Rozliczanie wpływów podatku rolnego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1985.7.18

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lipca 1985 r.

INSTRUKCJA Nr 13/KS
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 lipca 1985 r.
w sprawie rozliczania wpływów podatku rolnego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283) i w związku z art. 2 ust. 1 pkt 1 i art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o funduszu gminnym i funduszu miejskim (Dz. U. Nr 52, poz. 269) ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Wpływy podatku rolnego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, zwanego dalej "podatkiem rolnym", pobierane przez urząd skarbowy oblicza się między następujących wierzycieli:
1)
fundusz gminny lub fundusz miejski,
2)
budżet rady narodowej stopnia podstawowego.
2.
Urząd skarbowy dokonuje podziału wpływów podatku rolnego między poszczególnych wierzycieli według stanu na dzień 31 marca, 30 czerwca, 30 września, 31 października i 30 listopada - w terminie do dnia 8 następnego miesiąca po okresie rozliczeniowym, a za grudzień łącznie z okresem przejściowym - do dnia 25 stycznia roku następnego.
3.
Podstawą każdego podziału jest kwota wpływów podatku rolnego zarówno bieżących, jak i zaległych, jednak bez wpływów podatku wyrównawczego od przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, należnego za lata ubiegłe do roku podatkowego 1984 włącznie, otrzymanych przez urząd skarbowy od początku roku do końca okresu rozliczeniowego. Kwoty rozliczonych wpływów zaokrągla się do pełnych złotych.
§  2.
1.
Podziału wpływów podatku rolnego między wierzycieli, o których mowa w § 1 ust. 1, dokonuje się, stosując procentowy udział przypisów netto należności pozabudżetowych, przepadających funduszowi gminnemu lub funduszowi miejskiemu, w kwocie przypisów netto podatku rolnego należnego po odliczeniu ulg inwestycyjnych od części podatku stanowiącej należności budżetowe. Przez przypisy netto rozumie się różnicę między kwotą przypisów a kwotą odpisów danej należności (przypisy minus odpisy). Przypisy należności pozabudżetowych wynoszą 40% podatku rolnego przed odliczeniem ulg inwestycyjnych od tego podatku. Na należności budżetowe przeznacza się różnicę między kwotą wpływów podatku rolnego a kwotą wpływów przypadających na należności pozabudżetowe.
2.
Procentowy udział przypisów należności pozabudżetowych ustala się na podstawie rejestru przypisów i odpisów podatku rolnego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej (formularz wzór Min. Fin. 3187), zwanego dalej "rejestrem przypisów i odpisów".
3.
Podziału wpływów za I kwartał dokonuje się na podstawie przypisów podatku rolnego według stanu na dzień 31 marca. Podziału wpływów za II i III kwartał oraz za październik i listopad dokonuje się na podstawie przypisów podatku rolnego według stanu na koniec miesiąca poprzedzającego ostatni miesiąc okresu rozliczeniowego. Jeżeli jednak w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego nastąpiły zmiany wysokości odliczonych ulg inwestycyjnych, powodujące istotne zmiany w wysokości wpływów przypadających na należności budżetowe i należności pozabudżetowe, wówczas procentowy udział przypisów ustala się według stanu przypisów podatku rolnego na koniec danego okresu rozliczeniowego. Podziału wpływów za grudzień dokonuje się na podstawie przypisów netto od początku roku do dnia 31 grudnia.
§  3.
Urząd skarbowy rozlicza wpływy podatku rolnego oddzielnie według następujących podziałek klasyfikacji budżetowej, na które zaliczana jest część podatku rolnego stanowiąca należności budżetowe, to jest wpływy pobierane od:
1)
jednostek gospodarki uspołecznionej:

- rozdział 4012 § 35,

- rozdział 4491 § 35,

- rozdział 4495 i 4496 § 35,

2)
jednostek gospodarki nie uspołecznionej

- rozdział 9911 § 62.

§  4.
1.
Wpływy od jednostek gospodarki nie uspołecznionej rozlicza się osobno według poszczególnych wsi, miast lub dzielnic (miejscowości), należących do jednej gminy lub jednego miasta (dzielnicy), zwanych dalej "gminą". Rozliczenie to sporządza się na arkuszu według wzoru stanowiącego załącznik do instrukcji lub na formularzu wzór Min. Fin. 7352 - w układzie według gmin. W poszczególnych rubrykach arkusza rozliczeniowego wpisuje się:
1)
w rubryce 1 - liczbę porządkową,
2)
w rubryce 2 - nazwę miejscowości lub nazwę samorządu mieszkańców wsi i miast,
3)
w rubryce 3 - przypisy netto podatku rolnego, ustalone na podstawie rejestru przypisów i odpisów prowadzonego dla danej miejscowości, to jest różnicę między kwotą z rubryki 17 a kwotą z rubryki 18 rejestru przypisów i odpisów,
4)
w rubryce 4 - przypisy netto należności pozabudżetowych z danej miejscowości, to jest różnicę między kwotą z rubryki 10 a kwotą z rubryki 11 rejestru przypisów i odpisów,
5)
w rubryce 5 - udział w procentach kwoty z rubryki 4 w stosunku do kwoty z rubryki 3,
6)
w rubryce 6 - wpływy od początku roku podatku rolnego z danej miejscowości; wpływy te ustala się na podstawie kont podatników albo na podstawie innych źródeł,
7)
w rubryce 7 - wpływy od początku roku z podatku rolnego przeznaczone na należności pozabudżetowe (fundusz gminny lub fundusz miejski) ; wpływy te ustala się, przyjmując stawkę procentową z rubryki 5 do kwoty wpływów wpisanej w rubryce 6,
8)
w rubryce 8 - wpływy od początku roku przypadające samorządom mieszkańców wsi i miast, wynoszące 60% kwoty wpisanej w rubrykę 7.

