Służba przygotowawcza członków korpusu służby cywilnej w Komendzie Głównej Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2014.83

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 maja 2014 r.

DECYZJA Nr 117
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 28 maja 2014 r.
w sprawie służby przygotowawczej członków korpusu służby cywilnej w Komendzie Głównej Straży Granicznej

W związku z art. 5a ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 116, poz. 675, z późn. zm.) i art. 36 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505, z późn. zm.) ustala się, co następuje:

Rozdział  1.

PRZEPISY OGÓLNE

§  1.
Decyzja określa zasady organizowania i odbywania służby przygotowawczej oraz przeprowadzania egzaminu na podstawie art. 36 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", dla osób po raz pierwszy podejmujących pracę w służbie cywilnej w rozumieniu art. 35 ust. 3 i ust. 5 ustawy, zatrudnionych w Komendzie Głównej Straży Granicznej.
§  2.
Użyte w decyzji określenia oznaczają:
1)
KGSG - Komendę Główną Straży Granicznej;
2)
Komendant Główny - Komendanta Głównego Straży Granicznej;
3)
pracownik - osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej w rozumieniu art. 35 ust. 3 i ust. 5 ustawy;
4)
opiekun - osobę wyznaczoną przez Komendanta Głównego Straży Granicznej na opiekuna pracownika odbywającego służbę przygotowawczą;
5)
komórka merytoryczna - komórkę organizacyjną KGSG, w której zatrudniony jest pracownik;
6)
Biuro Kadr - Biuro Kadr i Szkolenia KGSG;
7)
komórka ds. osobowych - Wydział Spraw Osobowych Biura Kadr KGSG;
8)
egzamin - egzamin kończący służbę przygotowawczą.
§  3.
Sprawy związane z organizowaniem służby przygotowawczej i egzaminu w KGSG, o ile przepisy decyzji nie stanowią inaczej, prowadzi komórka ds. osobowych, w szczególności:
1)
czynności związane ze skierowaniem pracownika do odbycia służby przygotowawczej oraz zwolnieniem z odbywania służby przygotowawczej;
2)
przygotowanie dokumentacji kierowanej do pracownika, kierownika komórki merytorycznej lub opiekuna.
§  4.
1.
Bezpośredni nadzór nad przebiegiem służby przygotowawczej sprawuje kierownik komórki merytorycznej, w której służba się odbywa.
2.
Czas trwania i zakres służby przygotowawczej uzależnione są od wiedzy i umiejętności pracownika.

Rozdział  2.

KIEROWANIE I ZWALNIANIE Z ODBYWANIA SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ, INFORMOWANIE O PRZEBIEGU SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ ORAZ EGZAMINIE

