Rozliczanie składek na ubezpieczenie społeczne i wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego przez uspołecznione zakłady pracy.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1985.8.23

Akt utracił moc
Wersja od: 30 listopada 1985 r.

INSTRUKCJA
ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 7 listopada 1985 r.
sprawie rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne i wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego przez uspołecznione zakłady pracy.

znak: Dr 001-3/85

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

§  1.
1.
Instrukcja określa:
1)
tryb rejestrowania się uspołecznionych zakładów pracy w oddziale ZUS,
2)
tryb obliczania składek na ubezpieczenie społeczne,
3)
tryb rozliczania należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz wypłacanych przez uspołecznione zakłady pracy świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
4)
tryb opłacania składek.
2.
Tryb obliczania oraz wypłacania przez uspołecznione zakłady pracy świadczeń z ubezpieczenia społecznego normują odrębne instrukcje.
§  2.
Użyte w instrukcji określenia oznaczają:
1)
zakład pracy -uspołeczniony zakład pracy zatrudniający pracowników, uczniów, osoby wykonujące pracę nakładczą, adwokatów,
2)
oddział ZUS - oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwy ze względu na siedzibę zakładu pracy,
3)
ubezpieczony - pracowników, w tym również pracowników zatrudnionych w zakładach agencyjnych, uczniów, osoby wykonujące pracę nakładczą, adwokatów - członków zespołów adwokackich,
4)
składki - składki na ubezpieczenie społeczne,
5)
świadczenia - świadczenia pieniężne finansowane ze środków ubezpieczenia społecznego, tj.:
a)
zasiłki chorobowe za okres, po ustaniu stosunku pracy oraz wypłacane adwokatom - członkom zespołów adwokackich,
b)
zasiłki opiekuńcze,
c)
zasiłki macierzyńskie,
d)
zasiłki porodowe,
e)
zasiłki wyrównawcze,
f)
zasiłki pogrzebowe,
g)
zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne,
h)
zasiłki wychowawcze,
i)
świadczenia rehabilitacyjne,
j)
rekompensaty wypłacane dla osób utrzymywanych przez ubezpieczonego,
k)
rekompensaty wypłacane po ustaniu stosunku pracy za okres pobierania przez ubezpieczonego zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego,
l)
inne świadczenia z ubezpieczenia społecznego zlecone do wypłaty zakładom pracy ze środków ZUS.
§  3.
1.
Do zakładów pracy w rozumieniu niniejszej instrukcji zalicza się:
1)
państwowe zakłady pracy,
2)
spółdzielcze zakłady pracy,
3)
społeczne zakłady pracy, a w szczególności:
a)
partie, stronnictwa i organizacje polityczne,
b)
związki zawodowe,
c)
organizacje społeczne zarejestrowane w myśl obowiązujących przepisów,
d)
zakłady pracy produkcyjne, handlowe i usługowe stanowiące własność organizacji społecznych lub oddane takiej organizacji przez państwo w użytkowanie, na prowadzenie których organizacja społeczna uzyskała zezwolenie właściwego organu,
e)
kółka rolnicze i ich związki,
4)
zagraniczne zakłady pracy, w których udział kapitału państwowego wynosi co najmniej 51%.
2.
Tryb rozliczania składek i wypłacanych świadczeń przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne z tytułu ubezpieczenia społecznego pracowników i członków spółdzielni reguluje odrębna instrukcja.

Rozdział  II

Rejestrowanie się zakładów pracy w oddziale ZUS

§  4.
1.
Każdy nowo powstały zakład pracy obowiązany jest zarejestrować się w oddziale ZUS w ciągu 10 dni od daty zatrudnienia pierwszego pracownika1).
2.
Wykaz oddziałów ZUS z uwzględnieniem ich siedziby stanowi załącznik nr 1 do instrukcji.
3.
W celu rejestracji zakład pracy dokonuje zgłoszenia do oddziału ZUS na formularzu ZUS S-1 "Zgłoszenie płatnika składek (uspołeczniony zakład pracy)", zwanego dalej zgłoszeniem.

Wzór zgłoszenia stanowi załącznik nr 2 do instrukcji.

