Specjalizacja biegłych księgowych, przeprowadzanie egzaminów na biegłych księgowych, stawki wynagrodzenia i wysokość opłat egzaminacyjnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1982.15.36

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1988 r.

ZARZĄDZENIE Nr 79
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 października 1982 r.
w sprawie specjalizacji biegłych księgowych, przeprowadzania egzaminów na biegłych księgowych, stawek wynagrodzenia i wysokości opłat egzaminacyjnych.

Na podstawie § 26 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lipca 1982 r. w sprawie weryfikacji rocznych bilansów przedsiębiorstw i innych państwowych jednostek organizacyjnych (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się co następuje:
§  1.
Ustala się specjalności biegłych księgowych w zakresie: przemysłu, budownictwa, handlu, rolnictwa i budżetu.
§  2.
1. 1
Egzamin na biegłego księgowego składa się z części ogólnej, wspólnej dla wszystkich specjalności i z części specjalistycznej. Egzamin obejmuje następujące przedmioty:
1)
część ogólna:
a)
rachunkowość - zagadnienia ogólne,
b)
wybrane zagadnienia z zakresu prawa,
c)
polityka ekonomiczna i organizacja gospodarki narodowej,
d)
podstawy prawne rachunkowości i finansów jednostek gospodarki uspołecznionej,
e)
analiza działalności gospodarczej - zasady ogólne,
2)
część specjalistyczna:
a)
rachunkowość - zagadnienia specjalistyczne,
b)
wybrane zagadnienia planowania, analizy i ekonomiki,
c)
wybrane zagadnienia finansów,
d)
organizacja rachunkowości i przetwarzania danych,
e)
metody i technika kontroli;
2.
Biegły księgowy może uzyskać dodatkową specjalność po złożeniu egzaminu ze specjalistycznej części właściwej dla danej specjalności.
§  3.
1.
Państwowa Komisja Egzaminacyjna dla Biegłych Księgowych zwana dalej "PKE" może przeprowadzać egzaminy z poszczególnych przedmiotów lub dla dwu i więcej przedmiotów przeprowadzać egzamin łączny.
2.
Egzaminy są pisemne i ustne, z tym jednak, że co najmniej z przedmiotów rachunkowość i analiza działalności gospodarczej przeprowadza się egzamin pisemny.
3.
PKE ustala i podaje do wiadomości kandydatów na biegłych księgowych program egzaminu z poszczególnych przedmiotów, rodzaj wyznaczonych egzaminów (pisemny, ustny) i objęte nimi przedmioty.
§  4.
1.
Egzamin przeprowadza PKE w zespołach egzaminacyjnych przy współudziale specjalistów z zakresu poszczególnych przedmiotów, zwanych dalej egzaminatorami. W skład zespołu egzaminacyjnego wchodzi co najmniej dwóch członków PKE wyznaczonych każdorazowo przez przewodniczącego PKE. Pracami zespołu egzaminacyjnego kieruje członek PKE wyznaczony przez przewodniczącego PKE.
2.
PKE ustala listę egzaminatorów. Egzaminatorzy z przedmiotów: rachunkowość, analiza działalności gospodarczej, wybrane zagadnienia analizy i rachunku ekonomicznego oraz metody i technika kontroli powinni posiadać tytuł biegłego księgowego.
3.
Egzamin przeprowadza się na sesjach egzaminacyjnych, których terminy, miejsce i zakres PKE ogłasza w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów.
§  5.
O przystąpienie do egzaminu na biegłego księgowego mogą ubiegać się osoby, które spełniają warunki określone w § 9 pkt 1-4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lipca 1982 r. w sprawie weryfikacji rocznych bilansów przedsiębiorstw i innych państwowych jednostek organizacyjnych (Dz. U. Nr 25, poz. 180).
§  6.
1.
Kandydat na biegłego księgowego powinien przesłać do PKE listem poleconym lub złożyć osobiście nie później niż na dwa miesiące przed datą rozpoczęcia sesji egzaminacyjnej następujące dokumenty:
1)
zgłoszenie do egzaminu na specjalnym formularzu w 1 egzemplarzu,
2)
3 podpisane czytelnie fotografie formatu 4×6 cm,
3)
uwierzytelniony notarialnie lub poświadczony przez szkołę odpis świadectwa szkolnego wraz z wyciągiem z dowodu osobistego o zmianie nazwiska kandydata na biegłego księgowego, gdy świadectwo szkolne wystawione jest na nazwisko rodowe,
4)
opinię obecnego miejsca pracy kandydata na biegłego księgowego oraz zaświadczenia z innych miejsc pracy, jeżeli są one konieczne dla udokumentowania wymaganego stażu pracy i zajmowanych stanowisk.