§  5.
1.
Dyrektor Biura Kadr w terminie jednego miesiąca od dnia podjęcia zatrudnienia przez pracownika informuje pisemnie kierownika komórki merytorycznej o obowiązku odbycia służby przygotowawczej przez pracownika albo o braku takiej konieczności.
2.
Kierownik komórki merytorycznej w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania informacji o obowiązku odbycia przez pracownika służby przygotowawczej sporządza i przesyła do Biura Kadr:
1)
opinię w sprawie skierowania pracownika do odbycia służby przygotowawczej, zwaną dalej "opinią", której wzór określa załącznik nr 1 do decyzji, albo
2)
wniosek o zwolnienie z odbywania służby przygotowawczej, zwany dalej "wnioskiem", którego wzór określa załącznik nr 2 do decyzji.
3.
Opinia i wniosek podlegają w komórce ds. osobowych analizie poprawności ich wypełnienia, która polega w szczególności na badaniu zgodności zawartych w nich ocen i propozycji z przepisami ustawy, opisem stanowiska pracy zajmowanego przez pracownika i informacjami znajdującymi się w jego teczce akt osobowych, a także z przepisami niniejszej decyzji.
4.
Poprawność wypełnienia opinii i wniosku osoba dokonująca analizy, o której mowa w ust. 3, potwierdza poprzez złożenie na nich adnotacji o treści "pozytywnie zweryfikowano", opatrując ją datą, pieczęcią imienną i podpisem.
5.
W przypadku stwierdzenia braku poprawności wypełnienia opinii albo wniosku Biuro Kadr zwraca je do komórki merytorycznej wskazując pisemnie stwierdzone uwagi oraz określając, jeżeli zajdzie taka potrzeba, termin w jakim należy przesłać nową opinię albo wniosek.
6.
W przypadku nie uwzględnienia przez kierownika komórki merytorycznej uwag, o których mowa w ust. 5, komórka ds. osobowych sporządza pisemne stanowisko Biura Kadr obejmujące opis stwierdzonych uwag oraz propozycję dalszego postępowania w sprawie.
7.
Opinię albo wniosek oraz stanowisko Biura Kadr, o którym mowa w ust. 6, jeżeli zostało sporządzone, dyrektor Biura Kadr przedkłada do rozstrzygnięcia Komendantowi Głównemu.
§  6.
1.
Komendant Główny podejmuje decyzje w sprawie skierowania pracownika do odbycia służby przygotowawczej albo zwolnienia go z odbywania tej służby.
2.
W uzasadnionych przypadkach Komendant Główny może podjąć decyzję o wyrażeniu zgody z zastrzeżeniem, na skierowanie albo zwolnienie z odbywania służby przygotowawczej, opierając się na stanowisku Biura Kadr.
§  7.
1.
Jeżeli w wyniku rozstrzygnięć, o których mowa w § 6 ust. 2, zajdzie potrzeba przedstawienia przez kierownika komórki merytorycznej określonych propozycji dotyczących przebiegu służby przygotowawczej lub egzaminu, dyrektor Biura Kadr niezwłocznie pisemnie informuje o tym kierownika komórki merytorycznej.
2.
Kierownik komórki merytorycznej sporządza i przesyła do Biura Kadr propozycje, o których mowa w ust. 1, w terminie do 10 dni kalendarzowych od dnia otrzymania pisma, o ile krótszy termin nie został wyznaczony przez Komendanta Głównego.
3.
Przepisy § 5 ust. 3-7 i § 6 stosuje się odpowiednio.
§  8.
1.
Dyrektor Biura Kadr pisemnie informuje pracownika o przebiegu służby przygotowawczej, w szczególności o: programie szkolenia, zakresie egzaminu, osobie prowadzącej nadzór nad służbą przygotowawczą i osobie wyznaczonej na opiekuna.
2.
Wzór:
1)
informacji dotyczącej przebiegu służby przygotowawczej oraz zakresu egzaminu określa załącznik nr 3 do decyzji;
2)
informacji dotyczącej zakresu egzaminu w przypadku zwolnienia z odbywania służby przygotowawczej określa załącznik nr 4 do decyzji.
3.
Czynności, o których mowa w § 5 - 7 związane ze skierowaniem do odbywania służby przygotowawczej, powinny być zakończone w terminie umożliwiającym rozpoczęcie odbywania tej służby nie później, niż z końcem 4 miesiąca od podjęcia pracy przez pracownika.
4.
Termin egzaminu ustala dyrektor Biura Kadr w porozumieniu z dyrektorem komórki merytorycznej. Dyrektor Biura Kadr informuje pisemnie pracownika o wyznaczonym terminie.
5.
Dyrektor Biura Kadr informuje pracownika o:
1)
zakresie egzaminu:
a)
nie później, niż przed rozpoczęciem służby przygotowawczej w przypadku skierowania pracownika do odbycia służby przygotowawczej, albo
b)
nie później, niż dwa tygodnie od zwolnienia pracownika z odbywania służby przygotowawczej - w przypadku zwolnienia pracownika z odbywania służby przygotowawczej;
2)
terminie egzaminu - nie później, niż miesiąc przed egzaminem.
§  9.
1.
W uzasadnionych przypadkach rozstrzygnięcia w sprawie przebiegu służby przygotowawczej mogą być zmienione na wniosek pracownika, kierownika komórki merytorycznej oraz dyrektora Biura Kadr.
2.
Przepisy § 5 ust. 3-7 oraz § 6 i 7 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  3.