4.
W formularzu zgłoszeń zakład pracy zaopatruje się w oddziale ZUS, inspektoracie lub punkcie informacyjnym oddziału ZUS.
§  5.
1.
Po dokonaniu rejestracji oddział ZUS zawiadamia zakład pracy o nadanym numerze konta (NKP).
2.
Ustalony przez oddział ZUS numer konta (NKP) powinien być czytelnie wpisywany w odpowiednich rubrykach wszystkich formularzy z zakresu ubezpieczeń społecznych, dowodach wpłat, oraz we wszystkiej korespondencji z oddziałem ZUS.
§  6.
O wszystkich zmianach z stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniu oraz w ewentualnej likwidacji, zakład pracy obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić oddział ZUS na piśmie.

Rozdział  III

Obliczanie składek na ubezpieczenie społeczne

§  7.
Składki oblicza się od określonej przepisami podstawy wymiaru składek w wysokości obowiązującej stopy procentowej składek.
§  8.
1.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pracowników i uczniów zatrudnionych w zakładzie pracy, aplikantów adwokackich oraz osób wykonujących pracę nakładczą stanowią, z zastrzeżeniem ust. 2, wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze, bądź ich ekwiwalenty zaliczone do wynagrodzeń osobowych2).

Jeżeli w zakładzie pracy nie wyodrębnia się wynagrodzeń osobowych, to podstawę wymiaru składek stanowią wypłaty, które w myśl przepisów o klasyfikacji wynagrodzeń w jednostkach gospodarki uspołecznionej3) zalicza się do wynagrodzeń osobowych.

2.
Jeżeli zakład pracy wprowadził zakładowy system wynagradzania4), to z podstawy wymiaru składek ustalonej w myśl ust. 1 wyłącza się - od miesiąca od którego wprowadzono ten system, przez okres 12 miesięcy - połowę sumy rekompensat pracowniczych włączonych do wynagrodzeń.
3.
Podstawę wymiaru składek za pracowników zatrudnionych w zakładach agencyjnych stanowią ich miesięczne, faktyczne zarobki ustalone w umowie o pracę, jednak nie niższe od najniższego wynagrodzenia pracowników gospodarki uspołecznionej5), odpowiedniego do wymiaru czasu pracy.
4.
Podstawę wymiaru składek za pracowników zatrudnionych w spółdzielczych zakładach (punktach) usługowych prowadzonych na zasadach zryczałtowanego rozrachunku stanowią miesięczne zarobki z tytułu zatrudnienia, ustalone w formie ryczałtów uzależnionych od kategorii osobistego zaszeregowania pracownika przez spółdzielnię6). Ryczałty określone zostały w kwotach odpowiadających wielokrotności najniższego miesięcznego wynagrodzenia pracowników gospodarki uspołecznionej7).
5.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne adwokatów - członków zespołów adwokackich stanowią po potrąceniu podatku od wynagrodzeń oraz kosztów administracyjnych, wypłaty z tytułu8):
1)
udziału w podziale dochodu zespołu adwokackiego w równych częściach,
2)
udziału w podziale nadwyżki dochodu zespołu adwokackiego, proporcjonalnego do osobistego wkładu pracy,
3)
dodatku za kierowanie zespołem adwokackim.
§  9.
Składki oblicza się w wysokości obowiązującej zakład pracy stopy procentowej składek9), tj.:
1)
za zatrudnionych pracowników, uczniów, osoby wykonujące pracę nakładczą oraz aplikantów adwokackich - 43%,
2)
za adwokatów - członków zespołów adwokackich - 33%.
§  10.
Kwoty wypłat zaliczone do wynagrodzeń osobowych, stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne lub innych wypłat przyjmowanych do podstawy wymiaru składek, ustala się na podstawie:
1)
dokumentacji dotyczącej wypłat stanowiących podstawę obliczania składek,
2)
list płatniczych zasiłków chorobowych podlegających pokryciu ze środków zakładu pracy10).
§  11.
Na podstawie dokumentacji wymienionej w § 10, sporządza się zestawienie pomocnicze, z którego powinny wynikać kwoty podstawy wymiaru składek oraz kwoty obliczonych składek z podziałem na obowiązujące zakład pracy stopy procentowe składek.