2.
Za świadectwo szklone uważa się:
1)
dla kandydatów na biegłych księgowych, którzy posiadają wyższe wykształcenie:
a)
dyplom ukończenia szkoły akademickiej,
b)
dyplom ukończenia szkoły nieakademickiej uznany przez Ministerstwo Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki za równorzędny z dyplomem ukończenia studiów wyższych,
c)
nostryfikowany dyplom ukończenia wyższej szkoły zagranicznej,
2)
dla kandydatów na biegłych księgowych, którzy posiadają średnie wykształcenie:
a)
świadectwo dojrzałości wydane przez gimnazjum lub liceum ogólnokształcące,
b)
świadectwo ukończenia technikum zawodowego i tych szkół zawodowych, których świadectwa uznane są przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania za równorzędne ze świadectwem dojrzałości,
c)
świadectwo szkolne z klauzulą lub zaświadczeniem Ministerstwa Oświaty i Wychowania albo Kuratorium Okręgu Szkolnego stwierdzającym, że wykształcenie stwierdzone w świadectwie szkolnym uznane jest za równorzędne ze średnim wykształceniem.
3.
Jeżeli przedłożenie świadectwa nie jest możliwe, kandydat na biegłego księgowego powinien przedłożyć odpis postanowienia sądu o odtworzeniu zniszczonych dokumentów.
4.
Opinia z obecnego miejsca pracy powinna zawierać następujące dane:
1)
na jakich stanowiskach i w jakim czasie kandydat na biegłego księgowego był zatrudniony i jakie czynności wykonywał na każdym stanowisku; jeżeli zaświadczenie wystawiono na druku "świadectwo pracy" na odwrocie należy podać okres pracy na każdym stanowisku zajmowanym w zakładzie pracy,
2)
jakie obecnie zajmuje stanowisko (z krótkim określeniem zakresu czynności) i od kiedy,
3)
ocena kwalifikacji zawodowych i moralnych.
§  7.
PKE sprawdza, czy kandydat na biegłego księgowego nie był karany sądownie.
§  8.
PKE zawiadamia kandydata na biegłego księgowego o dopuszczeniu do egzaminu najpóźniej na 20 dni przed dniem rozpoczęcia sesji egzaminacyjnej. Niedopuszczonemu kandydatowi na biegłego księgowego do egzaminu przysługuje odwołanie do przewodniczącego PKE w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia PKE.
§  9. 2
1.
Opłaty za egzamin na biegłych księgowych wynoszą:
1)
za egzamin z każdego przedmiotu - 600 zł
2)
za egzamin poprawkowy z każdego przedmiotu - 800 zł
2.
Opłata za dyplom biegłego księgowego wynosi - 1.500 zł.
§  10.
Jeżeli kandydat na biegłego księgowego nie stawi się z uzasadnionej przyczyny na sesję egzaminacyjną PKE może wyrazić zgodę na zaliczenie wniesionej opłaty egzaminacyjnej na następną sesję egzaminacyjną lub na zwrot tej opłaty. Za uzasadnioną przyczynę uznaje się w szczególności udokumentowaną nie później niż w ciągu 10 dni po dniu rozpoczęcia sesji egzaminacyjnej:
1)
chorobę uniemożliwiającą stawiennictwo, stwierdzoną urzędowym świadectwem lekarskim,
2)
powołanie do służby wojskowej,
3)
wypadki losowe.
§  11.
1.
Egzamin pisemny z każdego przedmiotu trwa bez przerwy 5 godzin i jest egzaminem zamkniętym. Egzamin odbywa się przy udziale co najmniej dwóch członków zespołu egzaminacyjnego, w tym jednego członka PKE.
2.
W czasie trwania egzaminu pisemnego można korzystać z:
1)
Dzienników Ustaw, Monitorów Polskich i Dzienników Urzędowych Ministerstwa Finansów,
2)
komentarzy do typowych planów kont lub równorzędnych opracowań,
3)
urzędowych instrukcji dotyczących sprawozdawczości finansowej,
4)
sprzętu ułatwiającego liczenie.
3.
Prace pisemne sprawdzone przez egzaminatorów nie są zwracane ani też udostępniane kandydatom na biegłych księgowych. Prace pisemne są niszczone po upływie trzech miesięcy od dnia zakończenia sesji egzaminacyjnej.
4.
Egzamin ustny przeprowadza się indywidualnie na podstawie losowanych kartek z pytaniami; jest on przeprowadzany przez egzaminatorów pod nadzorem członków PKE, wchodzących w skład zespołu egzaminacyjnego.
5.