PROGRAM SZKOLENIA

§  10.
1.
Służba przygotowawcza odbywana jest zgodnie z programem szkolenia, z tym, że nie może być krótsza niż 80 godzin, a dłuższa niż 350 godzin.
2.
Program szkolenia obejmuje część:
1)
teoretyczną mającą na celu:
a)
dokształcenie w zakresie znajomości przepisów prawnych niezbędnych do prawidłowego wykonywania obowiązków na zajmowanym stanowisku,
b)
zapoznanie z aktami prawnymi dotyczącymi organizacji i funkcjonowania służby cywilnej oraz wytycznymi w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz zasad etyki korpusu służby cywilnej,
c)
zapoznanie z podstawowymi aktami prawnymi w zakresie funkcjonowania KGSG,
d)
podniesienie poziomu wiedzy w zakresie równego traktowania zgodnie z obowiązującymi w Polsce źródłami prawa.
2)
praktyczną mającą na celu:
a)
nabycie umiejętności stosowania wiedzy teoretycznej w praktycznym wykonywaniu obowiązków służbowych wynikających z opisu stanowiska pracy,
b)
poznanie organizacji i zasad funkcjonowania KGSG oraz komórki organizacyjnej w której pracownik jest zatrudniony;
3.
Z odbywania części teoretycznej, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a, Komendant Główny może zwolnić pracownika, który ze względu na posiadane wykształcenie zdobył odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Zwolnienie nie ma wpływu na zakres egzaminu.
4.
Za organizację części szkolenia, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. b i d, odpowiedzialny jest dyrektor Biura Kadr.

Rozdział  4.

OPIEKUN

§  11.
1.
Komendant Główny wyznacza opiekuna dla pracownika odbywającego służbę przygotowawczą.
2.
Osobę opiekuna proponuje kierownik komórki merytorycznej.
3.
Dyrektor Biura Kadr informuje pisemnie osobę, o której mowa w ust. 2, o wyznaczeniu jej przez Komendanta Głównego na opiekuna pracownika.
4.
Informację, o której mowa w ust. 3, wręcza opiekunowi komórka ds. osobowych. Opiekun potwierdza otrzymanie i zapoznanie się z informacją o wyznaczeniu na opiekuna adnotacją o treści "otrzymałem i przyjąłem do wiadomości" opatrzoną datą i podpisem.
5.
Do zadań opiekuna należy:
1)
realizowanie części praktycznej programu szkolenia oraz w razie potrzeby również części teoretycznej szkolenia ze służby przygotowawczej, z zastrzeżeniem § 10 ust. 4;
2)
sporządzenie sprawozdania dotyczącego realizacji szkolenia ze służby przygotowawczej.
6.
Opiekun może przedstawić kierownikowi komórki merytorycznej propozycje w zakresie:
1)
zmiany programu szkolenia służby przygotowawczej - w przypadku, gdy w trakcie szkolenia okaże się, że pracownik posiada już odpowiednie przygotowanie praktyczne lub teoretyczne w zakresie określonych tematów programu szkolenia;
2)
skrócenia służby przygotowawczej - w przypadku, gdy w trakcie szkolenia okaże się, że pracownik opanował część praktyczną lub teoretyczną szkolenia w szybszym czasie, niż przewidywał program szkolenia w ramach służby przygotowawczej.
§  12.
1.
W sprawozdaniu opiekun opisuje w szczególności:
1)
ewentualne problemy jakie napotkał pracownik przy realizacji części teoretycznej służby przygotowawczej i sposób ich rozwiązania, z zastrzeżeniem § 10 ust. 2 pkt 1 lit. b i d;
2)
ewentualne problemy jakie napotkał pracownik przy realizacji części praktycznej służby przygotowawczej i sposób ich rozwiązania;
3)
wiedzę oraz nowe umiejętności, które pracownik nabył w trakcie szkolenia w ramach służby przygotowawczej.
2.
Termin sporządzenia sprawozdania ustala się w taki sposób, aby mogło ono być omówione z kierownikiem komórki merytorycznej niezwłocznie po zakończeniu służby przygotowawczej.
3.
Sprawozdanie, po omówieniu o którym mowa w ust. 2, przekazuje się do komórki ds. osobowych w celu dokonania analizy zgłoszonych uwag lub problemów oraz wypracowania sposobów ich rozwiązania lub zapobiegania przy organizowaniu służby przygotowawczej w KGSG.

Rozdział  5.