Zestawienie to pozostaje w aktach zakładu pracy łącznie z kopią deklaracji rozliczeniowej.

§  12.
1.
Jeżeli zakład pracy stwierdzi - we własnym zakresie - mylne obliczenie składek w poprzednio złożonych deklaracjach, korektę tę powinien uwzględnić przy ustaleniu należności z tytułu składek za miesiąc bieżący. Kwotę korekty wykazuje się w zestawieniu pomocniczym.
2.
Nie dokonuje się korekty, jeżeli nieprawidłowe obliczenie składek zostanie stwierdzone przez organa kontroli ZUS. Kwoty należnych składek lub kwoty nadpłaconych składek ujawnione przez organa kontroli ZUS, zostaną pobrane z rachunku bankowego zakładu pracy lub zwrócone w zależności od stwierdzonych nieprawidłowości.
§  13.
Końcówki kwot składek w groszach zaokrągla się do pełnego złotego w dół, gdy końcówka jest mniejsza niż 50 groszy i w górę, gdy wynosi co najmniej 50 groszy11).

Rozdział  IV

Rozliczanie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne oraz wypłacanych przez zakład pracy świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

1.

Zasady ogólne rozliczeń

§  14.
1.
Każdy zakład pracy obowiązany jest rozliczać co miesiąc należne składki oraz wypłacane ubezpieczonym świadczenia.
2.
Zakład pracy dokonuje rozliczenia składek i świadczeń na deklaracji rozliczeniowej (formularz ZUS S-9).

Wzór deklaracji stanowi załącznik nr 3 do instrukcji.

§  15.
W deklaracji rozliczeniowej zakład pracy obowiązany jest podawać:

- obliczoną kwotę składek na ubezpieczenie społeczne,

- dane kwotowe o wypłaconych świadczeniach z ubezpieczenia społecznego, podlegających pokryciu ze środków ubezpieczeń społecznych,

- dane statystyczne dotyczące liczby ubezpieczonych, liczb poszczególnych rodzajów świadczeń lub liczby dni, za które pobierane są zasiłki,

- dane kwotowe i statystyczne dotyczące wypłat zasiłków chorobowych, podlegających pokryciu ze środków zakładu pracy.

§  16.
Zakłady pracy zaopatrują się w formularze deklaracji w oddziale ZUS, inspektoracie lub punkcie informacyjnym oddziału ZUS.
§  17.
1.
Państwowe i spółdzielcze zakłady pracy przesyłają - za pośrednictwem banków finansujących - deklaracje rozliczeniową do oddziału ZUS w dniu, w którym pobierają środki na wypłatę ostatecznie rozliczonych za dany miesiąc wynagrodzeń za pracę12).
2.
Społeczne zakłady pracy przesyłają deklarację rozliczeniową bezpośrednio do oddziału ZUS w terminie do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
§  18.
1.
Zakład pracy sporządza jedną deklaracja rozliczeniową za dany miesiąc, w której rozlicza łącznie należne składki, jak też wypłacone świadczenia:

- ubezpieczonym zatrudnionym zarówno w działalności: podstawowej jak i ubocznej, wydzielonej itp.,

- pracownikom własnym, uczniom, osobom wykonującym pracę nakładczą, pracownikom zatrudnionym w zakładach agencyjnych.

W przypadku pokrywania składek z różnych rachunków bankowych, również sporządza się jedną deklarację rozliczeniową.

2.
Zespoły adwokackie rozliczają w jednej deklaracji rozliczeniowej składki i świadczenia wypłacane pracownikom, adwokatom - członkom zespołów adwokackich oraz aplikantom adwokackim.

2.

