Spółdzielcze przychodnie lekarskie.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1979.8.24

Akt utracił moc
Wersja od: 25 września 1985 r.

INSTRUKCJA Nr 6/79
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 16 czerwca 1979 r.
e spółdzielczych przychodni lekarskich.

§  1.
Spółdzielczymi przychodniami lekarskimi w rozumieniu instrukcji są spółdzielcze przychodnie lekarskie, lekarsko-dentystyczne oraz pracownie diagnostyczne i zabiegowe, prowadzone przez spółdzielnie pracy zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.
§  2.
Spółdzielcze przychodnie lekarskie są zakładami leczniczymi w rozumieniu rozporządzenia z dnia 22 marca 1928 r. o zakładach leczniczych (Dz. U. Nr 38, poz. 582 z późniejszymi zmianami).
§  3.
Podstawowym zadaniem spółdzielczych przychodni lekarskich jest udzielanie ludności świadczeń ambulatoryjnych na zasadzie swobodnego wyboru lekarza z uwzględnieniem świadczeń specjalistycznych trudniej dostępnych na danym terenie w zakładach społecznych służby zdrowia. Ponadto spółdzielcze przychodnie lekarskie umożliwiają lekarzom wywiązującym się z obowiązku zatrudnienia w społecznych zakładach służby zdrowia lub zwolnionym od tego obowiązku - podjęcie dodatkowej pracy zawodowej.
§  4.
1.
Rozwój spółdzielczych przychodni lekarskich następuje w oparciu o wytyczne Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy ustalone w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej.
2.
Plany rozwoju sieci spółdzielczych przychodni lekarskich dla poszczególnych województw opracowują właściwe związki spółdzielni lub wojewódzkie spółdzielnie pracy. Plany te powinny być uzgodnione z właściwym terenowym organem administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  5.
1.
Utworzenie spółdzielczej przychodni lekarskiej wymaga zezwolenia organu określonego w § 4 ust. 2, wydanego po zapoznaniu się z opinią właściwego miejscowo organu administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
Do wniosku w sprawie zezwolenia na utworzenie spółdzielczej przychodni lekarskiej należy dołączyć:
1)
wyciąg ze statutu danej spółdzielni pracy określający przedmiot oraz zasięg działania spółdzielni,
2)
regulamin przychodni,
3)
opinię państwowego terenowego inspektora sanitarnego stwierdzającą, że lokal przychodni odpowiada wymaganiom sanitarnym oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  6.
1.
Regulamin spółdzielczej przychodni lekarskiej powinien w szczególności określać:
1)
nazwę i adres przychodni,
2)
komórki działalności podstawowej przychodni (poradnie, pracownie) z określeniem dziedziny udzielanych świadczeń (np. poradnia okulistyczna, poradnia laryngologiczna, pracownia rentgenowska),
3)
godziny udzielania świadczeń w przychodni.
2.
Zmiany dotyczące zakresu działania przychodni (ust. 1 pkt 2) wymagają zatwierdzenia organu, który wydał zezwolenie na utworzenie przychodni.
§  7.
1.
Organ określony w § 4 ust. 2 może zezwolić warunkowo na utworzenie spółdzielczej przychodni lekarskiej na podstawie zobowiązania zarządu spółdzielni do uzupełnienia wyposażenia przychodni w określonym terminie.
2.
Jeżeli wyposażenie przychodni nie zostanie uzupełnione w wyznaczonym terminie, a termin ten nie zostanie przedłużony, zezwolenie traci moc.
§  8.
1.
Lokal przychodni lekarskiej powinien być tak urządzony, aby przyjmowanie chorych, udzielanie porad i wykonywanie zabiegów leczniczych odbywało się zgodnie z zasadami higieny i współczesnymi wymaganiami lecznictwa.
2.
W każdej przychodni powinna być conajmniej jedna poczekalnia, wielkości odpowiedniej do frekwencji chorych.
3.
Gabinety lekarskie i poczekalnie powinny być tak urządzone, aby chorzy nie byli narażeni na wzajemne zakażanie się.,
4.
Przychodnia powinna być zaopatrzona w niezbędne przyrządy do badania i leczenia chorych, leki, środki opatrunkowe, środki do odkażania i do utrzymania czystości oraz w przedmioty wyposażenia gospodarczego.
§  9.
1.
Opłaty za świadczenia przychodni lekarskiej powinny być ustalone zgodnie z przepisami oraz uwidocznione w odpowiednim miejscu poczekalni.
2.
Poza opłatami uwidocznionymi w ten sposób żadne inne opłaty nie mogą być pobierane.
§  10.
1.