EGZAMIN

§  13.
1.
Egzamin składany jest przed powołaną przez Komendanta Głównego w drodze decyzji komisją egzaminacyjną, zwaną dalej "Komisją".
2.
Komisja składa się z przewodniczącego Komisji oraz nie mniej niż trzech i nie więcej, niż sześciu członków Komisji.
3.
Skład Komisji proponuje dyrektor Biura Kadr, uwzględniając w szczególności propozycje kierowników komórek merytorycznych.
4.
Komisja może jednocześnie przeprowadzać egzamin dla kilku pracowników.
5.
O decyzji, o której mowa w ust. 1, dyrektor Biura Kadr informuje: pracownika, przewodniczącego i członków Komisji oraz dyrektora komórki merytorycznej.
6.
Wzór decyzji o powołaniu Komisji i przeprowadzeniu egzaminu określa załącznik nr 5 do decyzji.
§  14.
Do zadań Komisji należy:
1)
opracowanie na potrzeby przeprowadzanego egzaminu:
a)
testów,
b)
arkuszy odpowiedzi do testów,
c)
kluczy prawidłowych rozwiązań testów,
d)
zadań ustnych,
e)
opisu elementów obejmujących prawidłowe rozwiązania zadań ustnych;
2)
przeprowadzenie egzaminu;
3)
sprawdzenie i ocena arkuszy odpowiedzi z testów oraz ocena rozwiązań zadań ustnych.
§  15.
Przewodniczący Komisji organizuje prace Komisji oraz odpowiada za jej działalność.
§  16.
Zakres egzaminu obejmuje problematykę programu szkolenia, o którym mowa w § 10, a w przypadku zwolnienia z odbywania służby przygotowawczej problematykę podaną w informacji, o której mowa w § 8 ust. 2 pkt 2.
§  17.
1.
Egzamin składa się z dwóch części, odbywających się w następującej kolejności:
1)
część pisemna;
2)
część ustna (praktyczna).
2.
Część pisemna trwa 45 minut i obejmuje test jednokrotnego wyboru, składający się z zestawu 20 pytań i arkusza odpowiedzi. Za każdą prawidłową odpowiedź pracownik uzyskuje 5 pkt. Maksymalnie można uzyskać 100 pkt. Warunkiem zaliczenia testu jest uzyskanie co najmniej 60 pkt. Ocenę z części pisemnej ustala się według następującej skali:
1)
bardzo dobra (5) 90 - 100 pkt.;
2)
dobra (4) 76 - 89 pkt.;
3)
dostateczna (3) 60 - 75 pkt.;
4)
niedostateczna (2) poniżej 60 pkt.
3.
Część ustna (praktyczna) trwa 20 minut i obejmuje zestaw 2 zadań, sformułowanych na piśmie. Pracownik otrzymuje 10 minut na przygotowanie się do wykonywania zadań. Każde zadanie jest punktowane od 0 do 10 punktów, co daje maksymalnie liczbę 20 punktów. Warunkiem zaliczenia części praktycznej jest uzyskanie co najmniej 12 punktów. Ocenę z części ustnej ustala się według następującej skali:
1)
bardzo dobra (5) 19 - 20 pkt.;
2)
dobra (4) 17 - 18 pkt.;
3)
dostateczna (3) 12 - 16 pkt.;
4)
niedostateczna (2) poniżej 12 pkt.
4.
Warunkiem zaliczenia egzaminu z wynikiem pozytywnym jest zaliczenie obu części egzaminu z co najmniej oceną dostateczną. Uzyskanie oceny niedostatecznej z części pisemnej oznacza nie dopuszczenie do części ustnej i uzyskanie wyniku negatywnego z egzaminu.
5.
Końcowy wynik egzaminu jest średnią arytmetyczną ocen z części pisemnej i części ustnej (praktycznej).
6.
Nieprzystąpienie pracownika do egzaminu z przyczyn nieusprawiedliwionych traktuje się jak uzyskanie wyniku negatywnego z egzaminu.
7.
Za przyczyny, o których mowa w ust. 6, uznaje się:
1)
nie okazanie pracodawcy przez pracownika dowodu, o którym mowa w § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281, z 2007 r. Nr 227, poz. 1678 oraz z 2011 r. Nr 210, poz. 1253);
2)
przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i nie uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.