Sporządzanie deklaracji rozliczeniowej

§  19.
1.
W części nagłówkowej deklaracji rozliczeniowej wpisuje się:
1)
w tytule - miesiąc, za który rozliczane są składki i wypłacane świadczenia,
2)
w rubryce nazwa i adres zakładu pracy-pełną nazwę i adres zakładu pracy lub zamieszcza się pieczęć zakładu pracy,
3)
w rubryce konto zakładu pracy - numer konta płatnika nadany przez oddział ZUS oraz nazwę banku, w którym zakład pracy posiada rachunek i numer tego rachunku.
4)
w rubryce numer statystyczny - numer statystyczny nadany przez GUS.
2.
Jeżeli zakład pracy wprowadził zakładowy system wynagradzania13), to w deklaracji rozliczeniowej dotyczącej miesiąca, w którym wprowadzono te zasady, nad treścią: "Deklaracja rozliczeniowa za ......." wpisuje się: "Zakładowy system wynagradzania wprowadzono od miesiąca .........".
§  20.
1.
W deklaracji rozliczeniowej "Zestawienie należności z tytułu składek" uwzględnia się:
1)
należne składki od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek, dokonanych w okresie po dniu złożenia poprzedniej deklaracji rozliczeniowej do terminu złożenia deklaracji za dany miesiąc,
2)
składki od wynagrodzeń, na które zakład pracy pobiera środki na wypłatę w banku w dniu składania deklaracji rozliczeniowej.
2.
Kwoty składek wpisuje się w rubryce "Razem" w części I deklaracji rozliczeniowej odrębnie wg stóp procentowych obowiązujących zakład pracy na podstawie sporządzonego zestawienia pomocniczego (§ 11 instrukcji).
3.
W części I deklaracji rozliczeniowej poza stopami procentowymi składek i kwotą składek w wierszu "Liczba ubezpieczonych pracowników i uczniów" podaje się również liczbę ubezpieczonych, w ostatnim dniu miesiąca wymienionego w tytule deklaracji.
4.
Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych, osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy, traktuje się na równi z osobami zatrudnionymi w pełnym wymiarze czasu pracy.
§  21.
1.
Część II deklaracji rozliczeniowej "Zestawienie świadczeń wypłacanych pracownikom z tytułu ubezpieczenia społecznego podlegających pokryciu z tytułu ubezpieczenia społecznego podlegających pokryciu ze środków ZUS oraz rekompensat" wypełnia się na podstawie:
1)
listy płac, w której wykazano wypłacone zasiłki chorobowe za okres po ustaniu stosunku pracy14), zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne15) oraz rekompensaty,
2)
list płatniczych zasiłków: macierzyńskich14), opiekuńczych 14), wychowawczych16) oraz świadczeń rehabilitacyjnych14).

Przy sporządzaniu części II deklaracji rozliczeniowej, poza listami płac oraz listami płatniczymi zasiłków, powinny być w miarę potrzeby wykorzystywane inne dokumenty dotyczące wypłat np. karty zasiłkowe.