Przy udzielaniu świadczeń w przychodni lekarskiej mogą być zatrudnieni jedynie pracownicy medyczni posiadający wymagane kwalifikacje i zarejestrowani zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
O ile z dalszych postanowień instrukcji nie wynika inaczej - zatrudnienia pracowników medycznych w przychodni lekarskiej nie zalicza się na poczet zatrudnienia w zakładach społecznych służby zdrowia.
§  11.
1.
Kierownikiem przychodni lekarskiej powinien być lekarz (lekarz dentysta) posiadający co najmniej 3 lata praktyki zawodowej.
2.
Zatrudnienie lekarza lub lekarza dentysty na stanowisku kierownika spółdzielczej przychodni lekarskiej zalicza się na poczet obowiązującego wymiaru zatrudnienia w zakładach społecznych służby zdrowia, jeżeli:
1)
łączny wymiar zatrudnienia w tej przychodni pracowników medycznych z wyższym wykształceniem wynosi co najmniej 216 godzin tygodniowo, a
2)
wymiar zatrudnienia lekarza na stanowisku kierownika przychodni wynosi nie mniej niż 42 godziny tygodniowo.
3.
Obsadzenie stanowiska kierownika przychodni lekarskiej oraz każda zmiana na stanowisku powinna być uzgodniona przez zarząd spółdzielni pracy z organem określonym w § 4 ust. 2.
§  12.
1.
Kierownik spółdzielczej przychodni lekarskiej jest odpowiedzialny za całokształt podstawowej działalności przychodni, a zwłaszcza za poziom udzielanych świadczeń.
2.
Kierownik spółdzielczej przychodni lekarskiej jest obowiązany:
1)
usuwać uchybienia stwierdzone przez wydział zdrowia i opieki społecznej bądź przez państwowego terenowego inspektora sanitarnego,
2)
czuwać nad tym, aby personel przychodni należycie spełniał swoje obowiązki, a w razie stwierdzenia uchybień w tym zakresie - występować do zarządu spółdzielni z wnioskiem o dokonanie zmian w obsadzie osobowej przychodni,
3)
sprawować nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących wystawiania recept uprawniających do nabywania w aptekach otwartych leków za opłatą ulgową lub do otrzymywania leków bezpłatnie i zawiadamiać o stwierdzonych w tym zakresie uchybieniach właściwego lekarza wojewódzkiego.
§  13. 1
Kierownikiem laboratorium spółdzielczej przychodni lekarskiej powinien być lekarz lub magister biologii, chemii i farmacji posiadający przynajmniej I stopień specjalizacji w zakresie diagnostyki laboratoryjnej.
§  14.
Do spraw zatrudnienia w spółdzielczych przychodniach lekarskich lekarzy będących nauczycielami akademickimi lub pracownikami naukowo-badawczymi mają zastosowanie ponadto przepisy o dodatkowym zatrudnieniu tych pracowników.
§  15.
1.
Nadzór nad działalnością spółdzielczych przychodni lekarskich sprawują organy określone w § 4 ust. 2 oraz państwowi wojewódzcy i terenowi inspektorzy sanitarni.
2.
Nadzór nad spółdzielczymi przychodniami lekarskimi dotyczy w szczególności:
1)
oceny działalności przychodni w zakresie podstawowych zadań leczniczych,
2)
kontroli nad przestrzeganiem przepisów regulujących działalność zakładów leczniczych oraz uprawnienia i obowiązki pracowników medycznych,
3)
czuwania nad stanem sanitarnym przychodni,
4)
udostępnienia pracownikom medycznym przychodni udziału w szkoleniu i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych,
5)
uwzględniania potrzeb przychodni w dziedzinie zaopatrzenia w sprzęt medyczny i materiały medyczne,
6)
zgłaszania wniosków i przedstawiania opinii w sprawach dotyczących działalności i rozwoju przychodni.
3.
Spółdzielnia prowadząca przychodnię lekarską obowiązana jest uzgadniać z właściwym lekarzem wojewódzkim - plan godzinowego zatrudnienia lekarzy, lekarzy dentystów i średniego personelu medycznego oraz składać określone informacje dotyczące działalności przychodni.
§  16.
Lekarze oraz lekarze dentyści wykonujący czynności zawodowe w spółdzielczych przychodniach lekarskich w toku tych czynności mogą:
1)
wydawać skierowania na badania pomocnicze oraz na zabiegi ambulatoryjne i fizykoterapeutyczne, będące podstawą do udzielania odpowiednich świadczeń przez zakłady społeczne służby zdrowia właściwe do zapewnienia danej osobie opieki zdrowotnej otwartej,
2)
wystawiać osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia recepty będące podstawą do nabywania w aptekach otwartych leków za opłatą ulgową lub do otrzymywania leków bezpłatnie - w zakresie i na zasadach obowiązujących lekarza i lekarza dentystę zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.
