do dwóch lub trzech kategorii ochronności, tło - kolor jasnozielony,
4)
obszary zaliczone we wniosku do czterech lub więcej kategorii ochronności, tło - kolor ciemnozielony,
5)
obszary wymagające pozbawienia charakteru ochronnego, tło - kolor czerwony.
2.
W wolnym polu mapy należy zamieścić legendę (wykaz znaków i kolorów) oraz potwierdzenie uzgodnień.
§  6.
Sposoby sprawnego uzyskiwania opinii rad gmin, których obszaru dotyczą wnioski o uznanie lasów za ochronne, określa na obszarze swego działania dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych (dyrektor RDLP). Pożądane jest pisemne uzasadnienie dla rady gminy roli wnioskowanych lasów ochronnych w lokalnym i regionalnym systemie obszarów chronionych, a także bezpośrednie uczestnictwo przedstawiciela dyrektora RDLP w obradach rad gmin na temat lasów ochronnych.
§  7.
1.
Dokumentację do wniosku o uznanie lasu za ochronny (lub pozbawienie go tego charakteru) należy przesłać, po zgromadzeniu wymaganych dokumentów, bez zbędnej zwłoki do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Jeżeli aktualizacja lasów ochronnych przeprowadzana jest równolegle z planem urządzenia lasu, to dokumentacja w tej sprawie musi być przesłana odpowiednio wcześniej - przed wnioskowaniem o zatwierdzenie planu urządzenia lasu.
2.
W piśmie przewodnim dyrektora RDLP, dotyczącym dokumentacji do wniosku o uznanie lasu za ochronny (lub pozbawienie go tego charakteru), należy - odpowiednio do zakresu wniosku - opisać udział i rolę lasów ochronnych danego nadleśnictwa w regionalnym i krajowym systemie obszarów chronionych.

ZAŁĄCZNIK 

Wzór nr 1

WYKAZ LASÓW WNIOSKOWANYCH O UZNANIE ZA OCHRONNE (LUB O POZBAWIENIE ICH CHARAKTERU OCHRONNEGO)*

Obręb leśny: ..........................

OKREŚLENIE POWIERZCHNI I OPIS LASUUZASADNIENIE WNIOSKUWNIOSKOWANE SZCZEGÓLNE SPOSOBY PROWADZENIA GOSPODARKI LEŚNEJ
wiodąca kategoria ochronności (inne kategorie)oddziały i pododdziałypowierzchnia

(w ha)

opis lasua) cel uznania (lub pozbawienia)*

b) skutki społeczne

c) skutki przyrodnicze

d) skutki ekonomiczne

a) ograniczenie pozyskania

b) nakazy wykonania

określonych zabiegów

c) konieczność założenia i utrzymania urządzeń ochronnych

d) ograniczenie udostępniania lasu

123456

* niepotrzebne skreślić