2.
Przed wypełnieniem części II deklaracji rozliczeniowej ustala się na podstawie dokumentacji, o której mowa w ust. 1, dane liczbowe dotyczące wypłacanych świadczeń, a mianowicie:
1)
liczbę dni, za które wypłacono odrębnie dla zasiłków chorobowych po ustaniu stosunku pracy, opiekuńczych, macierzyńskich, wyrównawczych - poprzez podsumowanie odpowiednich rubryk list wypłat,
2)
liczbę wypłaconych zasiłków odrębnie dla zasiłków: porodowych, pogrzebowych, rodzinnych, pielęgnacyjnych, wychowawczych oraz świadczeń rehabilitacyjnych - poprzez podliczenie liczby pozycji wypłat tych zasiłków i świadczeń, uwzględnionych w listach,
3)
liczbę wypłaconych rekompensat, tj. liczbę osób na rzecz których wypłacono rekompensaty odrębnie przy:
a)
zasiłkach chorobowych, macierzyńskich, wypłacanych po ustaniu stosunku pracy,
b)
zasiłkach rodzinnych,
c)
zasiłkach wychowawczych wypłacanych funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej,
4)
przez liczbę wypłaconych świadczeń należy rozumieć w odniesieniu do:
a)
zasiłków chorobowych, opiekuńczych, macierzyńskich, wyrównawczych - liczbę dni zasiłkowych, za które wypłacono te zasiłki,
b)
świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłków porodowych, pogrzebowych, wychowawczych - liczbę tych świadczeń,
c)
zasiłków rodzinnych - liczbę pracowników (rodzin), którym wypłacono zasiłki rodzinne.
3.
Dla zasiłków chorobowych, pogrzebowych oraz świadczeń rehabilitacyjnych, niezależnie od danych liczbowych, o których mowa w ust. 2, ustala się odrębnie dane dotyczące wypłat tych zasiłków i świadczeń z tytułu wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych.
4.
Na podstawie dokumentacji wymienionej w ust. 1 oraz po ustaleniu danych, o których mowa w ust. 1 oraz po ustaleniu danych, o których mowa w ust. 2 i 3, wypełnia się część II deklaracji wpisując dla poszczególnych rodzajów świadczeń łączne kwoty wypłat oraz dane o liczbie świadczeń.
5.
W odpowiednich rubrykach wiersza "Razem" części II deklaracji wpisuje się sumę liczb zasiłków, świadczeń rehabilitacyjnych, rekompensat oraz dni zasiłkowych jako liczbę kontrolną, a ponadto łączną kwotę wypłaconych świadczeń.
6.
Jeżeli zakład pracy stwierdzi, że świadczenia wykazane w jednej z poprzednich deklaracji rozliczeniowej zostały nieprawnie wypłacone, bądź błędnie rozliczone, należy z zastrzeżeniem ust. 8 o kwotę stwierdzonej nieprawidłowości zmniejszyć lub zwiększyć kwotę tego samego rodzaju świadczeń, rozliczoną w deklaracji bieżąco sporządzanej. Zmniejszenia dokonuje się niezależnie od tego z czyjej winy nastąpiła nieprawna wypłata świadczenia lub błędne rozliczenie oraz niezależnie od tego, czy zakład pracy ściągnął tę kwotę od ubezpieczonego.
7.
W przypadku dokonania korekty kwoty wypłaconych świadczeń, zwiększeniu lub zmniejszeniu ulega również liczba dni lub liczba świadczeń, które podlegały korekcie.
8.
Nie dokonuje się zmniejszeń ani zwiększeń (ust. 6 i 7) tylko w przypadku ujawnienia nieprawidłowości przez organa kontroli ZUS, oddział ZUS pobiera z rachunku bankowego zakładu pracy, bądź zwraca zakładowi pracy w zależności od rodzaju stwierdzonych nieprawidłowości.
§  22.
1.
Część III deklaracji rozliczeniowej "Rozliczenie należności" wypełnia się wpisując:
1)
w wierszu "Składki razem" - kwotę składek wykazaną w rubryce "Razem" części I deklaracji rozliczeniowej,
2)
w wierszu "Wypłacone świadczenia razem" - kwotę wypłaconych świadczeń podlegających pokryciu ze środków ZUS wykazaną w wierszu "Razem" części II deklaracji rozliczeniowej.
2.
Po wpisaniu kwot składek i świadczeń (ust. 1) ustala się saldo należności:
1)
na dobro ZUS - jeżeli kwota składek jest wyższa od kwoty wypłaconych świadczeń podlegających pokryciu ze środków ZUS,
2)
na dobro zakładu pracy - jeżeli kwota wypłaconych świadczeń podlegających pokryciu ze środków ZUS jest wyższa od kwoty składek.

Ustalone saldo wpisuje się w wierszu 3, dokonując odpowiednich skreśleń w treści.

3.
W rubryce "Wypłaty zakładu pracy" podaje się: datę dokonania wpłaty, sposób wpłaty (np. przelew bankowy) oraz kwotę wpłaty.
§  23.
1.
Część IV deklaracji rozliczeniowej "Zasiłki chorobowe podlegające pokryciu z wynagrodzeń osobowych zakładu pracy" - wypełnia się na podstawie list płacy lub odrębnych list płatniczych zasiłków chorobowych pokrywanych ze środków zakładu pracy oraz ewentualnie innej dokumentacji dotyczącej tych zasiłków.
2.
Przy wypełnianiu części IV deklaracji rozliczeniowej stosuje się odpowiednio postanowienia § 21 ust. 2-4.
3.
Jeżeli przez zakład pracy, bądź organa kontrolne stwierdzone zostanie, że zasiłki chorobowe uwzględnione w jednej z poprzednich deklaracji rozliczeniowych zostały nieprawnie wypłacone, bądź błędnie wykazane, należy o kwotę nieprawidłowości zmniejszyć lub zwiększyć kwotę zasiłków w sporządzonej deklaracji rozliczeniowej za bieżący miesiąc. Zmniejszenia lub zwiększenia dokonuje się niezależnie od tego z czyjej winy nastąpiła nieprawidłowa wypłata zasiłku, bądź błędne wykazanie oraz niezależnie od tego, czy zakład ściągnął tę kwotę od pracownika.
4.
W przypadku dokonania korekty kwoty zasiłków, dokonuje się również zwiększenia lub zmniejszenia liczby dni zasiłków chorobowych.
§  24.
Deklarację rozliczeniową podpisują osoby odpowiedzialne za prawidłowość rozliczeń należnych składek i wypłaconych świadczeń, tj. główny księgowy i kierownik zakładu pracy.