§  18.
W przypadku uzyskania przez pracownika wyniku negatywnego z egzaminu może on zdawać egzamin w terminie poprawkowym.
§  19.
1.
Bezpośrednio po zakończeniu egzaminu przewodniczący Komisji informuje ustnie pracownika o uzyskanej przez niego ocenie oraz jeśli zachodzi taka potrzeba przypomina o terminie egzaminu poprawkowego.
2.
W przypadku uzyskania wyniku negatywnego pracownik potwierdza otrzymaną wiadomość na informacji sporządzonej na tę okoliczność przez Komisję adnotacją o treści: "Zostałem poinformowany o otrzymaniu wyniku negatywnego oraz o terminie egzaminu poprawkowego" opatrzoną datą i podpisem.
§  20.
1.
Z przebiegu egzaminu Komisja sporządza protokół zawierający:
1)
imię, nazwisko i nazwę stanowiska pracy pracowników;
2)
datę i miejsce przeprowadzenia egzaminu;
3)
skład komisji;
4)
pytania testowe i zadania ustne, których treść stanowi załącznik do protokołu;
5)
ocenę z części pisemnej egzaminu, ocenę z części ustnej (praktycznej) egzaminu i końcowy wynik egzaminu uzyskane przez pracowników;
6)
podpisy członków komisji.
2.
Przewodniczący Komisji za pośrednictwem dyrektora Biura Kadr przedstawia Komendantowi Głównemu protokół, o którym mowa w ust. 1, w terminie 14 dni od daty zakończenia egzaminu.
3.
Wzór protokołu, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 6 do decyzji.
§  21.
Do przygotowania i przeprowadzenia egzaminu poprawkowego przepisy § 13 - 17 i § 19 - 20 oraz § 22 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
§  22.
Komisja ulega rozwiązaniu:
1)
z dniem zatwierdzenia przez Komendanta Głównego protokołu, o którym mowa w § 20 ust. 1, lub
2)
po zatwierdzeniu protokołu z przeprowadzenia egzaminu poprawkowego w przypadku konieczności przeprowadzenia tego egzaminu.
§  23.
W przypadku otrzymania przez pracownika wyniku negatywnego z egzaminu poprawkowego, komórka ds. osobowych informuje pisemnie pracownika nie później niż w terminie jednego tygodnia od zatwierdzenia przez Komendanta Głównego protokołu z egzaminu poprawkowego, o negatywnym wyniku z egzaminu poprawkowego.
§  24.
1.
Pracownik, który otrzymał wynik negatywny z egzaminu poprawkowego, a ma zastrzeżenia do pracy Komisji, może w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania informacji, o której mowa w § 23, wystąpić do Komendanta Głównego z pisemnie umotywowanym wnioskiem o ponowne przeprowadzenie egzaminu.
2.
Komendant Główny, jeżeli uzna za zasadny wniosek, o którym mowa w ust. 1, powołuje Komisję Odwoławczą. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, Komendant Główny powiadamia pisemnie pracownika o nie wyrażeniu zgody na ponowne przeprowadzenie egzaminu.
3.
W składzie Komisji, o której mowa w ust. 2, nie mogą być osoby wchodzące w skład Komisji, przed którą pracownik składał już egzamin.
4.
Do przygotowania i przeprowadzenia egzaminu w sytuacji, o której mowa w ust. 1, przepisy § 13 - 17 i § 19 - 20 oraz § 22 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
5.
Ocena otrzymana przez pracownika w wyniku przystąpienia do egzaminu przed Komisją Odwoławczą jest oceną ostateczną.
§  25.
1.
Pracownikowi, który:
1)
odbył służbę przygotowawczą oraz:
a)
uzyskał pozytywny wynik egzaminu albo,
b)
uzyskał negatywny wynik egzaminu,
2)
był zwolniony z odbycia służby przygotowawczej oraz:
a)
uzyskał pozytywny wynik egzaminu albo,
b)
uzyskał negatywny wynik egzaminu,