Każdy egzamin pisemny i ustny ocenia się odrębnie uwzględniając:
1)
zakres, gruntowność i aktualność wiedzy fachowej,
2)
umiejętność logicznego wnioskowania,
3)
umiejętność formułowania wypowiedzi.
§  12.
1.
Krewni lub powinowaci w linii prostej do drugiego stopnia, bezpośredni przełożeni oraz współpracownicy nie mogą być egzaminatorami kandydata na biegłego księgowego.
2.
Kandydat na biegłego księgowego może zgłosić przed rozpoczęciem egzaminu prośbę o wyłączenie egzaminatora. Prośba powinna być uzasadniona. O wyłączeniu egzaminatora decyduje przewodniczący zespołu egzaminacyjnego.
§  13.
Używanie niedozwolonych pomocy oraz porozumiewanie się w czasie egzaminu jest niedopuszczalne i powoduje wykluczenie z egzaminu. O wykluczeniu z egzaminu decyduje przewodniczący lub członek PKE, wchodzący w skład zespołu egzaminacyjnego.
§  14.
1.
Kandydat na biegłego księgowego który w danej sesji egzaminacyjnej nie złożył co najmniej trzech egzaminów, powtarza egzaminy ze wszystkich przedmiotów objętych częścią ogólną lub specjalistyczną egzaminu. Nie przystąpienie do egzaminu w trakcie trwania sesji egzaminacyjnej z któregokolwiek przedmiotu objętego daną częścią egzaminu jest równoznaczne z niezdaniem egzaminu z tego przedmiotu.
2.
Kandydat na biegłego księgowego, który w danej sesji egzaminacyjnej nie zda egzaminów z jednego lub dwóch przedmiotów może ponownie je złożyć w następnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu dwóch lat od przystąpienia do sesji egzaminacyjnej po raz pierwszy.
3.
Do egzaminów objętych częścią specjalistyczną można przystąpić po zdaniu wszystkich egzaminów objętych częścią ogólną.
4.
Egzamin na biegłego księgowego powinien być złożony nie później niż w ciągu 4 lat od złożenia co najmniej trzech egzaminów z części ogólnej z wynikiem pozytywnym.
§  15.
1.
Osoba, która złożyła egzamin na biegłego księgowego określonej specjalności lub została zwolniona od obowiązku złożenia egzaminu i nadesłała kartę ewidencyjną biegłego księgowego oraz złożyła ślubowanie zostaje wpisana na listę biegłych księgowych.
2.
Biegły księgowy wpisany na listę biegłych księgowych otrzymuje dyplom biegłego księgowego oraz legitymację. W razie zgubienia lub zniszczenia legitymacji wystawiany jest na wniosek biegłego księgowego jej duplikat po upływie 60 dni od dnia zgłoszenia wniosku do Ministerstwa Finansów zawierającego:
1)
oświadczenie o okolicznościach jej zagubienia lub zniszczenia wraz ze stwierdzeniem właściwego oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, że fakt zagubienia lub zniszczenia legitymacji został mu zgłoszony,
2)
jedną fotografię poświadczoną przez właściwy oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
§  16.
Biegły księgowy obowiązany jest zawiadomić w ciągu 14 dni listem poleconym Ministerstwo Finansów oraz właściwy oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce o zmianie nazwiska, stałego miejsca zamieszkania i miejsca pracy.
§  17.
Do PKE należy:
1)
organizowanie i przeprowadzanie egzaminu dla kandydatów na biegłych księgowych oraz przedstawianie wniosków Ministrowi Finansów o wpisanie osób na listę biegłych księgowych,
2)
ustalanie zasad szkolenia kandydatów na biegłych księgowych oraz doskonalenie kwalifikacji biegłych księgowych,
3)
opiniowanie wniosków składanych Ministrowi Finansów przez zainteresowane osoby o wpisanie na listę biegłych księgowych bez obowiązku składania egzaminu,
4)
opracowywanie opinii w sprawie celowości ponownego wpisania na listę biegłych księgowych osób z tej listy skreślonych oraz uzależnienia tego wpisu od ponownego złożenia egzaminu z określonych przedmiotów.
§  18.
Obsługę biurową i kasową PKE oraz pobieranie związanych z przeprowadzeniem egzaminów opłat dla pokrycia ponoszonych przez PKE kosztów powierza się Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce.
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 66 z dnia 25 września 1984 r. (Dz.Urz.MF.84.11.31) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
2 § 9:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 66 z dnia 25 września 1984 r. (Dz.Urz.MF.84.11.31) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 26 z dnia 13 czerwca 1987 r. (Dz.Urz.MF.87.6.14) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1988 r.