3.

Opłacanie należności wynikającej z rozliczenia

§  25.
1.
Zakład pracy opłaca składki poprzez bank, w którym posiada rachunek bankowy (§ 17 ust. 1) w terminie ustalonym do złożenia deklaracji rozliczeniowej.
2.
Przelewu należności z tytułu składek dokonuje się na rachunek bankowy wskazany przez oddział ZUS w wysokości różnicy pomiędzy należnymi składkami, a wypłacanymi świadczeniami (§ 22 ust. 2).
3.
Jeżeli z części III deklaracji rozliczeniowej wynika różnica na dobro zakładu pracy, oddział ZUS dokonuje jej zwrotu zakładowi pracy w ciągu 2 tygodni od daty otrzymania deklaracji.
§  26.
W przypadku, gdy zakład pracy opłaca należne składki po obowiązującym terminie, jest zobowiązany naliczyć odsetki za zwłokę w wysokości określonej odrębnymi przepisami17).
§  27.
1.
W razie nieopłacenia składek przez okres dłuższy niż 6 miesięcy lub opłacenia ich w niewłaściwej wysokości - oddział ZUS może obciążyć zakład pracy dodatkową opłatą do wysokości 100% należnej kwoty składek18).
2.
Uchylanie się od zapłaty składek podlega karze grzywny w wysokości określonej odrębnymi przepisami. Grzywnę wymierzają kolegia d/s wykroczeń na wniosek oddziału ZUS w odniesieniu do osób odpowiedzialnych za prawidłowość rozliczeń19).
§  28.
Zaległe należności z tytułu nieopłacanych składek oraz odsetki za zwłokę ściągane są w drodze przymusowej.
§  29.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

PRZYPISY

1) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1975 r. w sprawie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne pracowników i na cele emerytalne oraz rozliczania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 239),

2) § 1 rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 27 grudnia 1983 r. w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników uspołecznionych zakładów pracy (Dz. U. Nr 73, poz. 332, zmiana z 1984 r. Dz. U. Nr 48, poz. 252),

3) Uchwała Nr 33 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1983 r. w sprawie klasyfikacji wynagrodzeń w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Mon. Pol. Nr 15, poz. 85),

4) Ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r. o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania (Dz. U. Nr 5, poz. 25),

5) Uchwała Nr 158 Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1982 r. w sprawie najniższych wynagrodzeń pracowników (Mon. Pol. Nr 19, poz. 164),

6) Rozporządzenie Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 24 czerwca 1982 r. w sprawie obliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz świadczeń z ubezpieczenia społecznego z tytułu zatrudnienia w spółdzielczych zakładach usługowych (Dz. U. Nr 18, poz. 144),

7) § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 24 czerwca 1982 r. powołanego w przypisie 6,

8) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1982 r. w sprawie ubezpieczenia społecznego adwokatów członków zespołów adwokackich (Dz. U. Nr 28, poz. 138),

9) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1982 r. w sprawie wysokości składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników uspołecznionych zakładów pracy (Dz. U. z 1983 r. Nr 1, poz. 2),

10) § 20 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1983 r. w sprawie zasad obliczania zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz pokrywania wydatków na te zasiłki (Dz. U. Nr 33, poz. 157),

11) § 6 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1975 r. powołanego w przypisie 1,