- sporządza się odpowiednio zaświadczenie o: odbyciu służby przygotowawczej w służbie cywilnej i uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu lub odbyciu służby przygotowawczej w służbie cywilnej i uzyskaniu negatywnego wyniku lub zwolnieniu z odbycia służby przygotowawczej i uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu lub zwolnieniu z odbycia służby przygotowawczej i uzyskaniu negatywnego wyniku z egzaminu. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 7 do decyzji.

2.
Zaświadczenie, o których mowa w ust. 1, Biuro Kadr sporządza w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz zaświadczenia otrzymuje pracownik, a drugi włącza się do teczki akt osobowych pracownika.

Rozdział  6.

PRZEPISY KOŃCOWE

§  26.
Decyzji nie stosuje się do procedur dotyczących służby przygotowawczej i egzaminu wszczętych i nie zakończonych w dniu jej wejścia w życie, z wyjątkiem § 24.
§  27.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

OPINIA W SPRAWIE SKIEROWANIA PRACOWNIKA DO ODBYCIA SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ

I. Pan/i/ ....................................................................................................................................

zatrudniony/a z dniem ................................ w .....................................................................

II. Ocena przygotowania pracownika do wykonywania obowiązków na zajmowanym stanowisku w związku z opisem stanowiska pracy (praktyczne i teoretyczne przygotowanie do wykonywania zadań, w tym staż pracy w danym obszarze, posiadane kwalifikacje: wykształcenie, szkolenia, kursy)

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

III. Wnioskuję o zwolnienie/ nie zwalnianie* z części teoretycznej programu szkolenia służby przygotowawczej, o której mowa w § 10 ust. 2 pkt 1 lit. a.

Uzasadnienie: ........................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

IV. Proponuję na opiekuna pracownika: .....................................................................................

V. Proponowany czas trwania służby przygotowawczej:

................................................................................................................................................

* nie potrzebne skreślić

VI. Proponowany program szkolenia ze służby przygotowawczej:

TematLiczba godzin
*
Organizacja i funkcjonowanie służby cywilnej (ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej - Dz. U. Nr 227, poz. 1505 z późn. zm.):

- nawiązanie stosunku pracy w służbie cywilnej,

- zmiana i ustanie stosunku pracy w służbie cywilnej,

- obowiązki członka korpusu służby cywilnej,

- uprawnienia członka korpusu służby cywilnej,

- szkolenie i rozwój w służbie cywilnej,

- odpowiedzialność dyscyplinarna członka korpusu służby cywilnej.

Osoba prowadząca: przedstawiciel Biura Kadr i Szkolenia KGSG

4
Wytyczne w sprawie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz zasady etyki korpusu służby cywilnej (zarządzenie nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2011 r. - M.P. Nr 93, poz. 953)

Osoba prowadząca: przedstawiciel Biura Kadr i Szkolenia KGSG

3
Zasada równego traktowania w aspekcie obowiązujących w Polsce źródeł prawa.

Osoba prowadząca: przedstawiciel Biura Kadr i Szkolenia KGSG

2
Razem godzin:

VII. Przedstawiam kandydatury członków do komisji egzaminacyjnej:

1. .............................

2. ...............................

......................................................

podpis kierownika komórki merytorycznej

* w rubrykach należy wpisać tematy (z uwzględnieniem liczby godzin) wchodzące w zakres szkolenia ze służby przygotowawczej, zagadnienia dotyczące organizacji i funkcjonowania służby cywilnej oraz wytycznych w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej, zasad etyki korpusu służby cywilnej oraz zasady równego traktowania w aspekcie obowiązujących w Polsce źródeł prawa są obligatoryjne

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WNIOSEK O ZWOLNIENIE Z ODBYWANIA SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ

I. Pan/i/ .....................................................................................................................................

zatrudniony z dniem ................................. w ........................................................................

II. Ocena przygotowania kandydata do wykonywania obowiązków na zajmowanym stanowisku wynikających z opisu stanowiska pracy (praktyczne i teoretyczne przygotowanie do wykonywania zadań, w tym staż pracy w danym obszarze, posiadane kwalifikacje: wykształcenie, szkolenia, kursy)

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

III. Wnioskuję o zwolnienie Pana/i/ ................................................................ z odbycia służby

przygotowawczej.

IV. Proponowany zakres egzaminu kończącego służbę przygotowawczą:

1. ......................................................

2. .......................................................

3. ......................................................

4. .....................................................

5. ......................................................

6. .......................................................

V. Przedstawiam kandydatury członków do komisji egzaminacyjnej:

1. .............................

2. ...............................

......................................................

podpis kierownika komórki merytorycznej

ZAŁĄCZNIK Nr  3

INFORMACJA DOTYCZĄCA PRZEBIEGU SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ ORAZ ZAKRESU EGZAMINU

I. Program szkolenia
TematLiczba godzin
*
Organizacja i funkcjonowanie służby cywilnej (ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej - Dz. U. Nr 227, poz. 1505 z późn. zm.):

- nawiązanie stosunku pracy w służbie cywilnej,

- zmiana i ustanie stosunku pracy w służbie cywilnej,

- obowiązki członka korpusu służby cywilnej,

- uprawnienia członka korpusu służby cywilnej,

- szkolenie i rozwój w służbie cywilnej,

- odpowiedzialność dyscyplinarna członka korpusu służby cywilnej.

Osoba prowadząca: przedstawiciel Biura Kadr i Szkolenia KGSG

4
Wytyczne w sprawie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz zasady etyki korpusu służby cywilnej (zarządzenie nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2011 r. - M.P. Nr 93, poz. 953)

Osoba prowadząca: przedstawiciel Biura Kadr i Szkolenia KGSG

3
Zasada równego traktowania w aspekcie obowiązujących w Polsce źródeł prawa.

Osoba prowadząca: przedstawiciel Biura Kadr i Szkolenia KGSG

2
Razem godzin:

II. Nadzór nad służbą przygotowawczą będzie sprawował .......................................................

III. Opiekunem w czasie trwania służby przygotowawczej będzie ............................................

IV. Egzamin zostanie przeprowadzony do dnia ..........................................................................

V. Zakres egzaminu będzie obejmowała problematykę zawartą w programie szkolenia w ramach służby przygotowawczej (pkt. I).

