Rozliczenia z budżetem przedsiębiorstw wielozakładowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1978.6.16

Akt indywidualny
Wersja od: 1 lipca 1978 r.

OKÓLNIK Nr 1/FP
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 12 czerwca 1978 r.
w sprawie rozliczeń z budżetem przedsiębiorstw wielozakładowych.

W związku z pytaniami dotyczącymi zasad dokonywania rozliczeń z budżetem lub zjednoczeniem przedsiębiorstw wielozakładowych, w których stosuje się zasady gospodarki finansowej określone uchwałą Nr 46 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej przemysłowych i budowlano-montażowych państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym (Monitor Polski z 1976 r. Nr 15, poz. 70 i Nr 27, poz. 118, z 1977 r. Nr 17, poz. 98 i z 1978 r. Nr 13, poz. 45) wyjaśnia się, co następuje:
1. Przedsiębiorstwo wpłaca do budżetu oprocentowanie funduszu statutowego w części finansującej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Zakłady przedsiębiorstwa działające według zasad wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego, zwane dalej zakładami, nie tworzą funduszu statutowego. Przedsiębiorstwo wydziela zakładom fundusz na finansowanie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także fundusz na finansowanie środków obrotowych.

Fundusz wydzielony w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych stanowi równowartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przydzielonych zakładowi przez przedsiębiorstwo oraz wytworzonych lub nabytych przez zakład ze środków przydzielonych mu przez przedsiębiorstwo z jego funduszu rozwoju.

Fundusz wydzielony w środkach obrotowych stanowi równowartość środków obrotowych nie sfinansowanych kredytem bankowym i innymi zobowiązaniami, przydzielonych zakładowi przez przedsiębiorstwo oraz wytworzonych lub nabytych przez zakład ze środków przydzielonych mu przez przedsiębiorstwo z jego funduszu rozwoju.

2. Przedsiębiorstwo wpłaca do budżetu obciążenie funduszu płac. Dyrektor zjednoczenia może ustalić, że wpłaty z tytułu obciążenia funduszu płac będą dokonywane bezpośrednio na dochody budżetowe przez zakłady (§ 3 ust. 3 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 15 lipca 1976 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu niektórych rozliczeń z budżetem państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym (Monitor Polski Nr 32, poz. 138).

3. Przedsiębiorstwo uiszcza podatek od zysku i progresywny podatek od przyrostu zysku, a w zakresie przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach - obciążenie zysku i progresywne obciążenie przyrostu zysku na rzecz zjednoczenia. Zysk zakładów zwiększa w całości, a strata zakładów zmniejsza łączny zysk przedsiębiorstwa. W związku z tym zysk zakładów podlega w całości wpłacie do przedsiębiorstwa, a strata zakładów podlega pokryciu przez przedsiębiorstwo. Łączny wynik finansowy przedsiębiorstwa podlega podziałowi według zasad określonych w uchwale Nr 46 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej przemysłowych i budowlano-montażowych państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym (Monitor Polski z 1976 r. Nr 15, poz. 70 i Nr 27, poz. 118, z 1977 r. Nr 17, poz. 98 i z 1978 r. Nr 13, poz. 45).

4. Przedsiębiorstwo wpłaca do budżetu równowartość przeznaczonych na dochód budżetu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Suma odpisów amortyzacyjnych przedsiębiorstwa, obejmująca również odpisy amortyzacyjne zakładów, podlega podziałowi zgodnie z zasadami określonymi w uchwale, o której mowa w ust. 3 oraz w zarządzeniu Nr 105 Ministra Finansów z dnia 9 lipca 1976 r. w sprawie trybu rozliczania i przekazywania równowartości odpisów amortyzacyjnych (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 14, poz. 24). W związku z tym zakłady przekazują równowartość odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w całości do przedsiębiorstwa.

5. Przedsiębiorstwo uiszcza podatek od odpisów na fundusz rozwoju, a w zakresie przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach - obciążenie odpisów na fundusz rozwoju na rzecz zjednoczenia. Fundusz rozwoju tworzy się w przedsiębiorstwie. Zakłady natomiast otrzymują środki na finansowanie inwestycji odtworzeniowo-modernizacyjnych oraz na finansowanie środków obrotowych z funduszu rozwoju przedsiębiorstwa (ust. 1).

6. Przedsiębiorstwo przekazuje do budżetu, a w zakresie przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach - do zjednoczenia obciążenie przeznaczonego do wypłaty funduszu premiowego pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy. Fundusz premiowy tych pracowników tworzy się wyłącznie na szczeblu przedsiębiorstwa. W związku z tym premie dla pracowników zakładów zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy podlegają wypłacie ze środków funduszu premiowego przedsiębiorstwa, tworzonego z odpowiedniej części jego łącznego zysku.

7. Rozliczenia z budżetem z tytułu sprzedaży na eksport oraz dotacji przedmiotowych są dokonywane przez przedsiębiorstwo, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

8. Przedsiębiorstwo dokonuje rozliczeń z budżetem z tytułu zysku nieprawidłowego.

9. Rozliczenia z budżetem z tytułu podatku obrotowego oraz różnic budżetowych przeprowadza jednostka (przedsiębiorstwo lub zakład), dokonująca sprzedaży bezpośrednio odbiorcom krajowym.

10. Przedsiębiorstwo zaciąga kredyty na finansowanie inwestycji rozwojowych. Spłaty rat tych kredytów w części obciążającej zysk dokonuje przedsiębiorstwo z wyniku finansowego brutto przedsiębiorstwa jako całości.

11. W zakładach mają zastosowanie zasady finansowania środków obrotowych obowiązujące w przedsiębiorstwie. Środki obrotowe nie znajdujące pokrycia w funduszu wydzielonym w środkach obrotowych i zobowiązaniach prawidłowych są finansowane kredytem bankowym. Umowa kredytowa zawarta między przedsiębiorstwem a bankiem określa, czy bank udziela kredytów obrotowych bezpośrednio zakładom czy przedsiębiorstwu jako całości.