Sesja egzaminacyjna dla osób ubiegających się o tytuł dyplomowanego biegłego księgowego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1985.4.12

Akt utracił moc
Wersja od: 6 kwietnia 1985 r.

KOMUNIKAT Nr 1/85
PAŃSTWOWEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ DLA BIEGŁYCH KSIĘGOWYCH
sprawie sesji egzaminacyjnej dla osób ubiegających się o tytuł dyplomowanego biegłego księgowego.

1.
Państwowa Komisja Egzaminacyjna dla Biegłych Księgowych (PKE) zawiadamia osoby ubiegające się o tytuł dyplomowanego biegłego księgowego, że w jesiennej sesji egzaminacyjnej zostaną przeprowadzone w dniach:

- 25-27 listopada 1985 r. - wyłącznie egzaminy poprawkowe z części I ogólnej,

- 9 - 11 grudnia 1985 r. - egzaminy z całości części II specjalistycznej, ze specjalizacji przemysł, budownictwo i handel oraz egzaminy poprawkowe z tej części.

2.
Egzaminy z części I ogólnej będą przeprowadzone z przedmiotów:
1)
rachunkowość - zagadnienia ogólne - egzamin pisemny,
2)
wybrane zagadnienia z zakresu prawa - egzamin ustny,
3)
polityka ekonomiczna i organizacja gospodarki narodowej - egzamin ustny,
4)
elementy statystyki ekonomicznej - egzamin ustny,
5)
analiza działalności gospodarczej - zasady ogólne - egzamin pisemny.
3.
Egzaminy z części II specjalistycznej przeprowadzone będą z przedmiotów:
1)
rachunkowość - zagadnienia specjalistyczne - egzamin pisemny,
2)
wybrane zagadnienia analizy i rachunku ekonomicznego - egzamin ustny,
3)
ekonomika - egzamin ustny,
4)
wybrane wiadomości z finansów - egzamin ustny,
5)
metody i technika kontroli w przedsiębiorstwie - egzamin ustny.
4.
Egzamin poprawkowy z części I ogólnej zostanie przeprowadzony w marcu 1986 r. według zmodyfikowanego programu wynikającego z zarządzenia nr 79 Ministra Finansów z dnia 23 października 1982 r. w sprawie specjalizacji biegłych księgowych, przeprowadzania egzaminów na biegłych księgowych, stawek wynagrodzenia i wysokości opłat egzaminacyjnych (Dz. Urz. Min. Fin. z 1982 r. Nr 15, poz. 36 i z 1984 r. Nr 11, poz. 31). Szczegółowy program egzaminu z części I ogólnej będzie dostępny w oddziałach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce począwszy od dnia 1 października 1985 r.
5.
Przystępujących do egzaminu obowiązuje znajomość aktualnych przepisów dotyczących dziedzin objętych egzaminem według stanu prawnego na dzień 30 września 1985 r.
6.
Kandydaci na biegłych księgowych ubiegający się o przystąpienie do egzaminów poprawkowych z części I ogólnej lub z części II ze specjalizacji przemysł, budownictwo i handel albo do egzaminów poprawkowych z części II specjalistycznej powinni nadesłać do Sekretariatu PKE do dnia 31 sierpnia 1985 r. pisemne zgłoszenie o wpisanie na listę zdających i uiścić opłatę egzaminacyjną. Dowód wpłaty należy dołączyć do zgłoszenia. Opłata za każdy egzamin poprawkowy z części I lub II wynosi 500 zł, a za cały egzamin z części II - 1500 zł. Opłatę egzaminacyjną należy wpłacić na rachunek bieżący w XV Oddziale NBP w Warszawie nr 1153-202130-139-11; nazwa rachunku: Sekretariat Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla Biegłych Księgowych przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce.
7.
Jeżeli kandydat na biegłego księgowego nadeśle rezygnację z przystąpienia do egzaminu listem poleconym do Sekretariatu PKE w terminie do dnia 15 października 1985 r. lub nie stawi się z uzasadnionej przyczyny na sesję egzaminacyjną, wniesiona opłata egzaminacyjna zostanie zaliczona na następną sesję egzaminacyjną lub nastąpi zwrot tej opłaty. Za uzasadnioną przyczynę uznaje się w szczególności udokumentowaną nie później niż w ciągu 10 dni po dniu rozpoczęcia sesji egzaminacyjnej:
1)
chorobę uniemożliwiającą stawiennictwo, stwierdzoną urzędowym świadectwem lekarskim,
2)
powołanie do służby wojskowej,
3)
wypadek losowy.