VI. Informacja na temat terminu egzaminu zostanie przekazana Panu(i) w terminie późniejszym.

................................................................

/pieczęć i podpis Dyrektora Biura Kadr/

* w rubrykach należy wpisać tematy (z uwzględnieniem liczby godzin) wchodzące w zakres szkolenia w ramach służby przygotowawczej, zagadnienia dotyczące organizacji i funkcjonowania służby cywilnej i wytycznych w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej, zasad etyki korpusu służby cywilnej oraz zasady równego traktowania w aspekcie obowiązujących w Polsce źródeł

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Warszawa, dnia .......................... r.

grafika

DYREKTOR

BIURA KADR I SZKOLENIA

KOMENDY GŁÓWNEJ STRAŻY GRANICZNEJ

Egz. Nr .....

Pan/i/ ................................................

................................................

/stanowisko/

................................................

komórka organizacyjna/

Dotyczy: zakresu egzaminu ze służby przygotowawczej

W związku ze zwolnieniem Pana/i/ z obowiązku odbycia służby przygotowawczej oraz zgodnie z art. 36 ust. 8 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505 z późn. zm.) przedstawiam zagadnienia, które będą przedmiotem Pana/i/ egzaminu z zakresu służby przygotowawczej:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.................................................................................................*

Jednocześnie informuję, że egzamin ze szkolenia w ramach służby przygotowawczej zostanie przeprowadzony w terminie do .................................. r. Szczegółowe informacje dotyczące miejsca oraz daty egzaminu zostaną przekazane Panu w terminie późniejszym.

Załącznik/ki: .... na ..... str. - zwolnienie z odbycia służby przygotowawczej w służbie cywilnej

............................................................

/pieczęć i podpis Dyrektora Biura Kadr

Do wiadomości:

kierownik komórki merytorycznej

* zakres egzaminu obejmuje zagadnienia określone w § 12 decyzji.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

DECYZJA Nr .........

KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ

z dnia ...................... r.

w sprawie powołania komisji do przeprowadzenia egzaminu kończącego służbę przygotowawczą w Komendzie Głównej Straży Granicznej

Na podstawie art. 36 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241 i Nr 219, poz. 1706, z 2011 r. Nr 82, poz. 451, Nr 185, poz. 1092 i Nr 201, poz. 1183 oraz z 2012 r. poz. 1544) ustala się, co następuje:

§  1.
Egzamin kończący służbę przygotowawczą, zwany dalej "egzaminem", przeprowadza się dla następujących członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w Komendzie Głównej Straży Granicznej:
1)
...........................................................................................................;

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

2)
...........................................................................................................;

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

3)
...........................................................................................................

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

§  2.
W celu przygotowania i przeprowadzenia egzaminu powołuje się Komisję w składzie:
1)
Przewodniczący Komisji - ..............................................................................................;

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

2)
Członkowie Komisji:
a)
...................................................................................................;

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

b)
.....................................................................................................;

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

c)
.......................................................................................................

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

§  3.
1.
Komisja przeprowadzi egzamin w ............................................ w dniach
2.
Egzamin w terminie poprawkowym Komisja przeprowadzi w dn. ...........................
§  4.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

KOMENDANT GŁÓWNY

STRAŻY GRANICZNEJ

..............................................

ZAŁĄCZNIK Nr  6

PROTOKÓŁ

..........................................................

Komendant Główny Straży Granicznej

z egzaminu kończącego służbę przygotowawczą

w Komendzie Głównej Straży Granicznej

Komisja powołana decyzją nr ....... Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia ........................ w sprawie przeprowadzenia egzaminu kończącego służbę przygotowawczą w Komendzie Głównej Straży Granicznej w składzie:

1) Przewodniczący Komisji - ....................................................................................;

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

2) Członkowie Komisji:

a) .....................................................................................................;

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

b) .....................................................................................................;

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

c) ......................................................................................................;

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

w dniu ......................... w pomieszczeniu służbowym ............. obiektu .................... przy ....................... przeprowadziła egzamin kończący służbę przygotowawczą dla niżej wymienionych pracowników korpusu służby cywilnej:

1) ...........................................................................................................;

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

2) ...........................................................................................................;

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

3) ...........................................................................................................

