Rozliczanie kosztów działalności inwestycyjnej w organizacjach spółdzielczych, społecznych, politycznych i zawodowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1983.7.20

Akt utracił moc
Wersja od: 6 czerwca 1983 r.

INSTRUKCJA Nr 6/KS
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 maja 1983 r.
w sprawie rozliczania kosztów działalności inwestycyjnej w organizacjach spółdzielczych, społecznych, politycznych i zawodowych.

W związku z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 29 grudnia 1982 r. o urzędzie Ministra Finansów oraz urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 45, poz. 289) ustala się, co następuje:
§  1.
Organizacje spółdzielcze, społeczne, polityczne i zawodowe, zwane dalej "organizacjami", rozliczają koszty działalności inwestycyjnej według zasad określonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 1982 r. w sprawie rozliczania kosztów działalności inwestycyjnej (Monitor Polski Nr 22, poz. 193), z uwzględnieniem przepisów § 2 i 3.
§  2.
1.
Przez użyte w zarządzeniu Ministra Finansów, o którym mowa w § 1, określenia:
1)
przedsiębiorstwo - rozumie się również organizację spółdzielczą, społeczną, polityczną lub zawodową,
2)
fundusz rozwoju - rozumie się również fundusz inwestycyjny lub inny fundusz, który może być wykorzystany częściowo na finansowanie inwestycji i spłatę kredytów inwestycyjnych, w tym także zakładowy fundusz socjalny i zakładowy fundusz mieszkaniowy,
3)
fundusz statutowy - rozumie się również fundusz zasobowy lub fundusz środków trwałych i fundusz obrotowy albo inny fundusz o podobnym charakterze,
4)
kredyty inwestycyjne - rozumie się również pozabankowe pożyczki inwestycyjne, w tym otrzymane z funduszu rozwoju centralnego związku spółdzielczego,
5)
odsetki od kredytów inwestycyjnych - rozumie się również odsetki od pozabankowych pożyczek inwestycyjnych.
2.
Koszty nabycia towarów na własność organizacji, obejmujące cenę zapłaconą poprzedniemu właścicielowi oraz opłaty notarialne, zalicza się do kosztów inwestycji zwiększających inne wartości trwałe. Do ewidencji innych wartości trwałych wprowadza się je z dniem przekazania inwestycji lub jej części do eksploatacji. Wartość terenów nie jest umarzana ani amortyzowana. Dochody ze sprzedaży terenów, pomniejszone o koszty związane ze sprzedażą, zwiększają fundusz, z którego środków je nabyto.
3.
Koszty związane z nabyciem terenów inne niż wymienione w ust. 2 zalicza się do kosztów inwestycji zwiększających wartości niematerialne i prawne (część D pkt 1 załącznika do zarządzenia, o którym mowa w § 1).
4.
Odsetki od kredytów lub pożyczek inwestycyjnych, które zgodnie z obowiązującymi daną organizację zasadami gospodarki finansowej zostały zapłacone ze środków funduszu inwestycyjnego lub innego funduszu przeznaczonego na finansowanie inwestycji, zmniejszają fundusz, z którego środków zostały zapłacone.
§  3.
Zasady rozliczania kosztów spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego realizowanego przez spółdzielnie mieszkaniowe regulują odrębne przepisy.
§  4.
Instrukcję stosuje się do inwestycji zakończonych po dniu 1 stycznia 1983 r.