Rubryki 9 i 10 urząd skarbowy pozostawia nie wypełnione.

2.
Jeżeli w danej miejscowości istnieje więcej niż jeden samorząd mieszkańców wsi lub miast, łączną kwotę wpływów, o której mowa w ust. 1 pkt 8, przypadającą wszystkim samorządom z tej miejscowości, dzieli się między poszczególne samorządy mieszkańców proporcjonalnie do wysokości ustalonego podatku rolnego według stanu na koniec I kwartału - przed odliczeniem ulg inwestycyjnych - od podatników z terenu objętego działalnością samorządu. W tym celu w rubryce 2 wpisuje się nazwy poszczególnych samorządów, zaś w rubryce 8 kwoty wpływów przypadających tym samorządom. Kwotę łączną z danej miejscowości należy odpowiednio oznaczyć, na przykład przez podkreślenie celem uniknięcia błędów przy sumowaniu.
3.
Po ustaleniu danych, o których mowa w ust. 1 i 2, urząd skarbowy wpisuje w rubryce 7 łączną kwotę wpływów należności pozabudżetowych z gminy; wierzycielem tych należności jest fundusz gminny lub fundusz miejski.
4.
Wpływami przypadającymi budżetowi rady narodowej stopnia podstawowego jest różnica między łączną kwotą wpływów podatku rolnego z gminy (rubryka 6) a kwotą wpływów należności pozabudżetowych (ust. 3).
§  5.
1.
Wpływy od jednostek gospodarki uspołecznionej rozlicza się osobno według poszczególnych miejscowości należących do jednej gminy. Rozliczenie to sporządza się na arkuszu, o którym mowa w § 4 ust. 1, w układzie według poszczególnych podziałek klasyfikacji budżetowej (§ 3 pkt 1) i według gmin. Na arkuszu tym po wpisaniu wszystkich miejscowości z danej gminy pozostawia się nie wypełnione wiersze przeznaczone do wpisania łącznych kwot z tej gminy. W poszczególnych rubrykach arkusza wpisuje się:
1)
w rubryce 1 - liczbę porządkową,
2)
w rubryce 2 - nazwę miejscowości lub nazwę samorządu mieszkańców oraz w wierszu zbiorczym - nazwę gminy,
3)
w rubryce 3 - przypisy netto podatku rolnego, ustalone na podstawie rejestru przypisów i odpisów prowadzonego dla danej miejscowości, t.j. różnice między kwotą z rubryki 17 a kwotą z rubryki 18 rejestru przypisów i odpisów; po wpisaniu przypisów z wszystkich miejscowości z danej gminy w kolejnym wierszu wpisuje się łączną kwotę przypisów podatku rolnego z gminy,
4)
w rubryce 4 - przypisy netto należności pozabudżetowych z danej miejscowości, to jest różnicę między kwotą z rubryki 10 a kwotą z rubryki 11 rejestru przypisów i odpisów,
5)
w rubryce 5 - w wierszach dotyczących poszczególnych miejscowości z danej gminy wpisuje się udział w procentach (stawkę procentową) każdej kwoty wpisanej w rubryce 4, w łącznej kwocie z tej gminy, wpisanej w rubryce 3,
6)
w rubryce 6 - łączne wpływy od początku roku podatku rolnego od wszystkich podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej położone na terenie jednej gminy (wpływy dotyczące budżetu jednej rady narodowej stopnia podstawowego). Jeżeli jednak wpłaty choćby jednego podatnika odnosiłyby się do działów specjalnych produkcji rolnej położonych na terenie więcej niż jednej gminy, wpisuje się najpierw łączne wpływy podatku rolnego od wszystkich podatników prowadzących działy specjalne na terenie choćby jednej z tych gmin. Wpływy ustala się na podstawie kont podatników albo na podstawie innych źródeł. Następnie wpływy te dzieli się na poszczególne gminy proporcjonalnie do wpisanych w rubryce 3 kwot przypisów podatku rolnego z tych gmin. Miejsce położenia działów specjalnych produkcji rolnej ustala się na podstawie deklaracji składanych przez podatników, rejestru wymiarowego, rejestru przypisów i odpisów lub innych dokumentów,
7)
w rubryce - wpływy od początku roku z podatku rolnego z danej miejscowości przeznaczone na należności pozabudżetowe (fundusz gminny lub fundusz miejski) ; wpływy te ustala się, przyjmując stawkę procentową z rubryki 5 do łącznej kwoty wpływów z danej gminy wpisanej w rubryce 6,
8)
w rubryce 8 - wpływy od początku roku przypadające samorządom mieszkańców wsi i miast, wynoszące 60% kwoty wpisanej w rubryce 7.