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

Egzamin składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej (praktycznej). Egzaminowani pracownicy uzyskali następujące wyniki:

1) Pan(i) ...................... - z części pisemnej otrzymał(a) ...... pkt. i uzyskał(a) ocenę .............

Z części ustnej (praktycznej) uzyskał(a) .......... pkt. i otrzymał(a) ocenę ......... Średnia arytmetyczna ocen części pisemnej i ustnej: ........ Arkusz zawierający pytania testowe wraz z arkuszem odpowiedzi i kluczem prawidłowych rozwiązań oraz pytania ustne (praktyczne) wraz z odpowiedziami stanowią załącznik nr ..... do protokołu.

2) Pan(i) ....................... - z części pisemnej otrzymał(a) ...... pkt. i uzyskał(a) ocenę .............

Z części ustnej (praktycznej) uzyskał(a) .......... pkt. i otrzymał(a) ocenę ......... Średnia arytmetyczna ocen części pisemnej i ustnej: ........ Arkusz zawierający pytania testowe wraz z arkuszem odpowiedzi i kluczem prawidłowych rozwiązań oraz pytania ustne (praktyczne) wraz z odpowiedziami stanowią załącznik nr ..... do protokołu.

3) Pan(i) ...................... - z części pisemnej otrzymał(a) ...... pkt. i uzyskał(a) ocenę ..............

Z części ustnej (praktycznej) uzyskał(a) .......... pkt. i otrzymał(a) ocenę ......... Średnia arytmetyczna ocen części pisemnej i ustnej: ........ Arkusz zawierający pytania testowe wraz z arkuszem odpowiedzi i kluczem prawidłowych rozwiązań oraz pytania ustne (praktyczne) wraz z odpowiedziami stanowią załącznik nr ..... do protokołu.

W związku z uzyskaniem przez egzaminowanych pracowników pozytywnych ocen z egzaminu komisja egzaminacyjna stwierdziła, że niżej wymienione osoby zdały egzamin kończący służbę przygotowawczą w Komendzie Głównej Straży Granicznej:

1) ...........................................................................................................;

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

2) ...........................................................................................................;

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

W związku z uzyskaniem przez egzaminowanych pracowników negatywnej oceny z egzaminu komisja egzaminacyjna stwierdziła, że niżej wymienione osoby nie zdały egzaminu kończącego służbę przygotowawczą dla pracowników w Komendzie Głównej Straży Granicznej:

1) ......................................................................................................;

(imię, nazwisko i stanowisko oraz komórka organizacyjna)

Podpisy członków komisji:

Przewodniczący: .............................

Członkowie: .............................

.............................

.............................

.............................

ZAŁĄCZNIK Nr  7

ZAŚWIADCZENIE

grafika

KOMENDANT GŁÓWNY

STRAŻY GRANICZNEJ

Egz. Nr .....

o odbyciu służby przygotowawczej w służbie cywilnej i uzyskaniu pozytywnego wyniku

z egzaminu/odbyciu służby przygotowawczej w służbie cywilnej i uzyskaniu negatywnego

wyniku z egzaminu/ zwolnieniu z odbycia służby przygotowawczej i uzyskaniu pozytywnego

wyniku z egzaminu/ zwolnieniu z odbycia służby przygotowawczej i uzyskaniu

negatywnego wyniku z egzaminu*

Pan/i/ ..................................................... syn/córka ..................

(imię i nazwisko) (imię ojca)

urodzony/a/ w dniu .............................. r. w .................................

(miejsce urodzenia)

w okresie od dnia .......................... r. do dnia ................................... r.

odbył/a/ w Komendzie Głównej Straży Granicznej

służbę przygotowawczą w służbie cywilnej, / zwolniony/a/ z odbycia służby przygotowawczej

w Komendzie Głównej Straży Granicznej

w służbie cywilnej*

przewidzianą w art. 36 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505 z późn. zm.), / na podstawie art. 36 ust. 7 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505 z późn. zm.) i art. 5a ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2011 r., Nr 116, poz. 675 z późn. zm.)

i w dniu .................................. r. złożył/a/ egzamin z wynikiem pozytywnym, negatywnym.*

..............................................................

(pieczęć i podpis Komendanta Głównego)

* niepotrzebne skreślić