Rozliczanie wpływów zobowiązania pieniężnego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1972.3.5

Akt utracił moc
Wersja od: 10 marca 1972 r.

INSTRUKCJA Nr 8/KS
z dnia 22 lutego 1972 r.
w sprawie rozliczania wpływów zobowiązania pieniężnego.

Na podstawie art. 91 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe - (Dz. U. Nr 29, poz. 244) ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Wpływy zobowiązania pieniężnego w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 11 listopada 1965 r. o rozszerzeniu uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz o usprawnieniu w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych (Dz. U. Nr 46, poz. 288) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 1970 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o rozszerzeniu uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz o usprawnieniu w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych (Dz. U. Nr 30, poz. 255), zgromadzone na rachunkach bankowych organów finansowych prezydiów rad narodowych dzieli się okresowo pomiędzy poszczególnych wierzycieli.
2.
Rozliczeniem okresowym (§ 2 ust. 1) obejmuje się wpływy zobowiązania pieniężnego, zaksięgowane w księgach organu finansowego prezydium rady narodowej według stanu na ostatni dzień okresu rozliczeniowego. Podstawą każdego rozliczenia wpływów jest suma wpływów od początku roku do końca okresu rozliczeniowego. Wpływy gotówkowe pobrane w kasie organu finansowego uwzględnia się w rozliczeniach pod warunkiem, że zostaną odprowadzone do Narodowego Banku Polskiego i objęte wyciągiem bankowym, dotyczącym okresu rozliczeniowego.
3.
Wszystkie kwoty rozliczonych wpływów zaokrągla się do pełnych złotych; końcówkę groszową wpływów wykazuje się w ostatnim rozliczeniu po upływie roku, uwzględniając ją w kwocie wpływów przypadających do przelania na rachunek podstawowy organu finansowego rozliczającego wpływy, a w zakresie Funduszu Rozwoju Rolnictwa - na rzecz centralnego funduszu rezerwowego (§ 5 ust. 4).
§  2.
1.
Rozliczeń z poszczególnymi wierzycielami wpływów zobowiązania pieniężnego oraz obliczenia udziałów dokonuje się za pierwszy, drugi i trzeci kwartał oraz za miesiące październik i listopad w terminie do trzeciego dnia roboczego po upływie okresu rozliczeniowego. Ostatecznego rozliczenia wpływów za miesiąc grudzień (łącznie z okresem przejściowym) dokonuje się w terminie do dnia 25 stycznia następnego roku (§ 6 ust. 3).
2.
Na wniosek inspektoratu powiatowego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń (PZU) przelewa się na jego rzecz w terminie do trzeciego dnia roboczego po upływie miesiąca lutego i maja zaliczkę w wysokości 15% kwoty wymierzonej w danym roku z tytułu składki PZU, wchodzącej w skład zobowiązania pieniężnego. O przelaną zaliczkę zmniejsza się kwotę do przelania na rzecz PZU, wynikającą z rozliczenia okresowego (§ 4 ust. 4).
3.
Na zasadach i w terminach określonych w ust. 2 mogą być również wypłacane zaliczki na rzecz funduszu gromadzkiego.
§  3.
1.
Wysokość udziałów poszczególnych wierzy cieli w ogólnej kwocie wpływów zobowiązania pieniężnego oblicza się według procentowego udziału wymiarów bieżących (przypisów netto) należności danego wierzyciela w ogólnej kwocie zobowiązania pieniężnego, wymierzonego (przypisanego netto) w danym roku kalendarzowym. Przy ustalaniu procentowego udziału przypisów netto nie bierze się pod uwagę odpisów i umorzeń z zaległości za lata poprzedzające rok podatkowy (pochodzących z wymiarów dokonanych w latach poprzedzających rok podatkowy).
2.