§  17.
1.
Lekarz wojewódzki może ograniczyć realizację przez społeczne zakłady służby zdrowia skierowań, o których mowa w § 16 pkt 1 na te zabiegi i badania które;
1)
mogą być wykonywane przez odpowiednie komórki organizacyjne spółdzielczych przychodni lekarskich lub
2)
mogą nastręczać zakładom społecznym służby zdrowia poważne trudności, a w szczególności utrudniać realizację skierowań wystawionych przez te zakłady.
2.
Ustalenia określone w ust. 1 pkt 1 powinny być podjęte po porozumieniu z właściwym związkiem spółdzielni lub wojewódzką spółdzielnią pracy.
3.
Osobom uprawnionym do bezpłatnych świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia świadczenia określone w § 16 pkt 1 są udzielane bezpłatnie.
§  18.
1.
Lekarze i lekarze dentyści określeni w § 16 wystawiają recepty osobom uprawionym do nabywania w aptekach otwartych leków za opłatą ulgową lub do otrzymywania leków bezpłatnie na blankiecie stosowanym przez zakłady społeczne służby zdrowia, na którym powinna być nazwa i siedziba danej spółdzielni.
2.
Spółdzielcze przychodnie lekarskie są zaopatrywane odpłatnie w blankiety recept przez zespół opieki zdrowotnej, na terenie którego działa przychodnia na podstawie zapotrzebowania zgłoszonego przez spółdzielnię pracy.
3.
Lekarze i lekarze dentyści określeni w § 16 - mogą korzystać z wydanych im stempli z liczbą odpowiadającą numerowi zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a jeżeli nie posiadają takich stempli odpowiednie zapotrzebowanie powinno być zgłoszone do zespołu opieki zdrowotnej na terenie którego działa dana spółdzielnia.
§  19.
1.
Lekarz wojewódzki oraz lekarze upoważnieni przez niego prowadzą kontrolę przestrzegania w spółdzielczych przychodniach lekarskich przepisów o wystawianiu recept upoważniających do nabywania w aptekach otwartych leków za opłatą ulgową lub do otrzymywania leków bezpłatnie.
2.
Na mocy decyzji organu określonego w § 4 ust. 2, lekarz oraz lekarz dentysta może być pozbawiony uprawnień określonych w § 16 pkt 2, jeżeli naruszy przepisy dotyczące wystawiania recept uprawniających do nabywania w aptekach otwartych leków za opłatą ulgową lub do otrzymywania leków bezpłatnie.
3.
O pozbawieniu lekarza lub lekarza dentysty uprawnień określonych w § 16 pkt 2 przychodnia obowiązana jest poinformować zgłaszających się chorych.
§  20.
1.
Spółdzielcza przychodnia lekarska może się ogłaszać tylko przez podanie do wiadomości publicznej informacji określających nazwę spółdzielni, adres przychodni, rodzaj udzielanych świadczeń oraz godziny przyjęć.
2.
Spółdzielcza przychodnia lekarska może również umieszczać w widocznych miejscach tablice wskazujące dokładne położenia przychodni.
3.
Na tablicach umieszczonych na zewnątrz lub wewnątrz przychodni wolno ponadto zamieszczać spis lekarzy udzielających świadczeń w przychodni z podaniem ich specjalności i godzin przyjęć.
§  21.
Tracą moc:
1)
instrukcja Nr 7/66 Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 4 marca 1966 r. w sprawie niektórych świadczeń udzielanych na podstawie skierowań spółdzielczych przychodni lekarskich (Dz. Urz. MZiOS Nr 5 poz. 15),
2)
instrukcja Nr 22/71 Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 20 lipca 1971 r. w sprawie spółdzielczych przychodni lekarskich (Dz. Urz. MZiOS Nr 16 poz. 86),
3)
instrukcja Nr 12/72 Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 10 lipca 1972 r. w sprawie przyznania lekarzom zatrudnionym w przychodniach prowadzonych przez spółdzielnie pracy uprawnień do wystawiania recept będących podstawą do nabywania leków za opłatą ulgową lub do otrzymywania leków bezpłatnie (Dz. Urz. MZiOS Nr 14, poz. 62).
§  22.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 13 zmieniony przez § 1 instrukcji nr 3/85 z dnia 4 lipca 1985 r. (Dz.Urz.MZ.1985.9.35) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 25 września 1985 r.