12) § 7 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1975 r. powołanego w przypisie 1,

13) Ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r. powołana w przypisie 4,

14) Ust. 267 instrukcji ZUS z dnia 6 lipca 1983 r. w sprawie świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. Urz. ZUS Nr 6, poz. 19, zmiana z 1984 r. Nr 9, poz. 26),

15) Ust. 62 instrukcji ZUS z dnia 26 stycznia 1984 r. w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. Urz. ZUS Nr 7, poz. 17, zmiana z 1985 r. Nr 2, poz. 5),

16) Ust. 17 instrukcji ZUS z dnia 24 lipca 1981 r. w sprawie świadczeń z ubezpieczenia społecznego z tytułu urlopu wychowawczego (Dz. Urz. ZUS Nr 3, poz. 9, zmiana z 1982 r. Nr 3, poz. 11, Nr 6, poz. 22 i z 1984 r. Nr 2, poz. 7, Nr 9, poz. 24),

17) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 1981 r. w sprawie wykonania ustawy o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 18, poz. 88),

18) Art. 12b ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o zmianach właściwości w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, rent, zaopatrzeń i opieki społecznej w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 17 grudnia 1974 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 34, poz. 188),

19) Art. 12c ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. powołanej w przypisie 18.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Lp.Zakład Ubezpieczeń Społecznychilość bloków sztuk
oddziałulica
116-300 Augustów1 Maja 37
215-950 BiałystokM. Curie-Skłodowskiej 3
343-300 Bielsko-BiałaKrasińskiego 34
423-400 BiłgorajKościuszki 103
585-950 BydgoszczWarmińskiego 3
622-100 ChełmObłońska 20a
741-500 ChorzówDąbrowskiego 45
832-500 ChrzanówKoniewa 18
906-400 CiechanówRzeczkowska 8
1042-200 CzęstochowaOkólna 17/19
1180-802 Gdańsk3 Maja 9
1286-300 GrudziądzWybickiego 39
1338-200 JasłoRynek 18
1458-400 Kamienna GóraWojska Polskiego 14a
1525-510 Kielce1 Maja 27
1662-500 KoninArmii Czerwonej 19
1775-950 KoszalinPlac Wolności 2
1831-152 KrakówPędzichów 27
1920-913 LublinHipoteczna 4
2093-005 ŁódźZamenhofa 2
2133-300 Nowy SączDługosza 30
2210-959 OlsztynMickiewicza 1
2327-500 OpatówSienkiewicza 7/9
2445-064 OpoleDamrota 4/6
2507-400 OstrołękaGen. Gorbatowa 15
2663-400 Ostrów Wlkp.Kościelna 18
2764-920 PiłaOgińskiego 9
2809-400 PłockPlac Dąbrowskiego 1
2960-839 PoznańDąbrowskiego 12
3037-200 PrzeworskJagiellońska 10
3126-600 Radom22 Lipca 19
3221-300 Radzyń Podl.Międzyrzecka 2
3363-900 RawiczKrasickiego 21
3444-201 RybnikRewolucji Październikowej 11
3535-959 RzeszówŚwierczewskiego 4
3608-110 SiedlceBrowarna 12
3776-200 SłupskSienkiewicza 1
3841-200 Sosnowiec1 Maja 25
3969-200 SulęcinŚwierczewskiego 16
4070-515 SzczecinMałopolska 17
4182-400 SztumMickiewicza 39
4242-600 Tarnowskie GóryGórnicza 4
4333-100 TarnówRogoyskiego 2
4497-200 Tomaszów MazowieckiArmii Czerwonej 33
4558-300 WałbrzychKopernika 2
4600-082 WarszawaSenatorska 8
4703-420 WarszawaSzwedzka 39/41
4887-800 WłocławekPrzedmiejska 1
4950-926 WrocławPretficza 11
5041-801 Zabrze3 Maja 8
5118-300 ZambrówFabryczna 3
5298-220 Zduńska WolaDąbrowskiego 14
5365-950 Zielona GóraWesterplatte 15
5459-500 ZłotoryjaLenina 6
5596-300 ŻyrardówMireckiego 56
56
Razem
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZAŁĄCZNIK  Nr 3