Stosunek procentowy podziału wpływów za pierwszy, drugi i trzeci kwartał roku kalendarzowego ustala się na podstawie sprawozdania o wymiarze zobowiązania pieniężnego w gromadzie (mieście, osiedlu, dzielnicy). Przy podziale wpływów za miesiące październik i listopad stosunek ten koryguje się na podstawie sprawozdania biura gromadzkiej rady narodowej, zwanego dalej biurem gromadzkim, o przypisach i odpisach zobowiązania pieniężnego (formularz Min. Fin. Nr 7350) za trzeci kwartał danego roku. W mieście (osiedlu, dzielnicy) stosunek procentowy podziału wpływów koryguje się na podstawie rejestru przypisów i odpisów według stanu na koniec trzeciego kwartału. Procentowy udział przypisów netto po zakończeniu roku ustala się na podstawie sprawozdania o przypisach za czwarty kwartał oraz na podstawie sporządzonego przez biuro gromadzkie rozliczenia wpływów Funduszu Rozwoju Rolnictwa (§ 5).
§  4.
1.
Rozliczeń z poszczególnymi wierzycielami wpływów zobowiązania pieniężnego z terenu gromad dokonuje wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej, zwany dalej wydziałem finansowym.
2.
Udziały we wpływach zobowiązania pieniężnego na rzecz dochodów rad narodowych różnych stopni oblicza się od wydzielonej sumy wpływów, przypadających jako wierzycielowi budżetowi powiatu oraz od kwoty wpływów z podatku gruntowego, wymierzanego odrębnie od przychodów z furmaństwa i od niektórych innych działów specjalnych.
3.
Podziału wpływów pomiędzy wierzycieli (obliczania udziałów) dokonuje się na formularzu Min. Fin. Nr 7351. Obliczone dla każdego wierzyciela (Fundusz Rozwoju Rolnictwa, Państwowy Zakład Ubezpieczeń, fundusz gromadzki, należności budżetowe) kwoty należnego udziału z poszczególnych gromad przenosi się na konto tego wierzyciela prowadzone na formularzu Min. Fin. Nr 7356. Jeżeli z dokonanego po zakończeniu roku ostatecznego rozliczenia wynika, że należny wierzycielowi udział we wpływach jest niższy od kwoty przelanej w ciągu roku, nadpłaconą różnicę wpisuje się kolorem czerwonym w rubryce "stan końcowy" konta i przenosi się ją (kolorem czerwonym) jako stan początkowy na konto założone na rok następny. Nadpłatę potrąca się z podlegającej przelaniu kwoty udziału we wpływach zobowiązania pieniężnego za najbliższy okres rozliczeniowy roku następnego.
4.
Ostateczne do przelania rezultaty kwotowe z podziału wpływów i obliczenia udziałów wydział finansowy przelewa z rachunku dochodów na odpowiednie rachunki bankowe wierzy cieli w terminach określonych w § 2 ust. 1. Na rachunek inspektoratu powiatowego PZU w Narodowym Banku Polskim przelewa się łączną sumą należną z wszystkich gromad w powiecie, zaś łączną sumę z wszystkich gromad przypadającą na rzecz Funduszu Rozwoju Rolnictwa, przelewa się w tym samym terminie na rachunek Banku Rolnego w Narodowym Banku Polskim.
§  5.
1.
Po zakończeniu roku biuro gromadzkie dokonuje rozliczenia wpływów zobowiązania pieniężnego na rzecz Funduszu Rozwoju Rolnictwa według poszczególnych dysponentów tego Funduszu stosownie do § 3 uchwały Nr 15 Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1972 r. w sprawie Funduszu Rozwoju Rolnictwa (M. P. Nr 7, poz. 45), zwanej dalej uchwałą Nr 15. Rozliczenie to sporządza się na formularzu Min. Fin. Nr 7355.
2.
W rozliczeniu, o którym mowa w ust. 1, biuro gromadzkie wpisuje w odpowiednich rubrykach i pozycjach dotyczących każdej wsi i spółdzielni produkcyjnej, wynikającą z rejestru przypisów i odpisów kwotę przypisów netto zobowiązania pieniężnego, kwotę przypisów netto podatku gruntowego wymierzanego według stawek kwotowych oraz udział procentowy tej kwoty w kwocie przypisów netto zobowiązania pieniężnego.
3.
Na podstawie kont zbiorczych wsi (sołectw) oraz kont podatkowych spółdzielni produkcyjnych biuro gromadzkie wpisuje w kolejnej rubryce rozliczenia kwoty wpływów (netto) zobowiązania pieniężnego za okres od początku roku. Od tych kwot biuro gromadzkie oblicza następnie - według ustalonego stosunku procentowego dla przypisów (ust. 2) - kwoty wpływów na rzecz Funduszu Rozwoju Rolnictwa pobrane z każdej wsi i od każdej spółdzielni produkcyjnej.
4.
Ustalone w sposób podany w ust. 3 wpływy na rzecz Funduszu Rozwoju Rolnictwa biuro gromadzkie rozlicza na poszczególnych dysponentów tego Funduszu. W wyniku uwzględnienia zasad określonych w § 3 uchwały Nr 15 wpływy Funduszu Rozwoju Rolnictwa dzieli się następująco:
1)
z wpływów pobranych od indywidualnych gospodarstw rolnych oblicza się:

- 72% dla kółek rolniczych poszczególnych wsi (miast osiedli, dzielnic),

- 18% dla powiatowego związku kółek rolniczych,

2)
z wpływów pobranych od rolniczych spółdzielni produkcyjnych oblicza się:

- 81% dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych,

- 9% dla wojewódzkiego związku rolniczych spółdzielni produkcyjnych,

3)
z ogólnej kwoty wpływów oblicza się 10% na centralny fundusz rezerwowy.
5.
Jeżeli środki Funduszu Rozwoju Rolnictwa przypadające dla wsi lub kółek rolniczych zostaną przekazane do dyspozycji rolniczej spółdzielni produkcyjnej, wpływy tego Funduszu dzieli się w sposób podany w ust. 4 pkt 2. W rozliczeniu sporządzonym na formularzu Min. Fin. Nr 7355 biuro gromadzkie wpisuje, obok nazwy wsi lub kółka rolniczego, dodatkowo nazwę rolniczej spółdzielni produkcyjnej oraz kwoty środków Funduszu przeznaczonych dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych i dla wojewódzkiego związku rolniczych spółdzielni produkcyjnych.
6.
Rozliczenie Funduszu Rozwoju Rolnictwa biuro gromadzkie sporządza w trzech egzemplarzach, z których dwa przesyła wydziałowi finansowemu w terminie do dnia 20 stycznia następnego roku, trzeci zaś pozostawia u siebie.
§  6.
1.
Dokonując końcowego rozliczenia wpływów zobowiązania pieniężnego za cały rok, wydział finansowy sprawdza pod względem rachunkowym i merytorycznym otrzymane z biura gromadzkiego rozliczenie wpływów Funduszu Rozwoju Rolnictwa (§ 5). Następnie z rozliczenia tego przenosi do rozliczenia wpływów zobowiązania pieniężnego (formularz Min. Fin. Nr 7351) wydzieloną na rzecz Funduszu Rozwoju Rolnictwa łączną kwotę wpływów z terenu całej gromady. Tę kwotę wydział finansowy odejmuje od łącznej sumy wpływów zobowiązania pieniężnego, wpisując w odpowiedniej rubryce otrzymaną różnicę (wpływy zobowiązania pieniężnego pomniejszone o wpływy na rzecz Funduszu Rozwoju Rolnictwa).
2.
Od otrzymanej różnicy (ust. 1) oblicza się udziały na rzecz pozostałych wierzycieli według procentowego udziału przypisów netto należności tych wierzycieli w przypisach netto zobowiązania pieniężnego, zmniejszonego o kwotę przypisów netto podatku gruntowego ustalanego według stawek kwotowych.

Po wydzieleniu wpływów na rzecz PZU w następnej kolejności oblicza się wpływy na rzecz funduszu gromadzkiego i na rzecz budżetu. Od tej zaś kwoty oblicza się udziały na rzecz dochodów rad narodowych różnych stopni.