Rubryki 9 i 10 urząd skarbowy pozostawia nie wypełnione.

2.
Jeżeli w zakresie danej podziałki klasyfikacji budżetowej (§ 3 pkt 1) żaden z podatników nie prowadzi działów specjalnych produkcji rolnej położonych w więcej niż jednej miejscowości, wpływy podatku rolnego od tych podatników rozlicza się w sposób określony w § 4 ust. 1.
3.
Przy rozliczaniu wpływów od jednostek gospodarki uspołecznionej stosuje się odpowiednio przepisy § 4 ust. 2-4.
§  6.
1.
Środki należne poszczególnym wierzycielom, ustalone w wyniku rozliczenia wpływów podatku rolnego, urząd skarbowy przekazuje w terminach określanych w § 1 ust. 2 na rachunki bankowe tych wierzycieli, to jest:
1)
na rachunek bankowy funduszu gminnego lub funduszu miejskiego - z tytułu należności określonych w § 4 ust. 3 i § 5 ust. 3,
2)
na rachunek podstawowy budżetu właściwej rady narodowej stopnia podstawowego - z tytułu należności budżetowych określonych w § 4 ust. 4 i § 5 ust. 3.

Przekazaniu podlegają kwoty wynikające z rozliczenia za I kwartał, a w następnych okresach rozliczeniowych - różnica między kwotą wynikającą z rozliczenia za dany okres (od początku roku) a kwotą dotychczas przekazaną.

2.
Jeżeli z rozliczenia końcowego wynikną nadpłaty dokonane w ciągu ubiegłego roku na rzecz któregokolwiek wierzyciela podatku rolnego, na skutek czego wpływy podatku rolnego za grudzień nie wystarczą na przekazanie w styczniu następnego roku środków należnych pozostałym wierzycielom, wówczas urząd skarbowy pokrywa brakującą kwotę z wpływów roku bieżącego. Nadpłaty te potrąca się przy rozliczaniu wpływów podatku rolnego za I kwartał.
3.
Przy przekazywaniu środków na rachunki bankowe wierzycieli; urząd skarbowy przekazuje terenowemu organowi administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych stopnia podstawowego specyfikację sporządzoną w zakresie wpływów określonych:
1)
w § 4 - na arkuszu rozliczeniowym, według wzoru stanowiącego załącznik do instrukcji, z tym że na arkuszu tym urząd skarbowy wypełnia rubryki 1, 2 i 6-8,
2)
w § 5 - na arkuszu rozliczeniowym według wzoru stanowiącego załącznik do instrukcji, osobno w zakresie każdej podziałki klasyfikacji budżetowej (§ 3 pkt 1), z tym że na arkuszu tym urząd skarbowy wypełnia rubryki 1, 2 i 6-8.
§  7.
Na podstawie otrzymanych specyfikacji rozliczonych wpływów podatku rolnego, terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych stopnia podstawowego (inny właściwy organ prowadzący obsługę finansowo-księgową funduszu miejskiego) dokonuje przelewu środków należnych poszczególnym samorządom mieszkańców wsi i miast wynikających z rubryki 8 arkuszy wymienionych w § 6 ust. 3, z rachunku bankowego funduszu gminnego lub funduszu miejskiego na rachunki bankowe tych samorządów. Przekazaniu podlegają kwoty wynikające z rozliczenia za I kwartał, a w następnych okresach rozliczeniowych - różnica między kwotą wynikającą z rozliczenia za dany okres (od początku roku) a kwotą dotychczas przekazaną.
§  8.
W 1985 r. łączną kwotę wpływów przypadających wszystkim samorządom mieszkańców wsi i miast w miejscowościach, w których istnieje więcej niż jeden samorząd, dzieli się między poszczególne samorządy mieszkańców proporcjonalnie do wysokości przypisów podatku rolnego według stanu na koniec II kwartału (§ 4 ust. 2).
§  9.
Instrukcję stosuje się do rozliczeń wpływów podatku rolnego od dnia 1 stycznia 1985 r.

ZAŁĄCZNIK 

....................

(pieczęć nagłówkowa)

ROZLICZENIE WPŁYWÓW PODATKU ROLNEGO OD DOCHODÓW Z DZIAŁÓW SPECJALNYCH PRODUKCJI ROLNEJ Z GMINY-MIASTA

............... za ........... 198..... r.

część ...... rozdział ..... § ... - zestawienie zbiorcze

Lp.Nazwa wsi - miejscowościPrzepisy bieżące netto z jednostki podanej w rubryce 2UdziałWpływy od początku roku z jednostki podanej w rubryce 2Z kwoty w rubryce 7 samorządowi
- samorządu mieszkańcówpodatku rolnegow tym należności pozabudżetowe w %

4 : 3

podatku rolnegow tym należności pozabudżetowe (6x5)przypada (60 %) kwotaprzekazano dotychczaspozostało do przekazania lub nadpłata
12345678910