3.
Ustalone na rzecz poszczególnych wierzycieli kwoty wpływów wydział finansowy przelewa w terminie do dnia 25 stycznia na rachunki bankowe tych wierzycieli. Jeżeli w wyniku nadpłaconych w ciągu roku udziałów (§ 4 ust. 3) wysokość wpływów za miesiąc grudzień łącznie z okresem przejściowym nie wystarcza na wypłacenie należnych udziałów pozostałym wierzycielom, wydział finansowy brakującą różnicę pokrywa z wpływów roku następnego.
4.
Środki na rzecz Funduszu Rozwoju Rolnictwa wydział finansowy przelewa na rachunek Banku Rolnego w Narodowym Banku Polskim. Równocześnie wydział finansowy przesyła do Banku Rolnego otrzymane z biur gromadzkich pierwsze egzemplarze rozliczenia (§ 5 ust. 6), zawierającego podział środków Funduszu Rozwoju Rolnictwa na poszczególnych dysponentów. Do rozliczeń tych wydział finansowy dołącza, sporządzone na formularzu Min. Fin. Nr 7355, zbiorcze zestawienie środków Funduszu Rozwoju Rolnictwa z wszystkich gromad, zawierające łączną sumę środków przypadającą na rzecz:
1)
wszystkich wsi (kółek rolniczych) i spółdzielni produkcyjnych,
2)
powiatowego związku kółek rolniczych,
3)
wojewódzkiego związku rolniczych spółdzielni produkcyjnych,
4)
centralnego funduszu rezerwowego.
§  7.
Rozliczenia wpływów zobowiązania pieniężnego i obliczenia udziałów w tych wpływach w miastach (osiedlach) i dzielnicach miast dokonują organy finansowe prezydiów miejskich (osiedlowych) i dzielnicowych rad narodowych, według zasad podanych w niniejszej instrukcji. Organy finansowe prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty i dzielnicowych rad narodowych przekazują kwoty wpływów przypadające poszczególnym budżetom i wierzycielom z rachunku dochodów, a organy finansowe prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatu i rad narodowych osiedli - z rachunku podstawowego, na którym gromadzone są wymienione wpływy.
§  8.
W celu uzyskania danych do sporządzenia sprawozdania operatywnego o dochodach za miesiąc maj i sierpień (§ 4 ust. 2 instrukcji Nr 28/KS z dnia 13 maja 1971 roku w sprawie zasad, trybu i terminów sporządzania sprawozdań z wykonania budżetu - Dz. Urz. Min. Fin. Nr 8/3 gr, poz. 16) organy finansowe ustalają kwoty wpływów należności wchodzących w skład zobowiązania pieniężnego stosując, przyjęty przy rozliczaniu wpływów za pierwszy kwartał, procentowy udział przypisów netto tych należności w ogólnej kwocie przypisów netto zobowiązania pieniężnego (§ 3 ust. 1).
§  9.
Jeżeli inspektorat powiatowy PZU lub Bank Rolny nie otrzyma w terminie określonym w § 2 ust. 1 należnych udziałów z tytułu rozliczenia wpływów zobowiązania pieniężnego, zawiadamia o tym wydział finansowy prezydium rady narodowej bezpośrednio wyższego stopnia nad organem finansowym dokonującym rozliczenia wpływów. Otrzymujący interwencję wydział finansowy prezydium rady narodowej bezzwłocznie podejmuje środki zmierzające do wykonania obowiązków, ciążących na organie finansowym dokonującym rozliczenia oraz do zapobieżenia zaniedbaniom na tym odcinku w przyszłości.
§  10.
1.
Przy obliczaniu wpływów na rzecz Funduszu Rozwoju Rolnictwa za 1972 r. biuro gromadzkie wpisuje w rubr. 6 rozliczenia (formularz Min. Fin. Nr 7355) sporządzonego według stanu na koniec 1972 r., wynikającą z kont podatkowych, kwotę wpływów zobowiązania pieniężnego (§ 5 ust. 3) tylko z tytułu należności bieżących (§ 11 uchwały Nr 15).
2.
W celu uniknięcia nadpłat zaliczek na poczet należnego Funduszowi Rozwoju Rolnictwa udziału we wpływach za 1972 r. - w związku z postanowieniami ust. 1 - wydzielonych kwot na rzecz tego Funduszu za miesiąc październik i listopad 1972 r. nie przelewa się na rachunek Banku Rolnego w Narodowym Banku Polskim (§ 4 ust. 4). Kwoty te organ finansowy rozliczający wpływy zobowiązania pieniężnego zatrzymuje na swoim rachunku bankowym dochodów (rachunku podstawowym) do czasu ostatecznego rozliczenia wpływów, dokonanego za 1972 r. (§ 6).
§  11.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się ją do rozliczeń wpływów zobowiązania pieniężnego za okres od 1 stycznia 1972 r.
§  12.
Traci moc § 29 ust. 2 i § 73 instrukcji w sprawie rachunkowości podatków i opłat, stanowiącej załącznik do zarządzenia Nr 81 Ministra Finansów z dnia 21 lipca 1969 r. (Dz. Urz. Min. Fin. z 1969 r. Nr 12, poz. 28 i z 1971 r. Nr 8/3 gr, poz. 14).